Решение по дело №982/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260051
Дата: 22 март 2021 г. (в сила от 17 юни 2021 г.)
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20205310200982
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 декември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Асеновград, 22.03.2021 година

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          АСЕНОВГРАДСКИ  РАЙОНЕН СЪД, втори  наказателен състав в публично съдебно заседание на четвърти  февруари  през  две хиляди двадесет и първа  година, в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БЕДАЧЕВ

 

       с участието на секретаря  Ася Иванова , като разгледа НАХД № 982 по описа на Асеновградски  районен съд – І­­­І н.с. за 2020 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

       Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

       Обжалвано е наказателно постановление №  А-1094 от 13.10.2020 г., издадено от Началника на РУ -гр.Асеновград  – П.К.Б. , с което на М. Н. Б.  с ЕГН:********** *** на основание чл. 80 т.5 от Закона за българските лични документи е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50  лева, за нарушение по чл.6 от  Закона за българските лични документи.

       Жалбоподателят Б.  в жалбата си и  в съдебно заседание чрез пълномощника – адв. М. оспорва наказателното постановление като незаконосъобразно и неправилно . Отрича факта на нарушението, сочи нарушения на административно-производствените правила в процедурата по издаването на  НП  и иска от  съда пълната му отмяна.

       Въззиваемата страна РУ- Асеновград  не изпраща представител.

       Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе в предвид доводите, изложени в жалбата и от страните намери за установено следното от фактическа страна:

       С акт за установяване на административно нарушение от 18.08.2020 г. е било констатирано, че на същата дата около 15,00 часа  в гр. Асеновград , на пл.“Академик Николай Хайтов“ № 8, жалбоподателят Б.  при извършена полицейска проверка не е представил документ за самоличност - лична карта или друг заместващ го документ за установяване на самоличността му. За констатираното нарушение на  жалбоподателя  Б. бил съставен  процесният  АУАН . След като му бил предявен за подпис , същият го подписал с особено мнение, но без да отрази конкретни възражения. Такива не са били подадени пред началника на РУ-гр.Асеновград и в срока по чл. 44 ал.1 от ЗАНН.  Въз основа на съставения АУАН по-късно от компетентния за това орган - Началника на РУ-Асеновград , било издадено и обжалваното наказателно постановление, в което са преповторени констатациите от  АУАН  и за горното нарушение на Б.  е наложена глоба в размер на 50 лв.

          При така  установената  фактическа обстановка и след като провери  изцяло и във връзка с възраженията на жалбоподателя  законосъобразността и обосноваността на наказателното постановление  съдът намира следното от  правна страна: 

          Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА и следва да се разгледа по същество. Разгледана по същество същата е  НЕоснователна.

          НП е издадено, а  предхождащия го АУАН е съставен от компетентните за това органи. В процедурата по съставянето на АУАН не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. НП е в изискуемата от закона форма , подписано е от административно-наказващия орган и съдържа необходимите реквизити по чл. 57 от ЗАНН. При описанието на нарушението са посочени всички елементи от неговия състав. Нормата на чл. 6 от ЗБЛД  въвежда задължение за гражданите  при поискване от компетентните длъжностни лица, определени със закон, да удостоверят своята самоличност. Правилно нарушението е отнесено към съответната санкционна разпоредба – чл.80 т.5 от ЗБЛД ,  която предвижда глоба в размер от 50 до 300 лева за лице, което  не представи български личен документ при поискване от компетентните длъжностни лица. Наложената санкция – глоба в размер на 50 лв. е в минималния   размер на предвидения в тази норма диапазон, поради което  е безпредметно да се обсъжда  допълнителната и  редукция.  При определяне размера на наказанието  административно-наказващият орган е съобразил изискванията на чл. 27 от ЗАНН.   Същият правилно е преценил тежестта на нарушението и наличието на смекчаващи  отговорността обстоятелства, каквито са възрастта на нарушителя, поради което и така наложеното наказание се явява справедливо.

По отношение на разноските. Съгласно нормата  на чл. 63, ал.3 ЗАНН страните имат право на разноски. Такива обаче се претендират само от жалбоподателя . С оглед изхода на делото и отхвърлянето на оспорването такива не следва да му се присъждат.

 

         Предвид изложеното и като  намери , че обжалваното НП е законосъобразно обосновано и правилно  на основание чл. 63 от ЗАНН, съдът

 

                                                      Р  Е  Ш  И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №  А-1094 от 13.10.2020 г., издадено от Началника на РУ -гр.Асеновград  – П.К.Б. , с което на М. Н. Б.  с ЕГН:********** *** на основание чл. 80 ал.5 от Закона за българските лични документи е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 50  лева, за нарушение по чл.6 от  Закона за българските лични документи.

          РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване  пред Административен  съд- гр. Пловдив  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: