Решение по дело №3220/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2477
Дата: 17 декември 2019 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20197050703220
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№.................../   .12. 2019г.,  гр.Варна

 

            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Десети касационен състав в съдебно заседание на дванадесети декември  две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         ЕВГЕНИЯ БАЕВА 

ЧЛЕНОВЕ:       1.РАЛИЦА АНДОНОВА

       2. НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

при секретаря  Анна Димитрова при участието на прокурора Александър Атанасов като разгледа докладваното от съдия Наталия Дичева касационно адм. дело № 3220/2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Н.Ж.К. *** против Решение № 1676/19.9.2019 година, постановено по НАХД № 2472/2019 година по описа на Районен съд – Варна, с което е потвърден Електронен фиш Серия К, № 2598012 на Областна дирекция - Варна на Министерство на вътрешните работи.

В касационната жалба се поддържа, че решението на ВРС е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон – отменително основание по чл.348, ал.1 от НПК. Сочи се, че неправилно ВРС се е произнесъл по фактическата обстановка, която е подкрепена с доказателствен материал. Изтъква се, че доказателствата са ценени неправилно поотделно и в съвкупност, с което е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила. Моли за отмяна на решението на ВРС и за отмяна на  електронния фиш.

Ответната страна ОД МВР Варна не изразява становище по жалбата.

Представителят на ВОП счита жалбата за неоснователна.

След преценка на изложените от страните доводи и извършената по реда на чл.218 от АПК проверка, съдът намира жалбата за процесуално допустима като подадена в срок от надлежна страна, против подлежащ на касационен контрол съдебен акт, а разгледана по същество тя е  неоснователна.

С обжалвания електронен фиш Серия К, № 2598012 на Областна дирекция - Варна на Министерство на вътрешните работи на касатора Н.Ж.К. ***, представляващ  Адвокатско дружество “К.и Ко“ е наложено административно наказание “Глоба” в размер на 400лв. , на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182 ал.2 т.5 от ЗДП.

За да потвърди електронния фиш, ВРС приема, че при провеждане на АНП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Ел.фиш е издаден от компетентен орган и в законоустановения срок.

ВРС приема от фактическа страна, че на 08.03.2019г. в 15,04ч. К. управлява л.а. „БМВ 7 ЕР РЕИХЕ  рег. № ***., като се движи по път първи клас І-9 в посока гр.Бургас  със скорост от 112 км/ч. На този пътен участък разрешената скорост е 60км/ч, за което е поставен пътен знак В 26 от ЗДП.  На  същия участък, на кръстовището за к.к.“Камчия“ се извършвала  проверка за скоростта на движение на автомобилите с автоматизирано техническо средство     ARH CAM S 1 № 11743с9. , с което е установена скоростта на движение на  автомобила. Изготвена е снимка № 11743С9/0064301. Установено е, че превозното средство е собственост на адвокатско дружество „К.и Ко“, чиито законен представител е К.. Поради установеното нарушение против него бил  издаден  ел. фиш Серия К, №  2598012.

При издаване на ел.фиш са спазени разпоредбите на чл.189 ал.4 от ЗАНН, като в него са   посочени териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика на когото е регистрирано превозното средство,  описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Нормата на чл.189 ал.4 от ЗДП е специална и регламентира изчерпателно отделните реквизити от   съдържанието на електронния фиш, които в случая са налице. Използван е   утвърден от министъра на вътрешните работи образец на документа, каквото е и предвиждането на чл.189 ал.4 ЗДвП. Техническото средство, с което е било установено нарушението е индивидуализирано в достатъчна степен, поради което  възраженията в тази насока са неоснователни. 

  От събраните по делото писмени доказателства безспорно се установява, че е извършено нарушение на чл.21 ал.2 от ЗДП.

Обжалваното решение е  правилно  като постановено при  отсъствието   на наведеното  с жалбата касационно  основание  по чл.348,ал.1,т.1  от НПК – нарушение на материалния закон.

Неправилно е становището на касатора, че в електронния  фиш не става ясно кой е субект на нарушението, защото са посочени данните както на К., така и на представляваното от него юридическо лице. Според съдържанието на електронния фиш наказанието е наложено на физическото лице Н.К. в качеството му на законен представител на адвокатско дружество „К.и Ко“ гр.Добрич. Разпоредбата на чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП предвижда административно наказание “глоба” в размер на 400 лева за водач, който превиши разрешената максимална скорост. В конкретния случай разрешената максимална скорост /60 км/ч/ е била превишена с 48 км/ч.  Налице е абсолютно определена санкция, в която предвиденото наказание е точно фиксирано по вид и размер, поради което същото не може да бъде индивидуализирано и следва да се наложи именно в посочения вид и размер, което е съобразено в атакувания електронен фиш.

Съгласно разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от Закона за движението по пътищата при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава определените стойности на скоростта в км/ч, като в случая разрешената скорост е 60 км/ч.

Собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение, и се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство /чл. 188, ал. 1 от ЗДвП/. Когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство, според чл.188, ал.2 от ЗДвП. По делото няма данни касаторът в да е посочил пред административнонаказващия орган на кого е предоставил МПС, съгласно разпоредбите на чл. 188 или чл. 189 от ЗДвП, каквото указание е дадено изрично при връчването на ЕФ. В тази връзка касационните възражения относно неправилно посочен субект на нарушението са неоснователни и недоказани.

При извършената от касационния съд служебна проверка не се констатираха пороци относно допустимостта и валидността на обжалваното решение, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Варненският административен съд,  на основание чл.221, ал.2 от АПК

 

РЕШИ :

 

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1676/19.9.2019 година, постановено по НАХД № 2472/2019 година по описа на Районен съд – Варна.

Решението е окончателно.

 

Председател:                                           Членове:   1……                                               

         2………