Присъда по дело №207/2020 на Районен съд - Девня

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 ноември 2020 г. (в сила от 21 май 2021 г.)
Съдия: Антони Иванов Николов
Дело: 20203120200207
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 28 юли 2020 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

№ 260006/3.11.2020г.

 

гр. Девня

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ДЕВНЯ – 1 състав, на трети ноември две хиляди и двадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Антони Николов

                                                                           

СЕКРЕТАР: Светла Горчева

 

като разгледа докладваното от Председателя НЧХД № 207 / 2020 г. по описа на РС – Девня

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА ПОДС. Г.В.К., ЕГН: **********,***, обл. Варна, българин, български гражданин, средно образование, неженен, работи, неосъждан.

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ:

 

На 29. 06. 2020 г. в ***************, казал нещо унизително – „да се ебеш в гъза“, за честта и достойнството на М.П.М., в негово присъствие - поради което и на основание чл. 146, ал. 1 и чл. 78 А, ал. 1 от НК, го освобождава от наказателна отговорност, като му налага административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1 000. 00 лв. /хиляда лв./.

 

ОСЪЖДА подс. Г.В.К. да заплати на гр. ищец М.П.М. сумата от 1 000. 00 лв. /хиляда лв./, представляваща неимуществени вреди, причинени от престъпление по чл. 146, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на частната тъжба – 28. 07. 2020 г., до окончателното изплащане на сумата, като отхвърля иска в останалата му част до пълния предявен размер като неоснователен.

 

ОСЪЖДА подс. Г.В.К. да заплати в полза на държавата сумата от 50. 00 лв. / петдесет лв./, представляваща 4 % държавна такса върху размера на уважения граждански иск.

 

ОСЪЖДА подс. Г.В.К. да заплати в полза на гр. ицещ М.П.М. сумата от 800. 00 лв. /осемстотин лв./, представляваща направени по делото разноски.

 

Присъдата подлежи на съдебен контрол в 15 - дневен срок от съобщаването пред ОС – Варна.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

към присъда по НЧХД № 207 / 2020 г.

по описа на РС – Девня,

постановена на 03. 11. 2020 г.

 

М.П.М., ЕГН: ********** е повдигнал обвинение на Г.В.К., ЕГН: **********,***, обл. Варна, българин, български гражданин, средно образование, неженен, работи, неосъждан, затова, че на 29. 06. 2020 г. в ************, казал нещо унизително – „да се ебеш в гъза“, за честта и достойнството на М.П.М., в негово присъствие – престъпление по чл. 146, ал. 1 от НК.

С определение съдът е конституирал М.П.М. като граждански ищец, който претендира от подс. Г.В.К. неимуществени вреди, претърпени от престъпление по чл. 146, ал. 1 от НК, в размер на 5 000. 00 лв. /пет хиляди лв/, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на частната тъжба – 28. 07. 2020 г., до окончателното изплащане на сумата.

В съдебно заседание частният тъжител и неговият повереник поддържат така възведеното обвинение, както и граждански иск. Молят съда да признае подсъдимия за виновен по така повдигнатото обвинение и му наложи справедливо наказание, същевременно да уважи изцяло предявения иск, като присъди и направените по делото разноски.

Подсъдимият се възползва от правото си да даде обяснения по възведеното срещу него обвинение, като поддържа становище, че е невинен. Същият и неговият защитник молят за опхравдателна присъда, както и отхвърляне на граждански иск. Като доводи в тази насока сочат неосъществен състав от обективна и субективна страна. В условията на евентуалност защитата моли съда да наложи наказание в минимален размер и определи също такъв на граждански иск.

 

От събраните по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка :

 

Подс. Г.В.К. работел към ЗК „Съгласие“ ************. На 29. 06. 2020 г. същият прибрал управлявано от него моторно превозно средство в стопанския двор на кооперацията, след което се прибрал в дома си. Непосредствено след това, от двора на кооперацията, телефонна връзка с него осъществил ч. тъж. М.П.М., който изразил претенции относно преждевременно напускане на работа от страна на подсъдимия, който от своя страна му казал „да се ебеш в гъза“. В този момент, в непосредствена близост до двамата били съответно до ч. тъж. М.П.М. – свид. ************, свид. *********Д., свид. И.Д.И., а до подс. Г.В.К. – свид. *********К..

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена като обсъди поотделно и в съвкупност обясненията на подс. Г.В.К., показанията на свид. ************, свид. *********Д., свид. И.Д.И., свид. *********К., справки.

Съдът кредитира обясненията на подс. Г.В.К., че на 29. 06. 2020 г. е провел телефонен разговор с ч. тъж. М.П.М.. В тази част изложеното е логично и последователно, като се подкрепя от показанията на свид. ************, свид. *********Д., свид. И.Д.И., свид. *********К.. Същевременно съдът не кредитира заявеното от същия, че не е казал на частния тъжител „да се ебеш в гъза“. Това се оборва от показанията на свид. ************, свид. *********Д., като следва да бъде акцентирано, че същите са били установени в непосредствена близост до частния тъжител, т. е. имали са пряка чуваемост, като лично са чули изреченото. Не следва да се игнорира и заинтересоваността на подсъдимия да формира удобна защитна версия, което естествено е негово право, но по делото не са налице подкрепящи я доказателства, а оборващи я такива.

По делото се оформиха две групи свидетели, в чиито показания общото е провеждането на телефонен разговор между подсъдимия и частния тъжител, като за думите „да се ебеш в гъза“ има категорично и не такова становища.

Съдът приема, че свид. ************, свид. *********Д. са били установени в непосредствена близост до частния тъжител, по време на проведения от него с подсъдимия телефонен разговор, респективно следва резонния извод, че същите са имали пряка чуваемост, т. е. са чули разговора между страните, вкл. и думите „да се ебеш в гъза“. Наличието на незначителни противоречия в техните показания съдът отдава на факта, че споделеното е с характер на реално преживяване и е наситено с емоционален пълнеж, предвид случилото се. Същевременно показанията им в достатъчна степен дават отговор на относимите факти, т. е. отклоненията и относителните разлики в подробностите не променят цялостния смисъл на изложеното. В този смисъл съдът кредитира изцяло показанията на свид. ************, свид. *********Д. като логични, последователни, вътрешно непротиворечиви, кореспондиращи с приетата от съда фактическа обстановка и относими към предмета на доказване в настоящето наказателно производство.

Съдът приема, че свид. И.Д.И. е бил в непосредствена близост до частния тъжител, а свид. *********К. в такава до подсъдимия, по време на проведения телефонен разговор между двете страни. Действително тези свидетели не са чули конкретно думите „да се ебеш в гъза“, но и двамата са чули гласни реакции от страна на частния тъжител, а именно първия - че е бил псуван, а втория – че ще си търси правата в съда, което е поне индиция, че подсъдимия е изрекъл такива думи спрямо частния тъжител, макар и същите да не могат да бъдат конкретизирани от тези свидетели. В тази връзка следва да бъде отбелязано, че свид. *********К. изрично заявява, че е чул „откъслени думи“, а и не следва да се игнорира факта, че същия е баща на подсъдимия, респективно основателно може да се приеме, че е налице заинтересованост от изхода на делото. В този смисъл съдът кредитира показанията на свид. И.Д.И., свид. *********К. като непротиворечащи с останалия кредитиран доказателствен материал, като визираната непълнота отдава на неследене на целия проведен разговор между подсъдим и частен тъжител.

Останалите събрани писмени доказателства и доказателствени средства съдът кредитира изцяло, като прие, че са единни, непротиворечиви, взаимно допълващи се, кореспондират със събраните по делото гласни доказателства и са относими към предмета на доказване по делото. Същите дават данни относно съдимост, характеристични данни, разноски.

 

Така установената фактическа обстановка обуславя следните правни изводи на съда :

 

Извършеният наказателно - правен анализ на така установеното дава основание на съда да приеме, че подс. Г.В.К. е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл. 146, ал. 1 от НК.

От обективна страна е налице едната форма на изпълнителното деяние – казване на нещо унизително за честта и достойнството на ч. тъж. М.П.М., а именно изреченото от подс. Г.В.К. към него „да се ебеш в гъза“. Доколкото това дава отрицателна оценка и характеризира също такива качества за индивид, като противоречи на приетите в обществото морални норми за нормално човешко общуване, безспорно са унизителни за честта и достойнството. Не подлежи на съмнение и факта на личното възприемане на това от частния тъжител. За съда по безспорен и категоричен начин е установено и авторството. Горното съдът прие въз основа на показанията на свидетели. Отчитайки интензитета, упоритостта, мястото, присъстващи, последици, съдът изключва приемането на малозначителност на деянието.

От субективна страна деянието е извършено умишлено. Подсъдимият е предвиждал настъпването на обществено - опасните последици, като е съзнавал, че казаното е унизително за честта и достойнството на частния тъжител, като е целял именно това – изреченото да бъде възприето от него. Горното съдът прие въз основа на цялостното поведение на подсъдимия, обективирано по делото, от вида и последователността на действията му.

Като причина за извършване на престъплението следва да се отбележи несъобразяването и незачитането на обществените отношения, които осигуряват неприкосновеността на личното чувство за достойнство.

Съдът намира, че в случая са налице предпоставките по чл. 78 А, ал. 1 от НК за освобождаване на подс. Г.В.К. от наказателна отговорност и налагане на същия на административно наказание : 1. за престъплението по чл. 146, ал. 1 от НК, което е умишлено, се предвижда наказание „Глоба“ от хиляда до три хиляди лева, вкл. и възможност за „Обществено порицание”; 2. видно от приложената по делото справка съдимост, деецът не е осъждан и не се е ползвал от привилегията по чл. 78 А, ал. 1 от НК; 3. от деянието не са причинени имуществени вреди. Но за да бъде индивидуализирано наказанието следва да се отчетат обществената опасност на деяние и деец, смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства, подбудите за извършване.

Съдът отчете по отношение на дееца - чисто съдебно минало, доказващо формирано трайно правилно отношение към законоустановения ред в страната, като извършеното се явява изолиран акт в неговото поведение, наличие на добри характеристични данни, ползване с добро име в обществото, утвърдени трудови навици и същевременно проявена от същия изключителна дързост, по отношение на деянието – изключителна арогантност, като подбуди - незачитане неприкосновеността на личното чувство за достойнство, слаби морално – волеви задръжки, неспазване на установения в страната правов ред. Горното обуславя извода за сравнително ниска обществена опасност на деец и относително невисока относно деяние, при значителен превес на смекчаващи вината обстоятелства. Предвид изложеното съдът счита, че на подсъдимия следва да бъде наложено наказание по чл. 78 А, ал. 1 от НК в размер към минимума, предвиден в закона, а именно „Глоба” в размер на 1 000. 00 лв. /хиляда лв./.

Съдът счита, че наложеното е съответно на извършеното. Същото дава възможност на подсъдимия да се поправи и превъзпита към спазване на законите и добрите нрави, както и да се въздейства предупредително върху него. Съдът прецени, че наказание в този размер би се оказало достатъчно за постигането на целите по чл. 36, ал. 1 от НК, с оглед особеностите на конкретните деяние и деец. Съдът намира, че същото ще принуди подсъдимия да преосмисли отношението си към обществените отношения в областта на неприкосновеността на личното чувство за достойнство, грубо нарушени в конкретния случай.

Съдът намира, че предявения граждански иск е допустим, доколкото настъпилите за пострадалия неимуществени вреди имат за източник деянието на подсъдимия, което е предмет на обвинението и същото е извършено виновно. Същият се явява доказан по основание предвид обстоятелството, че съдът прие, че обвинението по чл. 146, ал. 1 от НК е доказано по несъмнен начин. Размерът на неимуществените вреди следва да овъзмезди пострадалия за всички отрицателни последици, които са настъпили в резултат на деянието, въпреки, че те нямат цена. При определянето им съдът отчете обстоятелствата при които е извършено престъплението, начина на осъществяване и причинените морални страдания. С оглед правомощието си, съдът счете за справедливо да определи обезщетение в размер на 1 000. 00 /хиляда лв./, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на частната тъжба – 28. 07. 2020 г., до окончателното изплащане на сумата, което счита, че ще овъзмезди тъжителя за причиненото му, като в останалата част, а именно разликата между уважената и предявената сума, беше отхвърлена.

Подсъдимият беше осъден да заплати в полза на държавата сумата от 50. 00 лв., представляваща 4 % държавна такса върху размера на уважения иск, както и в полза на частния тъжител сумата от 800. 00 /осемстотин лв./, представляваща направени по делото разноски.

В този смисъл съдът постанови присъдата си.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: