Решение по дело №41/2018 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 168
Дата: 27 декември 2018 г. (в сила от 2 февруари 2019 г.)
Съдия: Ивелина Димитрова Велчева
Дело: 20183210100041
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 януари 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№…………….                                    27.12.2018 г.             гр.Балчик

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Балчишкият районен съд                        граждански състав

На двадесет и седми ноември през две хиляди и осемнадесета година

В закрито заседание в следния състав:

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ивелина Велчева

Секретар:Радостина Стоилова

Прокурор: без

Като разгледа докладваното от районен съдия Ивелина Велчева

Гражданско дело № 41 по описа за …2018 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявена искова молба от Фондация Формат СФФ”, представлявано от Галина Тагамлицка – председател против ДКИ „Културен център”Двореца”, гр. Балчик, представлявано от Ж.М.М. – директор за признаване за установено, че ответникът дължи на ищеца сумата в размер на 9 648 лв., представляваща заплатената от него сума на „Айз Къмпани чентро индустриале“ЕООД за 12 бр. статуетки.

Ответникът оспорва иска като недопустим, в условие на евентуалност неоснователен.

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства направените доводи прие за установено следното:

Искът е допустим. Твърденията на ищеца, че е изпълнил едно чуждо задължение и в свой интерес определя процесуалноправната му легитимация за предяви иска.

По отношение на основателността на иска:

Ищецът твърди, че между страните има сключен договор за съвместно сътрудничество от 16.02.2009 г. По повод организирането на международния фестивал за късометражно кино „В Двореца“. Съгласно контракта, ответникът е поел задължението да изработва авторски статуетки за награди на фестивала. Визията на статуетките е била предварително одобрена от представляващия ответника през 2013 г.

През 2014 г. между страните е подписан нов договор за сътрудничество, по силата на който изработването на статуетките е възложено на фондацията, а ответникът е поел задължението да заплаща стойността им.

В изпълнение на задължението си ищецът е поръчал през 2015 г. 11 бр. статуетки, на обща стойност 12 096 лв., която ответникът е заплатил.

През 2016  - 20 бр. статуетки, които също били заплатени от ответника.

През 2017 г. ищецът поръчал 12  бр. статуетки, на стойност 9 648 лв., която ответникът отказал да заплати.

Била издадена фактура №430/16.08.2016 г., която ищецът заплатил на третото лице с платежно нареждане.

Ищецът образувал заповедно производство срещу ответника, по което била постановена заповед за изпълнение за заплащане на процесната сума.

В срока за възражение, ответникът възразил, че не дължи сумата.

С определение №603/24.11.2017 г. съдът указала на ищеца, че може да предяви иск за установяване на вземането си.

Изложеното мотивирало ищеца да предяви настоящия иск, встъпвайки в правата на кредитора.

Ответникът твърди, че няма сключен договор с третото лице. Съгласно цитирания договор, той се е ангажирал към ищеца без посочване на стойността и вида на статуетките. Според него, ищецът е следвало да съгласува предварително с ответника стойността и вида на статуетките, което той не е направил. Оспорва обстоятелството, че предварително е одобрил прототип.

За 14 –тото издание на фестивала през 2017 г. без предварително съгласуване с ответника, той твърди, че били раздадени статуетки различни от предишните награди. Оспорва обстоятелството, че третото лице е изработили статуетките, както и че между него и ищеца е бил сключван договор за изработка на тези статуетки.

Правната квалификация на иска е по чл. 74 от ЗЗД.        

Съобразно нормата, този, които е изпълнил едно чуждо задължение, като е имал правен интерес да стори това, встъпва в правата на кредитора. Доктрината и съдебната практика трайно постулират, че се допуска изпълнилото чуждо задължение трето лице да встъпи в правата на кредитора, но само ако е налице изискването третото лице да има правен интерес от изпълнението, което означава облигационното правоотношение между кредитора и длъжника да засяга конкретни имуществени права на това лице. В тоя смисъл е Решение № 773 от 15.07.2002 г. на ВКС по гр. д. № 1534/2001 г., V г. о., докладчик председателят на отделение Кина Чутуркова.

Правният интерес според цитираната практика е абстрактен. Следва да е налице конкретна зависимост между отношенията кредитор-длъжник, които да засягат, в смисъл да застрашават имуществени права на третото лице, на което поради това да се признае правен интерес от изпълнение. Тези разсъждения, пренесени към настоящия случай, налагат отговор на въпроса, по какъв начин твърдяната съществуващата между ответника и изпълнителя на поръчката облигационна връзка, е засягала имуществена сфера на ищеца, който е имал облигационни отношения с ответника по договор за сътрудничество? На този въпрос съдът намира, че ищецът не даде отговор, удовлетворяващ изискването за интерес в негова полза да изпълни чуждото задължение.

Изложеното налага оставяне на иска без уважение като неоснователен.

Ответникът претендира разноски, но не представя доказателства за извършени такива.

         Воден от изложеното, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ иска на „Фондация Формат СФФ”, гр. София, ул. „Янтра“ №17А, ап. 2, представлявано от Галина Тагамлицка – председател против ДКИ „Културен центърДвореца”, гр. Балчик, представлявано от Ж.М.М. – директор за признаване за установено, че ДКИ „Културен центърДвореца” дължи на „Фондация Формат СФФ” сумата в размер на 9 648 лв.(девет хиляди шестстотин четиридесет и осем лева), представляваща заплатената от него сума на „Айз Къмпани чентро индустриале“ЕООД за 12 бр. статуетки.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд-Добрич в двуседмичен срок от връчването му.                                              

 

 

 

СЪДИЯ: