О П
Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 15.03.2019 г. гр. Бургас
БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение,
на петнадесети март две хиляди и деветнадесета година
в закрито заседание в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПЕПЕЛЯШЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ГЕОРГИЕВА
ВАНЯ ВАНЕВА
като разгледа докладваното от съдията - докладчик Георгиева ВНЧД № 21 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Делото е по реда на чл. 345, вр. чл. 341, ал.2, вр. чл. 377, ал. 2 от НПК, по повод постъпил частен протест на прокурор от РП - Несебър, срещу протоколно определение от 22.11.2018 г. по АНД № 1871/2018 г. по описа на от Районен съд- гр. Несебър за прекратяване на съдебното производство и връщането на делото на прокурора.
В протеста се изтъква, че определението на съда било неправилно и незаконосъобразно. Счита, че възприетите от съда пречки за приложението на чл. 78а от НК не били налице, поради което и неправилно, на основание чл. 377 от НПК съдебното производство било прекратено. Излагат се доводи, че за наличието на материалноправните предпоставки за приложението на чл. 78а от НК се преценявало винаги към момента на извършване на деянието, а не към момента на постановяване на съдебния акт, поради което и осъждането на обвиняемия по НОХД № 1163/2018г. по описа на OС - Варна, постановено след извършване на деянието по настоящото дело, не следвало да се явява пречка за приложението на института по освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Също така, възприемайки деянията като множество престъпления, съдът е поставил обвиняемия в по-неблагоприятно положение, за което имало забрана в процесуалния закон.
Бургаският окръжен съд, като обсъди направените оплаквания в протеста, и извърши цялостна служебна проверка на правилността на определението, прие за установено следното:
Протеста е подаден от легитимирано лице, в законоустановения срок, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт и е процесуално допустим. Разгледан по същество е неоснователен.
С постановление от 25.10.2018г. РП - Несебър е внесла предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, на основание чл. 78а от НК, по д. п. 304 ЗМ- 1803/2017г. на С.Т.Т., ЕГН **********, за извършено престъпление по чл. 343в, ал. 2 от НК. С протоколно определение от 22.11.2018г., съдия- докладчик в открито заседание прекратил съдебното производство и върнал делото на РП Несебър, тъй като деянието, във връзка с което било образувано производството попадало в реална съвкупност с друго, осъществено от обвиняемия деяние, което от своя страна представлявало пречка за приложението на чл. 78а от НК, предвид забраната, посочена в ал. 7 на същия член.
Настоящият въззивен състав споделя изяло мнението на първата инстанция относно невъзможността, в настоящия случай, да се приложи институтът по Глава ХХVIII от НПК. Видно от приложената по делото справка за съдимост на обвиняемия, с Определение от 13.11.2018г., с което е одобрено споразумение за решаване на НОХД 1163/2018г. по описа на ОС - Варна, същият е осъден за извършено на 09.03.2017г. престъпление по чл. 354а, ал. 1 от НК. Предложението на прокурора за освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемия Т., с налагане на административно наказание е внесено за извършено от последния на 21.07.2017г. престъпление по чл. 343в, ал. 2 от НК. От така изложеното се установява, че деянието по настоящото дело и това по НОХД №1163/2018г. по описа на ОС - Варна са извършени в условията на реална съвкупност, тъй като двете престъпления са осъществени преди да е имало влязла в сила присъда за което и да е от тях. Правилно РС- Несебър е преценил, че деянията представляват „множество престъпления“ по смисъла на чл. 78а, ал. 7, вр. чл. 23, ал. 1 от НК, поради което освобождаването от наказателна отговорност с налагането на административно наказание е неприложимо.
В отговор на възраженията на прокурора, изложени в частния протест, настоящият състав следва да посочи, че в случая неприложимостта на чл. 78а от НК се обуславя от изричната забрана, предвидена в ал. 7 на същия член, тъй като обвиняемият е извършил множество престъпления- тоест, законодателят е преценил, че при наличие на последното, деецът не следва да се освобождава от наказателна отговорност, тъй като обществената опасност на деянията е завишена поради самото наличие на извършени няколко престъпления и деецът не следва да понесе единствено административна отговорност. Фактът, че Т. не е бил осъждан към момента на деянието по настоящото дело, не променя по никакъв начин извода за неприложимост на обсъждания институт от НК. В този смисъл е и определението на първостепенния съд, поради което наведените в протеста оплаквания, че съдът е придал обратна сила на последващо деянието осъждане е несъстоятелно. Следва да се подчертае отново, че районният съд не е отказал приложението на чл. 78а от НК, поради наличие на предходно осъждане на обвиняемия Т., а поради извършени от последния множество престъпления.
Също така, реалната съвкупност не се влияе и от начина, по който съответният прокурор е решил да формулира обвинението. Тя е винаги налице, когато с едно деяние са извършени няколко престъпления или ако едно лице е извършило няколко отделни престъпления, преди да е имало влязла в сила присъда за което и да е от тях.
Съставът на въззивния съд приема, че атакуваното с протеста определение е законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено. Водим от тези съображения и на основание чл. 341, ал. 2, вр. чл. 377, ал. 2 НПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 22.11.2018г., с което е прекратено съдебното производство по АНД № 1871 / 2018г. по описа на Районен съд - Несебър и делото е върнато на Районна прокуратура - Несебър.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.