Решение по дело №437/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 329
Дата: 5 юли 2019 г. (в сила от 10 септември 2019 г.)
Съдия: Милена Алексиева
Дело: 20194110200437
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр. Велико Търново, 05.07.2019 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновският районен съд, като разгледа докладваното от съдията АНД № 437 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН

 

Производството е образувано по жалба на Н.С.К. ***, който не е съгласен с Наказателно постановление № 19-1275-000082 от 23.01.2019 г. на Началник Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Велико Търново, с което за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП, му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200,00 лева. В жалбата се сочи, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно, като изложената в него фактическа обстановка не отговаря на истината. Моли за отмяна на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят, лично и чрез пълномощника адв. С.Б. от АК - Ловеч, поддържа жалбата с изложените в жалбата доводи за незаконосъобразност и неправилност на издаденото наказателно постановление.     

Административнонаказващият орган - редовно призована страна, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

На 16.01.2019 г. на жалбоподателя Н.С.К. е съставен Акт за установяване на административно нарушение № 501374 за това, че на същата дата, около 18,15 часа, в гр. Велико Търново, до завод „Кроношпан” в посока ПП І-5, управлявал собствения си лек автомобил "***", рег. № ***, като движейки се на прав пътен участък, при избиране на скоростта си на движение, не се е съобразил със състоянието на пътя и превозното средство, с характера и интензивността на движението и конкретните условия на видимост, не успял да намали скоростта и да спре при възникнала опасност за движението и с дясната част на МПС се блъснал в пътен знак „А23”, който е поставен вдясно на пътното платно, с което допуска ПТП с материални щети - административно нарушение по чл. 20,  ал. 2 от ЗДвП.

Процесният АУАН е подписан и връчен на жалбоподателя на 16.01.2019 г., с възражения, но писмени такива не са постъпили в тридневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

Позовавайки се на констатациите в посочения АУАН, на 23.01.2019 г. срещу жалбоподателя е издадено и обжалваното Наказателно постановление № 19-1275-000082 на Началник Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Велико Търново, с което за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП, на К. е наложено административно наказание "глоба” в размер на 200,00 лева.

По делото са разпитани в качеството на свидетели актосъставителят С.Й. и свидетелят по акта Н.С., дадени са обяснения от жалбоподателя К.. Представен и приет като доказателство по делото е и Протокол за ПТП № 1702987 от 16.01.2019 г.

С оглед вмененото задължение за служебна проверка, съдът констатира нарушаване на процесуалните правила в рамките на административнонаказателното производство. Съобразявайки описаното  нарушение в акта, пренесено и в наказателното постановление, съдът е мотивиран да приеме, че наказващият орган не е отразил пълно и точно самото нарушение и обстоятелствата, при които е било извършено то. За жалбоподателя не става ясно какво точно нарушение се твърди да е осъществил, доколкото от събраните писмени и гласни доказателства не се установява и не е посочено с каква скорост се е движил, за да може евентуално да бъде извършена преценка дали тази скорост е била разрешена за съответния участък, и ако е било така, дали тя е била съобразена с пътните условия. Не са описани и какви са били пътните условия – настилка, метеорологични условия, видимост и други, които биха имали значение за установяване на съобразената скорост в конкретната пътна обстановка. На следващо място са противоречиви данните относно положението на процесния преносим пътен знак „А23”, станал причина за настъпилото ПТП – дали е бил в средата на дясната лента по посока на движение на автомобила на жалбоподателя, „на пътното платно на около метър от тротоара” или „вдясно до бордюра, не по средата на пътното платно”. По този начин наказаното лице е лишено от възможността да разбере в извършването на какво нарушение е обвинено, при какви приети за установени факти, за да организира адекватно защитата си, което представлява самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление.  

На следващо място, съдът намира, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато и нарушение на разпоредбата на чл. 40, ал. 3 от ЗАНН, с което съществено е нарушено правото на защита на жалбоподателя. В отделните алинеи на чл. 40 от ЗАНН са предвидени различни процедурни правила за съставянето на АУАН в зависимост от това дали той се съставя от актосъставителя в присъствието на свидетелите на извършването или констатиране на нарушението, или не. Така, съгласно чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, когато АУАН се съставя в присъствието на свидетел на нарушението и на нарушителя, акта се подписва от актосъставителя, нарушителя и свидетеля/лите. От друга страна, ако при извършване на нарушението не е имало свидетели, какъвто е настоящия случай или АУАН не може да бъде съставен в тяхно присъствие, ал. 3 на чл. 40 от ЗАНН изисква актът да бъде съставен в присъствието на двама други свидетели, които в този смисъл са свидетели на АУАН, а не свидетели на извършеното административно нарушение. В случая, доколкото и актосъставителят и свидетелят по акта не са присъствали при извършването или установяването на нарушението, АУАН е следвало да се състави в присъствието на двама свидетели, което да се отбележи в акта, но това не е сторено. При така установеното, липсата на втори свидетел в АУАН се явява съществено нарушение на административнонаказателната процедура и е основание за отмяна на НП, като незаконосъобразно.

С оглед изложените съображения, настоящият съдебен състав приема, че жалбата е основателна, а атакуваното наказателно постановление като незаконосъобразно следва да бъде отменено.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

   

Р   Е   Ш   И:

 

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1275-000082 от 23.01.2019 г., издадено от Началника на Сектор "Пътна полиция" – Велико Търново при ОД на МВР – Велико Търново, с което на Н.С.К., ЕГН **********, с адрес: ***, за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП, му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200,00 /двеста/ лева.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Велико Търново в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.   

 

 

 

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: