Решение по дело №746/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260542
Дата: 15 август 2022 г.
Съдия: Мария Янкова Вранеску
Дело: 20201100900746
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 23 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                          Р    Е   Ш    Е   Н   И    Е

 

Гр. София,15.08.2022.Г.

 

                                                В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-11 състав, в открито   заседание на двадесет и трети февруари през две хиляди и двадесет и втора  година в състав:                                          

ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ ВРАНЕСКУ

 

При секретар СТЕФКА АЛЕКСАНДОРАВА

 

като разгледа докладваното от съдия ВРАНЕСКУ  т. д. № 746 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното :

                   Производството е по реда на чл.252, ал.1,т.5 вр. т.4  от Търговския закон по искова молба предявена от С.Г.П.срещу   „СЛС И.“  АДСИЦ  ЕИК ******.

                   Предявена е искова молба от СГП с искане да се постанови прекратяване на ответното акционерно дружество със специална инвестиционна цел.

                  ИЩЕЦЪТ твърди, че дружеството ответник е със специална инвестиционна цел въз основа на издаден лиценз от КФН, като предмета на дейността му е  да инвестира паричните средства набрани чрез ценни книжа в недвижими И.. Ответника има характер на публично дружество по см. на чл.110,ал.1 и ал.3 от ЗППЦК, като е вписало първото си задължително увеличение на неговия капитал от 500 000 лв. на 2 000 000 лева чрез издаване на 1 500 000 броя акции с номинална стойност от 1 лв., което е вписано във фирмено дело с Решение № 2 от 28.12.2007 г.. КФН със свое Решение  № 172 – ПД /06.02.2008г. е вписала ответника като публично дружество в съответния регистър. Към момента на издаване на лиценза му през 2007г. дружеството не е притежавало недвижими И.. Придобило е такъв върху нива от 20.70 дка, в м.Лалин Дол, землище с.Буковец, обл.Монтана, продаден през 2015г. на Б.Х.С.през 2015г. и след този момент не е придобивало недвижими имот.Дружеството не е предприемало други действия по увеличаване на капитала си и не е издавало други ценни книжа с цел набиране на средства след 2007г., а за периода 2007г-2015г. е реализирало незначителни приходи. През следващите пет години и към второто тримесечие на 2019г. дружеството генерира загуби, като собствения му капитал е под размера на акционерния такъв. В периода 2015г. – 2018г. са направени значителни загуби, които са свързани с начислени разходи за обезценка на вземане, което е възникнало през 2009г. и е на стойност 1 869 000 лв. представляващо аванс по предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот. Въпреки взето решение на СД  през 2018г. не са предприети действия за увеличение на акционерния капитал. Вследствие на незначителните и нерегулирани приходи през изминалите години, извършените оперативни разходи и най-вече отписване през 2018г. на несъбраното вземане собствения капитал на ответната страна е станала само 175 000 лв., при акционерен такъв от 2 000 000 лв.. Към края на м.юни 2019г. натрупаната от дружеството загуба е в размер на 1 973 000 лв.. Повече от четири години чистата стойност на имуществото на СЛС И. АДСИЦ е под размера на вписания капитал. Предвид на изложеното намира, че е налице хипотезата на 252,ал.1,т.5 от ТЗ , а именно че чистата стойност на имуществото по чл.247а, ал.2 от ТЗ е спаднала под размера на вписания капитал и няма решение на ОС на акционерното дружество за намаляване на капитала, преобразуване или прекратяването му, то съответно следва да бъде прекратено по решение на съда на осн.чл.252,ал.1,т.4 от ТЗ по иск на прокурор. Дружеството е декапитализирано и не са предприети действия за привеждането му в съответствие с ЗДСИЦ и ТЗ . Предвид, че правния ред предвижда нетърпимост  на декапитализирано инвестиционно акционерно дружество повече от година, то моли ответното дружество да бъде прекратено.  

                   ОТВЕТНАТА СТРАНА оспорва иска. Излага съображения, че са вземани решения за едновременно  намаляване и  увеличаване на капитала, но това изисква време за съгласуване със всички акционери и за провеждане на общо събрание. Наред с това излага съображения, че не са му давани конкретни предписания от КФН, които да следва да изпълни. В последното открито съдебно заседание представя доказателства за вписване на новия капитал и промяна на устава, като в хода по същество излага съображения, са налице взети и реализирани решения за увеличаване на капитала, и тези обстоятелства следва да бъдат съобразени от съда, като настъпили в хода на съдебното производство. Моли искът за прекратяване на дружеството да бъде отхвърлен.

 

                  Съдът, като съобрази становищата на страните и събраните по делото доказателства намира следното:

 

                  Между страните не е налице спор, а и от представените с исковата молба писмени доказателства, се установява, че дружеството ответник е декапитализирано към датата на предявяване на иска по чл.252,ал.1 т.5 от ТЗ. Имуществото му е със стойност по-ниска от вписания капитал. Няма спор, че през предходните 5 години, преди предявяване на исковата молба дружеството не е предприемало действия по издаване на акции, нито е осъществявало сделки с недвижими И., каквито са функциите му като публично дружество с инвестиционна цел.

                  От представените от ответника писмени доказателства – решение на Съвет на директорите, актуализиран устав, Удостоверение от КФН за успешно приключило пускане на нови акции, удостоверение за актуално състояние от АВ, се установява увеличение на капитала на ищцовото дружество чрез издаване на нови акции и неговото отразяване в устава и вписването му по партидата на дружеството ищец в ТР. Тези обстоятелства са установени и чрез служебно извършена справка с отдалечен интернет достъп от съда.

            Следва ли да се приеме, че с така извършеното увеличение на капитала след завеждане на иска и в хода на процеса е настъпила промяна и дружеството е преодоляло своята декапитализация. С решение № 1 взето от акционерите по Протокол от извънредно  ОС от 10.03.2021г. дружеството ответник е  приело, че увеличава капитала на акционерното дружество с 500 000 лева или от 2 000 000 лева, същият  става 2 500 000 лева, чрез издаване на нова емисия акции при условията на публично предлагане  по реда на ЗППЦ- безналични,поименни, непревилигировани, с право на 1 глас в ОС , с право на дивидент и право на ликвидационен дял, съразмерни с номиналната стойност на акцията. Номиналната стойност е 1 лев, а емисионната е пет лева. Решението е реализирано. Набирането на акциите е извършено и приключило успешно съобразно удостоверението на КФН. Акциите са записани от част от  акционерите, съобразно представен от ответника списък и същите са търгуват чрез фондовата борса, след извършеното вписване на промените на капитала в устава и ТР по партидата на дружеството ответник.

                    Видно от приложения устав, промените в него са извършени от Съвета на директорите, а не от общото събрание, както се изисква от чл.30,т.1 от Устава, но на   горецитираното  извънредно общо събрание на акционерите е взето  и решение ,с което  се овластява Съвета на директорите да извърши всички други изискуеми от закона правни и фактически действия  във връзка с увеличението на капитала. Промените са вписани в търговския регистър, поради което съдът приема, че промяната в устава е извършена по овластяване с взетото решение № 1от ОС на 10.03.21г..

                       При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи :

                       Дружеството ответник е декапитализирано към датата на предявяване на исковата молба. Ищецът е легитимиран да претендира неговото прекратяване предвид изричните норми на чл.252,ал.1,т.5 вр.т.4 от ГПК. В хода на процеса са извършени промени в капитала на дружеството, които следва да бъдат съобразени на осн.чл.235,ал.3 ГПК. Решението на  Общото събрание на дружеството ответник  и реализираната продажба на акции от страна на дружеството, с последващо увеличение на капитала следва да бъде взето в предвид, и да се прецени по какъв начин се е отразило на имуществото на дружеството ответник, съобразно съдебната практика установена с  Решение № 233 от 03.04.2019г., ВКС, т.д.412 от 2018г., І т.о.. Въз основа на така издадените акцции и увеличен вписан капитал следва да се прецени дали е преодоляна декапитализацията на дружеството, т.е. следва да се прецени дали чистата стойност на имуществото на дружеството ответник е под или над размера на вписания капитал, съгласно чл.252, ал.1,т.5 от ГПК за да се прецени дали дружеството следва да се прекрати. Разпоредбата на т.5 от чл.252  от ГПК изрично препраща към чл.247а от ТЗ, който в ал.2  определя чистата стойност на имуществото, като разликата между стойността на правата и задълженията на дружеството. Тъй като предвид изявлението на ответната страна съдът е заличил допусната експертиза, съдът ще съобрази съотношението между имуществото получено в резултат на пуснатите нови акции и посочените задължения на ответника в последния ГФО публикуван в ТР, чието съдът установява служебно. Стойността на новите акции е 500 000 лв., като номиналната стойност е 1 лев, а емисионната стойност, стойността по която са закупени от акционерите е 5 лв.. Видно от приложения списък по чл.192а, ал.3  от ТЗ, представен и в търговския регистър   9 акционера са записали акции от увеличението на капитала, като общата им емисионна стойност 2 500 000 лв.  Получената сума представляваща разлика между номиналната и емисионна стойност на пуснатите акции в размер от 2 000 000 лева следва да е отнесена във фонд Резервен, съгласно чл.176, ал.3 от ТЗ, след приключване на емисията и да представляват налично имущество на дружеството ответник, наред с акциите с номинална стойност от 500 000 лв..

              От справката извършена от съда в ТР последния публикуван ГФО е за 2019г., като заявени, но все още непубликувани са ГФО за 2020 и 2021г. .  Доколкото същите съдържат данни, които са от значение за спора и са именно за периода след датата на исковата молба, то съдът установил ги служебно, ги съобразява за да се направи преценка за относимото съотношение между права и задължения по чл.247а от ТЗ.

               Видно  от последния отчет от 2021г., в едно с доклада към него, се установява, че дружеството ответник към края на  2021г. има актив в недвижим имот от 136 кв.м. р-н Искър, м.Крайното, с балансова стойност от 149 000 лв., като от същия получава доход в размер на 7 000 лв. на година от наем, като общо вземанията към края на 2021г. са в размер на 8 000 лв.. Изрично е посочено, че дружеството има непокрита загуба от предходни години от 2 211 х.лв. и от настоящата 10 х.лв. или общо 2 221 х.лв. към 31.12.21г. Посочено е, че стойността на имуществото определено по реда на чл.247а, ал.2 от ТЗ възлиза в размер на 150 000 лв.. Вписания капитал към този момент е 2 000 000 лв. Съответно и към края на 2021г. дружеството е декапитализирано. След взетото решение на ОС капитала е увеличен с 500 000 лв., акциите са продадени при емисионна стойност от 5 лв. и успешно е набран капитал от 2 500 000 лв., на каквато стойност към настоящия момент е вписания капитал. Акциите на ответника се продават на фондовата борса на стойност 5.40 лв. , като последната сделка е от 22.07.22г., по служебно извършена справка на съда от сайта infostock.bg. Посочена е пазарна капитализация на дружеството при тази стойност на акциите в размер на 13 500 000 лв., което е значително над вписания капитал. Предвид на горното като се съобразят набраните при увеличението на капитала средства,чрез пускане на новите акции, които водят до съответствие и изравняване на чистата стойност на имуществото и вписания капитал, дори превишение от 150 000 лв.,  а чрез пазарната капитализация дружеството ответник достига до стойност на имуществото значително над вписания капитал, то съдът намира, че в хода на процеса са предприети от ответника действия, установени с безспорни доказателства, чрез които дружеството ответник е преодоляло своята декапитализация. В резултат на това не са налице предпоставките на чл.252,ал.1,т.5 от ТЗ за неговото прекратяване. Предявения от СГП иск следва да се отхвърли като неоснователен.

       Разноски на страните не се следват. Ищецът не претендира, а ответника е станал причина за предявяване на иска.

 

                   Водим от горното съдът

 

                                    Р            Е          Ш          И  :

 

            ОТХВЪРЛЯ  иска на С.Г.П., гр.София, бул.******предявено на осн.чл.252,ал.1,т.5 вр.т.4 от ТЗ за прекратяване на „СЛС И.“  АДСИЦ  ЕИК ******поради наличие предпоставките на чл.247а от ТЗ спадане чистата стойност на имуществото под вписания капитал, като неоснователен.

            РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от уведомяването.

                       

                                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: