Присъда по дело №164/2019 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 декември 2019 г. (в сила от 17 декември 2020 г.)
Съдия: Люлин Венелинов Лозанов
Дело: 20191300200164
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 19 юли 2019 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

№ 113

гр. Видин, 11.12.2019год.

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ВИДИНСКИЯТ  ОКРЪЖЕН  СЪД   в   публично

съдебно заседание на  единадесети декември, 

две хиляди   и  деветнадесета   година,  в  състав:

 

                         

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Л.Л.

                     СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Л.Т.

                                                                         2. С.А.

 

                                                

При   участието  на секретаря А.А.

и   прокурорът   В.Д. сложи  за  разглеждане

НОХ  Дело  № 164  по описа за  2019г., докладвано

от съдията  Л.Л.,

въз   основа   на   данните   по   делото   и   Закона

 

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

ПРИЗНАВА подсъдимата М.Д.М., родена на ***г***, българка, български гражданин, омъжена, с висше образование, работи, неосъждана, с ЕГН **********, за ВИНОВНА, в това че на 02.04.2018г. в гр. Видин при управление на товарен автомобил марка „Рено“, модел „Меган“, с рег. № СВ 3763 АТ, собственост на „К.“ ЕООД - София и движение от ул. „Христо Ботев“ към ул. „Широка“ при извършване на маневра „завой наляво“ на кръстовището, регулирано със светофарна уредба и налични пешеходни пътеки, в нарушение на правилата за движение по пътищата, установени в чл.119, ал.1 и ал.4 от ЗДвП - като водач на ППС е длъжна да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре и като водач на завиващите нерелсови ППС е длъжна да пропусне пешеходците, като не пропуснала движещата се направо по пешеходната пътека на ул. „Широка“ в направление от паметника „Хр. Ботев“  към МБАЛ „Света Петка“ пешеходка В. П.Г. от с.гр., блъснала я с предна броня на автомобила и по непредпазливост ѝ причинила смъртта - престъпление по чл.343, ал.3, предложение последно, б. „б“, във вр. с ал.1, б. „в“, във вр. с чл. 342, ал.1 от НК, във вр. с чл.119, ал.1 и ал.4 от ЗДвП, поради което и на основание чл.343, ал.3, предложение последно, б. „б“, във вр. с ал.1, б. „в“, във вр. с чл. 342, ал.1 от НК, във вр. с чл.119, ал.1 и ал.4 от ЗДвП във вр. с чл.373, ал.2 от НПК във вр. с чл.58а, ал.1 от НК,  ОСЪЖДА подсъдимата М.Д.М., като ѝ определя наказаниелишаване от свобода, за срок от 4/четири/ години, което намалява с 1/3 и ѝ налага наказание „лишаване от свобода за срок от 2/две/ години и 8/осем/ месеца.

На основание чл.304 във вр. с чл.303, ал.2 от НПК, ОПРАВДАВА подсъдимата М.Д.М., със снета по - горе самоличност, по обвинението, че е е извършила престъплението по чл.343, ал.3, предложение последно, б. „б“, във вр. с ал.1, б. „в“, във вр. с чл. 342, ал.1 от НК, във вр. с чл.5, ал.2, т.1, чл.20, ал.1 и ал.2 от ЗДвП, респ. че е извършила престъплението, като е нарушила правилата за движение по пътищата, установени в: чл.5, ал.2, т.1 от ЗДвП - като водач на ППС не е била внимателна и предпазлива към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците; чл.20, ал.1 и 2 от ЗДвП - като водач на ППС не е осъществила непрекъснат контрол над управляваното от нея превозно средство, не се е съобразила с атмосферните условия, релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с характера и интензивността на движение, с конкретните условия на видимост, за да бъде в състояние да спре пред всяко предвидимо препятствие, да намали скоростта и в случай на необходимост да спре когато възникне опасност за движението.

         На основание чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА изтърпяването на наложеното наказание „Лишаване от свобода за срок от 4 /четири/ години, считано от влизане на присъдата в законна сила.

         На основание чл.343г от НК налага на подсъдимата М.Д.М., със снета по - горе самоличност, „лишаване от правоуправление на МПС за срок от 4/четири/ години.

         На основание чл.59, ал.4 от НК, зачита времето през което подсъдимата М.Д.М. е била лишена по административен ред от право да управлява МПС, което време приспада от срока на наказанието „лишаване от правоуправление на МПС“.

         ОСЪЖДА подсъдимата М.Д.М.,  със снета по - горе самоличност, да заплати на частните обвинители сторените от тях деловодни разноски, както следва: на частния обвинител Н.Л.Г. сумата от 500 лева; на частния обвинител А.Н.Г. сума от 750 лева; на частния обвинител А.Н.Г. сумата от 750 лева; на частния обвинител П.В.Т. сумата от 350 лева и на частния обвинител А.Й.Т. сумата от 350 лева.

         ОСЪЖДА подсъдимата М.Д.М., със снета по - горе самоличност, да заплати по сметка на ОД на МВР-Видин сумата от 588.37/петстотин осемдесет и осем лева и тридесет и седем стотинки/- разходи за извършени експертизи по ДП.

         Присъдата може да бъде обжалвана и /или/ протестирана пред Софийски Апелативен съд в 15 дневен срок от днес.

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                        СЪДЕБНИ  ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

                                                                     

 

 

                                                                         2.

 

 

Съдържание на мотивите

            МОТИВИ към присъда №113/11.12.2019г. по НОХД №164/2019г., по описа на Окръжен съд – Видин.

          Делото е образувано  по  обвинителен акт  на  Окръжна прокуратура – Видин, с който е повдигнато обвинение против подсъдимата М. Д. М. с ЕГН **********, за това че на 02.04.2018г. в гр. Видин при управление на товарен автомобил марка „Рено“, модел „Меган“, с рег. № *, собственост на „КРКА БЪЛГАРИЯ“ ЕООД - София и движение от ул. „Христо Ботев“ към ул. „Широка“ при извършване на маневра „завой наляво“ на кръстовището, регулирано със светофарна уредба и налични пешеходни пътеки в нарушение на правилата за движение по пътищата, установени в чл.5, ал.2, т.1 ЗДвП - като водач на ППС не е била внимателна и предпазлива към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците, чл.20, ал.1 и 2 от ЗДП - като водач на ППС не е осъществила непрекъснат контрол над управляваното от нея превозно средство, не се е съобразила с атмосферните условия, релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с характера и интензивността на движение, с конкретните условия на видимост, за да бъде в състояние да спре пред всяко предвидимо препятствие, да намали скоростта и в случай на необходимост да спре когато възникне опасност за движението и чл.119, ал. 1 и ал.4 от ЗДП - като водач на ППС е длъжна да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре и като водач на завиващите нерелсови ППС е длъжна да пропусне пешеходците, като не пропуснала движещата се направо по пешеходната пътека на ул. „Широка" в направление от паметника „Хр. Ботев" към МБАЛ „Света Петка" пешеходката В. П.Г. от с.гр., блъснала я с предна броня на автомобила и по непредпазливост й причинила смъртта - престъпление по чл.343, ал.3, предл. последно б.б, във вр. с ал.1, б. в, във вр. с чл. 342, ал.1 от НК, във вр. с чл.5, ал.2, т.1; чл.20, ал.1 и ал.2 и чл.119, ал.1 и ал.4 от ЗДвП.   

          Представителят на Окръжна прокуратура – Видин в с.з. заяви, че поддържа обвинението, така както е повдигнато с обвинителния акт, подсъдимата следва да бъде призната за виновна по повдигнатото ѝ обвинение, да ѝ бъде наложено наказание „лишаване от свобода“ над предвидения минимум, като се наложи и „лишаване от правоуправление на МПС“, съобразно чл.343г от НК, в максимален размер.

          Частните обвинители Н.Л.Г.- съпруг на починалата, А.Й.Т.- майка на починалата, П.В.Т.- баща на починалата, В.П.Т.- сестра на починалата, А.Н.Г., А.Н.Г., чрез своя повереник адвокат Г.Г., молят Съда да признае подсъдимата за виновна по повдигнатото ѝ обвинение и да ѝ бъде наложено наказание „лишаване от свобода“, около средния размер, при превес на отегчаващи обстоятелства, като не се прилага института на  „условно осъждане“.

          Подсъдимата М. в с.з. изрази желание производството по делото да протече съобразно чл.371, т.2 от НПК и заяви, че разбира в какво е обвинена, признава за виновна по повдигнатото срещу нея обвинение, признава изцяло фактите визирани в обвинителния акт, съгласна е да не се събират доказателства за тези факти, наясно е, че направените от нея самопризнания и доказателствата от ДП ще се ползват при постановяване на присъдата, и съжалява за стореното.       

          Защитникът на подсъдимата М. - адвокат Л.И. заяви, че на подсъдимата следва да бъде наложено наказание с приложение на чл.55 от НК, с оглед налачието на смекчаващи отговорността обстоятелства, като изпълнението на наказанието „лишаване от свобода“ бъде отложено съобразно чл.66, ал.1 от НК.

          От доказателствата по делото, преценени поотделно и в съвкупност, Съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

          На 02.04.2018г. подсъдимата М.М. управлявала товарен втомобил марка „Рено, модел „Меган с рег. № *, собственост на КРКА БЪЛГАРИЯ ЕООД - София по ул. „Христо Ботев - гр. Видин. На кръстовището на ул. Хр. Ботев и ул.Широка подсъдимата е предприела маневра завой наляво.Кръстовището е регулирано със светофарна уредба и обозначени аркирани/ пешеходни пътеки. На същото кръстовище по пешеходната пътека, направо, по посока паметника „Хр. Ботев към МБАЛ „Света Петка“, се е движела пострадалата Ваня П.Г.. Подсъдимата М. предприела маневра завой наляво на кръстовището от ул. „Хр. Ботев към ул. Широка, като не е намалила соростта на управлявания от нея автомобил и не е спряла, за да пропусне движещата се по пешеходната пътека В. П.Г.. Ударила пешеходката с предната броня на автомобила. Вследствие на удара пострадалата паднала по гръб, като главата ѝ била в посока питейно заведение Форума, а краката - посока хранителен магазин „Неков. Подсъдимата спряла автомобила. Отишла при пострадалата и започнала да я вика по име, тъй като се познавали. В. Г. лежала неподвижна на асфалта, видно от свидетелските показания на свид. М. М., която същевременно се е обадила на тел. 112 и съобщила за настъпилото ПТП.

          Пострадалата била настанена в МБАЛ „Света Петка гр. Видин. След стабилизиране, същия ден - 02.04.2018г., около 14.30 часа, е била транспортирана в болница „Света Анна - гр. София за извършване на спешна животоспасяваща неврохирургическа операция. Състоянието на Г. се е влошило и на 17.05.2018г. тя починала.

          От съдебно-медицинската експертиза е установено, че смъртта на В. Г. се дължи на открита черепно-мозъчна травма, която в своя морфологичен комплекс и тежест се явява несъвместима с живота.

          Установените травматични увреждания отговарят да са получени при ПТП.

          Налице е пряка и непосредствена причинно-следствена връзка между ПТП на 02.04.2018г. в гр. Видин и настъпилата смърт.

          От химическото изследване на кръвта на подсъдимата М.и пострадалата Г. не е открито наличие на алкохол.     

          Горната фактическа обстановка се доказва от самопризнанието на подсъдимата и останалите доказателствата събрани на досъдебното производство, които го подкрепят: показанията от ДП на свидетелите М. В. М., Н. А. И., М. В. М.и Е. П. Е.; заключение на видео-техническа експертиза № ВТ-17/27.04.2018г.; заключение на автотехническа експертиза от 20.07.2018г., ведно със скица на медстопроизшествието; заключение на съдебномедицинска експертиза на труп № 346/2018г.; заключение на съдебнохимическа експертиза № А-306/2018г.; заключение на съдебнохимическа експертиза № 277/2018г.; съобщение за смърт № 346/19.05.2018г. от УМБАЛ „Александровска“ –АД София; препис-извлечение от акт за смърт на В.П. Г. от 19.05.2018г.; удостоверение за наследници № АО01АУ-06-939/1/ от 22.05.2018г.; справка за нарушител/водач/ М.Д.М.,***; справка за служебна промяна на регистрацията на МПС; справка за собственост на МПС; констативен протокол за ПТП с пострадали лица № 71/2018г.; документи от ЦСМП-Видин /л.84-88 от ДП, том първи/; протокол за оглед на местопроизшествие от 02.04.3018г., ведно с фотоалбум към него; медицинска документация /л.51-212 от ДП, том втори, част първа/.

          Няма противоречие между визираните доказателства. Гласните кореспондират с писмените и помежду си, поради което Съдът ги кредитира. Доказателствата събрани на досъдебното производство подкрепят самопризнанията на подсъдимата.     

          От така установената фактическа обстановка, Съдът намира, че подсъдимата М.Д.М. от обективна и субективна страна е осъществил състава на чл.343, ал.3, предложение последно, б. „б“, във вр. с ал.1, б. „в“, във вр. с чл. 342, ал.1 от НК, във вр. с чл.119, ал.1 и ал.4 от ЗДвП.

          От обективна страна подсъдимата М., при управление на МПС,  при извършване на маневра „завой наляво“ на кръстовището, регулирано със светофарна уредба и налични пешеходни пътеки, в нарушение на правилата за движение по пътищата, установени в чл.119, ал.1 и ал.4 от ЗДвП - като водач на ППС е длъжна да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре и като водач на завиващите нерелсови ППС е длъжна да пропусне пешеходците, като не пропуснала движещата се направо по пешеходната пътека пешеходка В. П.Г., я блъснала с предна броня на автомобила и по непредпазливост причинила смъртта на Г..

          От субективна страна деянието е извършено по непредпазливост /престъпна небрежност/ –  подсъдимата М. не е предвиждала настъпването на общественоопасните последици, но е била длъжна и е могла да ги предвиди. Подсъдимата е съзнавала всички елементи от обективна страна на деянието. М. е съзанавала, че управлява автомобила, извършвайки маневра „завой наляво“ на кръстовището, регулирано със светофарна уредба и налични пешеходни пътеки, без да пропусне, посредством намаляване на скоростта или спиране, намиращата се на пешеходната пътека и преминаваща по нея пешеходка- пострадалата Г.. Подсъдимата М. е била длъжна и е могла да предвиди, че с това свое поведение в нарушение на правилата за движение, ще стане предпоставка за ПТП и ще постави в опасност здравето и живота на Г..

          Поведението на подсъдимата М., в нарушение на посочените по – горе правила за движение, е в пряка причинна връзка с настъпилите общественоопасни последици.  

          За извършено престъпление по чл.343, ал.3, предложение последно, б. „б“, във вр. с ал.1, б. „в“, във вр. с чл. 342, ал.1 от НК, във вр. с чл.119, ал.1 и ал.4 от ЗДвП е предвидено наказание „лишаване от свобода” от 3 до 15 години.

          Подсъдимата е с чисто съдебно минало, положителни характеристични данни /млада жена, омъжена- съпруга и майка на две малолетни деца, с висше образование, работеща/, с новородено второ дете, респ. на 17.10.2019г. /удостоверение за раждане от ***г***- Силистра/, признала се е за виновна, съдействала е за изясняване на обективната истина по случая и е изразила съжаление за извършеното още на ДП, каквото съжаление изрази и пред Съда. Видно от справка за нарушител/водач/ М.Д.М.,***, подсъдимата М., към момента на процесното ПТП е била с около 16 годишен стаж, като правоспособен водач на МПС. За този немалък период  е наказана два пъти за превишена скорост и веднъж, че не е била оборудвана със светоотразителна жилетка. Подсъдимата М. няма наложени административни наказания за виновно причиняване на ПТП и управление на МПС след употреба на алкохол. При това положение не се налага извода, че подсъдимата проявява пренебрежение и тенденциозно незачитане към правилата за движение.

          Горните обстоятелства са смекчаващи отговорността ѝ. Отегчаващи обстоятелства са , че М. е извършила две нарушения по ЗДП, които запълват състава на престъплението. Освен това, тежестта на престъпния резултат, респ. смъртта на човек в активна работоспособна възраст, полезен за обществото, почитан и обичан от близките си, който е бил морална и материална опора за тях, сочи обществена опасност на конкретното деяние, която не е занижена с оглед характерната за вида на престъплението. Въпреки това, предвид превеса на смекчаващите обстоятелства,  и съобразно чл.54 и 36 от НК, Съдът намира, че наказанието на М. следва да бъде индивидуализирано в размер над минималния,  респ. „лишаване от свобода” за срок от 4 години, който размер на основание  чл.373, ал.2 от НПК във вр. с чл.58а, ал.1 от НК, следва да бъде намален с 1/3, като на подсъдимата бъде наложено и наказание „лишаване от свобода”, за срок от 2 години и 8 месеца.

          Неоснователно от частните обвинители, чрез техния повереник, се сочи като отегчаващи обстоятелствата, че пострадалата е ударена на пешеходната пътека и аварийното спиране е след удара. Първото обстоятелство е съставомерен признак от обективна страна на престъплението /като се имат предвид и нарушенията по ЗДвП, запълващи бланкетната норма отНК/ и не е отегчаващо обстоятелство. Същото се отнася и за второто, респ. подсъдимита не е изпълнила задължението си в конкретната ситуация да намали скоростта или да спре, и да пропусне Г., преминаваща на пешеходната пътека.

          Наложеното наказание „лишаване от свобода“ не надвишава 3 години и подсъдимата е с чисто съдебно минало. М., както бе посочено по – горе, е извършила деянието, което е по непредпазливост и при превес на смекчаващи обстоятелства, като е изразила искрено съжаление за стореното. Съдът намира, че за постигане на целите на наказанието и преди всичко за поправянето на извършителя, не е необходимо той да изтърпи наложеното му наказание. Налице са условията на чл.66, ал.1 от НК и следва да намери приложение института на „условно осъждане“. Предвид тежестта на деянието и реализиране на превенцията, срока на отлагане на изпълнението на наказанието следва да бъде над минимума, респ.4 години, считано от влизане на присъдата в сила.

          Предвид горното, неоснователна е тезата на частните обвинители, че не следва да се приложи института на  „условно осъждане“. Тази теза има по-скоро емоционално съдържание, вследствие на непрежалимата загуба, която са претърпели близките на загиналата при ПТП.

          Неоснователна е тезата на защитата за приложение на чл.55 от НК, тъй като не са налице изключителни или многобройни смекчаващи обстоятелства, когато и най- лекото предвидено в закона наказание е несъразмерно тежко. Макар да е налице превес на смекчаващите обстоятелства, те са от кръга на обичайните такива.

          По визирани по- горе съображения, респ. за тежестта на деянието и реализиране на превенцията, на подсъдимата М.,  на основание чл.343г във вр. с чл.37, ал.1, т.7 от НК, следва да бъде наложено наказание „лишаване от правоуправление на МПС“ за срок от 4 години, считано от влизане на присъдата в сила.

          На основание чл.59, ал.4 от НК, следва да се зачете времето през което подсъдимата М. е била лишена по административен ред от право да управлява МПС, което време следва да се приспадне от срока на наказанието „лишаване от правоуправление на МПС“.

На основание чл.304 във вр. с чл.303, ал.2 от НПК, подсъдимата М., следва да бъде оправдана по обвинението, че е е извършила престъплението по чл.343, ал.3, предложение последно, б. „б“, във вр. с ал.1, б. „в“, във вр. с чл. 342, ал.1 от НК, във вр. с чл.5, ал.2, т.1, чл.20, ал.1 и ал.2 от ЗДвП, респ. че е извършила престъплението, като е нарушила правилата за движение по пътищата, установени в: чл.5, ал.2, т.1 от ЗДвП - като водач на ППС не е била внимателна и предпазлива към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците; чл.20, ал.1 и 2 от ЗДвП - като водач на ППС не е осъществила непрекъснат контрол над управляваното от нея превозно средство, не се е съобразила с атмосферните условия, релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с характера и интензивността на движение, с конкретните условия на видимост, за да бъде в състояние да спре пред всяко предвидимо препятствие, да намали скоростта и в случай на необходимост да спре когато възникне опасност за движението.

Както беше посочено по-горе нарушението на правилата за движение по пътищата, установени в чл.119, ал.1 и ал.4 от ЗДвП, е в пряка причинна връзка с настъпилото произшествие, респективно със съставомерния резултат. В случая инкриминираните разпоредби на чл.5, ал.2, т.1, чл. 20, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, нямат пряко отношение към настъплитиле общественоопасни последици.

 Първата от посочените разпоредби /чл.5, ал.2, т.1 от ЗДвП/ е обща и не предвижда конкретно правило за поведение и при наличие на специални такива - в случая по чл.119, ал.1 и ал.4 от ЗДвП. Деецът следва да носи отговорност само с оглед тяхното нарушение. Наред с това приетата от съда фактология не съдържа обстоятелства, сочещи, че подсъдимата не е наблюдавала пътната обстановка и показателите на уредите за управление, т. е., че не е упражнявала изискуемия от чл.20, ал.1 от ЗДвП контрол върху превозното средство. Също така, в обстоятелствената част на обвинителния акт, която е идентична с установената от Съда фактическа обстановка, не се коментира конкретна скорост на движение на управляваното от подсъдимата МПС, а още по- малко  е установено наличие на причинна връзка между избраната от М. скорост, с оглед чл.20, ал.2 от ЗДвП и настъпилия съставомерен резултат. Фактическите обстоятелства по делото се извеждат на база събраните доказателства, а не почиват на предположения. Независимо и наред с това следва да се отбележи, че производството пред Съда протече при условията на съкратено съдебно следствие по чл.371, т.2 от НПК, като подсъдимата призна изцяло фактите по обвинението. Въпреки, че с обвинителния акт е повдигнато обвинение за нарушение и по чл.20, ал.1 и ал.2 от ЗДвП, в обстоятелствената му част не се съдържат факти за несъобразена скорост и такива, сочещи загуба на контрол от страна на М. върху управляваното от нея превозно средство, поради невнимание към пътната обстановка и останалите участници в движението или на техническа неизправност. В рамките на диференцираната процедура по Глава ХХVII от НПК за Съда не е налице процесуална възможност да реши делото на основата на фактическа обстановка, различна от посочената в обвинителния акт и да приеме фактически положения, несъвместими с признатите факти. При липсата на посочени в обвинителния акт обстоятелства, сочещи на несъобразена скорост  и на загуба на контрол върху превозното средство или невнимание към пътната обстановка от страна на подсъдимата, Съдът следва да оправдае подсъдимата за допуснати нарушения по чл. 20, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП.

          Водим от горното Видинският окръжен съд постанови присъдата.

 

 

 

          10.01.2020г.              ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: