Решение по дело №121/2021 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 113
Дата: 22 октомври 2021 г. (в сила от 22 октомври 2021 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20217280700121
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№113/22.10.2021г.

 

гр. Ямбол

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в публично заседание на четиринадесети октомври две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                 ЧЛЕНОВЕ:1.ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                                 2.СТОЯН ВЪЛЧЕВ

 

при секретаря Ст.Панайотова и с участието на прокурора Р.Лефтерова, разгледа докладваното от съдия Вълчев  КАНД № 121 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд -Ямбол е по реда на чл.63, ал.1, изр. посл. ЗАНН и във връзка с чл.208-228 АПК.

Образувано е по касационна жалба на А. Б.М. *** за проверка на Решение № 36/29.07.2021 г. постановено по анд № 20212310200031 по описа на Районен съд-Елхово за 2021 г., с което е потвърдено Наказателно постановление №20-0261-000601/13.01.2021 г., издадено от Началника на РУ на МВР гр.Елхово, с което на А. Б.М. на основание чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, за нарушение по чл.104Б, т.2 от ЗДвП.

В жалбата се сочи, че решението е неправилно, необосновано и постановено при наличие на процесуални нарушения, т.к. първоинстанционния съд не е отчел, че в обжалваното НП липсва правилно отразяване на изпълнителното деяние осъществяващо нарушението, което е вменено на касатора, а от фактическата обстановка  изложена в НП не може да се направи категоричен извод дали същия е извършил административно нарушение. Претендира се за отмяна на съдебния акт и на наказателното постановление.

В съдебно заседание касатора редовно призован не се явява и не изпраща  процесуален представител.

Ответника по касация не изпраща представител в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

Участващият в процеса прокурор намира решението на районния съд за правилно и законосъобразно, защото при допуснатото административно нарушение, санкционирано по надлежния ред, съдът правилно е потвърдил обжалваното наказателно постановление, поради което моли да се остави жалбата без уважение.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С Решение № 36/29.07.2021 г. по анд № 20212310200031/2021 г. Районен съд-Елхово е потвърдил Наказателно постановление №20-0261-000601/13.01.2021 г., издадено от Началника на РУ на МВР гр.Елхово, с което на А. Б.М. на основание чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, за нарушение по чл.104Б, т.2 от ЗДвП.

За да постанови решението си въззивната инстанция приема, че в производството по ангажиране на административно-наказателната отговорност не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, т.к. АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в надлежната форма, при спазване на процесуалните изисквания и съдържат всички изискуеми реквизити, съобразно разпоредбите на чл.42 и чл.57 ЗАНН, като са надлежно предявени и връчени на жалбоподателя; че административно-наказателното производство е започнало с редовно съставен акт и наказателното постановление е издадено в шестмесечния преклузивен срок; че в АУАН и в НП нарушението е описано пълно, точно и ясно, посочени са нарушената норма, обстоятелствата, датата и мястото на извършването му; че е налице единство между фактическото обвинение и приложената санкционна разпоредба за административното деяние, което е формулирано ясно и недвусмислено, поради което по никакъв начин не е било ограничено правото на защита на нарушителя.

Според районния съд от събраните по делото писмени и гласни доказателства по категоричен и безспорен начин се установи, че на посочените в АУАН и НП дата, час и място А. Б.М. в качеството си на водач на МПС е управлявал лек автомобил като при навлизане в кръстовище с кръгово движение на пл.„***“ в гр.Елхово умишлено е форсирал двигателя на МПС, довеждайки задните гуми до превъртане и загуба на сцепление с пътната настилка, в резултат на което автомобилът се е плъзнал наляво, а вторият път  надясно до излизането му от това кръстовище, от което се налага извода, че водача не е използвал пътя, отворен за обществено ползване, в съответствие с неговото предназначение за превоз на хора и товари  и е нарушил разпоредбата на чл.104б, т.2 от ЗДвП, въвеждаща забрана за водачите на МПС да използват пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари.

Съдът е посочил, че предвиденото за това наказание е в абсолютен размер и не подлежи на преценка, както и че не са налице предпоставките за прилагане на чл.28 ЗАНН, защото в конкретния случай не се доказват изключителни или многобройни смекчаващи вината обстоятелства, които да сочат на една по-ниска степен на обществена опасност на деянието в сравнение с обичайния случай на нарушения от същия вид.

Приетата от районния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като настоящата инстанция споделя напълно направените въз основа на нея правни изводи, а постановеното решение не страда от визираните в жалбата пороци, поради което не са налице касационни основания за отменянето му.

Правилно и законосъобразно е становището на Елховския районен съд, че не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до отмяна на издаденото наказателно постановление, а от събраните по делото доказателства по безспорен начин се установява, че касатора е извършил вмененото му административно нарушение.

В тази връзка посочените в касационната жалба доводи са обсъдени от съда и направените изводи съответстват на установените факти и приложимия закон, поради което не следва да се повтарят.

В посочения смисъл районния съд подробно се е аргументирал както по въпроса за извършените от водача действия и за доказателствата в подкрепа на възприетата фактическа обстановка, така и по въпроса за тяхното кредитиране.

Допълнително следва да се посочи, че съгласно чл.52, ал.4 ЗАНН преди да се произнесе по преписката, наказващият орган проверява акта с оглед на неговата законосъобразност и обоснованост и преценява възраженията и събраните доказателства, а когато е необходимо, извършва и разследване на спорните обстоятелства.

Ето защо негово право и задължение е да събере всички относими и изясняващи спорните обстоятелства доказателства, като не е ограничен да ползва само тези вписани в АУАН, а може да се позовава на дадените в хода на проверката и находящи се в преписката сведения, докладни записки и други данни, както е и понастоящем.

В съответствие с това и вменената му доказателствена тежест административно-наказващия орган е установил наличието на всички обстоятелства, описани в АУАН и в наказателното постановление, които са послужили като основание за санкциониране на нарушителя и обуславят материалната законосъобразност на оспорения акт.

Във връзка с това основателно съдът е преценил, че при съставянето на АУАН и при издаването на наказателното постановление са спазени изискванията на разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН и е постановил решението си при спазване на процесуалноправните и материалноправни норми.

Предвид посоченото настоящата касационна инстанция счита, че решението на първоинстанционния съд следва да бъде оставено в сила като допустимо, валидно и правилно.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК,  съдът

Р      Е      Ш      И      :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 36/29.07.2021 г. постановено по анд № 20212310200031/2021 г. по описа на Районен съд-Елхово.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/не се чете

 

 

    

                                       ЧЛЕНОВЕ:1.:/п/не се чете                  

 

 

 

 

                                                            2.:/п/не се чете