Решение по дело №3003/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 юли 2020 г.
Съдия: Тодор Георгиев Попиванов
Дело: 20191320103003
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е № 299

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

   гр. Видин, 29.06.2020г.

 

Видинският районен съд, пети граждански състав, в публично заседание на двадесет и осми май, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Председател : Тодор Попиванов

при секретаря П.Каменова, като разгледа докладваното от съдия Попиванов гр. дело № 3003 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството е по чл.127а, ал.2 от Семейния Кодекс СК/, за заместване на съгласието на другия родител на малолетно дете за пътуване в чужбина и издаване на необходимите документи за това.

Постъпила е искова молба от П.Л.П., ЕГН **********, с адрес: ***, против О.Е.Ц., ЕГН **********, с адрес: ***, с искане за постановяване на съдебно решение, което да замести писменото съгласието на ответника – баща на детето А.О.Е., ЕГН **********, да бъде снабдено със задграничен паспорт и да участва в задгранични пътувания в Европейския съюз /ЕС/, както и в страни извън ЕС, за неопределен период от време.

Обстоятелствата, от които произтичат претендираните от ищцата права са: че ищцата и ответникът са родители на детето А.О.Е., ЕГН **********, родена от съвместното им съжителство. С протоколно определение по гр.Д.№ 33/2016г. по описа на РС – Видин, е одобрено постигнато между страните споразумение, с което родителските права върху детето са предоставени на майката, определен е режим на лични отношения с другия родител, както и издръжка, която ще му дължи. Твърди се, че ответникът отказва да даде съгласието си за снабдяване на детето с нов задграничен паспорт, при срок на валидност на стария – до 13.01.2020г. и за пътуване в чужбина, поради което детето не може да участва в международни проекти, организирани от училището ПГ „Проф. д-р.Асен Златаров“ – гр.Видин, включващи международно сътрудничество и пътувания в европейски страни, както и да участва в никакви посещения със своята майка в съседните на Р.България държави. Така, детето е лишено да обогати общата си култура, неоснователно се ограничават неговите права и води до изолация на детето от неговите съученици.

 Иска се от ищцата, съдът да постанови решение, с което да даде разрешение, което да замести писменото съгласие на ответника като баща на детето А.О.Е., ЕГН **********, да бъде снабдено със задграничен паспорт и да пътува в чужбина. Иска допускането на двама свидетели при режим на довеждане за установяване на обстоятелствата, твърдяни в исковата молба. Иска се допускане на предварително изпълнение на решението.

В срока за отговор на исковата молба, ответникът е оспорил предявения иск, като поддържа от своя страна, че никога не е създавал пречки и не се е противопоставял за издаване на задграничен паспорт на детето; че дори лично е подавал документи за издаването на такъв паспорт; че постоянно живее и работи в чужбина /Италия/ и не е бил в състояние да подаде необходимото заявление за издаване на задграничен паспорт на детето, както и че не е уведомен, дали и кога изтича срокът на настоящия му паспорт. Оспорва иска и по размер, като поддържа, че уважаването му в пълен размер не е в интерес на детето, тъй като майката живее с друг мъж, чиито роднини се намират в чужбина и ответникът се страхува детето да не бъде изведено от страна и да не бъде върнато след това. Това ще доведе до невъзможност ответникът да осъществява режима на лични контакти с детето и да го вижда когато се прибира в България, да завърши средното си образование, тъй като детето не знае чужд език, както и невъзможност за ответника да знае как се развива детето и какво се случва с него. За горното ответникът предложил на ищцата да дава изрични пълномощни на учителите, с които детето би напускало страна по повод на работа по проекти или други училищни мероприятия, но не и генерално пълномощно на неговата майка, тъй като има опасения, че може да изведе детето от страната. Сочи, че няма доказателства за необходимост детето да пътува в чужбина. Иска се от ответника, съдът за отхвърли предявените искове като неоснователни и недоказани.  

Не са налице са обстоятелства, които се признават от ответника и  обстоятелства, които не се нуждаят от доказване.

В тежест на ищцата е да докаже, че страните са родители на детето А.О.Е., ЕГН **********, че бащата отказва да даде съгласие за издаване на задграничен паспорт на детето и за пътуване в чужбина, както и че искането е в негов интерес.

По делото са събрани писмени доказателства, свидетелски показания и социален доклад.

Съдът, като разгледа исковата молба и събраните по делото писмени и гласни доказателства, в съвкупност и по отделно, приема следното от фактическа страна:

Видно от удостоверение за раждане, изд. въз основа на акт за раждане № 565 от 28.09.2004г. от общ.Видин, обл.Видин, страните П.Л.П., ЕГН ********** и О.Е.Ц., ЕГН **********, са родители на детето А.О.Е., ЕГН **********.

Не се спори между страните и се установява от протоколна спогодба от 28.04.2016г., постановена по гр.Д. № 33/2016г. по описа на ВРС, че родителските права върху детето са предоставени на майката, а на бащата е определен режим на лични отношения с детето, както и издръжка, която ще му заплаща.

Не се спори между страните и се установява от социалния доклад, изготвен и приет по делото, че детето учи редовно обучение в ПГ „Проф. д-р.Асен Златаров“ – гр.Видин, с класен ръководител г-жа Радка Ванчева. Последната е споделила, че детето редовно посещава учебните занятия, спазва правилата и се справя много добре с усвояването на учебния мателиал; че в училище има приятели и няма проблеми с общуването, както и че е пропуснала участие по проект на училището през м.Май 2019г. поради несъгласие от страна на бащата, а също – че през 2020г. предстои визита на ученици в Република Румъния.

Видно от представения препис от международен паспорт на детето А.О.Е., ЕГН **********, същият е със срок на валидност 13.01.2020г.

Видно от представените проекти за образователни програми /листа 32 – 43 от делото/, училището, в което учи детето А.О.Е., ЕГН **********, организира пътувания в страните от европейския съюз с образователна цел по програми на ЕС.

От приетия по делото социален доклад се установява, че след раздялата между родителите, основни грижи по отглеждането и възпитанието на детето се полагат от неговата майка с помощта на разширеното семейство по майчина линия; че са задоволени базовите и индивидуалните потребности на детето; че контактите с бащата са редки – веднъж годишно когато си идва в България, а през другото време бащата и детето не се чуват дори по телефона. Установява се още, че майката съжителства с друго лице от около 3 години, което има постоянна работа и подпомага майката, както и че между него и детето има изградени добри междуличностни отношения. Майката споделя, че пътуванията на детето са единствено с туристическа цел и обогатяване на знанията на момичето. Докладът е със заключение, че майката е осугирила сигурна и стабилна среда за благоприятното развитие на детето.

         Разпитаният по делото свидетел Б.Найденов установява, че като съсед на семейството на детето е възприел от майката на детето и от самото дете, че през 2019г. то не могло да участва в екскурзия от училище поради несъгласие от страна на бащата и че на детето му било неприятно. Установява още, че бащата си идва в България веднъж годишно.

Разпитаният по делото свидетел Д.П. установява, че през 2019г. детето не могло да отиде на екскурзия в Румъния поради липса на пълномощно от страна на бащата и че поради това плакало цял ден.  Установява още, че от училището била организирана и друга екскурзия, както и че бащата категорично отказва да даде съгласие за пътуване на детето в чужбина, тъй като ще бъде изведено в чужбина и няма да го види повече.

В съдебно заседание детето заяви, че баща му се връща веднъж годишно в България и тогава се виждат един или два пъти; че не се чуват по телефона; че от 2 години, откакто е в ПГ „Проф. д-р.Асен Златаров“ – гр.Видин моли баща си да й даде пълномощно за пътуване, но последния отказва, поради което е пропуснала пътуване с класа в Румъния през 2019 и 2020г.  

От правна страна съдът намира следното: Пътуването на ненавършило пълнолетие дете без съгласието на единия родител не може да бъде неограничено. Съгласно ТР № 1/2016г., постановено по т.д. № 1/2016г. на ОСГК на ВКС, съдът може да разреши такова пътуване в определен период от време и/или до определени държави, респективно държави, чийто кръг е определяем. При всички случаи, водещ следва да е интересът на детето. В настоящия случай, местоживеенето на детето е при неговата майка и законен представител, на когото са  предоставени родителските права. От 2006г. фактически тя сама полага основните грижи по отглеждането и възпитанието на детето, без помощта на бащата. Детето и майката, заедно са се установили и живеят трайно в Р.България. Същите са подпомагани от разширеното семейство на майката – бабата по майчина линия. Установи се по делото конкретна причина  - желанието и възможността на детето да пътува в чужбина на екскурзии и обучителни програми, организирани от училище, както и на екскурзии и почивка с майка си, като е налице е силно желание на детето да участва в такива екскурзии. Установи се още, че невъзможността детето да пътува в чужбина със съучениците си преживява като плаче и се чувства неприятно. Не е налице основателна причина от страна на ответника да откаже да даде съгласие за издаване на задграничен паспорт на детето, както и същото да пътува в чужбина. Самият ответник заявява съгласие да бъде издаден задграничен паспорт на детето и същото да пътува в чужбина, но се противопоставя това да е предварително и неограничено.

Предвид изложеното, налице е безспорна нужда от издаване на паспорт на детето и съгласие за пътуването му – веднъж по конкретно заявеното – пътувания по учебни образователни проекти в държавите от ЕС, което ще доведе до обогатяване на общата култура на детето и втори път – въобще, с оглед възможността на детето да участва в спортни, състезателни турнири и олимпиади, екскурзии, лагери и т.н. с цел емоционалното му, културно, интелектуално, като и физическо развитие и изграждане.

Съгласието на бащата би могло да се дава за всеки конкретен случай, но доброволно и извънсъдебно. В настоящия случай се установи, че бащата живее преимуществено в чужбина; че не поддържа контакт с детето и с майка му, поради което не може да се очаква предоставяне на такова съгласие своевременно съобразно нуждите на детето. Установи се противното: че детето е пропуснало учебни екскурзии в чужбина поради недаване на необходимото съгласие.

Неоснователен е и доводът на ответника, че съжителят на майката има роднини в чужбина и детето може да бъде изведено от Р.България за постоянно и да не може да го вижда повече, тъй като доказателства в тази насока не бяха ангажирани – обстоятелства, които ако са налице – са в тежест на ответника да ги установи.

Съдът намира, на този етап - с оглед възрастта на детето – 15 години и 10 месеца, и заявената цел – участие в задгранични пътувания, организирани от училището, че искането е подходящо – за пътуване в определен кръг държави – тези от Европейския съюз, както и съседните на Р.България държави: Р.Сърбия, Р.Северна Македония и Р.Турция - с придружител - неговата майка и законен представител или придружавано от съответния учител или ръководител на групата при организирани от училище екскурзии, със срок – до навършване на пълнолетие на детето, без ограничение на броя на пътуванията, но с ограничение на времетраенето им – за не – повече от 15 дни за едно пътуване, като в случай на необходимост или промяна на обстоятелствата, няма пречки да бъде поискано разширяване на определения кръг от държави.

Искането на допускане на предварително изпълнение на решението също е основателно, тъй като е в интерес на детето да има валиден паспорт и да може да пътува по конкретно установения повод, предстоящи сравнително скоро във времето.  

С оглед изхода на делото, на ищцата следва да се пресъдят направените и претендирани разноски по производството в размер на 200 лева, а в полза на съда – държавна такса в размер на 30 лева.

Воден от горното Съдът,

 

                        Р     Е     Ш    И :

 

ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ на майката П.Л.П., ЕГН **********, с адрес: ***, което замества писменото съгласие на бащата О.Е.Ц., ЕГН **********, с адрес: ***, да снабди със задграничен паспорт детето А.О.Е., ЕГН **********, както и ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ на майката П.Л.П., ЕГН **********, което замества писменото съгласие на бащата О.Е.Ц., ЕГН **********, детето А.О.Е., ЕГН **********, да участва в задгранични пътувания в Европейския съюз с придружител своята майка П.Л.П., ЕГН **********, както и за участие в екскурзии, организирани от училище, в които детето участва, придружавано от съответния учител или ръководител на групата, със срок – до навършване на пълнолетие на детето, без ограничение на броя на пътуванията, но с ограничение на времетраенето им – за не – повече от 15 дни за едно пътуване.

         Постановява предварително изпълнение на    решението.

         Осъжда О.Е.Ц., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на П.Л.П., ЕГН **********, с адрес: ***, направените разноски по делото в размер на 200 /двеста/ лева за платено адвокатско възнаграждение и за държавна такса в размер на 30 /тридесет/ лева.

 

Решението може да бъде обжалвано пред Видинския Окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                 Районен съдия :