Решение по дело №1202/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 декември 2023 г.
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20237180701202
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 май 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2319

 

гр. Пловдив,  15.12.2023 година

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, II отделение, Х състав, в публично съдебно заседание на десети октомври през  две хиляди двадесетат и трета година в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКО АНГЕЛОВ

 

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА, като разгледа докладваното от съдията Янко Ангелов административно дело № 1202 по описа за 2023 год. на Пловдивския административен съд, за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производство пред първа инстанция.

Производството е по реда на чл.145 и следващите от Административно процесуалния кодекс (АПК), във връзка с във връзка с чл.16, ал.1 от Наредба № Н-6 от 13.02.2018 г. за военномедицинска експертиза (Наредба № Н-6 от 13.02.2018г.).

Делото е образувано по жалбата на Г.Д.Т. с ЕГН **********, с адрес ***, чрез адв. А.С., против Експертно решение (ЕР) по годността за военна служба/служба в доброволния резерв № ВС-1311/04.06.2019г., издадено от Централна военномедицинска комисия (ЦВМК) при Военномедицинска академия (ВМА), гр. София, с което ст.серж. Г.Д.Т. е обявен за негоден за военна служба.

В жалбата се излагат аргументи за нищожност и незаконосъобразност на оспорваното ЕР. Сочи се, че същото е постановено в нарушения на административнопроизводствените правила. Въз основа на изложените доводи се отправя искане за обявяване нищожността на оспорваното ЕР, алтернативно се иска неговата отмяна като незаконосъобразно.

В съдебно заседание - Г.Д.Т. лично и с адв. С. поддържат оспорването. Подробни съображения се излагат в писмена защита. Претендират се сторените деловодни разноски.

Ответната страна - Централна военномедицинска комисия - гр.София, не се представлява.

 Административен съд – Пловдив, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и становищата на страните, намира жалбата за допустима и по същество за основателна поради следното:

Настоящото производство се развива след постановено решение № 4827/09.05.2023г. по адм.д.№6944/2022г. по описа на ВАС, с което Върховният административен съд отмени решение №602/11.04.2022г. на Административен съд Пловдив, постановено по адм. дело №1872/2019г., поради съществени нарушения на съдопроизводствените правила.

По делото следва да се установят  относимите факти и обстоятелства, свързани с изпълнение на изискванията на чл. 13, ал. 1 от Наредба № Н-6 от 13 февруари 2018г. за военномедицинска експертиза /Наредбата/ относно освидетелстването на Г.Т. и да се формират фактически и правни изводи относно изпълнението на тези изисквания от страна на ЦВМК при преценката за годността му за военна служба.

Като прецени законосъобразността на оспорения акт на основание чл. 168, ал. 1 АПК, съдът приема, че решението е издадено в установената форма от компетентен орган, но при съществени нарушения на административнопроизводствените правила.

Експертното решение не е нищожно.

В разпоредбата на чл.9, ал.1 от Наредба № Н-6 от 13.02.2018г. е посочено, че ЦВМК е военномедицински експертен орган в състава на ВМА за нуждите на Министерство на отбраната, Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, като извършва военномедицинска експертиза.

В чл.10, ал.1 от Наредба № Н-6 от 13.02.2018г. е уредено правомощието на ЦВМК да сформира ТЕЛК за военнослужещи. Според чл. 5, ал. 5, вр. ал.1 от същата наредба, медицинското освидетелстване за годност за военна служба по отношение изброените лица от посочените в чл. 2, вкл. по чл. 2, т. 2 - военнослужещи, се извършва от лекари - специалисти от състава на ЦВМК, като завършва с издаване на експертно решение за годност за военна служба/служба в доброволния резерв по образец.

В Приложение № 16 от Наредба № Н-6 от 13.02.2018г. (в актуалната към случая ред.) е приет образец на ЕР, от който е видно, че като задължителни реквизити, ЕР трябва да съдържа подпис на секретар и на председател ЦВМК. По делото е приложен Протокол №  104 от 04.06.2019г.  на заседанието на комисията, определена със Заповед № 217/23.01.2019г., на което е разгледан случаят на жалбоподателят, са присъствали: Председателят на ЦВМК- полк. Д-р Ф. – специалист по хирургия и следните членове: д-р М. - специалист по вътрешни болести, д-р Р. /П./ - специалист по вътрешни болести, Д-р Н. - специалист по вътрешни болести и авиационна медицина, д-р К. – специалист по стоматология, д-р Г.- специалист по кожни и венерически заболявания, д-р Б. - специалист невролог, д-р Б.-специалист по психиатрия, д-р С.- специалист по УНГ болести и авиационна медицина, д-р М. - специалист по хирургия и авиационна медицина, д-р Ч. – специалист по очни болести, д-р В. - специалист по очни болести, както и серетарят на комисията. Решението на комисията е отразено в протоколна книга (л. 38 по адм.дело 1872/2019).

По делото е приложена Здравно-производствена характеристика рег.№ 3-1824/30.05.2019г., видно от която ст.серж. Г.Д.Т. е на военна служба в Българската армия от 1995г. Във военно формирование 24490-Асеновград от 2003г. като на 01.07.2012г. постъпва в рота за логистично осигуряване на военно формирование на длъжност „Логистик в рота за логистично осигуряване“.

На 29.05.2019г. жалбоподателят е изпратен във ВМА - Пловдив, където му е издаден протокол № 4/29.05.2019г. от ЛКК (л.18 в кориците на адм.дело № 1872/2019 г.), след което е насочен към ВМА – София за издаване на ЕР за годността за военна служба, съгласно Наредба № Н-6 от 13.02.2018г.

С административната преписка по делото е приложен Протокол от ЛКК № 4/29.05.2019г., като комисията, съставена от специалисти по нервни болести е дала препоръка, с оглед анамнезата, соматичния и неврологичен статус на пациента, направените му изследания и поставената му диагноза: ЛОКАЛИЗИРАНА  (ФОКАЛНА) (ПАРЦИАЛНА) СИМПТОМАТИЧНА ЕПИЛЕПСИЯ И ЕПИЛЕПТИЧНИ СИНДРОМИ С ОБИКНОВЕНИ ПАРЦИАЛНИ ПРИПАДЪЦИ /СИМПОТОМАТИЧНА ЕПИЛЕПСИЯ – ПРОСТИ ПАРЦИАЛНИ МОТОРНИ ЕПИЛЕПТИЧНИ ПРИСТЪПИ/, да се представи пред ЦВМК при ВМА София за ЕР относно годността за военна служба.

Видно от Протокол за освидетелстване годността за военна служба при промяна на здравословното състояние от 04.06.2019г. (л.17 в кориците на адм. Дело № 1872/2019)  от специалист - невролог е описано състоянието на жалбоподателя, въз основа на което е заключено, че същият е  с диагноза: ЛОКАЛИЗИРАНА (ФОКАЛНА) (ПАРЦИАЛНА) СИМПТОМАТИЧНА ЕПИЛЕПСИЯ И ЕПИЛЕПТИЧНИ СИНДРОМИ С ОБИКНОВЕНИ ПАРЦИАЛНИ ПРИПАДЪЦИ. МОЗЪЧНОСЪДОВА БОЛЕСТ, АРТЕРИАЛНА ХИПЕРТОНИЯ, ДИСЛИПИДЕМИЯ, ПОДАГРА, като поради общо заболяване е дадено предложение за издаване на експертно решение по годността на военна служба: „Негоден за военна служба по р.G 40.1 от МС/2018, част I".

За да обоснове извода си за допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, съдът намира, че нормата на чл. 5, ал. 2 от Наредбата е неприложима за освидетелстването на Т. само по представени медицински документи. Съобразно разпределението на доказателствената тежест ЦВМК не представи доказателства за изпълнение изискванията на чл.13, ал. 1 от Наредбата. Не са ангажирани доказателства за извършени медицински прегледи и изследвания, проведени и назначени от експертите на комисията.

По аргумент на противното и след като Т. не е  лице по чл.3, т.10 /отм./ и т.11 от Наредбата, същите са били задължителни за да се обоснове обективирания резултат. В тежест на ответната страна е да  установи наличието и проявлението на горепосоченото заболяване, на само и единствено при изпълнение изискванията на чл.13 от Наредбата, защото медицинската документация е кумулативно подпомагаща за обосноваването на извода.

Съобразно мотивната част от решението на ВАС събраните  в хода на адм. дело №1872/2019г. по описа на Административен съд съдебно-медицински експертизи не са годно доказателство по смисъла на чл. 13, ал. 1 от Наредбата, но същите са и една индиция, че процесното заболяване "локализирана (фокална) (парциална) симптоматична епилепсия и епилептични синдроми с обикновени парциални припадъци", не се проява като основно. Вещото лице изрично посочва, че жалбоподателя не страда от заболяването-локализирана (фокална) (парциална) симптоматична епилепсия и епилептични синдроми.

В хода на административното производство не се установява да правени допълнителни изследвания във ВМА София, които да обосновават извод за наличие на диагнозата епилепсия.

От приетото заключение на съдебно – медицинската експертиза, изготвено от д-р В. Ж. се констатира, че диагнозата - локализирана (фокална) (парциална) симптоматична епилепсия и епилептични синдроми с обикновени парциални пристъпи е клинично свързана с нарушената циркулация в зоната на лезията и би трябвало да се включи единствено като придружаващо заболяване.

В случая медицинската експертиза, изготвена от вещо лице Ж., дала заключение за характера и степента на увреждането на Г. Т., като  установява медицинското му естество и изтъкнала особеностите на заболяването с оглед симптоматичните признаци и проведено лечение, но същата не може да бъде ценена с оглед преценката за годност за военна служба.

На основание чл. 13, ал. 1 от Наредба № Н-6 от 13 февруари 2018 г. за военномедицинска експертиза (само Наредбата), в сила от 15.03.2018 г., обн. ДВ. бр.23 от 15 март 2018г., ред. ДВ. бр.66 от 10 август 2018 г., Централната военномедицинска комисия извършва освидетелстване на основание медицински прегледи и изследвания, проведени и назначени от експертите на комисията, и налична медицинска документация. Съгласно чл. 12, ал. 2 от нея при необходимост, когато здравословното състояние на освидетелствания не позволява той да се яви пред ЦВМК, председателят организира прегледа на освидетелствания на място.

В настоящето производство ответната страна не доказа изпълнение на изискванията на Наредбата по издаване на оспореното решение на ЦВМК. Преценката за медицинското освидетелстване за годност за военна служба на Г.Т. е изцяло в компетентността на ЦВМК, която по условията на чл.5, ал.3 , т.2 от Наредбата би следвало да развие своето производство.

Като прецени законосъобразността на оспорения акт на основание чл. 168, ал. 1 АПК, съдът приема, че решението е издадено в установената форма от компетентен орган, но при съществени нарушения на административнопроизводствените правила.

Ето защо жалбата срещу оспорваното ЕР се явява основателна и същото следва да бъде отменено.

На жалбоподателя се дължи заплащане на разноските по делото, в размер на 1000 лева съобразно представен списък на разноските.

Водим от горното и на основание чл. 172, ал.2 от АПК съдът,

 

                                        Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Експертно решение на годността за военна служба/служба в доброволния резерв № ВС-1311/04.06.2019г., издадено на Г.Д.Т. с ЕГН ********** от Централна военномедицинска комисия при Военномедицинска академия - гр. София.

ОСЪЖДА Военномедицинска академия -  гр.София, 1606, ул. „Св. Г. Софийски“ № 3 да заплати на Г.Д.Т. с ЕГН **********, с адрес: ***, сумата  в размер на 1000 лв. (хиляда) лева за съдебни разноски.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в четиринадесет дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

 

 

           

 

                     

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: