Решение по дело №3983/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 29
Дата: 9 януари 2020 г. (в сила от 9 януари 2020 г.)
Съдия: Ани Захариева Захариева
Дело: 20191100603983
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 09.01.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, ХII въззивен състав, в публично заседание на осми ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНИ ЗАХАРИЕВА

                                                 ЧЛЕНОВЕ: ДОРОТЕЯ КЕХАЙОВА

                                                 ПАВЕЛ ПАНОВ

 

в присъствието на секретаря Христина Цветкова, като разгледа докладваното от съдия ЗАХАРИЕВА ВНЧД № 3983 по описа за 2019 година, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XXI от НПК.

 

         С разпореждане от 12.04.2016г , постановено по нчхд № 3890/2015г. по описа на  СРС, НО, 102 състав е прекратено на основание чл.250,ал.1 т.1, пред.2 вр. чл.24,ал.4,т.2 от НПК / съответна на чл.24,ал.5,т.2 –изм.ДВ.бр.63 от 2017/ наказателното производство, образувано по тъжба вх. № 16828/12.03.2015г. на Е.А. И.-М.срещу собственика на  имейл ********.**@abv.bg.

Срещу така постановеното разпореждане, в срока законоустановения срок, Разпореждането е връчено на  И. на 05.10.2018г., съгласно писмо рег. № 13070/08.10.2018г. на Регионална –дирекция “Охрана- София”, е постъпи жалба от тъжителката Е. И.-М., с която се иска отмяна разпореждането и връщане на делото за разглеждането му по същество. Изложените съображения в подкрепа на искането, направено с жалба, са насочени към невъзможността й до момента на постановяване на атакувания съдебен акт да предостави пълни данни на лицето, срещу което е подадена тъжбата. Тъжителката посочва, че в резултат на проверка на Районна прокуратура- Ловеч е установено лицето, от чийто IP адрес са изпращани електронните съобщения, с които е осъществено престъплението. Данните за конкретното лице се твърди, че се съдържат в Постановление на  РП- Ловеч по пр.пр. № 49/2015г., сл.дело №16/2015г. на Окръжен следствен отдел в ОП-Ловеч. В тази връзка заявява, че данните за лицето могат да бъдат получени от съда служебно или от нея след снабдяването й с съдебно удостоверение. Посочените обстоятелства са нови и жалбоподателка счита, че са основание за отмяна на разпореждането за прекратяване на наказателното производство и разглеждане на подадената от нея тъжба по същество.

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, в разпоредително заседание от 07.10.2019г, по реда на чл. 327 от НПК, е преценил, че за изясняване на обстоятелства, от значение за предмета на доказване по делото не се налага събиране на доказателства.

         В съдебното заседание повереникът на частната тъжителка И.-М.поддържа жалбата и изложените в нея съображения за отмяна на разпореждането на СРС и иска връщане на делото за ново разглеждане.

 Частната тъжителка  редовно призована не взема участие в производството пред въззивиня съд.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, като обсъди доводите във въззивната жалба, както и тези, изложени в съдебно заседание, и в съответствие с разпоредбите на чл. 313 и чл. 314 от НПК, провери изцяло правилността на атакувания съдебен акт, като намери, че не са налице основания за неговата отмяна, поради следните съображения:

След собствена преценка на доказателствата, настоящият съдебен състав възприе фактите, изложени от първата инстанция по отношение развилото се наказателно частен характер производство.

Е. И.-М.е подела частна тъжба с вх. № 16828/12.03.2015г. в регистратурата на СРС, по което на 16.03.2015г. е било образувано нчхд № 3890/2015г по описа на СРС, НО, 102 състав.

Съгласно изложеното в тъжбата, се твърди, че Е. И.-М.е пострадала от действия на собственика на имейл ********.**@abv.bg, който е автор на сигнал, изпратен на 27.12.2014г. на служебните имейли на  “Ф.” АД и подписан от В.В.. Посочва се, че тъжителката е узнала  за процесния имейл на 07.01.2015г., като в съдържанието на същия били изнесени позорни, унизителни за честта и достойнството й факти и обстоятелства, като се приписвали на тъжителката престъпления, а именно, че същата като длъжностно лице по повод изпълнение на служебните си задържения на регионален мениджър във “Ф. Б.” ЕООД била искала пари – по 100евро за всяка поръчка, които да се превеждат по личната й банкова сметка, ***0 евро, като получила пари от “Д&Д Т.” ООД, като подателят на сигнала по мейл бил получил 6 поръчки на месец и бил “изнудван” да плати сумата от 900евро.

 С разпореждане на съдия-докладчика от 23.06.2015г. наказателното производство е прекратено, тъй като е прието, че тъжбата не отговаря на изискванията, поставени в закона чл. 81 от НПК относно пълните данни на лицето, което се твърди, че е извършител на престъплението.

 С решение от 29.10.2015г. на СГС, НО, 2 въззен състав, образувано по жалба на тъжителката срещу посоченото разпореждане, същото е отменено и делото е върнато на СРС за продължаване на съдопроизводствените действия. В решението си въззивната инстанция е посочила, че следва да бъде определен срок на тъжителката за отстраняване на пороците  в тъжбата и в случая, че същото не бъде направено, едва тогава производството да бъде прекратено.

Съобразявайки указанията на СГС, с разпореждане от 16.12.2015г. съдията-докладчик е оставил тъжбата без движение и е дал 7 –дневен срок на тъжителката да уточни пълната самоличност на лицето, срещу което е подадена тъжбата, тъй като посочения собственик на имейл е недостатъчно за индивидуализиране на извършителя на деянието, описано в тъжбата. В тази връзка и с оглед обезпечаване на възможностите за изпълнение на разпореждането, съдът е издал съдебно удостоверение на Е. И.-М., което да й послужи пред съответните компетентни органи за оказване на съдействие с оглед отстраняване на пороците в тъжбата. За разпореждането тъжителката е уведомена на 15.01.2016г.

На 20.01.2016г. И. е подала молба до СРС с искане за издаване на три броя съдебни удостоверения. На 27.01.2016г. с разпореждане на съдия-докладчика по делото молбата е уважена.

 По молба от 25.01.2016г. на тъжителката, от съда е определен нов  7 дневен срок за изпълнение на указанията.

С разпореждане от 02.02.2016г., съдът е издал коректни удостоверение и е удължил срока за изпълнение.

Частната тъжителка е уведомила съда с молба от 16.02.2016г., че получените от нея съдебни удостоверения са изпратени на компетентните органи и е поискала ново удължаване на срока с оглед изчакване на отговорите. Съдът с разпореждане от 18.02.2016г. е отказал ново удължаване на срока, като обаче е уведомил тъжителката, че ще изчака отговорите на институциите.

 С писмо от 26.02.2016г.  ГД “БОП”- МВР е уведомил съда, че интернет –провайдърът на електронната поща abv.вg не е предоставил необходимата информация относно собственика на горепосочената електронна поща и IP адреса, от който процесната поща е регистриран  и от който е изпратен имейла, съдържащ клеветнически твърдия, съгласно описаното в тъжбата.

С разпореждане от 22.03.2016г. съдът е  разпоредил на ГД “БОП” – МВР и на управителя на “Н.И.” АД да представят необходимата информация съгласно съдебните удостоверения.

С разпореждане от 24.03.2016г. тъжителката е предоставила писмените отговори от интернет – провайдъра “Н.И.” АД и от СДВР, от които се установява, че електронната пощенска кутия ********.**@abv.bg е съществувала и е регистрирана на 23.12.2014г. в 14.:36:57ч  от интернет –протокол адрес / IP адрес/: 84.1.244.149 като последното посещение е осъществено на 20.01.2015г в 14:48:44 и 90 дни след това регистрацията автоматично се привежда в състояние, при което не получава и не изпраща електронни писма, а 180 дни след последното посещение регистрацията е приведена в “неактивно състояние” като цялото съдържание на електронната поща и всички потребителски настройки са били заличени от системата “Поща АБВ”. От съдържанието на справките е видно, че  интернет доставчика “Н.И.” АД не е в състояние да предостави инфорамция за посещенията в електронната поща от 27.12.2014г., тъй като тези данни се съхраняват за период от 6 месеца от датата на писмото.

Изложеното е дало основание на  съдията –докладчик по делото да приеме, че въпреки положените усилия за  установяване на личните данни, с които да бъде индивидуализаран евентуалният извършител на престъплението, посочен в тъжбата и съответно липсата на резултат, тъжбата продължва да страда от пороци, които не са отстранени. В тъжбата не се съдъражт конкретни данни за самоличността на лицето, срещу което е подадена, като единствено е установен IP адреса, от които е регистрирана електронната пощенска кутия, но без данни /твърдение/ за физическото лице, което от този адрес е регистрирало пощенската кутия и е изпратило инкриминираното в тъжбата електронно съобщение на 27.12.2014г.

Преценявайки съдържанието на частната тъжба, приложени отговори от съответните институции и възраженията, изложените в жалбата на И.-М., настоящия съдебен състав намира, че разпореждането на съдията –докладчика по делото за прекратяване на наказателното производство е правилно и законосъобразно. Основанията, изложени  в атакувания съдебен акт се споделят от въззивната инстанция. Разпоредбата на чл.81,ал.1 от НПК посочва императивно изискванията, на които е необходимо да отговаря частната тъжба, за да може да бъде повдигнато и поддържано обвинение пред съда. В тъжбата трябва да съдържат данни за лицето, срещу което се подава, каквито в настоящия случай липсват. Същата е подадена срещу собственика на ********.**@abv.bg. Въпреки положените усилия от страна на съда и частната тъжителка не са установени данни за лицето, чията наказателна отговроност се претендира да бъде ангажирана за престъплението, описано в тъжбата. Оказаното съдействие от компетентните институции, в съответствие с разпорежднията на съда, е довело до установяване на IP адреса, от който е била регистрирана електронната пощенска кутия ********.**@abv.bg, но без да се съдържат данни за лицето, което от този IP адрес е регистрирало процесната пощенска кутия и е изпратило инкриминираното в тъжбата електронно съобщение на 27.12.2014г., безспорно възпрепятствано от изтекли срокове за съхраняване на информация за трафика ведно с обстоятелството, че престъпление не е от тези, посочени в закона, за които може да бъде предоставена информация по чл.159а от НПК. Правилно в разпореждането на съдия-докладчика е разяснено, че  наказателната отговорност е лична, което е именно и основанието да се постави императивното изискване на законодателя за посочване на самоличността на лицето, чиято отговорност се търси. Действително частната тъжба съдържа фактически обстоятелства за извършено престъпление “клевета”, но не и за конкретно лице. Необходимостта от посочване на конкретното лице е обоснована и от обстоятелствата, че не ясно дали тъжителката твърди, че собственикът на IP адреса, от който е регистрирана електронната поща, е лице собственик на ********.**@abv.bg и съответно това ли е лицето изпратило инкриминираното съобщение.

Съвсем основателно при липса на тези данни, съдия-докладчика е приел за невъзможно даване ход на тъжбата за разглеждането й по същество, тъй като не е посочено конкретно фазическо лице, срещу което да бъде водено същото. Въззивната инстанция намира, че районният съд е оказал необходимото съдействие и е  дал възможност и достатъчно време на тъжителката, за да приведе тъжбата в съответствие с изискванията на закона. Обстоятелството, че наличните в тъжбата пороци не са отстранени е основанието, на което правилно е прекратено наказателното производство.

Относно представеното Постановление на РП - Ловеч към въззивната жалба съдът намира, че макар в съдържанието на същото да се посочва, че е установено лицето, потребител на интернет услуга с IP адрес 84.1.244.149, то отново в посочения документ не се съдъражат конкретни индивидуализиращи данни за това лице. Още повече, както беше посочено и по-горе тъжителката е било необходимо да изясни позицията си, срещу което лице подава тъжбата, срещу собственика на имей ********.**@abv.bg или срещу лицето, ползващо установения IP адрес, от който е регистрирана електронната поща ********.**@abv.bg.

Единствено и само с оглед изчерпателност на изложението, настоящият състав намира, че необходимо за знание на тъжителката да посочи, че с оглед датата на инкриминираното деяние 27.12.2014г., междувременно е настъпило и абсолютно основание за прекратяване на наказателното производство, поради изтекла давност, което в случай, че основанието за прекратяване, посочено в разглежданото разпореждане не беше споделено от въззивната инстанция, законосъобразно щеше да доведе до съответна отмяна на обжалвания съдебен акт и ново разпореждане от съдия-докладчик с правно основание чл.250,ал.1 т.1 вр чл.24,ал.1 т.3 от НПК.

При изложеното, съдът намира, че обжалваното разпореждане е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, XII въззивен състав

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане от 12.04.2016г. по нчхд № 3890/2015 на СРС, НО, 102 състав

Определението е окончателно и  не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: 1:

 

                                                                                       2: