Определение по дело №215/2011 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 146
Дата: 25 юли 2011 г.
Съдия: Неделина Танчева Минчева
Дело: 20115550100215
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 юни 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

Гр.Гълъбово, 25.07.2011г.

 

Гълъбовският районен съд, гражданско отделение в разпоредително заседание на 25.07.2011г. в състав:

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: НЕДЕЛИНА МИНЧЕВА

 

сложи за разглеждане Гр.дело №215 по описа за 2011г. докладвано от съдията МИНЧЕВА и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Постъпила е искова молба от Г.А.С. *** срещу Н.И.С. ***, с която на основание чл.49, ал.1 от СК моли бракът им да бъде прекратен поради настъпване на дълбоко и непоправимо разстройство по вина на съпругата. При проверката на редовността и допустимостта на подадената молба съдът констатира следното:

 

Подадената молба е родово подсъдна на районния съд съгласно разпоредбата на чл.103 от ГПК. Молбата отговаря на изискванията за допустимост, визирани в разпоредбата на чл.127 от ГПК, към нея са представени писмени доказателства и са направени доказателствени искания.

Съгласно разпоредбата на чл.131 ГПК съдът е изпратил препис от исковата молба и доказателствата на ответника за отговор. Тъй като ответникът не е намерен на постоянния и настоящия си адрес, съдът му е назначил особен представител по реда на чл.47, ал.6 ГПК на разноски на ищеца. В срока за писмен отговор е постъпил такъв от особения представител на ответника, с който е изразено становище по иска и по доказателствените искания.

 

По представените материали по делото съдът прави следния проект на доклад:

Искът е предявен от Г.А.С. *** срещу Н.И.С. ***. С исковата молба се твърди, че страните са съпрузи от 24.05.1980г. Имат три деца – Алдин, роден на ***г., Билян, роден на ***г. и Генади, роден на ***г. През 1989г. цялото семейство заминало за Турция, където да живеят и работят. След няколко месеца ответницата, заедно с децата се върнали. От 22 години страните били във фактическа раздяла и не поддържали отношения помежду си.

Излагайки тези обстоятелства ищецът счита, че бракът им с ответницата е дълбоко и непоправимо разстроен и моли да бъде прекратен поради изключителната вина на ответницата. Моли съда да постанови след прекратяване на брака ответницата да възстанови предбрачното си фамилно име – Муртазова. Не желае съдът да се произнася относно ползването на семейното жилище, тъй като страните нямали такова. Претендира направените по делото разноски.

Представя и моли да бъдат приети като писмени доказателства оригинал на Удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за граждански брак №9/24.05.1980г.на с.Горна Кула, общ.Крумовград, обл.Кърджали, Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние на ищеца.

Моли за изясняване на делото от фактическа страна да бъдат допуснати двама свидетели – Алдин Георгиев Асенов от гр.Гълъбово, кв.”Съединение” бл.13, ет.1, ап.2 и Стойо Стоянов Петков от гр.Гълъбово, бл.37, вх.А, ет.2, ап.6.

Назначеният от съда особен представител на ответника е подал писмен отговор, с който изразява становище, че действително между страните е налице дълбоко и непоправимо разстройство на брака, но по вина и на двамата съпрузи. Твърди, че нямало доказателства за вина единствено на ответницата. Моли съда да прекрати брака като дълбоко и непоправимо разстроен по взаимна вина и да постанови възстановяване на предбрачното фамилно име на ответницата. Възразява срещу претенцията на ищеца за разноски.

 

От така подадената искова молба съдът намира, че предявеният иск е с правно основание чл.49, ал.1 СК, който следва да бъде разгледан по реда на производството по брачни дела – чл.318-330 от ГПК. Съгласно чл.322, ал.2 от ГПК с иска за развод задължително се предявяват и разглеждат исковете за упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име.

Подлежат на доказване всички спорни факти, като съгласно чл.154, ал.1 ГПК всяка страна е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания и възражения. Поради тази причина, в тежест на ищеца е да докаже, че с ответницата са съпрузи, че нямат непълнолетни деца от брака, както и да докаже всички твърдени от него основания за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака по вина на ответницата. Ищецът е представил писмени доказателства и сочи събирането на гласни доказателства за всички твърдяни от него обстоятелства.

Ответницата следва да докаже възраженията си, а именно че и двамата съпрузи имат вина за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака. Ответницата не представя доказателства в подкрепа на възраженията си. Съдът следва да даде възможност на ответницата да представи или посочи такива доказателства най-късно в първото по делото заседание.

С оглед характера на иска – касае се за бракоразводно дело, и с оглед разпоредбата на чл.322 ГПК, уреждаща изчерпателността на основанията на брачния процес, съдът намира, че преклузията за представяне на доказателства от двете страни не е абсолютна. Страните имат възможност до приключване на устните състезания да навеждат нови основания за настъпилото между тях дълбоко и непоправимо разстройство на брака и представят доказателства за тези основания. Поради тази причина съдът намира, че следва да даде възможност на страните да навеждат и нови основания за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака и да сочат и нови доказателства в откритото съдебно заседание.

Съдът намира, че следва да прикани страните към спогодба, като им разясни, че чрез постигането на спогодба страните могат да уредят отношенията си чрез взаимни отстъпки, по начин, който най-добре отговаря на интересите им, като избегнат постановяването на неизгодно за тях съдебно решение, както и заплащането на по-висока държавна такса при решаване на спора от съда.

Съдът предоставя на страните възможност да изложат становището си във връзка с проекта за доклад по делото в първото по делото заседание.

Предвид обстоятелството, че исковата молба е редовна и допустима и не са налице процесуални пречки за разглеждане на делото, съдът намира, че следва да насрочи открито съдебно заседание, за което страните да бъдат призовани като им се връчи препис от настоящото определение. Следва да бъде указано на ищеца, че е задължително личното му явяване в съдебно заседание на основание чл.321, ал.1 ГПК.

Представените към исковата молба писмени документи – оригинал на Удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за граждански брак №9/24.05.1980г.на с.Горна Кула, общ.Крумовград, обл.Кърджали, Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние на ищеца са относими към предмета на делото и са допустими, предвид което следва да бъдат приети като писмени доказателства.

Съдът намира, че искането на ищеца да бъдат допуснати гласни доказателства е допустимо и следва да бъде уважено.

По отношение на искането за присъждане на направените разноски по делото съдът следва да укаже на ищеца, че на основание чл.80 ГПК следва да представи списък на разноските в съдебно заседание, като в противен случай той няма да има право да иска изменение на решението в частта му за разноските.

Предвид гореизложеното и на основание чл.140 от ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Насрочва открито съдебно заседание за разглеждане на гр.дело №215 по описа за 2011г. на 12.09.2011г. от 10,15ч., за която дата да се призоват страните на посочените от тях адреси като им се връчи препис от настоящото определение.

Приканва страните към спогодба като им разяснява, че чрез постигането на спогодба страните могат да уредят отношенията си чрез взаимни отстъпки, по начин, който най-добре отговаря на интересите им, като избегнат постановяването на неизгодно за тях съдебно решение, както и заплащането на по-висока държавна такса при решаване на спора от съда.

Указва на ищеца, че следва да се яви лично в съдебно заседание съгласно разпоредбата на чл.321, ал.1 от ГПК, като при неявяването му без уважителна причина, делото ще бъде прекратено.

Приема като писмени доказателства по делото представените с исковата молба оригинал на Удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за граждански брак №9/24.05.1980г.на с.Горна Кула, общ.Крумовград, обл.Кърджали, Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние на ищеца.

Допуска събирането на гласни доказателства чрез разпит на две лица - Алдин Георгиев Асенов от гр.Гълъбово, кв.”Съединение” бл.13, ет.1, ап.2 и Стойо Стоянов Петков от гр.Гълъбово, бл.37, вх.А, ет.2, ап.6, които да бъдат призовани за първото по делото заседание.

Указва на ответника, че не сочи доказателства относно вината за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака. Дава възможност на ответника да посочи или представи такива доказателства най-късно в първото по делото заседание.

Указва на страните, че до приключване на устните състезания могат да навеждат нови основания за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака и да представят доказателства за тези основания.

Указва на ищеца да представи списък с разноските по делото в съдебно заседание, като в противен случай той няма да има право да иска изменение на решението в частта му за разноските.

 

Съдът предоставя на страните възможност да изложат становището си във връзка с проекта за доклад по делото, както и във връзка с указанията и да предприемат съответните процесуални действия в първото по делото заседание.

Препис от настоящото определение да бъде връчено на страните, а препис от писмения отговор да бъде връчен на ищеца.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: