Решение по дело №5954/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265624
Дата: 2 септември 2021 г. (в сила от 2 септември 2021 г.)
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20201100505954
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 юни 2020 г.

Съдържание на акта

         Р      Е     Ш    Е    Н    И    Е    № ……

 гр. София, 02.09.2021 г.

 

 

                             

      В     И М Е Т О     Н А     Н  А  Р  О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗИВНО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV - „Д” състав, в публично съдебно заседание на осемнадесети май през две хиляди двадесет и първа година в следния състав :

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Здравка Иванова

                                                 ЧЛЕНОВЕ: Цветомира Кордоловска

                                                  Мл. Съдия: Роси Михайлова

при секретаря Екатерина Калоянова, като разгледа докладваното от съдия Иванова в. гр. д. № 5954 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството по реда на чл. 258 - 273 ГПК.

С решение № ІІ-75-72532 г. по гр. д. № 63944/2016 г. по описа на СРС, 75 с – в, са отхвърлени предявените от „Т.С.“ ЕАД, против Д.Г.Д., ЕГН **********, искове с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК, вр. с чл. 79, ал. 1 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, за признаване за установено, че последната дължи сумата от 1 038, 09 лв. - стойност на потребена топлинна енергия за периода от м. 08.2012 г. до м. 11.2012 г. за топлоснабдяван имот - апартамент 157, находящ се в гр. София, ж.к. „*********и сумата от 264, 13 лв. - обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата за периода 01.10.2012 г. до 13.07.2015 г.

Недоволен от решението е останал ищеца - „Т.С.” ЕАД, който го оспорва с доводи, че е неправилно, необосновано и незаконосъобразно. Поддържа, че изводите на съда не намират опора в доказателствата по делото. Твърди, че писмените доказателства установяват количеството потребена топлоенергия в периода и нейната стойност. Неоснователно СРС е основал изводите си само на заключението на ССчЕ, което не е задължително за него и не го обвързва. В производството се установява наличие на облигационно правоотношение с ответницата като собственик на имота. Количеството и стойността на ТЕ доставена в периода в процесната сграда, която е в режим на ЕС, се установява от приетата СТЕ. Излага съображения, че при доказано основание на иска и липса на данни за неговия размер, съдът е следвало да  определи по чл. 162 ГПК размера на исковете, а не да ги отхвърля. Съгласно действащите в периода ОУ на дружеството, купувачите заплащат ТЕ на месечни вноски, определени по прогнозна консумация и една изравнителна сметка. Дължими са както прогнозно начислените суми, така и тези по изравнителните сметки, които представляват разлика между прогнозно начислените суми и реалното потребление на ТЕ за съответния период. Възможността за погасяване на стари задължения със суми от изравнителните сметки е уредена в чл. 32, ал. 2 от ОУ. Моли да се отмени решението и исковете да се уважат изцяло. Претендира направените по делото разноски, включително юрисконсултско възнаграждение.

Въззиваемата страна - ответник Д.Г.Д., в срока по чл. 263 ГПК, чрез представителя си, е подала отговор на въззивната жалба, в който я оспорва като неоснователна. Поддържа, че съдът правилно е съобразил приетото по делото заключение на ССчЕ. Неоснователно ищецът твърди, че писмените доказателства установяват коректно стойността на потребената ТЕ в периода. Тези доказателства съставляват частни документи, издадени от ищеца и нямат доказателствена стойност за твърдените от него факти. Моли жалбата да се остави без уважение, а решението да се потвърди.

Третото лице помагач на ищеца „Т.с.” ЕООД не взема становище по въззивната жалба и не ангажира доказателства.

Като съобрази приетите доказателства и установените по делото факти, както и становищата на страните във въззивното производство, съдът намира следното :

Според уредените в чл. 269 ГПК правомощия, въззивният съд се произнася служебно по валидността на цялото решение, по допустимостта в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното решение е валидно и процесуално допустимо. Производството е образувано след подадено в срок възражение по чл. 414 ГПК от Д.Г.Д..

В съответствие с материалният закон, първоинстнационният съд е приел, че страните са обвързани от валиден договор за продажба на електрическа енергия - чл. 153, във вр. е чл. 149 от ЗЕ. Това обстоятелство не се оспорва от ответницата в производството.

Договорното отношение между главните страни е възникнало от качеството на ответника на собственик  на топлоснабден имот, апартамент 157, находящ се в гр. София, ж.к. „*********, което не се оспорва от ответницата. Пред СРС е представен нот. акт № 190, т. ІІ, рег. 6134, дело № 313 от 28.11.2012 г., с който имотът е продаден от ответника Д.Г.Д. на трето за спора лице след исковия период.

Облигационното отношение между страните е възникнало по реда на чл. 150, ал. 1 от ЗЕ при действие на Общите условия на ищцовото дружество, като законодателят не е предвидил като условие за влизането на ОУ в сила писмено приемане от страна на потребителите, въпреки, че е предвидено право на потребителите да искат специални условия като внесат в топлопреносното предприятие писмено заявление. Няма данни ответницата да е възразила срещу прилаганите от ищеца Общи условия в периода, поради което СРС основателно е направил извод, че главните страни са обвързани от договорно правоотношение във връзка с предоставянето на топлинна енергия за битови нужди.

Сградата е етажна собственост и в исковия период се установява, че ищецът е подавал в нея топлоенергия за битови нужди. Съгласно действащото законодателство - чл. 139, ал. 1 от ЗЕ разпределението на топлинната енергия в сграда - етажна собственост, се извършва по система за дялово разпределение. Начинът за извършване на дяловото разпределение е регламентиран в ЗЕ и действалата през периода и Наредба № 16 - 334 от 06.04.2007 год.

Законодателят е предвидил заплащането на топлинна енергия като многокомпонентно задължение. То включва в себе си задължението за топлинна енергия за сградната инсталация, за отопление на имотите и БГВ по арг. от чл. 142 ал. 2 от ЗЕ, като при прилагане на дялово разпределение чрез индивидуални топломери се определя въз основа на показанията на топломерите в отделните имоти. Измерването на индивидуалното потребление на топлинна енергия и вътрешното разпределение на разходите за отопление и топла вода между топлоснабдените имоти в сградата в режим на етажна собственост е възложено от етажните собственици на ФДР„Т.с.” ЕООД.

За разлика от СРС настоящият състав приема, че при съобразяване на разпределената енергия, включително разликата между прогнозното и действително потребеното количество енергия след прилагане на системата за разпределение на топлинната енергия и съобразяване на нормативно регулираните цени на топлинната енергия за периода, установителният иск за цената на ТЕ е частично доказан по основание.

Относно стойността и количеството на доставена ТЕ в имота следва да се вземе предвид заключението на СТЕ, което е съобразило и данните за реално отчитане на уредите в имота, предоставени от ФДР и не е оспорено от ответницата, а не заключението на ССчЕ, изготвено само въз основа на документите, издадени от ищеца, както приема СРС.

СТЕ е дала заключение, че абонатната станция е нова, подменена през 2011 г., а общият топломер се е отчитал по електронен път, в началото на месеца с помощта на т. н. „терминал“, като от отчетеното количество ТЕ са приспаднати технологичните разходи, които са за сметка на доставчика.Дяловото разпределение, съгласно експертизата, е извършвано на база реални отчети на индивидуалните топломери, съобразено с изискванията на Наредба № 16-334/2007 г.

Според експертизата в процесният период в имота има 2 броя радиатори с ИРРО и 1 брой щранг лира в баня без разпределител, като ТЕ за БГВ е начислявана на основа брой лица, на база един потребител. За имота е начислявана ТЕ за сградна инсталация и за щранг лирата в банята, както и за БГВ, като е отчетена че абоната не е консумирал ТЕ за отопление на имота, тъй като според отчета на уредите в сградата, показанията на уредите в имота са нулеви.

Като съобрази изложеното, за разлика от СРС, въззивният състав приема за доказан размера на задължението за цена на топлинна енергия за битови нужди във всичките и компоненти в сградната инсталация. Според СТЕ дължимите суми за периода м. 08.2012 г. - м. 11.2012 г. са в размер на 225, 08 лв. без предишни просрочени или неплатени сметки, без изравнявания извън процесния период и без лихви. Въззивният съд намира за неоснователен извода на СРС, че установената от СТЕ сума не е дължима за процесния период.

Доколкото настоящият състав приема исковете за установяване на задължения по главницата за частично основателни, следва да се разгледа и направеното в отговора на исковата молба възражение за погасяването на вземанията по давност.

Съгласно трайната практика по приложение на института на погасителната давност, вземанията на ищеца за главница се погасяват с кратката 3 - годишна давност. В този смисъл е задължителното тълкуване дадено от ВКС с Тълкувателно решение № 3/18.05.2012 г., по тълкувателно дело № 3/2011 г., на ОС на ГК и ТК на ВКС.

Според нормата на чл. 114, ал. 1 от ЗЗД, давността започва да тече от момента на изискуемостта на вземането, като при срочните задължения това е деня на падежа. Съгласно Общите условия на ищеца действащи през процесния период - тези от 2008 г., месечните суми за топлинна енергия са дължими в 30 - дневен срок след изтичане на периода, за който се отнасят, както е приел и СРС. Следователно, за всяка от претендираните главници, тригодишният давностен срок тече от момента, в който изтича срока за тяхното плащане. Като се съобрази датата на подаване на заявлението по чл. 410 ГПК  -  27.07.2015 г. и периода на претенцията – от м. 08.2012 г. до м. 11.2012 г. следва, че вземанията за главницата не са погасени по давност и възражението е неоснователно.

Относно исковете за установяване на вземания за лихви за забава по чл. 86, ал. 1 ЗЗД, съдът намира следното:

 Както се посочи, съгласно разпоредбите на чл. 33, ал. 1 и ал. 6 от Общите условия от 2008 г. на ищеца, приложими в процесния период, купувачът е длъжен да заплаща месечните дължими суми за топлинна енергия в срок от 30 дни след изтичане на периода, за който се отнасят, т. е. задълженията стават изискуеми на 31 - вия ден след изтичане на съответния период и от този ден ответникът е изпаднал в забава и без да е поканен, по аргумент от общата норма на чл. 84, ал. 1 ЗЗД. При забава в плащането, потребителят дължи обезщетение в размер на законната лихва върху главницата.

Съдът определя лихвата за забава върху установената главница от 225, 08 лв., за периода 01.10.2012 г. – 13.07.2015 г. в размер на 63, 74 лв. До този размер искът е основателен и следва да се уважи.

Доколкото изводите на въззивният съд частично не съвпадат с тези на СРС, оспореното решение следва да се отмени за установените по – горе размери на главните и акцесорни задължения и исковете да се уважат. Исковете законосъобразно са отхвърлени над тези размери до пълните предявени размери и решението следва да се потвърди.

По разноските пред СРС : Предвид промяна в изхода от спора и доказателствата за реално направени разноски, в полза на ищеца следва да се присъдят разноски, както следва : за заповедното производство - общо в размер на 17 лв., а за исковото производство - общо в размер на 133 лв. от направените разноски за държавна такса, експертизи и юрисконсултско възнаграждение.

По разноските пред СГС :

Предвид изхода от спора, право на разноски в настоящото производство има въззиваемата страна - ищец. В нейна полза съдът присъжда разноски от общо 22 лв. - за държавна такса и юрисконсултско възнаграждение

При тези мотиви, Софийски градски съд

                                               

         Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ решение № ІІ-75-72532 г. по гр. д. № 63944/2016 г. по описа на СРС, 75 с - в, в частта, в която са отхвърлени предявените от „Т.С.“ ЕАД, ЕИК ********* против Д.Г.Д., ЕГН **********, искове с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК, вр. с чл. 79, ал. 1 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, за признаване за установено, че ответницата дължи сумата от 225, 08 лв. представляваща стойност на потребена топлинна енергия за периода от м. 08.2012 год. до м. 11.2012 год. за топлоснабдяван имот - апартамент 157, находящ се в гр. София, ж.к. „********* и сумата от 63, 74 лв. - обезщетение за забава върху главницата за периода 01.10.2012 год. до 13.07.2015 год. и вместо това ПОСТАНОВЯВА :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, на основание чл. 422, ал. 1 от ГПК, вр. с чл. 79, ал. 1 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, че Д.Г.Д., ЕГН **********,дължи на „Т.С.“ ЕАД, ЕИК ********* сумата от 225, 08 лв. - представляваща стойност на потребена топлинна енергия за периода от м. 08.2012 год. до м. 11.2012 год. за топлоснабдяван имот - апартамент 157, находящ се в гр. София, ж.к. *********, ведно със законната лихва върху нея от 27.07.2015 г. до окончателното изплащане и сумата от 63, 74 лв. - обезщетение за забава върху главницата за периода 01.10.2012 год. до 13.07.2015 г., за които суми е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК от 05.08.20215 г. по гр. д. № 44377/2015 г. на СРС 75 с - в.

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № ІІ-75-72532 г. по гр. д. № 63944/2016 г. по описа на СРС, 75 с - в в частите, в които исковете по чл. 422, ал. 1 ГПК, вр. с чл. 79, ал. 1 ЗЗД и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, са отхвърлени над размер от 225, 08 лв. до 1 038, 09 лв., представляваща стойност на потребена топлинна енергия за периода от м. 08.2012 год. до м. 11.2012 год. за топлоснабдяван имот - апартамент 157, находящ се в гр. София, ж.к. „********* и над размер от 63, 74 лв. до 264, 13 лв. - обезщетение за забава върху главницата за периода 01.10.2012 год. до 13.07.2015 год.

 

ОСЪЖДА Д.Г.Д., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на  „Т.С.“ ЕАД, ЕИК *********, с адрес *** разноски за СРС: за заповедното производство общо в размер на 17 лв. и за исковото производство - общо 133 лв. от разноските за държавна такса, експертизи и юрисконсултско възнаграждение, а за СГС - общо 22 лв., от разноските за държавна такса и юрисконсултско възнаграждение.

 

РЕШЕНИЕТО е постановено при участието на третото лице помагач на ищеца „Т.с.” ЕООД.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване, на основание чл. 280, ал. 3 ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                       ЧЛЕНОВЕ : 1.                           2.