Решение по дело №353/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260061
Дата: 22 декември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Георги Николов Грънчев
Дело: 20203000600353
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

  260061/22.12.                   2020 година                        гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският апелативен съд                                              наказателна колегия

На двадесет и първи декември                             две хиляди и двадесета година

В закрито съдебно заседание, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЛИНА ДИМИТРОВА ЧЛЕНОВЕ: ГЕОРГИ ГРЪНЧЕВ

                                  СВЕТЛА ДАСКАЛОВА

                                               Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Грънчев ВЧН дело № 353 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред Апелативен  съд - гр. Варна е по реда на чл. 243, ал.7 от НПК.

Образувано е по протест на прокурор от Окръжна прокуратура-Варна, против определение №533/23.07.2020г. на Варненския окръжен съд по ЧНД № 748/2020г., с което е отменено постановление от 06.07.2020 година на Окръжна прокуратура-гр. Варна за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство ДП № 203/2014г, по описа на Пето РУ на ОД МРВ - гр. Варна, водено за престъпление по чл. 343, ал.1, б. "в" вр. чл. 342, ал. 1 от НК , за това, че на 04.05.2014г. в гр. Варна при управление на МПС- товарен автомобил (бетоновоз) марка "Ман" с peг. номер В3610КВ, нарушил правилата за движение по пътищата и по непредпазливост причинил смъртта на Г.И.П..

В протеста се твърди, че определението на съда е незаконосъобразно. Сочи се, че наблюдаващият прокурор е обсъдил всички факти по делото и стигнал до извода, че обвинението не е доказано по несъмнен начин, поради това и не са предприети процесуални действия за привличане на лице към наказателна отговорност. Наказателното производство е прекратено, поради липса на достатъчно доказателства за предявяване на обвинение. Моли се за отмяна на определението на Варненския окръжен съд.

Въззивният съд след като се запозна с доводите, изложени в протеста, определението на първоинстанционния съд, прекратителното постановление на Окръжна прокуратура-Варна и със събраните доказателства в хода на досъдебното производство, намира протестът за процесуално допустим, а разгледан по същество за неоснователен.

 

Прокурорът и първоинстанционният съд са приели следната фактическа обстановка :

Досъдебното производство е образувано на основание чл.212, ал. 1 с първото действие по разследването - оглед на местопроизшествие, за това, че на 04.05.2014г. в гр. Варна при управление на МПС- товарен автомобил (бетоновоз) марка "Ман" с peг. номер В3610КВ, нарушил правилата за движение по пътищата и по непредпазливост причинил смъртта на Г.И.П. - престъпление по чл. 343, ал.1, б."в" вр. чл. 342, ал.1 от НК.

На 04.05.2014г. около полунощ товарен автомобил (бетоновоз) марка “Ман” с peг. номер В3610КВ, собственост на “Планекс“ ООД – Варна, управляван от Б.Н.Д.се движел по третокласен път 902 в участъка от с.Кичево в посока гр.Варна. Пътната настилка в района била от едрозърнест асфалт в добро състояние, с добра пътна маркировка. Пътното платно било с две ленти за движение по една във всяка посока, разделени с непрекъсната осева линия, без тротоар и банкет за движение на пешеходци. Прав пътен участък, без видим наклон. Скоростта на движение на товарния автомобил била 48 км/ч., при разрешена скорост 90 км/ч. Пътната настилка била суха, но усложнена от тъмния период на денонощието и гъста мъгла с променлива видимост.

По това време по същия път, пешеходката Г.И.П.се движила пеш, от гр.Варна в посока с.Кичево.

На около 3-4 км от с. Кичево и преди завоя за телевизионна кула, товарният автомобил се движил в непосредствена близост до осевата линия. Поради изключително намалената видимост Д.наблюдавал внимателно пътния участък, когато видял, според него, на 2-3 м. пред камиона и вляво фигурата на жена, облечена в тъмни дрехи, движеща се права и с лице към него. Св. Д.направил опит да завие надясно, но не успял да избегне удара и същият се състоял между предната лява част на бронята на камиона до фаровете и лявата половина на тялото на Г.П.. От удара тялото на П.било отхвърлено напред и наляво на около 12 м. пред камиона и по очи. Св. Д.слязъл от товарния автомобил и отишъл до пешеходката. Установил пулс и сигнализирал за пътен инцидент на телефон 112. Обувката на пешеходката била останала на осевата линия и в ляво от шофьорската врата. На място пристигнал екип на МВР и линейка, която транспортирала пострадалата до ЦСМП. В последствие Г.И.П.починала.

Прието за установено е, че е налице пряка причинно следствена връзка между смъртта на пострадалата и настъпилото ПТП.

 

Постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство подлежи на съдебен контрол с оглед неговата обоснованост и законосъобразност. Конституцията на Република България - чл.121, ал.4 и Наказателно-процесуалният кодекс - чл.14 и чл.199 изискват актовете на правораздавателните органи да бъдат мотивирани, което означава наблюдаващият прокурор да обсъди всички събрани доказателства поотделно и връзката между тях, след което да направи съответните правни изводи. Наказателно-процесуалният кодекс в чл.13 и 14 прогласява принципите на разкриване на обективната истина и решаването на делата по вътрешно убеждение, основано на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства.

В горния смисъл определението на първоинстанционният съд е постановено в съответствие със закона. То е обосновано и законосъобразно. Обсъждайки фактическите и правни изводи на прокурора, съдът е стигнал до извода, че постановлението не е обосновано, защото не са изложени аргументи относно обективно установени факти в резултат на експертната дейност на вещите лица. Експертите са категорични, че минималната видимост е 27,06 метра. Същата е установена чрез експертен анализ на задействане на спирачната система в резултат на възприемането на пострадалата. Вещите лица са установили също така и безопасната скорост, която е 35, 93 километра в час. Тази скорост позволява в посочената зона на видимост да се предотврати удара с пострадалата. В този смисъл се дължи отговор на въпроса дали движението на водача Д.със скорост от 48 км в час представлява нарушение на Закона за движението по пътищата. Отговорът е належащ, предвид разпоредбата на член 20, алинея втора от ЗДП, който задължава водачите да съобразяват скоростта си с конкретните условия на видимост. В този смисъл правните изводи на окръжния съд са абсолютно правилни, поради което определението се явява законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

 

Водим горното и на основание член 234, ал.8 от НПК, Варненският  апелативен  съд

 

Р    Е    Ш    И    :

 

ПОТВЪРЖДАВА определение №533/23.07.2020г. на Варненския окръжен съд по ЧНД № 748/2020г.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                                                

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                       ЧЛЕНОВЕ:  1:                        2.