О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№...
Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание
на двадесет и първи април две хиляди и двадесета година, в състав:
Председател:
Веселка Иванова
с участието на секретаря Миглена Костадинова и прокурора Владимир Дилков, като разгледа докладваното от съдията Веселка Иванова ЧНД № 129 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.437, ал.2 НПК и е образувано по молба на М.Т.А., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр.Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се твърди, че молителят е придобил това право, тъй като е изтърпял изискуемата се част от наказанието и е дал доказателства за своето поправяне - в затвора има примерно поведение и изпълнява целите и задачите, заложени в плана на присъдата.
Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр.Враца със справка за изтърпяната част от наложеното наказание и неизтърпения остатък от 23.03.2020 г., доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл.155 ЗИНЗС, изготвен на 19.03.2020 г., план на присъдата по чл.156 ЗИНЗС, 3 бр.докладни записки, протокол № 51/23.03.2020 г. за претърсване и обиск на лишени от свобода и личното затворническо досие на осъдения А..
Допълнително са изискани и приложени становище на началника на затвора гр.Враца изх.№ 1571/15.04.2020 г. и повторен доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл.155 ЗИНЗС, изготвен на 14.04.2020 г.
В съдебно заседание осъденият, във видеоконферентна връзка по скайп, поддържа
молбата си и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване
на остатъка от наложеното му наказание.
Представителят на Затвора гр.Враца, упълномощен по чл.15, ал.2 ЗИНЗС,
изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е
изтърпял повече от половината от наложеното наказание и с поведението си е дал достатъчно
доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до
момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.
Участващият в съдебното производство прокурор от ОП гр.Враца дава становище за основателност на молбата по съображения, че са налице и двете предпоставки за условно предсрочно освобождаване по чл.70 НК – изтърпяната част от наложеното наказание и достатъчно доказателства за поправянето на осъдения, с оглед на което прави искане за уважаването й.
Врачански окръжен съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:
М.Т.А. е осъден и изтърпява наказание от 10 месеца лишаване от свобода по н.о.х.д.№ 9488/2017 г. по описа на СРС, за престъпление по чл.195, ал.1, т.7, вр.чл.194, ал.1, вр.чл.28, ал.1 НК, при първоначален общ режим.
Осъденият е започнал да търпи наказанието на 05.10.2019 г. Към настоящия момент е изтърпял фактически 6 месеца и 16 дни, от работа му се зачита 1 месец и 25 дни, или общо 8 месеца и 11 дни. Остатъкът е 1 месец и 19 дни. От изложеното е видно, че лишеният от свобода А. фактически е изтърпял не по-малко от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл.70, ал.1, т.1 НК. Следователно, налице е първата законова предпоставка, необходима за постановяване на условно предсрочно освобождаване.
На следващо място, съдът следва да прецени дали осъденият е дал доказателства за своето поправяне. В тази връзка на внимателно изследване и преценка подлежат всички данни за неговата личност и действителните доказателства за неговото поправяне и положително личностово развитие.
Представените от затворническата администрация два доклада за оценка на риска от рецидив и вреди по чл.155 ЗИНЗС и индивидуален план на присъдата по чл.156 ЗИНЗС безспорно сочат, че лишеният от свобода А. се поправя и превъзпитава. При първоначалната оценка е регистриран висок риск от рецидив, възлизащ на 85 точки. Рискът от вреди за обществото също е висок, определен от характера на извършеното користно-насилствено престъпление. Оценката на риска от вреди по време на изтърпяване на наказанието по отношение на останалите лишени от свобода е в средни стойности, а спрямо служителите на затвора е ниска. Рискът от суицид и самонараняване е среден.
Като дефицити, по които има остра нужда от корекции, са определени следните зони: криминално минало – първите криминални прояви са още в непълнолетна възраст, като А. е бил регистриран в ДПС; отношение към правонарушението – осъденият не признава вината си и е със самооправдателни нагласи, само формално съжалява за жертвата; образование и обучение - неграмотен, без квалификация и ценз; начин на живот и обкръжение - интегриран е в криминалните среди и е податлив на тяхното влияние, има безразсъдно и рисково поведение; трудова заетост - липсват трудови навици; междуличностни проблеми - инфантилен, личностно и социално незрял, импулсивен, възможни са прояви на агресия при засягане на лични интереси; умения за мислене – не разпознава проблемите си, липсват умения за правилното им разрешаване, не осъзнава последиците от криминалното си поведение, липсва целеполагане. С оглед на проблемните зони в плана за изпълнение на присъдата са заложени като цели приучване към ред и спазване на правила и поемане на отговорност за собственото си поведение; разпознаване на проблемите и поставяне на основни цели за в бъдеще; осмисляне на отношението към приятелския кръг; развиване на отговорности и умения за участие в курсове и занятия; създаване на постоянни трудови навици.
При извършената междинна ревизия на оценката на риска са отчетени множество положителни промени. Рискът от рецидив е понижен на 75 точки и е преминал в границите на среден, рискът от вреди за останалите лишени от свобода е намален на нисък, а за останалите категории е запазил стойностите си от първоначалната оценка. Положителни промени са отчетени и в почти всички зони на дефицит, с изключение на раздела "умения за мислене".
При последната оценка рискът от рецидив е понижен допълнително на 69 точки. Рискът от вреди за обществото е непроменен-продължава да е среден, като факторите, които могат да го повишат са свързани с негативното влияние на обкръжението. Положителната тенденция от предходната оценка по отношение на дефицитните зони се е запазила, като в резултат на преживените ограничения и проведената корекционна работа с осъдения са постигнати допълнително положителни резултати в разделите "междуличностни проблеми" и "умения за мислене". Лишеният от свобода А. осъзнава причините, довели до правонарушението, склонен е да преосмисли криминалното си поведение и се стреми към ограничаване на негативното влияние на криминалната среда. Показва желание и стремеж към позитивна промяна, като търси алтернативни и законосъобразни варианти за разрешаване на проблемите си. Освен това същият има добро поведение-през учебната 2018/2019 г. е посещавал учебните занятия. След преместването му в ЗОЗТ-Бойчиновци през м.март 2019 г. е започнал работа по чл.80 от ЗИНЗС като хигиенист. След връщането му в корпуса на затвора, по негово желание, отново е продължил да посещава учебните занятия. За сериозно отношение към учебния процес и активно участие в извънкласните форми е бил награден с "писмена похвала". По собствено желание е включен и активно е участвал в две специализирани групови работи - "Толерантност в затвора-толерантност в живота" за периода 12.06.2019 г. до 10.07.2019 г. и "Овладяване на гнева" за периода 26.11.2019 г. до 10.12.2019 г. Освен това същият е с добри ресурси за успешна ресоциализация-няма зависимост към алкохол и наркотици, нито емоционални проблеми, жилищно устроен е и има подкрепата на близките си. В трудоспособна възраст е, като притежава опит в областта на строителството и дърводобива.
Отчетените положителни промени са дали основание и в двата изготвени доклада за оценка на риска от рецидив и вреди да залегне констатацията, че при л.св. А. се наблюдава положителна личностова промяна и нагласа за водене на законосъобразен начин на живот.
След изготвянето на първия доклад по чл.155 ЗИНЗС обаче, на 23.03.2020 г. е било извършено претърсване в спалното помещение, в което е настанен осъдения А. и обиск на лишените от свобода, настанени в него. В изготвените по случая докладни записки е посочено, че са били открити неразрешени вещи-мобилен телефон в работен режим и реотан за отопление, включен към ел.мрежа. Тези нови факти са дали основание за първоначално отрицателно становище на началника на затвора, като е прието, че А. само формално е спазвал добро поведение и извършеното от него дисциплинарно нарушение не се вписва в изискванията на чл.439а НПК. В последващия доклад за оценка на риска от вреди по чл.155 ЗИНЗС, изготвен на 14.04.2020 г. е отбелязано, че след изслушването на л.св.А. на 08.04.2020 г. по реда на чл.105 ЗИНЗС не са събрани категорични доказателства именно той да е извършил коментираното по-горе дисциплинарно нарушение, поради което на същия няма да бъде наложено дисциплинарно наказание. Предвид това, окончателното становище на началника на затвора е за уважаване на молбата на осъденото лице за условно предсрочно освобождаване.
При тези данни
съдът приема, че към настоящия момент са налице и двете материално - правни
предпоставки, визирани в разпоредбата на чл.70, ал.1 НК – фактическо изтърпяване
на повече от 1/2 от наказанието и наличието на убедителни доказателства за
поправянето на осъдения, което обуславя предсрочното му условно освобождаване
от неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода в размер на 1 месец и 19
дни.
Съобразно
разпоредбата на чл.70, ал.6 НК на осъдения следва да се определи изпитателен
срок в размер на остатъка от неизтърпяната част от наказанието.
При горните
съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд
О П
Р Е Д
Е Л И:
ОСВОБОЖДАВА
УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО М.Т.А., роден на *** г. в гр.***, понастоящем в
Затвора гр.Враца, български гражданин, с ЕГН **********, от изтърпяване на неизтърпяната част от наказанието
лишаване от свобода, наложено му по н.о.х.д. № 9488/2017 г. по описа на СРС, в
размер на 10 месеца лишаване от свобода, с остатък 1 месец и 19 дни.
ОПРЕДЕЛЯ на
основание чл.70, ал.6 НК на М.Т.А. изпитателен срок в размер на 1 месец и 19
дни.
Определението
подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като
същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен
ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.
След влизане в сила на определението, препис от същото
да се изпрати на Затвора-Враца и РС-*** за отметка в бюлетина за съдимост на
осъдения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: