Решение по дело №5/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 143
Дата: 27 април 2021 г. (в сила от 27 април 2021 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20217080700005
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта

       РЕШЕНИЕ

№143

 

гр. Враца, 27.04.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 13.04.2021г. /тринадесети април две хиляди двадесет и първа година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

              ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                                                                                                                                                                                          ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при секретаря Даниела Ванчикова  и в присъствието на прокурора Веселин Вътов, като разгледа докладваното от съдия Василева КАН дело №5 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на  чл.208 и сл. АПК вр.чл.63 ал.1 от ЗАНН.

         Образувано е по касационна жалба, предявена от И.В. ***, депозирана чрез  адв. И.А. ***, против РЕШЕНИЕ  №260041/13.11.2020г., постановено по АНД №424/2020г.  на Районен съд  Мездра, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба серия К №3862617, издаден от  ОДМВР - Враца.

          С жалбата се твърди, че оспореното решение е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила - отменителни основания по чл.348 НПК. Също така в допълнение се посочва, че решението е недопустимо  и че нито в съдебната фаза, нито в предхождащото я административнонаказателно производство е проведено разследване, което да позволява на санкционираното лице да  изложи възраженията си и да се защити. Прави се искане за неговата отмяна  и за отмяна на оспорения ЕФ.

          Ответникът ОДМВР-Враца не ангажира становище по делото.

          Представителят на ОП-Враца дава заключение за неоснователност  на  касационната  жалба, тъй като  в процедурата по издаване на ЕФ не е допуснато нарушение, както обосновано е преценил въззивният съд, а  касаторът не се е възползвал от  предоставената му възможност в чл.189 ал.8 от ЗДвП да  посочи кой в действителност е управлявал заснетото МПС и да направи възражение в този смисъл.

           Настоящият  съдебен състав, след  като  обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено  от фактическа  и  правна  страна следното:

           Касационната жалба е подадена от надлежна страна в съответствие с установения срок по чл.211, ал.1 АПК и същата е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

             Предмет на делото е РЕШЕНИЕ  №260041/13.11.2020г., постановено по АНД №424/2020г.  на Районен съд  Мездра, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба серия К №3862617, издаден от  ОДМВР – Враца, с който  на  касатора  на основание чл.189, ал.4 вр. чл.182, ал.2,т.4 ЗДвП е наложена глоба в размер на  300.00 /триста/ лева за извършено нарушение на чл.21, ал.1 ЗДвП.          

              При постановяване на оспореното решение РС-Мездра е проявил процесуална активност, като е събрал всички относими към спора  доказателства, които е обсъдил поотделно и в тяхната съвкупност, в резултат на които е извел извод за  законосъобразност на оспорения пред него електронен фиш. На  санкционираното лице е дадена възможност да изложи съображенията си за незаконосъобразност на оспорения от него ЕФ и да сочи доказателства, които са обсъдени от съда , поради което правото му на защита на е ограничено. При постановяване на съдебния акт въззивният съд не е допуснал нарушения и на материалния закон, изразяващи се в неправилното прилагане на същия, в  каквато насока са възраженията на касатора. В съответствие със събраните доказателства съдът правилно е приел, че при издаването на ЕФ не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да обуславят неговата отмяна, както и че ЕФ отговаря на всички изисквания за форма и съдържание и е издаден  в съответствие с процедурата, предвидена в чл.189, ал.4 ЗДвП. Правилно е прието, че визираното в ЕФ нарушение по чл.21, ал.1 ЗДвП е доказано и безспорно  установено  от събраните по делото доказателства, поради което и правилно е приложена санкционната разпоредба на чл.182, ал.1,т.5 ЗДвП. Изложените  аргументи на първостепенния съд относно разликата  в процедурата по издаване на НП и ЕФ, както и относно техните реквизити, касационната инстанция възприема напълно. Касационният състав намира, че и мястото на извършване на нарушението е определено достатъчно ясно, тъй като  за него не са посочени само GPS координати – географска ширина и дължина, а  е посочен номерът  на пътя, посоката на движение на превозното средство, достигнатия километър  извън населено място, което при прав участък без наличие на  други идентифициращи знаци като отклонение, постройки, билбордове и т.н. е  единствената възможност  да се обозначи същото. Изводите на Районния съд относно субекта на отговорността  се споделят напълно от касационния състав, тъй  като в специалната процедура по налагане на наказание  чрез издаване на ЕФ същото се налага на лице, което е собственик  или на когото е предоставено МПС, като  е предвидена  възможността за възражение  от страна на адресата му чрез посочване на лицето, което действително е управлявало автомобила и  копие от свидетелството му за правоуправление. Като не се е възползвал от тази възможност, касаторът правилно е бил санкциониран  с посочената в ЕФ глоба в качеството му на представляващ  ЮЛ, на което е предоставено за ползване провереното МПС, съобразно разпоредбата на чл.188 ал.1 и ал.2 от ЗДвП.

          Възраженията на касатора в касационната му жалба  са били заявени  и пред въззивния съд, който подробно е  изложил аргументи по всяко едно от тях, поради което касационният състав не смята за необходимо да ги повтаря. Обсъдено е и приложението на чл.28 от ЗАНН, като мотивирано въззивният съд  е  достигнал до извода, че  обсъжданият от него случай не е маловажен, тъй като не се отличава от обикновените случаи  на  описаното нарушение.

          При осъществения контрол по реда на чл.218, ал.2 АПК относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, на основания извън посочените в касационната жалба, настоящата инстанция не намира такива, които да сочат на отмяната му.  Решението е постановено от законен състав, в рамките на заявения спор и при правилно прилагане на материалния закон, което го прави  валидно, допустимо и материалнозаконосъобразно.

            По тези съображения  жалбата следва да се отхвърли, а оспореното решение да бъде оставено в сила.

             Страните не са претендирали разноски, поради което съдът не дължи произнасяне в тази насока.

             Водим от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 АПК Административен съд  Враца

 

РЕШИ:

 

             ОСТАВЯ  в сила  Решение №260041/13.11.2020г. , постановено по АНД №424/2020г.  на Районен съд  Мездра, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба серия К №3862617 , издаден от ОДМВР – Враца.

             Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

              

                     

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                             ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

                                                                                                                     2.