Определение по дело №852/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1555
Дата: 20 май 2019 г.
Съдия: Юлия Русева Бажлекова
Дело: 20193100500852
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№________________

гр. Варна, 20.05.2019г.

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на двадесети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ: С. ЦАНКОВА

ТАНЯ КУНЕВА

като разгледа докладваното от съдията Юлия Бажлекова в.гр.д.№852 по описа за 2019г. на ВОС, съобрази:

     Производството по делото е образувано по въззивна жалба на Т.Г.Д. и П.И.Ж., чрез адв. Св.Е. срещу решение № 430 от 06.02.20198 г., постановено по гражданско дело № 3681 по описа за 2018 г. на Районен съд – Варна, с което е отхвърлен иска с правно основание чл.128 СК, вр. чл.59, ал.9 СК, за изменение на постановените с Решение №1273/26.06.2015г. по в.гр.д.№1400/2015г. по описа на ВОС, мерки на лични контакти на въззивниците с внук им Т. И. Г..

Във въззивната жалба се излага, че решението е неправилно, незаконосъобразно и необосновано. Твърдят, че съдът не е обсъдил всички, събрани по делото доказателства и не е ги е ценил по отделно и в съвкупност. Не са изложени мотиви и аргументи защо съдът не е кредитирал събраните по делото гласни доказателства и КСППЕ, в частта, съдържаща експертно заключение за наличие на лека към умерена форма на синдром на родителски отчуждаване. Счита, че от доказателствата по делото се установява трайно изменение на обстоятелствата, при които е определен първоначалния режим на контакти, както и системно възпрепятстване на контактите с детето от страна на майката В.Ш. и това поведение се отразява негативно на развитието на детето. Считат, че определянето на по-разширен режим на контакти на Теодор с неговите баба и дядо е изцяло в интерес на детето. Излагат още, че съдът не е обвързан с поискания в исковата молба режим на лични контакти и ако се прецени, че той не е подходящ, изхождайки от интереса на детето следва да определи режим с различни параметри от посочените в нея и подходящ за детето.Оспорват се като неправилни изводите на съда, че искането за определяне на режим на контакти с детето по телефон и интернет е недопустимо, предвид дадените разрешения с трайно установената съдебна практика.

Претендира се отмяна на обжалваното решение и постановяване на ново, с което предявените претенции да бъдат уважени. Претендират присъждане на разноските по делото

В срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК въззиваемата В.Ш. депозирала отговор на въззивната жалба, с който същата се оспорва като неоснователна. Моли за потвърждаване на решението на ВРС, като правилно и законосъобразно.

Въззиваемият И.Т.Г. не е депозирал отговор на въззивната жалба в срока по чл.263, ал.1 ГПК.

Страните не са направили доказателствени искания

Съдебният състав на въззивния съд, като съобрази разпоредбата на чл.  266 и чл.267 от ГПК, намира следното: Подадената жалба е от легитимирани лица, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и в предвидения от закона срок, поради което е допустима. Съгласно тълкувателно решение № 1 от 9.12.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2013 г., ОСГТК, доколкото основната функция на съда е да осигури прилагането на закона, тази му дейност не може да бъде обусловена от волята на страните, когато следва да се осигури приложение на императивен материален закон, установен в обществен интерес. Затова, когато законът е възложил на съда служебно да следи за интереса на някоя от страните в процеса, негово задължение е служебно да събере доказателствата в подкрепа или опровержение на правнорелевантните факти, както и да допусне поисканите от страните допустими и относими доказателства без ограничения във времето. При проверка на правилността на първоинстанционното решение въззивният съд може да приложи императивна материалноправна норма, дори ако нейното нарушение не е въведено като основание за обжалване. Поради това, когато за приложението на тази императивна материалноправна норма е необходимо събирането на доказателства, въззивният съд следва служебно да събере тези доказателства, дори ако във въззивната жалба не е въведено оплакване за допуснато от първата инстанция процесуално нарушение или за необоснованост на фактическите изводи, поставени в основата на първоинстанционното решение.

Спорът пред въззивната инстанция е досежно, режима на лични отношения детето, с неговите баба и дядо по бащина линия, тоест съдът следва да съобрази интересите на детето.

Доколкото във въззивната жалба и отговора на  въззивна жалба не се твърдят новонастъпили обстоятелства относно състоянието на детето и отношенията му с въззивниците – негови баба и дядо, както и, че при първоинстонционното разглеждане на делото са събрани доказателства за относимите към спора и обстоятелствата, включително и СЕ, настоящият състав на съда намира, че не е необходимо събирането на доказателства при въззивното разглеждане на делото.

С оглед гореизложеното и на основание член 267, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс, настоящият състав на Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И  :

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 02.07. 2019 година от 10,00 часа, за която дата и час да се призоват страните.

Определението не подлежи на обжалване.

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:          ЧЛЕНОВЕ: 1.         2.