Решение по дело №2201/2016 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 януари 2017 г. (в сила от 6 февруари 2017 г.)
Съдия: Минчо Стоянов Минев
Дело: 20162230102201
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 юни 2016 г.

Съдържание на акта

                                              Р Е Ш Е Н И Е  № 36    

  

                                       17.01.2017 година,  град  Сливен

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД,     VІ-ти   ГРАЖДАНСКИ състав

в публично заседание на 18.11.2016 г., в следния състав:

                                                                       Председател: МИНЧО МИНЕВ                                                     

секретар: Т.И.

прокурор: 

като разгледа докладваното от СЪДИЯ МИНЧО МИНЕВ

гр.дело 2201 по описа за 2016 година и за да се произнесе, съобрази:

 

Делото е образувано по депозираната от Д.К.З.  и Е.Г.З., в качеството им на родители и законни представители на малолетното дете Н.Д.З., с ЕГН: **********. Излагат, че от 2010-та година семейството им обитава жилище на административен адрес: гр.Сливен, кв.”Р.” бл…., вх…., ет…., ап….. В периода септември 2012- юни 2014г. обаче пребивавали в гр.Велико Търново, след което отново се установили в Сливен. Още при завръщането си установили, че трите горни кухненски шкафчета са мухлясали, но не обърнали сериозно внимание, тъй като решили на по-късен етап да направят основен ремонт, като подменят окачения таван в кухнята и подменят шкафчетата в същото помещение. Този си план започнали да осъществяват през м.юли следващата година. След като свалил стария окачен таван, З. видял, че горната плоча е мокра около отходната тръба. След като свалил окачания таван и в кухнята констатирал, че и там стената е влажна. Подобен проблем имало и във всекидневната, където, както се изразява мъжа, мазилката била нагугушена.

Според него източник на тази влага е съседката му, живуща точно над тях-Е.Д.К.. Обърнал се към нея с настояване да отстрани проблема и тя му обещала да стори това. В края на ноември 2015г. мъжа й се завърнал от чужбина, след което двамата съпрузи го уведомили, че са направили ремонт и са отстранили теча.

З. твърдят, че въпреки това проблема в жилището им останал- тавана все така бил мокър, а мухлясването продължавало. Това ги принудило да проведат нов разговор с К. и тя отново им обещала да отстрани проблема. Твърдят също, че в началото на м.април 2016г. подменили мухлясалите си кухненски шкафове с нови и отново наредили окачения таван в кухнята си, но забелязали, че на същото място, както и преди, сълзи. Тогава вече, съвместно със съседката си, извършили експеримент, като тя пуснала вода от тоалетното си казанче, при което по отходната тръба в жилището на З. започнала да тече вода. Те са убедени, че причина за теча е ремонт, който съседката им е направила в банята си- твърдят, че апартаментите в блока им са изпълнени с обща баня и тоалетна, а К. е правила преустройство, при което е разделила това помещение на две: баня и отделно от нея- тоалетна. При този ремонт тя променила местоположението на тоалетната си чиния, като я преместила от обичайното й място и я монтирала върху основната тръба, а отходната, която минава и през жилището на З., била отрязана и затапена в банята й. Различният диаметър на тръбите и лошото  уплътняване на свръзката според З. е предпоставката при всяко дърпане на сифона, тръбата да се мокри и да навлажнява тавана в обитавания от тях апартамент. 

Те твърдят също, че поради теча, освен подмяната на кухненските шкафчета, правили ремонт, изразил се в кърпене, шпакловане и боядисване с латекс на една от стените и тавана в банята; подмяна на окачени тавани и премахване на мухъл, което общо им струвало 1 608лв.

Считат, че в случая е налице хипотезата на непозволено увреждане и поради това вместо собственика на апартамента- малолетната им дъщеря, предявяват иск съседката им К. да бъде осъдена да й заплати тази сума, при това заедно със законната лихва, считано от деня на подаване на исковата молба в съда. Иска се също съда да я задължи да отстрани, за своя сметка, теча, както и да върне тоалетната чиния в нейното жилище на мястото й според архитектурния проект на сградата.

 Търсят се и разноските по делото.

 

От ответницата е депозиран, в срок, писмен отговор, с който оспорва исковете. Отрича да е правила твърдяното в исковата молба преустройство, а твърди, че е закупила жилището в този му вид и състояние. Отрича също и въобще твърдяния теч да е с произход нейния апартамент, макар същевременно да признава, че той наистина съществува между апартаменти №№… и …. Позицията си обяснява с фактите, че проблема е възникнал в резултат на амортизацията на общата канализационна тръба, която обслужва двата апартамента, настъпила в резултат на естествени амортизационни процеси и може да бъде отстранен единствено с подмяната й с нова, които обстоятелства са добре известни на родителите на малолетната ищца, тъй като са присъствали при извършената по-рано във времето, на място, консултация със специалист. Въпреки това З. неколкократно отказал да осигури достъп в тяхното жилище, за да бъдат извършени нужните строителни и ремонтни работи.

   К. счита, че дори и да е вярно твърдението за понесени в резултат на теча щети, то предвид датата, на която ищцата е придобила собствеността върху апартамент № 2, от една страна и от друга-периода, за който се твърди да са настъпили тези щети, вземане за обезщетяването им би имала не тя, а предишния собственик на жилището. Прави и възражение, че ищцата сама е допринесла за настъпването на щетите, тъй като при наличие на теч, който й е добре известен, е подменила мебели с нови, които в последствие са увредени.

 

В проведените открити съдебни заседания се явяват бащата на малолетната ищца и ответницата, а страните и се представляват по пълномощие от адвокати. По същество се поддържат исковете, респективно- възраженията против тях. В хода на устните състезания ответницата заявява искане да й се присъдят сторените от нея разноски в делото.

 

След като обсъди събраните по делото доказателства, съда приема за установено следното от фактическа страна:

Безспорни са по делото обстоятелствата, че малолетната ищца Н.Д.З. е собственик на апартамент № … в гр.Сливен, кв.”Р.” бл…., вх…., а ответницата Е.К.- на намиращия се над него апартамент- №…. Също, че жилищния блок е двуетажен, както и че в помещението, служещо за баня и тоалетна в жилището на ищцата, е налице теч. Впрочем, титуляра на правото на собственост на ап.№2 се установява и от писмено доказателствено средство- нот.акт № 86/ 17.07.2015г. по описа на нотариус Д.Н..

Точно в този смисъл са и показанията на разпитани по делото свидетели- съседката П. П. С. и майката на Д.З.- Д. К. З..

Това обстоятелство-теча, е установено и от вещото лице по назначената по делото съдебно-техническа експертиза. От заключението по нея съда приема още, че в момента /на изготвяне на експертизата/ теча идва от малка дупка в общата канализационна /отходна/ тръба, който отвор се намира на около 50см. от горе надолу от тавана на санитарния възел в ап.№2.

От показанията на осигурените от ответницата свидетели- А. А. К. и Ю.С.Н. съда приема, че след като първоначално се е появил в апартамент №… /на ищцата/ проблема с теча, в жилището над него /на ответницата/ е бил направен ремонт, тъй като и в него е имало овлажняване, както се изразява свидетелката „ … във всекидневната, от пода до около на 50-60см. нагоре, по стената имаше мокри петна.”  Това се е случило през зимата на 2015-та година, когато съпруга на К. е бил в България, завърнал се от Франция. С това теча е бил преустановен.

От казаното от другите две свидетелски /С. и З./ се установи, че този теч е довел до овлажняване на тавана в банята на З. и на кухненската стена- тази между банята и кухнята, което е довело до мухлясване на изградения от бетон таван и окачения таван, както и до мухлясване и прогниване на горния ред на кухненските шкафчета. Овлажнена е била и стена във всекидневната, довела до надигане на мазилката й.  

От показанията на свидетелката К. съда приема, че в последствие тече се е появил отново и това довело до завеждане на настоящото дело. Всъщност, този факт е безспорно доказан, защото освен от тези показания, той се установява и от писмени доказателствени средства- становището от 30.08.2016г. на В. К., дадено от него като представител на „ВИК Строй-Р”ЕООД и оферта от същия от 10.06.2016г. Както обаче съда изрично е указал в открито съдебно заседание, няма да кредитира за други факти тези документи.

Вещото лице Д., изготвило заключението по съдебно-техническата експертиза, освен наличния и в момента теч също е констатирало влага в банята, както и че тя е главно около вертикалния канализационен клон /щранг/, в който са включени санитарните прибори на апартамента на ответницата по делото. Експертът е констатирала в момента на огледа петно от влага и в горния край на стената в кухнята, над кухненските шкафове. От заключението съда приема, че освен това, овлажняване е налично и по стената на всекидневната, граничеща със санитарния възел. Вещото лице е категорично в заключението си и поради това съда възприема като свой извода му, че теча, причинил това, е бил изцяло в апартамента на ответницата.

 В момента на личния оглед вещото лице не е установило влага в намиращите се в кухнята шкафове, както и по стената зад долния ред шкафове, а също и по окачения кухненски таван. Явно поради това в нарочна таблица, на стр.трета от заключението, експерта е остойностила видове строително и ремонтни дейности, както и материали, вложени за ремонт в жилището на З., за отстраняване последици от теча, на 236.84лв.

От заключението съда приема още, че в санитарния възел на ап.№4 е бил правен ремонт, при който е премахната частта от вертикалния канализационен клон, намираща се в помещението. Над мястото на срязването е изпълнен преход с PVC фасонна част- т.н. утка, в която става включването на тоалетната чиния в жилището на К., която е със задно оттичане. Мястото й е променено, в резултат на което намиращата се в санитарния възел на жилището на З. отводна тръба не се използва от намиращия се над него санитарен възел. Не е наложително обаче тоалетната чиния да бъде местена на първоначалната й позиция, тъй като начина, описан в предходното изречение, по който е включена в отводната тръба и уплътняването й, вече и в момента, не създава теч, както и защото връщането й в първоначално положение не би довело до отстраняване на сега съществуващия теч.  Отговорите на вещото лице на въпроси, поставени й при изслушването й в съдебно заседание налагат съда да приеме, че мухлясването в ъгъла и около основния канализационен щранг в санитарния възел на ищцата, предполагат  теча да е нанесъл поражения върху окачения таван там и да е довел до мухлясването му.

Въз основа на заключението и отговорите на експерта в съдебно заседание съда приема, че за да бъде отстранен настоящия теч в санитарния възел на З., както и въобще да се предотвратят бъдещи проблеми като този, е необходимо цялостна подмяна на отводната тръба / основния канализационен щранг/.

 

 Коментираните по-горе свидетелски показания, както и заключението на вещото лице съда кредитира: показанията, защото установяват сходна фактическа обстановка / свид. С. и З. като една двойка свидетели и свидетелите К. и Н.- като двойка свидетели, за други факти/. Също и защото не се опровергават от останалия събран по делото доказателствен материал, а в известен смисъл- дори се потвърждават от такъв.

 

На 30.05.2016г. Д.З. е закупил 3бр. кухненски шкафове, на обща стойност 370лв. с ДДС, видно от фактура № ********** и фискален бон от същата дата.

 

Касовата бележка от 04.04.2016г. обаче и фискален бон от същата дата, издадени от магазин „Стройко” в гр.-Сливен съда не кредитира, тъй като те са издадени за закупуването на ламинат и RIDER зеге. Стойността на вложения в ремонта в жилището на З. ламинат обаче съда „взе” от заключението на вещото лице, а RIDER зеге със сигурност не е вложен в ремонта- нито като материал, нито като труд, защото е общоизвестно, че зеге означава електрическо трионче, а пък RIDER е конкретната му марка.

 

Така установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

Както съда е указал на страните с доклада по делото, е сезиран с два иска- единия от тях, оценяемия- с цена 1 608лв., е с правно основание чл.50 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/, а другия – с правно основание чл.109 от Закона за собствеността /ЗС/.

 

По първия: той е частично основателен. Безспорно е, че малолетната ищца Н.Д.З. е собственик на апартамент № … в гр.Сливен, кв.”Р.”бл…., вх…., а ответницата Е.К.- на намиращия се над него апартамент- №…. Също, че жилищния блок е двуетажен, както и че в помещението, служещо за баня и тоалетна в жилището на ищцата, е налице теч. Такъв е съществувал и през 2015-та година и е довел до овлажняване на тавана в банята на З./и и на стената между банята и кухнята, което е довело до мухлясване на изградения от бетон таван и окачения таван в банята, както и до мухлясване и прогниване на горния ред на кухненските шкафчета на З.. Овлажнена е била и стена във всекидневната, довела до надигане на мазилката й. Течът е бил преустановен след извършването на ремонт в санитарния възел в апартамента на ответницата, сторен през зимата на 2015-та година, когато съпруга на К. се е завърнал от Франция в България. За отстраняване последствията от него в апартамента на ищцата, в последния също са били извършени ремонтни дейности, както и подмяна на детайли/ вещи, оценени от експерта на 236.84лв. Към тази сума съда прибавя стойността на закупените от З. шкафчета /кухненски, горен ред/. В заключението вещото лице не е оценявало такива, а и дава отговор на един от поставените към експертизата въпроси, че към момента на огледа в ап.№…, не е установило влага в кухненските шкафове, както и по стената зад долния ред шкафове, а също и по окачения кухненски таван. Логично е да така, щом шкафчетата- горния им ред, са били подменени от З. с нови- видно от свидетелските показания, а подмяната е наложена, тъй като намиращите се преди това там са били мухлясали и прогнили в резултат на овлажняването, предизвикано от теча в ап.№…, отстранен през зимата на 2015-та година. Шкафчетата са били сравнително нови, т.е. неамортизирани, защото са поставени през 2010г. Стойността им се установи от ангажирани от ищцовата страна счетоводни документи- фактура и касов бон към нея и тя е 370лв. В калкулираните щети съда не включва и долен ред шкафчета, на първо място тъй като не се установи и те да са били увредени; на второ- не се установи, че увреди са били подменени с нови и на трето- не се ангажираха никакви доказателства за паричната стойност на такива. Както и се признава в исковата молба, сумата 370лв. е стойността на горния ред шкафчета /за долен ред се претендират 450лв./.

Тук трябва да се коментира, че съда намира несъстоятелно възражението на ответницата, основано от нея на отрицанието, че твърдяния теч е с произход нейния апартамент. Този факт бе безспорно установен както със свидетелски показания /при това показания на разпитани по искане на К. свидетели/, така и със заключението на вещото лице- то е категорично, че теча е бил изцяло в нейния апартамент.

 

Неоснователен е и довода й, че ищцата /явно родителите й, предвид крехката й възраст/ сама е станала причина, т.е. допринесла е, за настъпване на щетите, защото поставили нови шкафчета при положение, че теча продължава и в резултат на същия те са били увредени. Доводът не може да издържи, защото ищцата претендира стойността не на новопоставените, през 2016-та година, шкафчета, а на монтираните през 2010-та година и увредени в резултат на премахнатия през зимата на 2015-та срещу 2016-та година теч.

Ето защо съда счита, че на ищцата се следва обезщетение и то е в размер 606.84лв. До него съда ще уважи иска, а за горницата до пълния претендиран размер – 1 608лв., ще го отхвърли.

Друго възражение на К. е, че дори и да вярно твърдението за понесени в резултат на теча щети, то предвид датата, на която ищцата е придобила собствеността върху апартамент № …, от една страна и от друга-периода, за който се твърди да са настъпили тези щети, вземане за обезщетяването им би имала не тя, а предишния собственик на жилището. Според съда, то също е неоснователно, тъй като с преминаване правото на собственост върху недвижимия имот, върху новия собственик преминават както тежестите/ така и ползите, вземанията от него. Ако се приеме за вярна тезата на ответницата, то бившия собственик би се обогатил неоснователно, като получи стойността на щетите, без фактически да ги е отстранил и без въобще някога да му се налага да ги отстранява.

 

По втория иск- той не е основателен. Вярно е, че се установи, че тоалетната чиния в санитарния възел на ап.№.. е с променено, спрямо проектното за сградата, местоположение. Ползвайки познанията на вещото лице по съдебно –техническата експертиза обаче съда прие, че не е необходимо да бъде местена на първоначалното й, проектно положение, тъй като начина, по който е включена в отводната тръба и уплътняването й, не създава теч, а и защото връщането й в първоначално положение не би довело до отстраняване на сега съществуващия теч. 

Така също, този иск съдържа и претенцията ответницата да бъде осъдена да отстрани за своя сметка теча в санитарния възел в апартамента на ищцата. Това също няма да бъде уважено, защото се установи, че съществувалия по-рано във времето теч, изцяло в жилището на К., е бил отстранен /от последната/, а сега съществуващия се намира изцяло в санитарния възел в апартамента на ищцата- в резултат на отвор, появил се в основния канализационен щранг, на около 50-60 см. от тавана надолу. Т.е., той не е причинен от ответницата. Така също, той е в резултат на силната амортизация на твърде остарялата канализационна система в жилищния блок, което означава, че проблема може и трябва да бъде отстранен, като изцяло се подмени с нов. Не само защото е мнение на вещото лице, този въпрос обаче е компетенциите на общото събрание на етажната собственост.

 

По въпроса за разноските- такива се търсят и от двете страни. С оглед изхода на делото и те имат това право- ищцата съразмерно уважената част от исковете- ал.1, а ответницата- съразмерно отхвърлената част- ал.3, на чл.78 ГПК. В случая З. направи следните разноски: заплатила е държавна такса за първия иск 64.32лв., а за втория- 80лв.; заплатила е възнаграждение за процесуалния представител-адвокат- 300лв. и депозит за вещо лице- 150лв. К. пък- заплатила е възнаграждение за пълномощника си-адвокат, в размер 400лв. и част от депозита на вещото лице- 30лв. По правилата на чл.78 от ГПК на ищцата се присъжда на това основание сумата 109.16лв., а на ответницата- 348.86лв.

 

При горните съображения, Сливенски районен съд

 

                                               Р   Е   Ш   И:

 

ОСЪЖДА Е.Д.К. с ЕГН: ********** и адрес: *** да заплати на Н.Д.З. с ЕГН: **********, чрез нейните родители и законни представители Д.К.З. с ЕГН: ********** и Е.Г.З. с ЕГН: **********,***, на основание чл. 50 от ЗЗД сумата 606.84лв. /шестстотин и шест лева и осемдесет и четири стотинки/, представляваща обезщетение за щетите, понесени от З. като собственик на апартамента, представляващ адреса й за призоваване- ап.№…, в резултат на теч, възникнал в апартамента, представляващ адреса за призоваването на ответницата- ап.№…, отстранен през зимата на 2015-та срещу 2016-та година,

а ОТХВЪРЛЯ като НЕДОКАЗАН и НЕОСНОВАТЕЛЕН иска за разликата над този размер до пълния претендиран- 1608лв.

Сумата 606.84лв. се дължи ведно със законната лихва, считано от 01.06.2016г. до окончателното й изплащане. 

 

ОТХВЪРЛЯ като НЕОСНОВАТЕЛЕН иска на Н.Д.З. с ЕГН: **********, предявен чрез нейните родители и законни представители Д.К.З. с ЕГН: ********** и Е.Г.З. с ЕГН: ********** да бъде осъдена, на осн.чл.109 от ЗС, Е.Д.К. с ЕГН: ********** да отстрани за своя сметка съществуващия в момента теч в санитарния възел в апартамента на ищцата- ап.№… и да върне тоалетната чиния в санитарния възел в своя апартамент- №…, на определеното за това, според архитектурния план на сградата, място.

ОСЪЖДА Е.Д.К. с ЕГН: ********** и адрес: *** да заплати на Н.Д.З. с ЕГН: **********, чрез нейните родители и законни представители Д.К.З. с ЕГН: ********** и Е.Г.З. с ЕГН: **********, на основание чл.78 ал.1 от ГПК, разноски по делото, съразмерно уважената част от исковете- 109.16лв. /сто и девет лева и шестнадесет стотинки/.

ОСЪЖДА Н.Д.З. с ЕГН: **********  да заплати на Е.Д.К. с ЕГН: ********** и адрес: ***, на основание чл.78 ал.3 от ГПК, разноски по делото, съразмерно отхвърлената част от исковете- 348.86лв. /триста четиридесет и осем лева и осемдесет и шест стотинки/.

 

Решението подлежи на обжалване- може да се обжалва от всяка от страните по делото, пред Сливенски окръжен съд, с въззивна жалба, която трябва да се подаде в двуседмичен срок, от момента в който то й бъде връчено.

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: