Р Е Ш Е Н И Е
№ 45
26.04.2021г. гр.Бургас
В И М Е Т О
Н А Н А Р О Д А
БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД ГРАЖДАНСКИ
СЪСТАВ
на девети февруари две
хиляди двадесет и първа година
в публично заседание в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Валентина Кърпичева-Цинцарска
секретар Таня Михова
като разгледа докладваното от съдия Кърпичева-Цинцарска
търговско дело № 517 по описа на БОС за 2019г.
Производството по делото е образувано по исковата молба на Г.Ц.К.,
ЕГН **********, адрес: ***, П.Т.К., ЕГН **********, адрес: *** и К.Д.К., ЕГН **********,
адрес: ***, чрез адвокат Радослав Стоянов Русев, с личен номер № **********, ,
вписан в Адвокатска колегия - Велико Търново, пълномощник на тримата ищци, с
мобилен телефон: ********** и съдебен адрес ***, пощенски код 1164 срещу „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО
ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр.
София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, представлявано от Изпълнителните директори
Йоанна Цветанова Цонева и Румяна Гешева Бетова.
В исковата молба се излага следната фактическа обстановка относно
настъпил с ищците пътен инцидент на 12.05.2018г., при което същите са
пострадали. На 12.05.2018г. на път РПМ I-6, км 426+600, община
Стралджа в посока гр.Бургас настъпва пътнотранспортно произшествие между лек
автомобил марка „Рено“, модел „Сценик“ с per. № РА 4833 ВТ (рама
VF1JM0G0629405136), управляван от Г.В.В., и три мотора, както следва: мотоциклет марка Х.,
модел ***, ДК №А 1540 К, управляван от К.Д.К.; мотоциклет марка С., модел ЖСХ
1400, ДК № А 1287 К, управляван от П.Т.К.; и мотоциклет марка ***, модел
Р1150ГС, ДК № А 0319 К, управляван от Г.Ц.К.. Водачът на лек автомобил марка
„Рено“, модел „Сценик“ с per.
№ РА 4833 ВТ - Г.В.В. предприема забранена и
необезопасена маневра за завой на ляво като предизвиква въпросното
пътнотранспортно произшествие. Същият предприема маневрата без да се убеди, че
в това време покрай него не минава друго превозно средство. В резултат на това
си противоправно поведение и в нарушение на Закона за движение по пътищата
/ЗДвП/ предизвиква въпросното пътнотранспортно произшествие на 12.05.2018г.
За настъпилото произшествие е съставен от посетилите мястото на ПТП
държавни органи Констативен протокол за ПТП с пострадали лица № 06 30.07.2018г.
на младши автоконтрольор "ПП” при ОП" дежурен ПТП при РУ
"Полиция” - гр. Стралджа към ОД-МВР-Ямбол. Във връзка с настъпилото ПТП е
образувано досъдебно производство №51/2018г. по описа на Окръжна следствена
служба към Окръжна прокуратура - Ямбол, пр. пр. № 1721/2018г. по описа на
Районна прокуратура - Ямбол (досъдебно производство № 77/2018г. по описа на
РУ,.Полиция” - Стралджа към ОД-МВР-Ямбол). Настъпилото
пътно-транспортно произшествие е изцяло по вина на водача на лек автомобил
марка „Рено“, модел „Сценик“ с per. № РА 4833 ВТ, който поради нарушение на
правилата за движение по пътищата и невнимание към уязвимите участници в
движението - мотоциклетистите реализира пътнотранспортно произшествие, при
което по непредпазливост е причинил множество телесни увреждания и имуществени
вреди на Г.Ц.К., К.Д.К. и П.Т.К..
От Констативен протокол за ПТП с пострадали лица № 06/30.07.2018г.
на младши автоконтрольор ”ПП” при ОП” дежурен ПТП при РУ ’’Полиция” - гр.
Стралджа към ОД-МВР-Ямбол се установява, че към датата на пътнотранспортното
произшествие от 12.05.2018г. относно лек автомобил марка „Рено“, модел „Сценик“
с per. № РА 4833 ВТ (рама VF1JM0G0629405136), има действащ валидно сключен
със „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД застрахователен договор „Гражданска
отговорност” на автомобилистите полица № BG/07/118000929456 със
срок на действие от 30.03.2018г. до 29.03.2019г., т.е. в сила към датата на
инцидента.
От страна на ищците Г.Ц.К., К.Д.К. и П.Т.К. в качеството им на пострадали лица от настъпилото пътнотранспортно произшествие от 12.05.2018г., са предявени към „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС" АД претенции с вх. № 17067 / 01.10.2018г. за изплащането на застрахователни обезщетения за причинените им имуществени и неимуществени вреди, приети от застрахователя съгласно известие за доставяне от 01.10.2018г. Във връзка с предявените претенции от страна на застрахователя са заведени и съответните щети за Г.Ц.К., К.Д.К. и П.Т.К.. Към момента на подаване на настоящата искова молба от страна на застрахователя, съответно на виновния водач - Г.В.В., не е изплащано обезщетение на някой от тримата ищци за нанесените им неимуществени и имуществени вреди в резултат на въпросното пътнотранспортно произшествие.
В исковата молба се твърди, че всеки един от ищците е претърпял увреждания, в резултата на ПТП, както следва:
-Г.Ц.К.
Непосредствено след пътнотранспортното произшествие Г.Ц.К. е приет в спешното отделение на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД - гр. Ямбол. При постъпването си пострадалият е в увредено общо състояние и с намалени жизнени показатели. Пострадалият е отпаднал и сънлив, с гадене и повръщане, силно главоболие и замаяност. Не може да движи нормално своето тяло и има ограничени и болезнени движения. Не може да стане от леглото. Изпитва особено силни болки в областта на долния крайник и главата. Налице е невъзможна походката, има масивна оточност и деформация на долен десен крайник, спонтанна и засилваща се при палпация болка. При пострадалия се констатира фрактура на носа, която оперативно е манипулирана, както и фрактура на медиалната стена на лява орбита. Установяват се множество рани по цялото лице, които са обработени. Налице е нарушено зрение. Установяват се избити зъби. При произшествието Г.Ц.К. получава и няколко повърхностни травми на тялото с кръвонасядания и изпитва силни болки по цялото тяло. В лечебното заведение пострадалият е прегледан и са извършени съответните изследвания. Във връзка с травматичните увреждания спрямо лицето е приложена обезболяваща и антибиотична терапия. Поради лошото си здравословно състояние и множеството тежки телесни увреждания Г.Ц.К. е превозен с линейка за специализирано лечение в „СБАЛ по лицево-челюстна хирургия” АД - София, където на 15.05.2018г. е приет за лечение. След стабилизиране състоянието на пострадалия на 16.05.2018г. е приложена оперативна интервенция с прилагане на упойка. Извършена е инструментална репозиция на носните кости. Поставена е гипсова лонгета за фиксиране на носните кости. Извършва се екстракция на фрактуриран 22 зъб.
От силния стрес при преживяното произшествие се влошава и заболяването на пострадалия - захарен диабет. Има повишена кръвна захар.
При падането си на пътното платно мотоциклетистът удря своята глава. Обстоятелството, че е ползвал каска го предпазва от по-тежка травма. От въпросния удар получава мозъчно сътресение. Изпитва гадене и постоянна отпадналост има дразнене от светлина. Има замайване, световъртеж и чести главоболия. Налице е нарушение на зрението. Трудно заспива.
От удара на главата пострадалият получава и охлузни рани на лицето. И при най-леко докосване в областта на лицето е изпитвал болки. При Г.Ц.К. се установяват разкъсно контузии рани по лицето: средната част на челото над веждите; основата на носа; върха на носа; брадата; долен ляв клепач; горен десен клепач; долна и горна устна. Налице са множество по-малки рани по цялото лице. И към момента има белези по лицето, които са силно обезобразяващи. Предстои провеждане на последващи оперативни манипулации, което ще е свързано с допълнителни болки и страдания за него.
Налице е фрактура на ностни кости с дислокация. Течно еквивалентни колекции в максиларни синуси и етмоидални клетки. Пострадалият не може да диша нормално през носа. Налице е силна палпаторна болезненост, придружена от патологична подвижност и крепитация при бимануална палпация на ностните кости. Кървене от лигавицата на носа. Силно изкривяване на носа. Предстои провеждане на последваща операция, което ще е свързано с допълнителни болки и страдания за него.
Установява се фрактура на медиалната стена на лява орбита. Налице са периорбитални хематоми двустранно.
При пострадалия е налице травма на конюнктивата и контузия на роговицата. Установява се влошаване на зрението на пострадалия от причинените му при ПТП увреждания. Налице е пресбиопия. Широки зеници на ляво око. Ляво око с травматична мидриаза. Въпросните увреждания ще наложат провеждане на ново
лечение за в бъдеще.
Пострадалият получава и няколко увреждания на зъбите. Налице е липса на корони на зъби 11, 21 и 22, както и продължителен оздравителен процес в меките тъкани във връзка с тяхната загуба.
При пострадалия е налице от произшествието увреждане на глезенната става. Контузия с дисторзио на лява глезенна става. Изпитва силни болки в двете пети. Петите са със синини и оток. Няма чувствителност на петите.
При произшествието Г.Ц.К. получава и няколко повърхностни травми на тялото с кръвонасядания, като за продължителен период от време изпитва силни болки по цялото тяло.
От произшествието Г.Ц.К. получава и фрактура тибиално платно при дясна колянна става (десен голям пищял в проксималната част/инфраартикуларно). Налице е голям оток и деформация на ставата. Поставена е туторна имобилизация на дясно коляно (обхващаща бедро и подбедрица) за период от три месеца. Ползва помощни средства за придвижването си. Във връзка с влошеното си здравословно състояние (нестабилност на дясна колянна става с болки, хипотрофия на бедрената мускулатура, нарушения на движенията) пострадалият постъпва за последващо лечение в „МБАЛ - Тракия” ЕООД На 24.10.2018г. е проведена операция за смяна на колянната става, като е имплантирана тотална ендопротеза. Ищецът е принуден да се придвижва с две патерици за около месец след последната операция.
Пострадалият е поставен на легло заради силните болки и ограничените движения на тялото. При лечението си в болниците Г.Ц.К. изпитва постоянни, силни и интензивни болки. Обездвижен е в долната част на тялото. След изписване от болниците продължава да се възстановява при условията на домашно лечение. За период от два месеца е на легло поради силни болки. Изпитва болки по цялото тяло поради множеството увреждания. Не може да се обслужва сам и от факта, че има няколко увреждания на долните крайници. Не може да движи свободно своето тяло, като изпитва силни болки при най-леко движение с тялото. Поради силните увреждания е напълно неспособен да се обслужва сам и ползва чужда помощ за елементарни житейски дейности. Има нужда от помощни средства за изправяне и придвижване. За месеци наред е било налице подуване в областта на травмите. Има множество кръвонасядания и отоци по цялото тяло. След инцидента той изпитва гадене и постоянна отпадналост, при най-леките движения му се вие свят и залита. Има нарушения на съня, цялостно неспокойствие и главоболие. Има големи затруднения при дишането във връзка с увреждането на носа. Избитите предни зъби и увреждането на носа правят невъзможно нормалното хранене. Това предизвиква големи неудобства за пострадалия. Налице е трайно увреждане на зрението, зеницата на лявото око не може да се свива. Това увреждане за в бъдеще ще доведе до цялостно увреждане на зрението, което се задълбочава и от увреждането на клепача.
На пострадалият е причинено трайно затруднение на движението на снагата за месеци наред. За целия период на лечение изпитва силни болки по цялото тяло. Силните болки довеждат до влошаване на съня и често будене през нощта. Поради силните болки взима обезболяващи медикаменти. Пострадалият е бил напълно имобилизиран за период от около три месеца и не се е движел. Това налага обслужването главно на легло и постепенно раздвижване. След няколкото болнични лечения провежда множество рехабилитационни процедури. Тези възстановителни процедури са свързани с раздвижване на тялото и допълнителни болки за лицето. Периодичните рехабилитационните процедури продължават и към момента, а тяхната необходимост ще е и за в бъдеще.
И към момента продължава възстановителния период на Г.Ц.К., като има болки и ограничено движение на долните крайници. Натъртените пети все още не са се възстановили. Налице са трайни увреждания на функциите на тялото. Трудно се навежда, има слабост в краката, лесно се уморявам при ходене, има затруднения при физическото натоварване. Налице е ограничено движение на долната част на тялото, мускулна слабост и изтръпване. Забелязва се отклонение от нормалната походка на пострадалия и накуцване. Има деформация в областта на травмите с оток. Затруднена е походката без помощни средства. Не трябва да извършва физическо натоварване и пълно движение на тялото за период от месеци наред. В конкретния случай е налице дълъг оздравителен период. Лицето изпитва ежедневни болки, страдания, затруднено движение и намаляване на своята подвижност за месеци наред. За в бъдеще се очаква да има болки в областта на долния крайник, които ще продължат за цял живот.
Пострадалият е бил имобилизиран и не е движел своето тяло, които е променило неговото ежедневие. Във временна нетрудоспособност е за периода от 12.05.2018г. до 27.02.2019г., което се отразява на професионалната му дейност. Това пречи на неговото ежедневие и работа. Ограничават се силно неговите социални контакти и излизания извън дома поради изпитваните болки при движение. Множеството увреждания по лицето и белези загрозяват същото и силно притесняват ищеца. И към момента не може да бъде пълноценен в ежедневието си. Незаличим остава споменът в пострадалия от претърпяното тежко произшествие, при което едва не губи живота си. Всичко това се отразява много негативно на психиката на пострадалия, който за първи път в живота си преживява такова фатално събитие въпреки дългогодишния си опит като мотоциклетист. Оттук нататък живота на Г.К. няма да бъде същия какъвто е бил преди инцидента. От една страна ежедневието му е напълно променено, с оглед на физическите промени, които са настъпили с тялото му вследствие на инцидента. От друга страна чисто психологически, инцидента му е нанесъл сериозна травма, която едва ли ще отшумят някога. На последно място, множеството останали от инцидента белези, винаги ще му напомнят за същия и ще го принуждават да преживява всичко отново и отново.
За проведеното на Г.Ц.К. лечение и медицински прегледи в резултат на получените телесни увреждания от настъпилото ПТП са направени и съответните разходи от ищеца в общ размер на 2 397, 06 лева, а именно: 50 лв. за преглед и медицинско освидетелстване по Фактура № **********/19.06.2018г. на „УМБАЛ Бургас” АД; 30 лв. за рентгеново изследване по Фактура № **********/02.07.2018г. на МЦ „Артро” ООД; 30 лв. за неврологичен преглед по Фактура № **********/12.07.2018г. на МЦ „Оксиком” ООД; 55 лв. за първичен преглед по Фактура № **********/16.07.2018г. на „Аджибадем Сити Клиник-ДКЦ Токуда” ЕАД и 30 лв. за неврологичен преглед по Фактура № **********/19.07.2018г. на МЦ „Оксиком” ООД; 1670 лв. за медицински консумативи по Фактура № **********/30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; 480 лв. за лекуващ лекар по Фактура № **********/30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; 10 лв. за образно изследване по Фактура № **********/30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; 42,06 лв. за лекарствени продукти по Фактура № **********/30.10.2018г. на „Тракия Фарма” ЕООД.
Г.Ц.К. претърпява и имуществени вреди, изразяващи се в множество увреждания и деформации по мотоциклет марка ***, модел Р1150ГС, ДК № А 0319 К и по оборудването на мотоциклета. От настъпилото произшествие мотоциклетистът се премята и пада на пътното платно, като са увредени и други негови вещи, както следва: предпазна каска марка / модел HJC ЕСЕ R 22-05; панталон марка / модел BUSE и яке марка / модел Spyke.
-П.Т.К.
След пътнотранспортното произшествие е приет в спешното отделение на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД - гр. Ямбол. При постъпването си лицето е в шоково състояние и с намалени жизнени показатели. Пострадалият е отпаднал и сънлив, с гадене и повръщане, силно главоболие и замаяност. Същият е в увредено общо състояние (травматичен шок), GCS-12T., РТС-14т., не може да движи нормално своето тяло и има ограничени и болезнени движения. Не може да стане от леглото. Изпитва особено силни болки в областта на корема, таза и лява ръка. Налице е невъзможна походката, има масивна оточност и деформация на горен ляв крайник, спонтанна и засилваща се при палпация болка. При пострадалия се констатира фрактура на таза; фрактура на раменната кост; фрактура на лява лъчева кост, фрактура на лява длан. Установяват се охлузни рани на лицето, над лявото око, на челото и др. Охлузвания на лява предмишница. При образно изследване е установено хиперв. хилуси на бял дроб. При произшествието П.Т.К. получава и няколко повърхностни травми на тялото с кръвонасядания и изпитва силни болки по цялото тяло. В лечебното заведение пострадалият е прегледан и са извършени съответните изследвания. Поставена е шина на ляв горен крайник. Във връзка с травматичните увреждания спрямо лицето е приложена обезболяваща и антибиотична терапия.
Поради лошото си здравословно състояние и множество и тежки телесни увреждания П.Т.К. е превозен с линейка за специализирано лечение в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД - София, където на 15.05.2018г. е приет за лечение в противошокова зала. След стабилизиране на състоянието пострадалият е преместен в Клиниката по ортопедия и травматология на лечебното заведение за осъществяване на съответните операции. Пострадалият е бил подложен на болнично лечение за периода до 13.06.2018г.
При пострадалия е налице дисхиза над симфизата, фрактура на лява скапула и ляв радиус в проксималната част. Осъществена е на 21.05.2018г. операция на фрактурата на таза с прилагане на упойка. Извършва се репозиция и фиксация с реконструктивна 7-дупкова плака (стомана) и винтове. Поставен е дренаж. Послоен обратен шев на меките тъкани и кожата.
При образно изследване на гръдна клетка се установява плеврален излив в ляво дорзо-базално с компримиран паренхим в съседство.
При образно изследване на гръдна клетка е установена Фрактура на страничен израстък на С7 в ляво. Шийно ребро в дясно.
От произшествието П.Т.К. получава увреждане на лява длан, счупване на втора метакарпална кост. Налице е оточност и ограничение в движението на ръката. Налице са болки и деформация в областта на лява длан. Установява се зарастване в порочно положение.
Фрактура на главата на хумеруса (раменната кост) и фрактура на гленоида на скапулата (лопатката) в ляво. Осъществена е на 28.05.2018г. операция на фрактурите с прилагане на упойка. Извършва се остеопластика на костния дефект на гленоида с лиофилизиран костен шпан на гленоида с лиифилизиран костен шпан от тъканна банка, който се фиксира с два винта. Синтезира се тубркулът с един винт. Възстановява се ротаторния маншон и се пришива сухожилието на бицепса. Обратен послоен шев. Поставена е митела. Видно от образно изследване от 10.08.2018г. на МДЛ „Спектър” ООД се установява влошаване на траматичните увреждания на рамото. Ставата е изпълнена с гранулационна тъкан, абнормни осификации, малки костни фрагменти и течност.
Налице е и Фрактура радии синистра диафизария инветерата (долният край на
лъчевата кост). Пръстите на лявата ръка - топли с подкожен хематом. Осъществена е на 06.06.2018г. операция на фрактурата на ляв радиус с прилагане на упойка. Извършва се опресняване на краищата на костните фрагменти и костна репозиция. Поставя се 9-дупкова DCP плака с винтове. Дренаж. Обратен послоен шев на меките тъкани и кожата.
При падането си на пътното платно мотоциклетистът удря своята глава. Обстоятелството, че е ползвал каска го предпазва от по-тежка травма. От въпросния удар получава мозъчно сътресение. Изпитва гадене и постоянна отпадналост, има дразнене от светлина. Има замайване, световъртеж и чести главоболия. Трудно заспива.
От удара на главата пострадалият получава и охлузни рани на лицето, над лявото око, на челото и други места. И при най-леко докосване в областта на лицето е изпитвал болки. И към момента има белези по лицето.
При произшествието П.Т.К. получава и няколко повърхностни травми на тялото с кръвонасядания, като за продължителен период от време изпитва силни болки по цялото тяло.
Налице са и големи външни оперативни белези. Същият е силно забележим и е на видимо място на тялото на пострадалия.
От направената Електромиография от 24.08.2018г. се установяват неврологични изменения във връзка с претърпените травми. Данни за тежка периферностволова увреда на N.AXILLARIS SIN, аксонален тип, по-лека увреда на N.ACCESSORIUS SIN, ЕТ N.MEDIANUS SIN, преднокоренчева увреда на С5, С6, С7, С8 вляво. При последващи контролни прегледи се установява продължително лошо задравословно състояние на пострадалия: болки и деформация в областта на втори пръст на лява ръка със зарастване в порочно състояние; болки в увредените крайници; затруднено и ограничено движение.
На пострадалия предстои изваждане на металните остеосинтези и последващи рехабилитационни процедури, което ще е свързано с допълнителни болки и страдания за него.
Пострадалият е поставен на легло заради силните болки и ограничените движения на тялото. При лечението си в болницата П.Т.К. изпитва постоянни, силни и интензивни болки. Напълно е обездвижен. След изписване от болниците продължава да се възстановява при условията на домашно лечение. За период от три месеца е на легло поради силни болки. Изпитва болки по цялото тяло поради множеството увреждания. Не може да се обслужва сам и от факта, че има няколко фрактури на горна и долна част на тялото. Увреденият горен крайник е имобилизиран за около три месеца. Не може да движи свободно своето тяло, като изпитва силни болки при най-леко движение с тялото. Поради силните увреждания е напълно неспособен да се обслужва сам и ползва чужда помощ за елементарни житейски дейности. Има нужда от помощни средства за изправяне и придвижване. За месеци наред е било налице подуване в областта на травмите. Има множество кръвонасядания и отоци по цялото тяло. След инцидента лицето изпитва гадене и постоянна отпадналост, при най-леките движения му се вие свят и залита. Има нарушения на съня, цялостно неспокойствие и главоболие.
На пострадалият е причинено трайно затруднение на движението на снагата за месеци наред. За целия период на лечение изпитва силни болки по цялото тяло. Силните болки довеждат до влошаване на съня и често будене през нощта. Поради силните болки взима обезболяващи медикаменти. Пострадалият е бил напълно имобилизиран за период от около два месеца и не се е движел. Това налага обслужването главно на легло и постепенно раздвижване. След болничните лечения провежда множество рехабилитационни процедури. Тези възстановителни
процедури са свързани с раздвижване на тялото и допълнителни болки за лицето. Раздвижването е много продължително и е налице за няколко части на тялото. Периодичните рехабилитационните процедури продължават и към момента, а тяхната необходимост ще е и за в бъдеще.
И към момента продължава възстановителния период на П.Т.К., като има болки и ограничено движение на тялото и горния крайник. Налице са трайни увреждания на функциите на тялото. Трудно се навежда, има слабост в краката и ръката, лесно се уморявам при ходене, има затруднения при физическото натоварване. Налице е ограничено движение на долната част на тялото, мускулна слабост и изтръпване. Има нарушен захват на ръката, ограничени движения, слабост и лесно се уморява. Забелязва се отклонение от нормалната походка на пострадалия и накуцване. Има деформация в областта на травмите с оток. Дълго време ползва помощни средства за ходене. Не трябва да извършва физическо натоварване и пълно движение на тялото за период от месеци наред. В конкретния случай е налице дълъг оздравителен период. Лицето изпитва ежедневни болки, страдания, затруднено движение и намаляване на своята подвижност за месеци наред. За в бъдеще се очаква да има болки в областта на таза и двата крайника, които ще продължат за цял живот.
Пострадалият е бил имобилизиран и не е движел своето тяло, които е
променило неговото ежедневие. Във временна нетрудоспособност е за периода от
12.05.2018г. до 04.02.2019г., което се отразява на професионалната му дейност.
Съгласно Експертно решение № 1331-067 от 05.04.2019г. на УМБАЛ - Бургас АД на П.К.
е определена 40 % трайно намалена работоспособност. При преглед от 05.04.2019г.
се установява: раменната кост с болезнени и ограничени движения; болезнени и
ограничени движения на лява лакътна става; зле зараснала фактура на II
метакарпална кост на лява ръка. Това пречи на неговото ежедневие и работа.
Ограничават се силно неговите социални контакти и излизания извън дома поради
изпитваните болки при движение. И към момента не може да бъде пълноценен в
ежедневието си. Незаличим остава споменът в пострадалия от претърпяното тежко
произшествие, при което едва не губи живота си. Всичко това се отразява много
негативно на психиката на пострадалия, който за първи път в живота си преживява
такова фатално събитие. Претърпения инцидент е променил изцяло начина на живот
на П. и оттук нататък ще се налага да се съобразява с множество обстоятелства,
за които нито той, нито който и да е човек дори не се замисля. Преживяното е
оставило освен множество белези по цялото тяло, но и неизличим белег върху
психиката му. С оглед на уврежданията, които е получил и здравословното му състояние
той повече няма да може да управлява мотор, което до датата на инцидента е било
единственото му хоби. Всеки път, когато види някой да управлява мотор, той се
натъжава и преживява всичко отново и отново.
За проведеното на П.Т.К. лечение и медицински прегледи в резултат на
получените телесни увреждания от настъпилото ПТП са направени и съответните
разходи от ищеца в общ размер на 8 971, 24 лева, а именно: 5,80 лв. за
потребителска такса по Фактура № **********/15.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон”
АД - гр. Ямбол; 540 лв. за превоз с линейка по Фактура № **********/14.05.2018г.
на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД - гр. Ямбол; 2 820 лв. за медицински изделия и
консумативи по Фактура № **********/18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов”
ЕАД; 900 лв. за избор на операционен екип по Фактура № **********/18.05.2018г.
на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; 350 лв. за избор на анест. екип, сестра и
консумативи по Фактура № **********/18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов”
ЕАД; 700 лв. за избор на операционен екип по Фактура № **********/25.05.2018г.
на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; 60 лв. за медицински изделия и консумативи по
Фактура № **********/ 31.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; 12 лв. за CD носител
за образна диагностика по Фактура № **********/01.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И.
Пирогов” ЕАД; 700 лв. за избор на операционен екип по Фактура № **********/04.06.2018г.
на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; 1 408 лв. за медицински изделия и консумативи
по Фактура № **********/05.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов" ЕАД; 40,60
лв. за потребителска такса по Фактура № **********/13.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н.
И. Пирогов” ЕАД; 17,40 лв. за потребителска такса по Фактура № **********/13.06.2018г.
на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; 59,25 лв. за лекарствени средства по Фискален
бон № 0023669/ 3.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; 7,19 лв. за лекарствени средства
по Фискален бон № 0023670/13.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; 57,40 лв. за
лекарствени средства по Фискален бон № 0023438/28.06.2018г. на „Красиро Комерс”
ЕООД; 10,50 лв. за лекарствени средства по Фискален бон № 0023439/28.06.2018г.
на „Красиро Комерс” ЕООД; 100 лв. за образно изследване по Фискален бон №
036376/22.08.2018г. на МДЛ „Спектър” ООД; 50 лв. за дентални услуги по Фискален
бон № 0003885/22.08.2018г. на МДЦ „Еуровита” ЕООД; 500 лв. за
кинезитерапевтични процедури по Фактура № **********/29.08.2018г. на „Екстра
Боди” ЕООД; 60 лв. за кинезитерапевтични процедури по Фактура №
**********/21.12.2018г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД; 343 лв. за
физиотерапия и кинезитерапевтични процедури по Фактура № **********/18.10.2018г.
на „СБР-НК” - филиал Павел Баня; 122, 70 лв. за кинезитерапевтични процедури по
Фактура № **********/28.02.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД; 90
лв. за кинезитерапевтични процедури по Фактура от 31.01.2019г. на „Медицински
център I - Бургас” ЕООД; 17, 40 лв. за преглед ЛКК по Фактура от 31.01.2019г.
на „Медицински център I - Бургас” ЕООД.
П.Т.К. претърпява и имуществени вреди, изразяващи се в множество увреждания и деформации по мотоциклет марка С., модел ЖСХ 1400, ДК № А 1287 К и по оборудването на мотоциклета. От настъпилото произшествие мотоциклетистът се премята и пада на пътното платно, като са увредени и други негови вещи, както следва: предпазна каска марка / модел Airoh, Helmet; екип марка RST, модел Air Flow на стойност и кожени ботуши за мотор.
По силата на Договор за прехвърляне на вземане - цесия от 19.09.2019 г. Г. Димитров Масларов, собственик на мотоциклет марка С., модел ЖСХ 1400, ДК № А 1287 К, прехвърля на П.Т.К. цялото свое вземане, представляващо стойността на нанесените имуществени вреди на мотоциклет марка С., модел ЖСХ 1400, ДК № А 1287 К, заедно с лихвите за забава /законната лихва/ върху главницата на вземането от датата на пътнотранспортно произшествие от 12.05.2018г., за което е образувана щета ********** / 09.10.2017г. на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД. Общият размер на прехвърленото вземане възлиза на стойността на разходите, необходими за възстановяване на мотоциклета вследствие на настъпилото застрахователно събитие, заедно с мораторната лихва за забава от датата на застрахователното събитие до датата на предявяване на иска в съда, както и законната лихва от датата на предявяване на иска до окончателното изплащане на сумите. Въпросното прехвърляне на вземането е съобщено на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД с Уведомление от 25.09.2019г., удостоверено с известие за доставяне.
-К.Д.К.
След пътнотранспортното произшествие е приет в спешното отделение на „УМБАЛ - Бургас” АД. При постъпването си лицето е в шоково състояние и с намалени жизнени показатели. Същият е в състояние на кома, което продължава за период от 10 дни. Пострадалият е отпаднал и в безсъзнание. Същият е увредено общо състояние не може да движи своето тяло. Долна монопареза на ляв крак - плегия, горна парапареза по-тежка в ляво с нарушен захват и противопоставяне. При пострадалия се констатира фрактура и на гръбначни и на шийни прешлени. Не може да стане от леглото. Има болки в областта на корема. Поставен е катетър. Установяват се рана на горна устна и изтичане на кръв от носа. Налице е охлузване на ляво бедро. При произшествието пострадалият получава и няколко повърхностни травми на тялото с кръвонасядания и изпитва силни болки по цялото тяло. Във връзка с травматичните увреждания спрямо лицето е приложена обезболяваща и антибиотична терапия. Пострадалият е бил подложен на болнично лечение за периода от 12.05.2018г. до 11.06.2018г.
При КТ на торакален сегмент се установяват полифрагментни фрактури на телата на Th8, Th9. Обс. малък фрагмент към гръбначния канал на ниво Th8 вдясно. Гръбначномозъчен едем на ниво Th8-Th10. Фрактура на процесус артикуларис супериор син L1.
При КТ на шиен сегмент се установяват данни за фрактура на спинозния израстък на С4. Надлъжни фрактури на спинозния израстък с ход към аркус постериор син С5-С7. Травматична медианна дискова херния на С5-С6, оказваща компресия на гръбначния мозък. Гръбначномозъчен едем на ниво С4-С6. Левостранна парамедианна дискова херния на С6-С7. Поставена е шийна яка.
На 13.05.2018г. е осъществена операция на фрактурите с прилагане на упойка. Извършва се Ламинектомия декомпресива ТИ8-9. Стабилизацио транспедикуларис VTh7-10.
К.К. има тежки нарушения в сетивността на крайниците. Налице е квадрипареза. Не движи нормално леви крайници - пареза на ръка, плегия на крака. Десните крайници се движат с намалена сила и тонус.
При пострадалия в резултат на произшествието е налице увреждане в областта на корема. Изразена аероколия с наличие на ХАС. от т. чревен произход. Наличие на малко количество СПТ субхепатално. Плеврални изливи двустранно. Пострадалият има затруднения с изхождането и силни болки в областта на корема.
При падането си на пътното платно мотоциклетистът удря своята глава. Обстоятелството, че е ползвал каска го предпазва от тежка травма. От въпросния удар получава мозъчно сътресение. Изпитва гадене и постоянна отпадналост има дразнене от светлина. Има замайване, световъртеж и чести главоболия. Трудно заспива.
От удара на главата пострадалият получава и охлузни рани на лицето. Налице са травми с кръвонасядания на носа и областта около ляво и дясно око. Наличен е кръвоизлив в дясно око. Установяват се рана на горна устна и изтичане на кръв от носа. Раната е зашита. И при най-леко докосване в областта на лицето е изпитвал болки. И към момента има белези по лицето, които са силно обезобразяващи.
При произшествието К.Д.К. получава и няколко повърхностни травми на тялото с кръвонасядания, като за продължителен период от време изпитва силни болки по цялото тяло. Налице е охлузване на ляво бедро.
Налице са и големи външни оперативни белези. Същите са силно забележим и на видимо място на тялото на пострадалия.
При К.К. е налице дълъг оздравителен период, който продължава и към момента. При образно изследване от 16.10.2018г. се установява полисегментна дискова болест в шиен дял на гръбнака; стеноза на спиналния канал; шийна миелопатия; състояние след фрактура на Th8-9; постконтузионна малация.
На 22.11.2018г. постъпва за лечение в „УМБАЛ-Бургас” АД, където е диагностицирана лабиринтна дисфункция. Налице е вестибуларен синдром и вегетативни прояви. Двустранна невросемдорна загуба на слуха.
При инструментални изследвания от 23.11.2018г. и 05.12.2018г. се установяват неврологични нарушения и парези на крайниците. Налице е увреда на мускулатурата. Хронична предно коренева увреда на всички изследвания нива С5, С6, С7 в ляво.
К. има затруднени движения с лява ръка, болки в гръбначния стълб опасващи и корема. Миенинг. с/м липсва; при мингацини задържа за секунди долни и горни крайници; СНР - живи с разширени рефлексорни зони; положителни Хофман и Трьомнер двустранно; мускулен тонус спастично повишен за леви крайници; левостранна хемихипестезия; походка патерична за ляв крак с помощно средство; ТР-обстилацио. Пострадалият не може да се задържа и се изпуска по голяма и малка нужда. Принуден е да носи памперси. Неврологичните нарушения довеждат до частична потнетност при К.К..
При образни изследвания от 23.01.2019г. и 14.09.2019г. се установява счупване на торакалните прешлени Тх 8-9, ст. пост вертебродеза; протрузии Ц 4-5 ляво; блокада шийни прешлени. Дискова херния на шийни прешлени. Пареза на ляв горен и долен крайник и частична пареза в дясно. Остатъчна пареза на долни крайници. Нестабилна походка. Болки в долни и горни крайници и шиен отдел. Нарушения на мускулатурата.
На пострадалия предстоят последващи операции за евентуално стабилизиране на металните остеосинтези на торакалните прешлени и стабилизиране и заздравяване на шийните прешлени. К. постоянно провежда рехабилитационни процедури, които ще продължат за цял живот. Тези процедури са свързани с допълнителни болки и страдания за него.
Пострадалият е поставен на легло заради силните болки и ограничените движения на тялото. При лечението си в болницата К.Д.К. изпитва постоянни и силни и интензивни болки. Напълно е обездвижен. След изписване от болниците продължава да се възстановява при условията на домашно лечение. Не може да движи свободно своето тяло, като изпитва силни болки при най-леко движение с тялото. Към настоящия момент продължава да се възстановява и е предимно на легло с прояви на пареза на крайниците. Изпитва болки по цялото тяло поради множеството увреждания. Поради силните увреждания е неспособен да се обслужва сам и ползва чужда помощ за елементарни житейски дейности. За месеци наред е било налице подуване в областта на травмите. Има множество кръвонасядания и отоци по цялото тяло. След инцидента лицето изпитва гадене и постоянна отпадналост, при най-леките движения му се вие свят и залита. Има нарушения на съня, цялостно неспокойствие и главоболие.
На пострадалият е причинено трайно затруднение на движението на снагата, което продължава и към момента. Това налага обслужването главно на легло и постепенно раздвижване. За целия период на лечение изпитва силни болки по цялото тяло. Силните болки довеждат до влошаване на съня и често будене през нощта. Поради силните болки взима обезболяващи медикаменти. След болничните лечения провежда множество рехабилитационни процедури. Тези възстановителни процедури са свързани с раздвижване на тялото и допълнителни болки за лицето. Раздвижването е много продължително и е налице за няколко части на тялото.
И към момента продължава възстановителният период на К., като има болки и ограничено движение на тялото и крайниците. Налице са трайни увреждания на функциите на тялото. Не може да се навежда, има слабост в краката и ръцете, лесно се уморявам при движение, има затруднения дори при леки физически натоварвания. Налице е ограничено движение на тялото, мускулна слабост и изтръпване. Има деформация в областта на травмите с оток. Не трябва да извършва физическо натоварване и пълно движение на тялото за период от месеци наред. В конкретния случай е налице дълъг оздравителен период. Лицето изпитва ежедневни болки, страдания, затруднено движение и намаляване на своята подвижност за месеци наред. За в бъдеще се очаква да има болки и сетивни нарушения, които ще продължат за цял живот Невъзможна ще е походката без помощни средства. Това е свързано с отклонение от нормалната походка на пострадалия и накуцване, изкривяване на гръбначния стълб.
Пострадалият е бил имобилизиран и не е движел своето тяло, които е променило неговото еждневие. Във временна нетрудоспособност е за периода от 12.05.2018г., което напълно ограничава професионалната му дейност. Съгласно Експертно решение № 0218-011 от 16.01.2019г. на УМБАЛ - Бургас АД на К.К. е определена 95 % трайно намалена работоспособност. Относно пострадалият е определено, че му е необходима чужда помощ, поради невъзможността да се обслужва сам. При преглед от 16.01.2019г. се установява: походка с помощно средство; ограничени движения на лява ръка с невъзможен захват и финни движения; нестабилна стойка със залитане; изразена дисметрия при НПП на лява ръка; спастично повишен мускулен тонус в леви крайници; ограничена дорзална флексия на дясно ходило; положителни Х. и Т. двустранно. Пострадалата е в продължителна нетрудоспособност и в невъзможност да изпълнява професионалните си задължения след произшествието. Не може да изпълнява ежедневните си задачи и да се грижи за своето малко дете. С оглед трудоспособната възраст на пострадалия се прекъсва възможността му за нормален живот в момент, в който е най-активна в житейския си път. Цял живот ще бъда органичена от своето лошо здравословно състояние.
Обстоятелството, че не може да се движи самостоятелно и проявите на пареза силно притесняват К.. От един млад и жизнен човек, който е свикнал да се грижи за семейството си той се превръща в човек, за който трябва да се грижат. Изпада в състояние на силна депресия, като е силно отчаян от състоянието си. И към момента не може да бъде пълноценен в ежедневието си, като за в бъдеще няма да има същата жизненост на тялото си. Ограничават се силно неговите социални контакти и излизания извън дома поради изпитваните болки при движение. Състоянието му на инвалид и нарушената потентност променят напълно отношението на неговата жена (Диляна Калудова). Вече не могат да се осъществят техните планове за второ дете. Възникналите житейски пречки след ПТП довеждат до промяна в техния семеен живот и развод. К.К. остава без свое семейство, а телесните му увреждания довеждат до невъзможност да се грижи за своята малка дъщеря. К. е в зряла възраст и неговото задравословно състояние събуждат негативно отношение на противоположния пол. Това води до чувство за малоценност, депресия и промяна на неговата нагласа за живота му след инцидента. Налице е силен емоционален срив, който се допълва от проблемите в личния живот. Преди инцидента е бил много жизнен и в добро здраве, но сега това е напълно променено. Това поражда в него чувството за непълноценност в живота и постоянна мисъл за необходимостта от съобразяване с това обстоятелство. Всичко това се отразява много негативно на неговата психика, като за първи път в живота си преживява такива събития. Незаличим остава споменът в пострадалия от претърпяното тежко произшествие, при което едва не губи живота си. Претърпения инцидент напълно променя не само живота му в чисто физически план, но и в емоционален такъв. Всичко се преобръща в негативна насока за него, от щастлив баща и обичан съпруг, той се превръща в никому ненужен човек, който дори не може да се грижи сам за себе си, включително и за личната си хигиена и физиологичните си нужди.
За проведеното на К.Д.К. лечение и медицински прегледи в резултат на получените телесни увреждания от настъпилото ПТП са направени и съответните разходи от ищеца в общ размер на 4 051,88 лева, а именно: 3004 лв. за медицински изделия и консумативи по Фактура № **********/14.05.2018г. на „УМБАЛ Бургас” АД; 22,84 лв. за лекарствени средства по Фактура № **********/03.07.2018г. на „Фрамар 2” ООД; 79,94 лв. за лекарствени средства по Фактура № **********/10.07.2018г. на „Фрамар 2” ООД; 18,20 лв. за тоалетни принадлежности по Фискален бон № 007371/21.05.2018г. на ЕТ „ТЕМА - Иван Иванов”; 9,69 лв. за лекарствени средства по Фискален бон № 0160054 / 05.06.2018г. на „Пегас МС” ООД; 37,90 лв. за лекарствени средства по Фискален бон № 0006534/15.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; 69,24 лв. за лекарствени средства по Фискален бон № 137154/15.06.2018г. на „Линк2005” ЕООД; 18,00 лв. за превръзки по Фискален бон № 014010/15.06.2018г. на СМДЛ „Рамус” ООД; 3,70 лв. за лекарствени средства по Фискален бон № 214663/20.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; 1,27 лв. за консумативи по Фискален бон № *********/16.06.2018г. на „Демос Фарм” ЕООД; 145,99 лв. за лекарствени средства по Фискален бон № 214662/20.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; 66,07 лв. за лекарствени средства по Фискален бон № 0006933/22.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; 67,37 лв. за лекарствени средства по Фискален бон № 280561/29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; 9,67 лв. за лекарствени средства по Фискален бон № 215450/29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; 498 лева за процедури с електростимулатор по Фактура № ********** / 15.10.2018г. на „Медикосервиз” ООД.
К.Д.К. претърпява и имуществени вреди, изразяващи се в множество
увреждания и деформации по мотоциклет марка Х., модел ***, ДК № ***и по
оборудването на мотоциклета (чанта за мотор и други). От настъпилото
произшествие мотоциклетистът се премята и пада на пътното платно, като са
увредени и други негови вещи, както следва: предпазна каска марка / модел Shark, модел
RSR2; яке марка / модел A-PRO Flanger и кожени ботуши за мотор.
По
отношение на част от първоначално заявените суми за обезщетения за имуществени
и неимуществени вреди, е прието изменение на исковете в
последното проведено съдебно заседание, като след приетите изменения е видно,
че ищците претендират по делото следните суми:
1. На Г.Ц.К. обезщетения за вреди в резултат на претърпяното пътнотранспортно произшествие от 12.05.2018г., настъпило по вина на водача на лек автомобил марка „Рено“, модел „Сценик“ с per. № РА 4833 ВТ - Г.В.В., чиято отговорност за вреди се покрива по застрахователна полица № BG/07/118000929456 „Гражданска отговорност” на автомобилистите с покритие от 30.03.2018г. до 29.03.2019г., сключена със „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, а именно:
1.1. сума в размер на 140 000 /сто и четиридесет хиляди/ лева, частичен иск от иск за сумата от 180 000 /сто и
осемдесет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за причинените му
неимуществени вреди (претърпени болки и страдания), заедно със
законоустановената лихва за забава върху посочената предявена главница от
датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
1.2. сума в общ размер на 2 397,06 лв. (две хиляди триста деветдесет
и седем лева и шест стотинки), представляваща обезщетение за причинените му
имуществени вреди - медицински разходи (по Фактура № ********** / 19.06.2018г.
на „УМБАЛ Бургас” АД; Фактура № ********** / 02.07.2018г. на МЦ „Артро” ООД;
Фактура № ********** / 12.07.2018г. на МЦ „Оксиком” ООД; Фактура № ********** /
16.07.2018г. на „Аджибадем Сити Клиник-ДКЦ Токуда” ЕАД; Фактура № ********** /
19.07.2018г. на МЦ „Оксиком” ООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на МБАЛ
„Тракия” ЕООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД;
Фактура № ********** / 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; Фактура № **********
/ 30.10.2018г. на „Тракия Фарма” ЕООД), заедно със законоустановената лихва за
забава върху посочената главница от датата на завеждане на исковата молба-09.10.2019г. до датата на
окончателното изплащане на сумата.
1.3. сума в размер на 7 200 (седем хиляди и двеста) лева за увреждане по мотоциклет марка ***, модел Р1150ГС, ДК № А 0319 К и
неговото оборудване, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта -
12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
1.4. сума в размер на 350 (триста и петдесет) лева за увреждания по предпазна каска марка / модел HJC ЕСЕ R 22-05, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
1.5. сума в размер на 275 (двеста седемдесет и пет) лева за увреждания по панталон марка / модел BUSE, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
1.6. сума в размер на 279 (двеста седемдесет и девет) лева за увреждания по яке марка / модел Spyke, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
2. На П.Т.К. обезщетения за вреди в резултат на претърпяното пътнотранспортно произшествие от 12.05.2018г., настъпило по вина на водача на лек автомобил марка „Рено“, модел „Сценик“ с per. № РА4833 ВТ - Г.В.В., чиято отговорност за вреди се покрива по застрахователна полица № BG/07/118000929456 „Гражданска отговорност” на автомобилистите с покритие от 30.03.2018г. до 29.03.2019г, сключена със „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, а именно:
2.1. сума в размер на 150 000 /сто и петдесет хиляди/ лева, частичен иск от иск за сумата от 170 000 /сто и седемдесет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди (претърпени болки и страдания), заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената предявена главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата;
2.2. сума в общ размер на 8 971,24 лв. (осем хиляди деветстотин седемдесет и един лева и двадесет и четири стотинки), представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди - медицински разходи (по Фактура № ********** / 15.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД - гр. Ямбол; Фактура № ********** / 14.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД - гр. Ямбол; Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 25.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 31.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 01.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 04.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 05.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 13.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 13.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фискален бон № 0023669 / 13.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 0023670 / 13.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 0023438 / 28.06.2018г. на „Красиро Комерс” ЕООД; Фискален бон № 0023439 / 28.06.2018г. на „Красиро Комерс” ЕООД; Фискален бон № 036376 / 22.08.2018г. на МДЛ „Спектър” ООД; Фискален бон № 0003885 / 22.08.2018г. на МДЦ „Еуровита” ЕООД; Фактура № ********** / 29.08.2018г. на „Екстра Боди" ЕООД; Фактура № ********** / 21.12.2018г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД; Фактура № ********** / 18.10.2018г. на „СБР- НК” - филиал Павел Баня; Фактура № ********** / 28.02.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД; Фактура от 31.01.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД за кинезитерапевтични процедури; Фактура от 31.01.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД за преглед ЛКК), заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на завеждане на исковата молба до датата на окончателното изплащане на сумата.
2.3. сума в размер на 7 500 (седем хиляди и петстотин) лева, за увреждане по мотоциклет марка С., модел ЖСХ 1400, ДК № А
1287 К и неговото оборудване, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта -
12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
2.4. сума в размер на 439 (четиристотин тридесет и девет) лева за увреждания по предпазна каска марка / модел Airoh, Helmet, заедно със
законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на
окончателното изплащане на сумата.
2.5. сума в размер на 1 300 (хиляда и триа) лева за увреждания по екип марка RST, модел Air Flow, заедно със
законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на
окончателното изплащане на сумата.
2.6. сума в размер на 330 (триста и тридесет) лева за увреждания по ботуши за мотор, заедно със
законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на
окончателното изплащане на сумата.
3. На К.Д.К. обезщетения за вреди в резултат на претърпяното пътнотранспортно произшествие от 12.05.2018г., настъпило по вина на водача на лек автомобил марка „Рено“, модел „Сценик“ с per. № РА 4833 ВТ - Г.В.В., чиято отговорност за вреди се покрива по застрахователна полица № BG/07/118000929456 „Гражданска отговорност” на автомобилистите с покритие от 30.03.2018г. до 29.03.2019г., сключена със „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, а именно:
3.1. сума в размер на 450 000 /четиристотин и петдесет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди (претърпени болки и страдания), заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената предявена главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата;
3.2. сума в общ размер на 4 051,88 лв. (четири хиляди петдесет и един лева и осемдесет и осем стотинки), представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди - медицински разходи (по Фактура № ********** / 14.05.2018г. на „УМБАЛ Бургас” АД; Фактура № ********** / 03.07.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фактура № ********** / 10.07.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 007371 / 21.05.2018г, на ЕТ „ТЕМА - Иван Иванов”; Фискален бон № 0160054 / 05.06.2018г. на „Пегас МС” ООД; Фискален бон № 0006534 / 15.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 137154 / 15.06.2018г. на „Линк 2005” ЕООД; Фискален бон № 014010 / 15.06.2018г. на СМДЛ „Рамус” ООД; Фискален бон № 214663 / 20.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № ********* / 16.06.2018г. на „Демос Фарм” ЕООД; Фискален бон № 214662 / 20.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № 0006933 / 22.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 280561 / 29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № 215450 / 29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фактура № ********** / 15.10.2018г. на „Медикосервиз” ООД), заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на завеждане на исковата молба до датата на окончателното изплащане на сумата.
3.3. сума в размер на 4 500 (четири хиляди и петстотин) лева, за увреждане по мотоциклет марка Х., модел ***, ДК №***и неговото оборудване (чанта за мотор и други), заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
3.4. сума в размер на 700 (седемстотин) лева за увреждания по предпазна каска марка / модел Shark, модел RSR2, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
3.5. сума в размер на 624 (шестстотин двадесет и четири) лева за увреждания по яке марка / модел A-PRO Flanger, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
3.6. сума в размер на 330 (триста и тридесет) лева за увреждания по ботуши за мотор, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата.
Ищците претендират заплащане на направените разноски за производството, заплатени такси и възнаграждение за осъществена защита по делото от адвокат.
Ответникът се е защитавал
активно по така предявените срещу него претенции, като становището му по същите
е следното:
Ответникът счита, че искът
на П.К., в качеството му на цесионер за претърпяни имуществени вреди по мотора
на цедента, по сключен между тях договор за цесия, е недопустим, тъй като се
касае за сключен договор за прехвърляне на бъдещи вземания, които не са
ликвидни и изискуеми. При становище
за допустимост на иска, се твърди, че същият е неноснователен. Ответникът не
оспорва, че е получено уведомление за цесия, но то е
подадено от цесионера, а не от цедента (старият кредитор). Ето защо счита, че не е надлежно уведомен за
прехвърлянето и договорът за цесия
няма действия по отношение на него и не го обвързва.
Ответникът счита, че всички
останали искове са недоказани и неоснователни и оспорва изцяло същите
по основание и размер, като счита, че не дължи на ищците, претендираните от тях
суми.
Оспорва се механизма на ПТП. Твърди се, че е невярно твърдението, че
водачът на лекия автомобил е причинил катастрофата. Не е вярно и че той е
допуснал нарушение на правилата за движение по пътищата. Оспорва се твърдението за маневра – ляв завой на
непозволено за това място. Видно от протокола за оглед, на мястото на инцидента
пътното платно е разделено на две ленти за движение, а маркировка е единична
прекъсната линия. Следователно, дори да се установи предприемане на маневра ляв
завой от водача на лекия автомобил, няма забрана за това. Не е налице виновно и
противоправно поведение на шофьора, управлявал колата. Ето защо, дори да се
установи, че водачът на лекия автомобил е причинил ПТП, твърдя, че е налице
случайно събитие по отношение на него. За него сблъсъкът е бил непредотвратим. Твърди
се, че причините, довели до катастрофата, са допуснати от тях нарушения на
правилата за движение по пътищата, както следва:
-по отношение на скоростта
Към момента на сблъсъка мотористите са се движили в една посока с лекия автомобил и са го изпреварвали. Те са били с превишена скорост в нарушение на чл. 21 ЗДвП. При евентуалност, в случай, че не се установи нарушение на чл. 21 ЗДвП, се твърди, че скоростта на мотористите не е била съобразена с пътната обстановка, в нарушение на чл. 20, ал. 2 ЗДвП. Счита се, че от техническа гледна точка е правилно всеки да изчака другия да завърши изпреварването преди и той самият да предприеме такова. Твърди се, че вместо това тримата ищци са започнали изпреварване при условията на насрещно движение и натоварен трафик.
-по отношение на дистанцията
Сблъсъкът е станал докато тримата мотористи едновременно са изпреварвали лекия автомобил. Те са се движили един зад друг без да спазват безопасна дистанция помежду си, в нарушение на чл. 23, ал. 1 ЗДвП. Това е очевидно, след като до един са пострадали. Нарушението е и по отношение на лекия автомобил. Съдейки от уврежданията по колата, само единият от мотористите се е ударил в нея, а останалите в него или са загубили контрол докато са се опитвали да избегнат сблъсък. Ето защо е важно да се установи кой е водил колоната.
-по отношение на изпреварването
Изпреварването от страна на мотористите е предприето в нарушение на чл. 41, ал. 2 ЗДвП и чл. 42, ал. 1, т. 1 и 2 ЗДвП и чл. 42, ал. 2, т. 1 ЗДвП.
Ø
Съгласно
чл. 41, ал. 2 ЗДвП, при изпреварване водачът на пътното превозно средство
напуска пътната лента, в която се движи, навлиза в съседната пътна лента изцяло
или частично, преминава покрай движещото се в същата посока пътно превозно
средство и се връща в напуснатата лента. В случая, изпреварването е станало в
пътната лента на лекия автомобил. Не е имало навлизане в съседната такава.
Ø
Мотористите
са пренебрегнали сигнала, подаден от водача на лекия автомобил за изменение на
посоката на движение. (Възражението е при евентуалност, в случай, че се
установи, че е имало маневра – ляв завой).
Ø
Мотористите
не са подали сигнал за изпреварването, което са предприели.
Ø
По
време на изпреварването мотористите не са осигурили достатъчно странично
разстояние между тях и лекия автомобил.
Мотористите не са
подали никакъв сигнал за извършваната от тях маневра, в противоречие с
изискванията на чл. 26 във връзка с чл. 28, ал. 1 и 2 ЗДвП.
Посочените нарушения на правилата за движение по пътищата, допуснати от мотористите, са в пряка причинна връзка с настъпилото ПТП.
С оглед така изложеното ответникът твърди съпречиняване на вредите от страна на мотористите. В случай, че се установи противоправно поведение от страна на водача на лекия автомобил, следва да се отчете собствения принос на ищците за настъпване на произшествието и вредоносните последици. Общоизвестно е, че карането на мотор е опасно хоби. Макар и да не е забранено за употреба, това превозно средство не разполага с никакви средства за пасивна защита. Ето защо твърдя, че пострадалите сами са се поставили в тази ситуация. Съзнавайки рисковете, те са се съгласили с тях и са ги поели.
На следващо място, изброените нарушения неминуемо са довели до ПТП. Освен това, твърдя, че мотористите не са били с поставени предпазни каски, с което са нарушили изискванията на чл. 137е ЗДвП. Конкретното им противоправно поведение е довело до получаване на повече и по тежки травми. В протокола за оглед е отразено, че е намерена само една каска, но не се знае дали изобщо някой я е носил. Обстоятелството, че ищците претендират възстановяване на увредена екипировка, включително за предпазни каски, не означава, че те са носили такива при инцидента.
Ответникът твърди, че всеки от ищците страда от съпътстващи заболявания, които са повлияли на възстановителния период, като са го удължили. Заболяванията на мотористите са допринесли и за по-сериозни болки като степен и интензитет. В случая не се касае за съпричиняване, а за обективни обстоятелства, които стоят извън поведението на деликвента и не могат да му бъдат вменени.
Ответникът твърди също така, че
ищците не са спазвали стриктно назначеното им лечение и предписания,
включително физикални и други терапии. Това от своя страна е довело до по –
дълго възстановяване от очакваното.
Ответникът оспорва характера и степента на получените увреждания, както и симптоматиката, описана в исковата молба за всеки един от ищците, както следва:
-относно Г.К.
В Епикриза от 14.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон“ - гр. Ямбол е посочено, че Г.К. е имал краткотрайна загуба на съзнание, но не е имал гадене и не е повръщал. Следователно дори да е получил сътресение е било в лека степен. Отразено е, че добре се е повлиял от медикаментозното лечение и че се изписва с подобрение на състоянието. Оперативната намеса е била за затваряне кожа и подкожна тъкан и почистване на рана. По негово желание е бил изписан и е постъпил в СБАЛ по лицево – челюстна хирургия - гр. София. В Епикриза от 21.05.2018г. е потвърдено, че състоянието му се подобрява. Наблюдава се гладък следоперативен период и пациентът се изписва в добро общо състояние. Ето защо считам, че твърденията за гадене, отпадналост, дразнене от светлина, световъртеж, чести главоболия, нарушено зрение и т.н. не отговарят на истината. Медицинската документация показва, че няма подобни оплаквания, както и че възстановяването е протекло бързо и без усложнения. Никъде не се споменава за влошен захарен диабет. Няма подобни оплаквания. Това заболяване е отчето от лекарите, но не се споменава за усложнения. По делото няма доказателства за това и за евентуална връзка с инцидента. Също така, не е вярно и че пострадалият е бил напълно обездвижен за период от два месеца и не е можел да се обслужва сам. Със сигурност е имал силни болки непосредствено след инцидента, но не и през целия възстановителен период. Освен това, той е взимал обезболяващи, които според медицинската документация и снетата анамнеза, са повлияли положително на пациента и са облекчили състоянието му. Не е вярно, че възстановителният период продължава и че са налице трайни увреждания, които затрудняват походката.
-относно П.К.
По делото няма доказателства за мозъчно сътресение. Пострадалият не е имал оплаквания за гадене, отпадналост, главоболие, замаяност, безсъние и т.н. В епикризата от 22.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. ПИРОГОВ“ ЕАД е посочено, че пациентът е в запазено общо състояние, адекватен и контактен. Всъщност, във всички епикризи се казва, че пострадалият се повлиява добре от лечението и че състоянието му се подобрява. Ето защо не е вярно, както се твърди, че възстановяването продължава. Оспорвам твърденията за имобилизация, невъзможност да се обслужва и необходимостта от чужда помощ.
-относно К.К.
Казаното по – горе за другите двама ищци важи с пълна сила и за К.К.. Изрично оспорвам твърдението за изпадане в кома. От представената медицинска документация не се установяват данни за това. Оспорвам и диагнозите, посочени в исковата молба. Оспорвам продължителността на възстановителния период и твърдението за трайни увреждания, както за К.К., така и по отношение на останалите ищци.
Ответникът оспорва размера на претенциите за неимуществени вреди, тъй като е изключително завишен. Няма твърденията, нито доказателства, обосноваващи наличието и размера им. Не е ясно как ищците са стигнали до тези суми, по какъв начин са ги изчислили и какви критерии са ползвали при определянето им. Същите са произволно посочени.
Съдебната практика показва, че подобни обезщетения се присъждат на близки на загинали при ПТП. В случая, обаче, тримата ищци са се разминали с телесни увреждания, без трайни последствия.
Оспорват се твърденията за психологична травма и неимуществените вреди по отношение на всеки един от ищците. Считам, че същите са силно преувеличени. Оспорват се твърденията за ограничени социални контакти и чувство за непълноценност. Всеки човек реагира различно, но обикновено, след подобен инцидент се или се засилват деструктивни настроения, или пострадалият получава прозрение и импулс за пълноценен живот. В тази връзка категорично се противопоставям на твърдението на К.К., че инцидентът е довел до развод със съпругата му. Причината за това вероятно се дължи на проблеми между тях, предхождащи катастрофата и нямат връзка с нея.
По делото няма данни някой от ищците да е търсил специализирана помощ за преодоляване на твърдяната психична травма от психолог или психиатър. Следователно дори да се установи такава, тя не е сериозна. От друга страна, би могло да се приеме, че пострадалите са допринесли за състоянието си като не са потърсили помощ навреме.
Оспорват се имуществените вреди, претендирани от ищците, както и връзката им с инцидента. От представените доказателства не може да се направи категоричен извод за това, че твърдените разходи са за лечение на травмите, получени в следствие на ПТП. Същите би трябвало да се поемат от НЗОК. Освен това, следва да се отчете обстоятелството, че всеки от ищците страда от съпътстващи заболявания, които също са били лекувани през възстановителния период. Ето защо оспорвам разходите за лечение да са били реално направени и връзката между тях и инцидента.
Оспорват се уврежданията по моторите. Те не са посочени по вид и степен. Няма данни за възстановителната им стойност, нито за стойността на вещите към датата на ПТП. По отношение на екипировката, няма доказателства пострадалите да са носили точно такава по време на инцидента. Няма доказателства за увредена екипировка и то в следствие на инцидента. Особено впечатление прави обстоятелството, че П.К. е имал охлузни рани по лицето. Следователно ако действително той е носил каска едва ли щеше да получи такива травми.
Оспорва се собствеността на ищците върху мотоциклетите и екипировката.
При условие, че по делото се установи, че водачът на лекия автомобил има вина за инцидента и ако ищците докажат уврежданията по мотоциклетите и връзката им с ПТП, се прави възражение за приспадане на стойността на запазените части.
Оспорва се претенцията за плащане на законна лихва за забава, считано от 12.05.2018г., като неоснователна. Съгласно чл. 497, ал. 1 от КЗ застрахователят дължи законна лихва за забава върху размера на застрахователното обезщетение, ако не го е определил и изплатил в срок считано от по-ранната от двете дати:
1) изтичането на 15 работни дни от представянето на всички доказателства по чл. 106, ал. 3 от КЗ;
2) изтичането на тримесечния срок по чл. 496, ал. 1, освен в случаите, когато увреденото лице не е представило доказателства, поискани от застрахователя по реда на чл. 106, ал. 3 от КЗ.
Застрахователят носи отговорност за собствената си забава по правилата на чл. 496 във връзка с чл. 497 КЗ, след като е бил сезиран от увреденото лице. В конкретния случай, извънсъдебната претенция е предявена пред нас на 01.10.2018г. Допълнителните документи, които сме изискали са ни представени на 11.09.2019г. Следователно от тази дата следва да се изчислява лихва за забава при условие, че исковете бъдат уважени.
Ответникът моли съдът да отхвърли изцяло предявените искове като недоказани и неоснователни. В случай, че съдът намери исковете за основателни, моля да определи собствения принос на ищците за настъпване на произшествието и вредоносния резултат и с него, на основание чл. 51, ал. 2 ЗЗД, да редуцира претенциите.
По делото са предявени в
условията на обективно и субективно кумулативно съединяване на следните искове:
1. Иск на Г.Ц.К. за сумата от 140 000 /сто и четиридесет хиляди/ лева, частичен иск от иск за сумата от 180 000 /сто и осемдесет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди (претърпени болки и страдания)-правно основание чл. 493, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената предявена главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса за застраховане;
2. Иск на Г.Ц.К. за сумата от 2 397,06 лв. (две хиляди триста деветдесет и седем лева и шест стотинки), представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди - медицински разходи (по Фактура № ********** / 19.06.2018г. на „УМБАЛ Бургас” АД; Фактура № ********** / 02.07.2018г. на МЦ „Артро” ООД; Фактура № ********** / 12.07.2018г. на МЦ „Оксиком” ООД; Фактура № ********** / 16.07.2018г. на „Аджибадем Сити Клиник-ДКЦ Токуда” ЕАД; Фактура № ********** / 19.07.2018г. на МЦ „Оксиком” ООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на „Тракия Фарма” ЕООД)- правно основание чл. 493, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на завеждане на исковата молба до датата на окончателното изплащане на сумата-чл. 86 от Закона за задълженията и договорите;
3. Иск на Г.Ц.К. за сума в размер на 7 200 (седем хиляди и двеста) лева за увреждане по мотоциклет марка ***, модел Р1150ГС, ДК № А 0319 К и
неговото оборудване- правно основание чл. 493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със
законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на
окончателното изплащане на сумата-
правно основание чл.
497, ал. 1 от Кодекса за застраховане.
4. Иск на Г.Ц.К. за сума в размер на 350 (триста и петдесет) лева за увреждания по предпазна каска марка / модел HJC ЕСЕ R 22-05- правно основание чл. 493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса за застраховане.
5. Иск на Г.Ц.К. за сума в размер на 275 (двеста седемдесет и пет) лева за увреждания по панталон марка / модел BUSE- правно основание чл. 493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса за застраховане.
6. Иск на Г.Ц.К. за сума в размер на 279 (двеста седемдесет и девет) лева за увреждания по яке марка / модел Spyke- правно основание чл. 493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса за застраховане.
7. Искове на П.Т.К. за сума в размер на 150 000 /сто и петдесет хиляди/ лева, частичен иск от иск за сумата от 170 000 /сто и седемдесет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди (претърпени болки и страдания)- правно основание чл. 493, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената предявена главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса за застраховане;
8. Иск сума на П.Т.К. за сума размер на 8 971, 24 лв. (осем хиляди деветстотин седемдесет и един лева и двадесет и четири стотинки), представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди - медицински разходи (по Фактура № ********** / 15.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД - гр. Ямбол; Фактура № ********** / 14.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД - гр. Ямбол; Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 25.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 31.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 01.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 04.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 05.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 13.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 13.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фискален бон № 0023669 / 13.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 0023670 / 13.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 0023438 / 28.06.2018г. на „Красиро Комерс” ЕООД; Фискален бон № 0023439 / 28.06.2018г. на „Красиро Комерс” ЕООД; Фискален бон № 036376 / 22.08.2018г. на МДЛ „Спектър” ООД; Фискален бон № 0003885 / 22.08.2018г. на МДЦ „Еуровита” ЕООД; Фактура № ********** / 29.08.2018г. на „Екстра Боди" ЕООД; Фактура № ********** / 21.12.2018г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД; Фактура № ********** / 18.10.2018г. на „СБР- НК” - филиал Павел Баня; Фактура № ********** / 28.02.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД; Фактура от 31.01.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД за кинезитерапевтични процедури; Фактура от 31.01.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД за преглед ЛКК)- правно основание чл. 493, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на завеждане на исковата молба до датата на окончателното изплащане на сумата-чл. 86 от Закона за задълженията и договорите.
9. Иск на П.Т.К. за сума в размер на 7 500 (седем хиляди и петстотин) лева, за
увреждане по мотоциклет марка С., модел ЖСХ 1400, ДК № А 1287 К и неговото
оборудване- правно
основание чл. 493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане във вр. чл. 99, ал. 1 от Закона за задълженията и договорите, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта -
12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса
за застраховане.
10. Иск на П.Т.К. за сума в размер на 439 (четиристотин тридесет и девет) лева за увреждания по предпазна каска марка / модел Airoh, Helmet- правно основание чл.
493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава
върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното
изплащане на сумата- правно основание чл. 497,
ал. 1 от Кодекса за застраховане.
11. Иск на П.Т.К. за сума в размер на 1 300 (хиляда и триста) лева за увреждания по екип марка RST, модел Air Flow- правно основание чл.
493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава
върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното
изплащане на сумата- правно основание чл. 497,
ал. 1 от Кодекса за застраховане.
12. Иск на П.Т.К. за сума в размер на 330 (триста и тридесет) лева за увреждания по ботуши за мотор- правно основание чл.
493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за
забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното
изплащане на сумата- правно основание чл. 497,
ал. 1 от Кодекса за застраховане.
13. Иск на К.Д.К. за сума в размер на 450 000 /четиристотин и петдесет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди (претърпени болки и страдания)- чл. 493, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената предявена главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса за застраховане;
14. Иск на К.Д.К. за сума в общ размер на 4 051,88 лв. (четири хиляди петдесет и един лева и осемдесет и осем стотинки), представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди - медицински разходи (по Фактура № ********** / 14.05.2018г. на „УМБАЛ Бургас” АД; Фактура № **********/ 03.07.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фактура № ********** / 10.07.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 007371 / 21.05.2018г, на ЕТ „ТЕМА - Иван Иванов”; Фискален бон № 0160054 / 05.06.2018г. на „Пегас МС” ООД; Фискален бон № 0006534 / 15.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 137154 / 15.06.2018г. на „Линк 2005” ЕООД; Фискален бон № 014010 / 15.06.2018г. на СМДЛ „Рамус” ООД; Фискален бон № 214663 / 20.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № ********* / 16.06.2018г. на „Демос Фарм” ЕООД; Фискален бон № 214662 / 20.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № 0006933 / 22.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 280561 / 29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № 215450 / 29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фактура № ********** / 15.10.2018г. на „Медикосервиз” ООД)- чл. 493, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на завеждане на исковата молба до датата на окончателното изплащане на сумата-чл. 86 от Закона за задълженията и договорите;
15. Иск на К.Д.К. за сума в размер на 4 500 (четири хиляди и петстотин) лева, за увреждане по мотоциклет марка Х., модел ***, ДК №***и неговото оборудване (чанта за мотор и други)- чл. 493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса за застраховане.
16. Иск на К.Д.К. за сума в размер на 700 (седемстотин) лева за увреждания по предпазна каска марка / модел Shark, модел RSR2- чл. 493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса за застраховане.
17. Иск на К.Д.К. за сума в размер на 624 (шестстотин двадесет и четири) лева за увреждания по яке марка / модел A-PRO Flanger- чл. 493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса за застраховане.
18. Иск на К.Д.К. за сума в размер на 330 (триста и тридесет) лева за увреждания по ботуши за мотор- чл. 493, ал. 1, т. 2 от Кодекса за
застраховане, заедно със законоустановената лихва за забава върху посочената главница от датата на деликта -
12.05.2018г. до датата на окончателното изплащане на сумата- правно основание чл. 497, ал. 1 от Кодекса
за застраховане.
Така
предявените претенции са допустими.
По
основателността на претенциите съдът намира следното:
Съгласно разпоредбата на чл.
493, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Кодекса за
застраховане, застрахователят по задължителна застраховка "Гражданска
отговорност" на автомобилистите покрива отговорността на застрахования за
причинените на трети лица, в това число пешеходци, велосипедисти и други
участници в движението по пътищата, вреди вследствие на притежаването или
използването на моторно превозно средство по време на движение или престой, като застрахователят
покрива неимуществените и имуществените вреди вследствие на телесно
увреждане или смърт, какато и вредите
по пострдалото имущество. Следователно за да е основателно претендиране на
обезщетение на вреди от застраховател, по делото следва да се установи, че
застрахованият при ответното застрахователно дружество водач на МПС, има
валидно действаща застраховка „Гражданска отговорност“ към дата, към която
претърпява ПТП със застрахования автомобил. Следва да се установи, че това лице
е виновно за настъпилоти ПТП и следва да се установи причинно следствена връзка
между вредите, чието обезщетяване се претендира и виновното поведение на
застрахования водач.
По настоящото дело няма спор между страните, че на 12.05.2018г. на път РПМ I-6, км 426+600, община Стралджа в посока
гр.Бургас настъпва пътнотранспортно произшествие между лек автомобил марка
„Рено“, модел „Сценик“ с per.
№ РА 4833 ВТ (рама VF1JM0G0629405136), управляван
от Г.В.В., и три мотора, както следва: мотоциклет марка Х., модел ***, ДК №А
1540 К, управляван от К.Д.К.; мотоциклет марка С., модел ЖСХ 1400, ДК № А 1287
К, управляван от П.Т.К.; и мотоциклет марка ***, модел Р1150ГС, ДК № А 0319 К,
управляван от Г.Ц.К.. Не е спорно, че
водачът на лекия автомобил марка „Рено“, модел „Сценик“ с per. № РА
4833 ВТ - Г.В.В., към момента на ПТП
има валидно действаща застраховска „Гражданска отговорност“, сключена с
ответното дружество.
Не е спорно също така, че в резултат на пътният
инцидент, ищците са пострадали физически, както и че са претърпяли имуществени
вреди по управляваните от тях мотори.
Спорно по делото е, какъв е бил механизма на
настъпилото сложно ПТП, кой носи вината за настъпването му, има ли
съпречиняване на вина при катасрофата и какви са конкретните вреди за всеки
един ищец от инцидента-както имуществени така и неимуществени.
С оглед изясняване на механизама на пътното
произшествие по делото са извършени единична съдебно-автотехническа скспертиза
от вещото лице Г., тройна такава от вещите лица У., Т. и П. и единична от
вещото лице С.. Страните оспорват или приемат така изготвените експертизи в
зависимост от това, кое експертно заключение поддържа тяхната позиция за
механизма на ПТП. Съдът няма да се води от експертизата на вещото лице Г., като
намира, че изготвените след това повторна троййна и единична експертиза,
проследяват много по-подробно и точно механизма на настъпване на ПТП, като
изследват конкретните следи, оставени от всяко едно от МПС-участвали в
произшествието и съответно много по-подробно, конкретно и обосновано са
изчислии скоростта на движение на същите преди и към момента на настъпван на
ПТП. Съдът приема, че с оглед експертизата на тройния състав и на единичната на
вещото лице С., може да се приеме за установено, че преди настъпване на
произшествието, автомобилът и трите мотора, които са участниците в ПТП, са се
движили в посока от с. Лозенец към гр. Бургас. Към момента на удара, лекият
автомобил е бил започнал маневра завиване наляво, предприета в пътно платно,
състоящо се от две ленти за двупосочно движение, с прекъсната линия между тях.
Когато е предприето завиването от водача на лекия автомобил, моторът „Х.“-управляван
от К.Д.К. е
бил пръв в редицата от трите мотора, но вече се е намирал в насрещнатя лява
лента, изпълняващ маневра изпреварване. Втори се е движил мотор „С.“-управляван
от П.Т.К.,
който се е движил в дясната лента. Трети се е движил мотор „***“- управляван от
Г.Ц.К., който
също се движил в дясната лента. Първо се е реализирал сблъсък между лекия
автомобил и мотор„С.“-управляван от П.Т.К.. Предприемането на завой наляво от лекия
автомобил е била изненадваща маневра за участниците в ПТП, като по делото няма
събрани доказателства, дали водачът на автомобила е дал мигач, че ще завива
наляво. Изненадата на маневрата идва от там, че на мястото, където е смятал да
завие автомобила, няма отбивка за завиване, няма и път в ляво от пътното
платно, за да се очаква, че може да се завие в тази посока. В този смисъл са и
показанията на св. С.И., който казва, че автомобилът е тръгнал да завива към
нива, находяща се в ляво на пътното платно в посока гр. Бургас. Вторият
резлизиран удар е между лекия автомобил и мотор Х.“-управляван от К.Д.К.. Към момента на
сблъсъка между тях, моторът вече е бил предприел маневра изпреварване и се е
намирал в насрещната лява лента за движение. Третият сблъсък е станал между
мотор „***“- управляван от Г.Ц.К. и мотор „С.“-управляван от П.Т.К., като след сблъсъка
на мотор „С.“ с лекия автомобил, този мотор е паднал на пътното платно и в него
се е блъснал мотор „***“. Експертът С. е дал заключение, че мотор „С.“-управляван
от П.Т.К.,
към момента на ПТП, се е движил с технически несъобразена скорост, което е
изчислена на около 113 км/ч при разрешена по закон 80 км/ч, а мотор „***“-
управляван от Г.Ц.К. се е движил с намалена дистанция и несъобразена скорост с разрешената по
закон. И тройната и единична експертиза на С., са категорични, че лекият
автомобил е нарушил Закона за движение по пътищата по отношение на мотор Х.“-управляван
от К.Д.К.,
тъй като към момента на предприемане на манерата завой наляво, моторът вече е
бил в позиция на изпреварващ го. В този случай, автомобилът е следвало да
изчака преминаването на мотора.
При така изложеното съдът намира, че сблъсъкът
между автомобила и мотор Х.“-управляван от К.Д.К. е станал изцяло по вина на водача на автомобила.
Същият е имал право да завие наляво, преминавайки през насрещната лента за
движение, тъй като прекъснатата линия между двете ленти, позволява такава
маневра, въпреки, че липсва отбивка за завой и лисва път, към който да се
завие. Но преди да предприеме маневрата, съобразно изискването на чл. 25, ал. 1
от ЗДвП, водачът на пътно превозно средство, който ще предприеме
каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да
излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се
отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в
друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в
крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да
създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди
него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с
тяхното положение, посока и скорост на движение. Тъй като мотор Х.“-управляван от К.Д.К. вече е бил в лявата лента на движение, в позиция
на изпреварващ, лекият автомобил е следвало да спре и да изчака завършването на
тази маневра. Следователно виновен за ПТП с този мотор е изцяло лекия автомобил
и същият е отговорен за всички вреди в причинно-следствена връзка с този удар.
По отношение на настъпилия удар между автомобила и
мотор „С.“-управляван от П.Т.К. съдът намира, че има виновно поведение и на двете
моторни превозни средства. С оглед на заключението на експертите, че водачът на
мотора се е движил с превишена скорост и съответно неъсобразена дистанция с
движещия се пред него автомобил, то съдът приема, че мотористът е имал
по-голяма вина за настъпването на ПТП, тъй като ако се движил със съобразена скорост, е би могъл да
предотврати удара с лекия автомобил. При съвкупна преценка на всички събрани по
делото доказателства, съдът намира, че водачът на лекия автомобил, също има
вина за настъпването на ПТП. Съдът приема, че същият не е подал мигач, преди да
предприеме маневрата завой наляво с което същата е била изненадваща за
участниците на пътя и не им е дал възможност за отреагиране навреме. В тази
връзка, макар, че при разпита на свидетеля Б., който се е возил в лекия
автомобил, същият да твърди, че водачът на автомобила е подал мигач, съъдт
счита, че с оглед роднинската връзката по сватовство между водача и свидетеля,
както и с оглед на твърдението на свидетеля, че там където е завивал автомобила
е има отбивка, което не отговаря на истината, свидетелските показания са
компроментирани. Тъй като щетите на атомобила не са позволили технически да се
извърши проверка, дали е бил активиран мигача, установяването на това
обстоятелство на 100 % е невъзможно. Съдът счита обаче, че мигач не е бил
подаден, иначе водачът на колоната от мотористите не би предприел изреварване
на автомобила, като това е станало непосредствено преди опита за завой, би
намалил и би изчакал. Ако е имало подаден мигач, същият е могло да бъде въприет
от водача на мотор „С.“- П.Т.К. и съответно същият да се опита на намали
скоростта си по-рано, като така предотврати удара между него и автомобила. От
разпита на свидетеля Иванов, който е управлявал автомобил в насрещното движение
и се разминал с автомобила-участник в ПТП, непосредствено преди предприемане на
маневрата завой наляво, водачът на завиващия автомобил, е забелязал, че същият
изцяло е бил съсредоточен в тази маневра, както че изобщо не е въприел
движението на моторите и техния опит да го изпреварят. Този очевидец на ПТП и
незаинтересован свидетел е възприел, че моторите са в процес на изпреварване, което очевидно, не е съобразено от водача на
автомобила, с което последният съдът приема, че е допринесъл за настъпването на ПТП. Приносът на
мотор „С.“ и автомобила за настъпване на ПТП съдът преценя като съотношение
съответно 60 % на 40 %.
По отношение на удара между мотор „***“-
управляван от Г.Ц.К. и мотор „С.“-управляван от П.Т.К. съдът намира следното: Водачът на мотор „***“ се
е ударил във вече загубилия управление мотор „С.“ след като последния се е
блъснал вече с автомобила. Видно от автотехническите експертизи, има причинна
връзка между настъпилото ПТП и скоростта на мотор „***“, тъй като се е движил
със скорост около 106 км/ч при разрешена от 80 км/ч. Съдът обаче намира, че не
може да се приеме, че само вина за настъпилото ПТП носи водача на мотора. Това
е така, защот се касае за сложно ПТП, настъпило верижно, между няколко МПС,
като поведението на всеки един от участниците е повлияло за настъпилата
катастрофа. Следователно сблъсъкът между мотор „***“- управляван от Г.Ц.К. и мотор „С.“-управляван
от П.Т.К. не
следва да се преценя изолирано, като самостоятелно ПТП. За настъпването на
катастрофата има вина както автомобила, така и двамата водачи на мотори, между
които е станал сблъсъка. Вече обсъденото поведение на водача на автомобила,
изразяващо се в предприемана на изненадваща маневра, без подаване на сигнал за
същата и без да отрази започналото изпреварване от колоната мотористи, е допринесло
до удара с мотор „С.“. Водачът на мотор „С.“ с несъобразената си скорост не е
могъл да избегне удара с автомобила, изгубил е управление над мотора и при
падането си е допринесъл за удара с мотор „***“- управляван от Г.Ц.К.. И тук съдът
намира, че вината на водача на мотор „***“ за настъпване на произшествието е
при съпречиняване от 60 %, тъй като е управлявал моторът с по-висока скорост от
разрешената. Останалия процент съпречиняване на ПТП се поделя между водача на
мотор „С.“ и водача на автомобила или опосредено водачът на лекия автомобил е с
участие в ПТП с 20 % съпречиняване.
При така
установения механизъм на ПТП и съответно процента на виновно поведение на всеки
един от водачите, по конкретно търсените от ищците вреди съдът намира следното:
-относно
ищеца Г.Ц.К.
неимуществени
вреди
От извършената по делото съдебно-медицинска експертиза, която се базира на издадени медицински документи, съдът приема за доказано по делото, че в резултат на катастрофата, ищецът К. е приет в болницата с мозъчно сътресение, с увредено общо състояние и намалени жизнени показатели. Има множество повърхностни травми по тялото, не може да движи краката си, има ограничено движение и болки при същото. Извършена му е операция на носни кости, екстракция на счупен зъб. Оперативно му се сменена дясна колянна става. Установено е увреждане на глезенна става и фрактура на дясно коляно. Спорд медиците нормален възстановителен период за подобни травми е около 6 месца, но при ищеца се наблюдава, че няма възстановяване в пълна степен и не се очаква на движението на раменната става, като се наблюдава и хипотрофия на мускулите.
Офтамологичната експертиза е установила, че ищецът е получил фрактура на орбитата на лявото око, която подлежи на възстановяване. Наличие на хематоми от двете страни и разкъсно контузни рани по лицето, включително долен ляв клепач и горен десен клепач. Установява се леко нарушение на зрението в ляво око, като при същото се наблюдава и нарушение на движението на зеницата на светлина-мидриаза. Мидриазата е трайно увреждане, което не подлежи на корекция, като в резултата на нея пациентът има дискомфорт при преминаване от светло на тъмно и обратното, има сълзене и заслепяване. Дясното око е с нарушен контур, като в резултат на това миглите растат навътре и водят до болка, рани и сълзене и могат да увредят роговицата. Този проблем изисква изскубване на миглите всеки месец.
По делото е разпитана свидетелката К., която е съпруга на ищеца. Тя има непосредствени впечетления от това, как е изглеждал ищеж и какво е чувствал веднага след инцидента. Същата свидетелства, че лицето на ищеца е било напълно размазано, с размазан и и счупен нос, разцепена устана, затворени от отоци очи. Ищецът е имал много силни болки в коляното на, сини пети и силни болки в петите Оказва се, че ищецът има счупване на десния крак, като около три месеца носи шина за това, както и му е сменена колянната става на същия крак. Свидетелката разказва затова, че ищецът в резултат на нараняванията по лицето, има белези, дясното му око-заради травмата по същото, е постоянно отворено, което му пречи на нормалното гледане. И към настоящия момент ищецът изпитва болки в петите, което го кара да върви на пръсти и същевременно е променило походката му. Въпреки, че му е успешно сменена ставата, ищецът не може да ползва крака така пълноценно, както е било преди това. Свидетелката заявява, че случилото се е променио много ищеца-станала е асоциален, като не иска да се събира с приятели, което преди е правил, седи си вкъщи, но не иска да е сам, а със съпругата си.
Така посочените по-горе увреждания на ищеца съдът намира, че са в пряка връзка с пътния инцидент.
За преживяните болки по шиене на раните на лицето, оперативното лечение на носа, екстракцията на зъба, болките по счупения крак и неудобството за носене на шина, болките по петите и другите наранявания, съдът намира, че щецът следва да получи за компенсиране на същите сума в размер на 50 000 лева.
За оперативното лечения на ставата и смяната и с изкуствена съдът намира, че на ищеца се полага обезщетение в размер на 50 000 лева. Макар и успешна операцията за смяната на ставата, движенето на крака не може да бъде възстановено, като с естествената такава, който затруднение ще бъде трайно и невъзвратимо.
За неъвзможните за възстановяване травми по лявото и дясното око и съответите болки, изживяни с тези травми съдът намира, че на ищеца се дължи сума в размер на 50 000 лева.
Отделно от това съдът намира, че белезите на ищеца по лицето са също трайни и водят до преживяни негативни емоции у него зради това как изглежда, които съдът остойностовя на сума в размер на 30 000 лева.
При така изложеното на ищеца се дължи обща сума за преживяните от него неимуществени вреди в размер на 180 000 лева. Предвид на факта, че ищецът е допринесъл за настъпването на същите при 60 % участие, а ответникът с 20 % такова, то съдът намира, че на ищеца следва да се заплати сума в размер на 36 000 лева.
имуществени
вреди
-мотор „***“
От извършената съдебно-автотехничекса експертиза от вещото лице С. е вдино, че след инцидента мотора на ищеца е в състояние на тотална щета и по-изгодно е не неговото възстановяване, а закупуването на такъв в подобно състояние. Пазаната цена за такъв мотор е определена на 5 000 лева. Вещото лице С. е изчислил запазените части по мотора на стойност от 1 820 лева. Тази сума следва да бъде приспадната от определената пазарна цена на мотора, тъй като иначе би се стигнало до неоснователно обогатвяне на ищеца, който от една страна получава пълната цена за мотор от същия вид и качество, а от друга страна има запазени части от пострадалия мотор, които може да ползва. С оглед на така изложеното обезщетение, което съдът намира, че се дължи за мотора, който е имуществена вреда, настъпила за ищеца, което е в причинна връзка с катастрофата е в размер на 3 180 лева. С оглед на изчисленото от съда 60 % съпречиняване от страна на ищеца и 20 % на ответника, на същия следва да се присъди и 20 % процента от обезпечението или 636 лева.
-разходи
за лекарства и прегледи
По делото са представени писмени доказателства за
заплатена сума в общ размер на сума в общ размер на 2
397,06 лв. (две хиляди триста деветдесет и седем лева и шест стотинки),
представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди - медицински
разходи (по Фактура № ********** / 19.06.2018г. на „УМБАЛ Бургас” АД; Фактура №
********** / 02.07.2018г. на МЦ „Артро” ООД; Фактура № ********** /
12.07.2018г. на МЦ „Оксиком” ООД; Фактура № ********** / 16.07.2018г. на
„Аджибадем Сити Клиник-ДКЦ Токуда” ЕАД; Фактура № ********** / 19.07.2018г. на
МЦ „Оксиком” ООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД;
Фактура № ********** / 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; Фактура № **********
/ 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на
„Тракия Фарма” ЕООД). На лист 115-123
от делото са налични доказателства за така направените разходи, които са в
причинна връзка с ПТП и следва да бъдат възмездени, като ответникът с оглед
съпречиняването дължи 20 % от същите или 47,94 лева.
Ищецът не е ангажирал доказателства за
установяване на стойността на останалите увредени вещи, а именно увреждания по предпазна каска марка / модел HJC ЕСЕ R 22-05, увреждания по панталон
марка / модел BUSE и увреждания по яке марка
/ модел Spyke и съответно тези му претенции като недоказни следва да бъдат отхвърлени.
-относно
ищеца П.Т.К.
неимуществени
вреди
От извършената по делото съдебно-медицинска експертиза, която се базира на издадени медицински документи, и преглед на ищеца, съдът приема за доказано по делото, че в резултат на катастрофата, ищецът К. е приет в болница със счупване на таза, счупване на раменна и лъчева кост. Направени са му три операции за трите травми. Видно от експертизата и от изслуване на вещите лица в съдебно заседание, травмата на лявото рамо лъчевата кост е трайна и е довела до намаляване на функциите по движение на ръката, тя се вдига само на 90 градуса и само на 30 градуса странично. Налице е невъзможнст на лявата лъчева кост да извършва ротация. Стигнало се е до хипотрофия на делтоидния мускул, което пречи на движенията на ищеца. Налице са неврологични усложнения във връзка с травмите-увреждане на нервите на ръката, което в крайна сметка е довело до намаляване на силата на захват на длантана на лява ръка.
По делото е изслушана като свидетел жената, с която ищецът живее на семейни начала-свидетелката Облакова. Тя потвърждава получените от ищеца трамви, както и че в резултата на трите травми, ищецът е изпитал много болка. Свидетелката разказва, че няма пълно възстановяване на ищеца-нито физическо, нито прихическо. Ищецът все още има много затруднени движения на лявата ръка, с ограничени движения. Оделно от това е станал мълчалив, разстройва се често, разплаква се, особено когато става въпрос за катастрофата.
Така посочените по-горе увреждания на ищеца съдът намира, че са в пряка връзка с пътния инцидент.
За травмата по таза и операцията на същия съдът определя обезщетение в размер на 50 000 лева.
За травмите по ръката и наложилите се в тази връзка операции съдът определя обезщетение в размер на 80 000 лева, като отчита факта, че няма и не се очаква възстановяване на функциите на лявата ръка на ищеца.
За емоционалните преживявания по повод на случилото се, съдът определя обезщетение в размер на 30 000 лева.
При така изложеното на ищеца се дължи обща сума за преживяните от него неимуществетни вреди в размер на 160 000 лева. Предвид на факта, че ищецът е допринесъл за настъпването на същите при 60 % участие и при съпречиняване от ответника с 40 %, то съдът намира, че на ищеца следва да се заплати сума в размер на 64 000 лева.
имуществени
вреди
-мотор „С.“
От извършената съдебно-автотехничекса експертиза от вещото лице С. е вдино, че след инцидента мотора на ищеца е в състояние на тотална щета и по-изгодно е не неговото възстановяване, а закупуването на такъв в подобно състояние. Пазаната цена за такъв мотор е определена на 6 500 лева. Безспорно така унищожения мотор при инцидента не е собственост на ищеца, а на негов близък. Представени са доказателства за сключен между тях договор за цесия, по силата на който собственикът е прехвърли на ищеца вземането за всички имуществени вреди от погиването на вещта. За договора за цесия е уведомен застрахователя от страна на ищеца, който безспорно се явява нов кредитор за ответното дружество. В тази връзка, ответникът твърди, че е налице ненадлежно съобщаване на цесията, твърди се договорът е недействителен, защото касае бъдещи вземания. Договорът за цесия не бъдещи вземания не нищожен, тъй като законът не забранява прехвърлянето на такива вземания. Съществува съдебна практика, че такъв договор е нищожен, но това касае хипотезите, когато вземането е неопределено и неопределимо, съответно в тези хипотези договорът за цесия има невъзможен предмет. В настоящия казус на цесия, вредите по мотора, които са прехвърлени, са определими, съответно договорът за цесия на това бъдещо вземане не е нищожен.. Основателно е обаче възражението на ответника, че договорът не му надлежно съобщен, следователно няма действие по отношение на него и неоснователно сумата за вредите по мотора се претендират по делото. Съобразно изискването на чл. 99, ал. 4 от Закона за задълженията, съобщението до длъжника за смяната на кредитора му, следва да стане от стария кредитор, който в случая е собственикът на мотора. По делото са налични доказателства, че съобщението до ответника е направено от новия кредитор и ищец по делото П.Т.К., което прави съобщението на цесията невалидно за ответника.
-разходи
за лекарства и прегледи
По делото са представени писмени доказателства за
заплатена сума в общ размер на 8 971,24 лв. (осем
хиляди деветстотин седемдесет и един лева и двадесет и четири стотинки),
представляваща обезщетение за причинените му имуществени вреди - медицински
разходи (по Фактура № ********** / 15.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД -
гр. Ямбол; Фактура № ********** / 14.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД -
гр. Ямбол; Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД;
Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура №
********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № **********
/ 25.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
31.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
01.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
04.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
05.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
13.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** / 13.06.2018г.
на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фискален бон № 0023669 / 13.06.2018г. на
„Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 0023670 / 13.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД;
Фискален бон № 0023438 / 28.06.2018г. на „Красиро Комерс” ЕООД; Фискален бон №
0023439 / 28.06.2018г. на „Красиро Комерс” ЕООД; Фискален бон № 036376 /
22.08.2018г. на МДЛ „Спектър” ООД; Фискален бон № 0003885 / 22.08.2018г. на МДЦ
„Еуровита” ЕООД; Фактура № ********** / 29.08.2018г. на „Екстра Боди"
ЕООД; Фактура № ********** / 21.12.2018г. на „Медицински център I - Бургас”
ЕООД; Фактура № ********** / 18.10.2018г. на „СБР- НК” - филиал Павел Баня;
Фактура № ********** / 28.02.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД;
Фактура от 31.01.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД за
кинезитерапевтични процедури; Фактура от 31.01.2019г. на „Медицински център I -
Бургас” ЕООД за преглед ЛКК. На лист
167-188 от делото са налични доказателства за така направените разходи, които
са в причинна връзка с ПТП и следва да бъдат възмездени, като на ищеца следва да
се присъди 40 % от тази сума, който е процента съпречиняване на вредите от
ответника или следва да се присъди сума в размер на 3 588,49 лева.
Ищецът не е ангажирал доказателства за
установяване на стойността на останалите увредени вещи, а именно увреждания по предпазна каска марка / модел Airoh, Helmet, увреждания по екип марка RST, модел Air Flow и увреждания по ботуши за мотор и
съответно тези му претенции като недоказни следва да бъдат отхвърлени.
-относно
ищеца К.Д.К.
неимуществени
вреди
От извършената по делото съдебно-медицинска експертиза, която се базира на издадени медицински документи и личен преглед на ищеца, съдът приема за доказано по делото, че в резултат на катастрофата, ищецът К. е приет в болница с увредено шоково състояние, с намалени жизнени показатели и състояние на кома за период от 10 дена. Същият има повърхностни трамви по тялото и кръвонасядания. Констатирани са фрактури по гръбначния прешлен, които са лекувани оперативно, медикаментозно и рехабилитационно. Въпреки проведените лечения, ищецът не е успял да възстанови стойката си и движенията си. Ищецът се придвижва с помощни средства, има ограничени движения на лявата ръка, с невъзможен захват и невъзможни финни движения, нестабилна стойка със залитане, хипотрофия на мускулатурата на ляв горен и долен крайник. Същият има тазово-резервоарни нарушения и намалена потентност. Ищецът има решение на ТЕЛК, с определена 90 % нетрудоспособност. Лекарите, изготвили съдебно-медицинската експертиза считат, че този ищец е с най-сериозни уреждания в резултата на ПТП, като голяма част от тях са невъзвратими въпреки проведената рехабилитация или бъдещата такава. При него трамвата на гръбнака е довела до сериозни неврологични уреждания. При него има отпадане на активно движение на левите горен и долен крайник и затруднено движение на десните крайници. Има проблеми с вестибуларния апарат-загуба на равновесие, световъртеж, нестабилност на походката.
За физическото и психическото състояние на ищеца след ПТП е разпита свдетелката Стойкова-майка на ищеца. Същата потвърждава, че в резултата на катастрофата, ищецът е бил в болницата, в състояние на кома за период от 10 дни. Пребиваването му в болницата е било за период от 40-45 дни, през което време същитя изобщо не в бил в състояние да се обслужва сам. След изписването му, според свидетелката състоянието му не е било добро. Не е можел да се движи, като за период от 6-7 месеца е бил гледан на легло, ползвал е памперси и е бил обслужван от други хора. Получавал е подуване на корема. Изпаднал е в депресия. Едва 8 месеца след инцидента е успял да се придвижи от леглото до инвалидна количка, но пак относно къпане и санитарни нужди е бил обслужван от майка си и бившата си съпруга. Едва през юни 2019г. ищецът е успял да се движи сам-без инвалидна количка, но пак с помощно средство-бастун. И към настоящия момент, ищцът няма стабилност на походката, има затруднени движения на крайниците, особено на левите, като ищецът е левичар. Свидетелката разказва, че ищецът е страдал много по време на обездвижването си, че не може да се грижи и да обръща внимание на детето си. Също така счита, че случилото се с ищеца е допринесло за раздялата му със съпругата му.
За преживяните в резултат на катастрофата болки и страдания ищецът претендира сума в размер на 170 000 лева-частично от общо дължимата от 450 000 лева.
Съдът определя по справедливост обезщтението за преживяни неимуществени вреди, като се води от конкретните обстоятелства по делото-възраст на лицето, вида на вредите, техния интензитет, времето на търпене на болките, възможността за възстановяване и дуги критерии. Съдът констатира, че този ищец е най-сериозно пострдал при пътния инцидент, с не добри перспектви за възстановяване на функциите на снагата и крайниците. Следва да се отчете и факта, че същият е в млада и преди инцидента в работоспособна възраст. Става въпрос за мъж на 39 години, който след инцидента е с 90 % инвалидност.
Съдът намира, че на ищеца за периода на 10 дни кома, което е застрашаващо живота, състояние следва да се заплати сума в размер на 10 000 лева.
За престоя в болница, който е около 40-45 дни, през който период е претърпял операция, бил е неподвижен, обслужван от друго лица, безспорно е имал болки в реузултат на множеството травми и оперативното лечение следва да се заплати сума в размер на 30 000 лева.
За периода на невъзможност да се обслужва сам, да е неподвижен в домашни условия за около седем месеца-сума в размер на 5 000 лева.
Съдът счита, че на ищеца следва да се заплати сума в размер на 20 000 лева, която сума да компенсира страданието на същия, че се чувства непълноценен след преживяната катастрофа защото не може да се грижи за семейството си, да обръща внимание на детето си и да работи, като тук съдът отчита и преживяното от развода със съпругата му, за което се свидетелства, че е повлияно от настъпилото ПТП и състоянието на иещца след него.
Съдът остойностява загубата на потентност на ищеца в резултата на катастрофата на 50 000 лева-касае се за млад мъж, в репродуктивна възраст, който преживява и ще страда и занапред от невъзможността да се чувства пълноценен в това отношение-да има пълноценна връзка с жена и да има деца.
Съдът оценява като най-сериозна травмата по гръбнака на ищеца, в резултата на която, същият доживот ще има затруднено придвижване, както на снагата, така и на всикчи крайници. Видно от медицинската експертиза и от изслушване на невролога в съдебно заседание, тази травма е довела и до други неврологични проблеми-включително до гърчове и припадъци. Тази травма, от която няма възможност за пълно възстановяване, а евентуално леко подобряване в резултат на рехабилитация, съдът оцена на сумата от 100 000 лева.
При така изложеното на ищеца се дължи обща сума за преживяните от него неимуществетни вреди в размер на 215 000 лева.
имуществени
вреди
-мотор „Х.“
От извършената съдебно-автотехничекса експертиза от вещото лице С. е вдино, че след инцидента мотора на ищеца е в състояние на тотална щета и по-изгодно е не неговото възстановяване, а закупуването на такъв в подобно състояние. Пазаната цена за такъв мотор е определена на 4 500 лева, а стойността на запазените части от пострадалия мотор са в размер на 3 318,50 лева. От пазарната цена следва да се приспадне стойността на запазените части, иначе би се стигнало до неоснователно обогатяване на ищеца. При приспадането се получава сума в размер на 1 118,50 лева, което се дължи на ищеца за мотора, който е имуществена вреда, настъпила за него в причинна връзка с катастрофата.
-разходи
за лекарства и прегледи
По делото са представени писмени доказателства за
заплатена сума в общ размер на 4 051,88 лв. (четири
хиляди петдесет и един лева и осемдесет и осем стотинки), представляваща
обезщетение за причинените му имуществени вреди - медицински разходи (по
Фактура № ********** / 14.05.2018г. на „УМБАЛ Бургас” АД; Фактура № **********
/ 03.07.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фактура № ********** / 10.07.2018г. на „Фрамар 2”
ООД; Фискален бон № 007371 / 21.05.2018г, на ЕТ „ТЕМА - Иван Иванов”; Фискален
бон № 0160054 / 05.06.2018г. на „Пегас МС” ООД; Фискален бон № 0006534 /
15.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 137154 / 15.06.2018г. на „Линк
2005” ЕООД; Фискален бон № 014010 / 15.06.2018г. на СМДЛ „Рамус” ООД; Фискален
бон № 214663 / 20.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № *********
/ 16.06.2018г. на „Демос Фарм” ЕООД; Фискален бон № 214662 / 20.06.2018г. на
„Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № 0006933 / 22.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД;
Фискален бон № 280561 / 29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон №
215450 / 29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фактура № ********** / 15.10.2018г.
на „Медикосервиз” ООД.
Доказателствата са налични на лист 235-240 от делото, като съдът намира, че
същите установяват заплатени разходи от ищеца, които са във връзка с инцидента
и сумата следва да се присъди на ищеца.
Ищецът не е ангажирал доказателства за
установяване на стойността на останалите увредени вещи, а именно предпазна каска марка / модел Shark, модел RSR2, яке марка / модел A-PRO Flanger и ботуши за мотор и съответно тези му претенции като недоказни следва да бъдат отхвърлени.
-относно
претендираната по делото законна лихва
По делото се претендира законна лихва върху всички
претендирани суми.
По
отношение на имуществените вреди-разходи за лекраства и медицински прегледи, законната
лихва се претендира от датата на завеждане на исковата молба в съда, от която
дата и следва да се присъди.
По отношение на всички останали претенции, законната лихва се търси от датата на деликта. Безспорно, съобразно разпоредбата на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД, при непозволеното увреждане, длъжникът е в забава от датата на причиняване на същото. Това обаче касае забавата на прекия причинител на вредата. В настоящото дело са предявени искове срещу застрахователя на такъв причинител на вредата и по отношение на него е налице законодателна уредба за дължимостта на лихвата за забава, различна от тази по чл. 84, ал. 3 от ЗЗД. Съгласно разпоредбата на чл. 497 от Кодекс за застраховането, застрахователят дължи законната лихва за забава върху размера на застрахователното обезщетение, ако не го е определил и изплатил в срок считано от по-ранната от двете дати: изтичането на срока от 15 работни дни от представянето на всички доказателства по чл. 106, ал. 3 от КЗ или изтичането на срока по чл. 496, ал. 1 освен в случаите, когато увреденото лице не е представило доказателства, поискани от застрахователя по реда на чл. 106, ал. 3 от КЗ.
Видно от наличните по делото документи на лист 53-73 от делото, ищците са поискали извънсъдебно присъждане на обезщетения, получени от ответника на 01.10.2018г., искането допълнено и получено от ответника на 03.10.2018г. и отново допълнено и получено на 11.09.2019г. безспорно ответникът не се е произнесъл по искането. В случая следва да се приложи разпоредбата на чл. 497, ал. 1, т. 2 от КЗ, а именно законната лихва за забава се дължи от изтичането на тримесечния срок за произнасяне на застрахователя. С оглед полученото от ответника искане на дата 01.10.2018г. Произнасянето е следвало да стане до 01.01.2019г. Следователно законната лихва следва да се присъди от 02.01.2019г. до окончателното заплащане на обезшетенията.
Тъй като ищците са освободени от заплащане на такси и разноски за производството, ответникът следва да заплати дължимата държавна такса за делото, която с оглед на присъдените суми възлиза на 12 977,71 лева.
Дължи се от ответника и разноска за експертизи, платена от бюджета на съда, в общ размер на 766,84 лева, съобразно уважената част на иска.
На адвоката на ищците, на основание чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата във вр. чл. 7, ал. 2, т. 4 от НАРЕДБА № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, следва да се присъди възнаграждение в размер на 17 200 лева.
Ответникът е направил искане за разноски. По делото са предявени искове в общ размер на 779 247,18 лева, а същите са уважени в размера от 324 442,81 лева. Ответникът е направил разноски в размер на 5 699,95 лева, като съдът определя юрисконсутско възнагржадение в размер на 3 000 лева. На основание чл. 78, ал. 2 от ГПК, ответникът има право на разноски в размер на 3 326,75 лева. лева, които съответстват на отхвърлената част на иска.
Мотивиран от горното, Бургаският окръжен съд
Р Е Ш И :
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО
ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и
адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, да заплати на Г.Ц.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164,
сумата
от 36 000 /тидесет и шест хиляди/ лева, която сума представлява обезщетение за претърпяни неимуществени вреди-болки
и страдания, преживяни при пътно-транспортно
произшествие на 12.05.2018г., ведно със
законната лихва за забава върху сумата от 02.01.2019г. до окончателното и изплащане, като ОТХВЪРЛЯ частично предявения иск от общата сума от
180 000 лева над присъдената сума от 36 000 лева до
претендираната от 140 000 лева, както и ОТХВЪРЛЯ искането за
присъждане на законна лихва за периода 12.05.2018г.-01.01.2019г.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО
ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и
адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, да заплати на Г.Ц.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164,
сумата
от 636 /шестстотин тридесет и шест/ лева, която сума представлява обезщетение за увреждане
при пътно-транспортно произшествие на 12.05.2018г. на мотоциклет марка ***, с ДК № А 0319 К и
неговото оборудване, ведно със законната лихва за забава върху сумата от 02.01.2019г. до окончателното и
изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска над
присъдената сума от 636 лева до претендираната от 7 200 лева, както и ОТХВЪРЛЯ
искането за присъждане на законна лихва за периода 12.05.2018г.-01.01.2019г.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО
ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и
адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, да заплати на Г.Ц.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164, сумата
от 47,94 /четиридесет и седем лева и деветдесет и четири стотинки/ лева, част от дължимата сума за направени разходи за лекарства
и медицински прегледи съгласно следните документи: по
Фактура № ********** / 19.06.2018г. на „УМБАЛ Бургас” АД; Фактура № **********
/ 02.07.2018г. на МЦ „Артро” ООД; Фактура № ********** / 12.07.2018г. на МЦ
„Оксиком” ООД; Фактура № ********** / 16.07.2018г. на „Аджибадем Сити
Клиник-ДКЦ Токуда” ЕАД; Фактура № ********** / 19.07.2018г. на МЦ „Оксиком”
ООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; Фактура №
********** / 30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; Фактура № ********** /
30.10.2018г. на МБАЛ „Тракия” ЕООД; Фактура № ********** / 30.10.2018г. на
„Тракия Фарма” ЕООД, които разходи са
направени във връзка с вреди, настъпили при пътно-транспортно
произшествие на 12.05.2018г., ведно със
законната лихва за забава върху сумата от 09.10.2019. до окончателното и
изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска над
присъдената сума от 47,94 лева до претендираната от 2
397,06 лева.
ОТХВЪРЛЯ исковете на Г.Ц.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164
срещу „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК
*********, седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ №
43, за осъждане на ответника да
заплати на ищеца суми за увредени вещи при пътно-транспортно
произшествие на 12.05.2018г., както
следва: сума в размер на 350 (триста и петдесет) лева за увреждания по предпазна каска марка / модел HJC ЕСЕ R 22-05, сума в размер на 275 (двеста седемдесет и пет) лева за увреждания
по панталон марка / модел BUSE и сума в размер на 279 (двеста седемдесет и девет) лева за увреждания по яке марка / модел Spyke, ведно със законоустановената лихва за забава
върху сумите
от датата на деликта - 12.05.2018г. до датата на окончателното им изплащане.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО
ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и
адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, да заплати на П.Т.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164,
сумата
от 64 000 /шестдесет и четири хиляди/ лева, която сума представлява обезщетение за
претърпяни неимуществени вреди-болки и страдания, преживяни при пътно-транспортно произшествие на 12.05.2018г., ведно със законната лихва за забава върху сумата от 02.01.2019г. до окончателното и
изплащане, като ОТХВЪРЛЯ частично
предявения иск от общата сума от 170 000 лева над присъдената
сума от 64 000 лева до претендираната от 150 000 лева, както и ОТХВЪРЛЯ
искането за присъждане на законна лихва за периода 12.05.2018г.-01.01.2019г.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО
ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и
адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, да заплати на П.Т.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164,
сумата
от 3 588,49 /три хиляди петстотин осемдесет и оем лева
и четиридесет и девет стотинки/ лева, част от дължимата сума за направени
разходи за лекарства и медицински прегледи съгласно следните документи: по Фактура № ********** / 15.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД
- гр. Ямбол; Фактура № ********** / 14.05.2018г. на МБАЛ „Св. Панталеймон” АД -
гр. Ямбол; Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД;
Фактура № ********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура №
********** / 18.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № **********
/ 25.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
31.05.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
01.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
04.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
05.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
13.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фактура № ********** /
13.06.2018г. на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов” ЕАД; Фискален бон № 0023669 /
13.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 0023670 / 13.06.2018г. на
„Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 0023438 / 28.06.2018г. на „Красиро Комерс” ЕООД;
Фискален бон № 0023439 / 28.06.2018г. на „Красиро Комерс” ЕООД; Фискален бон №
036376 / 22.08.2018г. на МДЛ „Спектър” ООД; Фискален бон № 0003885 /
22.08.2018г. на МДЦ „Еуровита” ЕООД; Фактура № ********** / 29.08.2018г. на
„Екстра Боди" ЕООД; Фактура № ********** / 21.12.2018г. на „Медицински
център I - Бургас” ЕООД; Фактура № ********** / 18.10.2018г. на „СБР- НК” -
филиал Павел Баня; Фактура № ********** / 28.02.2019г. на „Медицински център I
- Бургас” ЕООД; Фактура от 31.01.2019г. на „Медицински център I - Бургас” ЕООД
за кинезитерапевтични процедури; Фактура от 31.01.2019г. на „Медицински център
I - Бургас” ЕООД за преглед ЛКК,
които разходи са направени във връзка с вреди, настъпили при пътно-транспортно произшествие на 12.05.2018г., ведно със законната лихва за забава върху сумата от 09.10.2019. до
окончателното и изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска над присъдената сума от 3 588,49 лева до претендираната
от 8 971,24 лева.
ОТХВЪРЛЯ исковете на П.Т.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164
срещу „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК
*********, седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ №
43, за осъждане на ответника да
заплати на ищеца суми за увредени вещи при пътно-транспортно
произшествие на 12.05.2018г., както
следва: сума в размер на 7 500 (седем хиляди и петстотин) лева, за увреждане по мотоциклет марка С., модел ЖСХ 1400, ДК № А
1287 К и неговото оборудване, сума в размер на 439 (четиристотин тридесет и
девет) лева за увреждания по предпазна каска марка /
модел Airoh, Helmet, сума в размер на 1 300 (хиляда и триста) лева за
увреждания по екип марка RST,
модел Air Flow и сума в размер на 330 (триста и тридесет) лева за увреждания по ботуши за мотор, ведно със
законоустановената лихва за забава върху сумите от датата на деликта - 12.05.2018г. до
датата на окончателното им изплащане.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО
ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и
адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, да заплати на К.Д.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164,
сумата
от 215 000 /двеста и петнадесет хиляди/ лева, която сума представлява обезщетение за
претърпяни неимуществени вреди-болки и страдания, преживяни при пътно-транспортно произшествие на 12.05.2018г., ведно със законната лихва за забава върху сумата от 02.01.2019г. до окончателното и
изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска
над присъдената сума от 215 000 лева до претендираната от 450 000
лева, както и ОТХВЪРЛЯ искането за присъждане на законна лихва за
периода 12.05.2018г.-01.01.2019г.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО
ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и
адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, да заплати на К.Д.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164,
сумата
от 1 118,50 /хиляда сто и осемнадесет лева и
петдесет стотинки/ лева, която
сума представлява обезщетение за увреждане при пътно-транспортно
произшествие на 12.05.2018г. на мотоциклет марка Х., модел ***, ДК №***и неговото оборудване, ведно със законната лихва за забава върху сумата
от 02.01.2019г. до окончателното и
изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска над
присъдената сума от 1 118,50 лева до претендираната от 4 500 лева, както и
ОТХВЪРЛЯ искането за присъждане на законна лихва за периода 12.05.2018г.-01.01.2019г.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО
ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и
адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, да заплати на К.Д.К., ЕГН **********,
адрес: ***, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164,
сумата
от 4 051,88 /четири хиляди петдесет и един лева и осемдесет и осем стотинки/ лева, дължимата сума за направени разходи за лекарства
и медицински прегледи съгласно следните документи: по
Фактура № ********** / 14.05.2018г. на „УМБАЛ Бургас” АД; Фактура № **********/
03.07.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фактура № ********** / 10.07.2018г. на „Фрамар
2” ООД; Фискален бон № 007371 / 21.05.2018г, на ЕТ „ТЕМА - Иван Иванов”;
Фискален бон № 0160054 / 05.06.2018г. на „Пегас МС” ООД; Фискален бон № 0006534
/ 15.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД; Фискален бон № 137154 / 15.06.2018г. на „Линк
2005” ЕООД; Фискален бон № 014010 / 15.06.2018г. на СМДЛ „Рамус” ООД; Фискален
бон № 214663 / 20.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № *********
/ 16.06.2018г. на „Демос Фарм” ЕООД; Фискален бон № 214662 / 20.06.2018г. на
„Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон № 0006933 / 22.06.2018г. на „Фрамар 2” ООД;
Фискален бон № 280561 / 29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фискален бон №
215450 / 29.06.2018г. на „Скорпион-03-ДД” ЕООД; Фактура № ********** /
15.10.2018г. на „Медикосервиз” ООД,
ведно със законната лихва за забава върху сумата от 09.10.2019г. до
окончателното и изплащане.
ОТХВЪРЛЯ исковете на К.Д.К., ЕГН **********,
адрес: ***,, със съдебен адрес: адвокат Радослав Стоянов Русев-гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32,
ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164
срещу „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК
*********, седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ №
43, за осъждане на ответника да заплати
на ищеца суми за увредени вещи при пътно-транспортно
произшествие на 12.05.2018г., както
следва: сума в размер на 700 (седемстотин) лева за увреждания по предпазна каска марка / модел Shark, модел
RSR2, сума в размер на 624 (шестстотин двадесет и четири) лева за увреждания по яке марка / модел A-PRO Flanger и сума в размер на 330 (триста и тридесет) лева за увреждания по ботуши за мотор, ведно със
законоустановената лихва за забава върху сумите от датата на деликта - 12.05.2018г. до
датата на окончателното им изплащане.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Христофор Колумб“ № 43, да заплати на Радослав Стоянов Русев, с личен номер № **********, вписан в Адвокатска колегия - Велико Търново, пълномощник на тримата ищци, с мобилен телефон: ********** и съдебен адрес: гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ № 32, ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164 сумата 17 200 /седемнадесет хиляди и двеста/ лева, представляваща възнаграждение за процесуално представителство по реда на чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. София, бул.
„Христофор Колумб“ № 43, да заплати
по сметка на Бургаския окръжен съд сума
в размер на 12 977,71 /дванадесет хиляди деветстотин седемдесет и седем
лева и седемдесет и една стотинка/ лева, представляваща държавна такса за делото.
ОСЪЖДА „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. София, бул.
„Христофор Колумб“ № 43, да заплати
по сметка на Бургаския окръжен съд сума
в размер на 766,84 /седемстотин шестдесет и шест лева и осемдесет и четири стотинка/ лева, представляваща разноска за експертизи, платени от
бюджета на съда.
ОСЪЖДА Г.Ц.К., ЕГН **********, адрес: ***, П.Т.К.,
ЕГН **********, адрес: *** и К.Д.К.,
ЕГН **********, адрес: *** и съдебен адрес гр. София, бул. „Евлоги и Христо
Георгиеви“ № 32, ет. 2, ап. 12, пощенски код 1164, да заплатят на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС” АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. София, бул.
„Христофор Колумб“ № 43, сумата от 3 326,75 /три хиляди триста двадесет и шест лева и
седемдесет и пет стотинки/ лева, представляваща
направените по делото съдебно-деловодни разноски съответно на отхвърлената част
на исковете.
Решението подлежи на обжалване пред Бургаския апелативен
съд в двуседмичен срок от връчването му.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: