Решение по дело №2378/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260720
Дата: 5 май 2021 г.
Съдия: Цветанка Тодорова Бенина
Дело: 20201100902378
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 3 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е №....................

Гр. София, 05.05.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-5 състав, в открито заседание при закрити врата, проведено на единадесети март през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                                   СЪДИЯ : ЦВЕТАНКА БЕНИНА

при секретаря Антоанета Стефанова, като разгледа докладваното от съдията търговско дело N 2378 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.625 и сл. от ТЗ.

В молбата си ЕТ„С.К.“ сочи, че на 02.12.2011г. сключил договор за прехвърляне на търговското си предприятие в полза на Б.М.А., като последният се задължил да впише обстоятелствата по извършената продажба в Търговския регистър по партидата на търговеца, което не бил сторил. Приобретателят по договора починал през 2017г., като молителят узнал за това малко преди подаването на молбата, както и за наличието на множество непогасени задължения към кредитори. При справка в НАП молителят установил, че не били подавани годишни финансови отчети  на ЕТ„С.К.“ в периода след 2011 г.  Сочи, че по отношение на търговеца е налице състояние на неплатежоспособност, като същият не е в състояние да изпълни задълженията си към кредиторите; не разполага с парични средства и налично имущество; не извършва търговска дейност и не реализира приходи. Молителят заявява, че е спрял плащанията си към частните си кредитори, като последното извършено такова било на 11.11.2020 г.

Моли да бъде открито производство по несъстоятелност поради настъпила неплатежоспособност на търговеца, като при условията на евентуалност заявява основание за свръхзадълженост на търговеца.

Предявена е молба с правно основание чл. 625 ТЗ от длъжника ЕТ„С.К.“.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото писмени доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

По делото са приети справки от СДВР – Отдел Пътна полиция и Агенция по вписванията, от които е видно, че не се установява дружеството молител да притежава имущество, регистрирано по съответния ред. От справката от ТД на НАП – София е видно, че към момента на изготвянето й – 31.12.2020 г., не са налице наложени обезпечителни мерки и инициирано принудително изпълнение срещу имущество на ЕТ“С.К.

Представено е Удостоверение изх. № 00383/12.01.2021 г., издадено от ЧСИ – Ал. Б.относно непогасените задължения на С.К.С.по изп.д.№ 20128500401156 и изп.д.№ 20148500401270 и възлизащи съответно на 36348.59 лв. и на 8456.91 лв.

По делото е изслушана съдебно финансово-икономическа експертиза /СФИЕ/, от заключението по която се установява финансовото състояние на едноличния търговец през отчетния период 2017 г. – 2020 г., вкл. В заключението си вещото лице сочи, че при проверка при молителя е установено, че за посочения отчетен период не са съставяни годишни финансови отчети. Според изложеното от вещото лице, приложените по делото счетоводни баланси подписани от молителя, са неправилни, непълни и водят до невярна счетоводна информация. Според експертизата, приложимите коефициенти за установяване финансово-икономическото състояние на търговеца като такъв, а именно – коефициент на обща ликвидност, коефициент на бърза ликвидност, коефициент на незабавна ликвидност и коефициент на абсолютна ликвидност, са с нулеви стойности, като вещото лице е направило извод, че търговецът не е в състояние да погаси задълженията си, включително и текущите такива, като се намира в състояние на неплатежоспобност. Определена е и стойността на коефициента на финансова автономност чрез съпоставяне на собствения капитал с привлечения такъв, като за отчетния период 2017г. - 2020 г. съществуващите задължения на търговеца не са обезпечени с имущество, при което молителят се намира в пълна зависимост от кредиторите си, респ. неплатежоспособност. Предвид стойността на коефициента на задлъжнялост, в посочения период търговецът се намира в състояние на свръхзадлъжнялост. В заключението по експертизата се сочи, че според счетоводните записи и установените задължения, финансовото състояние на търговеца е трайно увредено, не притежава имущество, не извършва реална стопанска дейност, като предвид установените изискуеми задължения със съдебни решения приложени по делото, датата на която може да се приеме, че търговецът обективно не е в състояние да изпълни, е 31.12.2011 г. През м. 11.2020 г. са били извършени няколко минимални плащания към кредитори в общ размер на плащанията от 29 лв.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Молбата по чл. 625 ТЗ е подадена от легитимиран за това правен субект, доколкото според твърденията на молителя същият се явява длъжник по търговски сделки. В този смисъл са индивидуализирани и вземанията на кредиторите според представения списък, а именно начислени и непогасени задължения по договори за продажба на стоки, включително и продажба на електроенергия, предоставени услуги, начислена неустойка поради неизпълнение на договорно задължение, вземания за законна лихва и съдебни разноски. Безспорно е качеството му на търговец по смисъла на чл. 1, ал. 1 ТЗ като физическо лице, извършващо по занятие търговска дейност и възникване на задълженията му във връзка с упражняваната от него търговска дейност. Съобразно разпоредбата на чл. 626 ТЗ, в задължение на длъжника е вменено да поиска от съда откриване на производство по несъстоятелност, което следва да бъде сторено в 30-дневен срок от изпадането му в неплатежоспособност.  За да бъде признато от съда това състояние, следва да бъде установено, че то е трайно, касаещо системно задлъжняване към кредитор/и на търговеца – длъжник, т.е. че не се касае за изпадането му в забава при единично неплащане на задължение при настъпване на неговата изискуемост. В този смисъл, от приетото по делото заключение по СФИЕ съдът приема за установено, че по отношение на дружеството – молител е налице такова състояние. От заключението на вещото лице се установи нулев коефициент на обща ликвидност за отчетния период 2017 г. – 2020 г., като положението е съществувало като такова и в периода преди това, с оглед преустановяване плащанията към кредиторите от края на 2011 г. Не се установява в периода от 2012г. към датата на завеждане на молбата по чл. 625 ТЗ търговецът да се е намирал в състояние годно да поддържа търговската си дейност при реализиране на приходи и разходи, без изпадането му в състояние на задлъжнялост и невъзможност да  се издължи. При това положение, следва да се приеме за установено, че периодът на затрудненото му материално положение е продължителен и показателен за установено трайно състояние, което е обективно при невъзможност на търговеца да покрие задълженията към кредиторите си, което от своя страна е показателно за неговата неплатежоспособност. Не се установява молителят да разполага с имущество, с което да погаси задълженията си към отделните кредитори, установени в общ размер от 46 543.86 лв. Установи, че не упражнява търговска дейност, при която да реализира печалба за натрупване на авоари, с които да покрива разходите си.

Основанието, на което се е позовал молителят за откриване на производство по несъстоятелност, е неплатежоспособността, като на изследване подлежат предпоставките за възникването й като трайно константно икономическо състояние. В този смисъл, установи се, че молителят не разполага с краткотрайни активи, които да са съответни на стойност на краткосрочните му задължения. Краткосрочните задължения са тези с настъпила изискуемост към момента на завеждане на молбата, като следва да бъдат свързани с търговската му дейност и длъжникът да е спрял плащанията им. От значение е актуалното към момента икономическо състояние на дружеството, съобразно което съдът намира, че длъжникът не е в състояние да изпълни задълженията си към кредиторите. В този смисъл установеното финансово-икономическо състояние на молителя е съответно на дадената дефиниция за неплатежоспособност в чл. 608, ал. 1 ТЗ.

В допълнение на мотивите, състоянието на неплатежоспособност се установява и при прилагане на законоустановената презумпция на чл. 608, ал. 2 ТЗ, която предвижда наличието на такова в случаите, когато търговецът не е заявил за обявяване в Търговския регистър годишните си финансови отчети за последните три години от изследвания период. В случая, от заключението по СФИЕ се установи, че не са налице изготвяни от молителя финансови отчети, като при служебна справка в ТРРЮЛНЦ при АВ съдът установи, че не е налице обявен такъв по партидата на ЕТ“С.К. за период повече от три години от датата на подаване на молбата по чл. 625 ТЗ.

Според експертизата, датата на която може да се приеме, че едноличният търговец е преустановил плащанията към кредиторите си е 31.12.2011 г., като последващите спорадични плащания по задълженията с незначителни суми не може да бъдат приравнени на плащания за удовлетворяване на кредиторите при обективна възможност за това. При това положение, за начална дата на неплатежоспобността следва да бъде приета първата дата от 2012 г. – 01.01.2012г., в какъвто смисъл съдът дължи произнасяне в решението си.

С оглед гореизложено, налице са в тяхното кумулативно единство предпоставките за постановяване на решение по реда на чл. 630, ал. 1 ТЗ, като бъде назначен временен синдик на дружеството и свикано Първо събрание на кредиторите.

Доколкото от заключението по СФИЕ се установи липсата на активи в имуществото на молителя, на основание чл. 629 б ТЗ следва да бъде указано предвнасянето на разноски в размер на 5000 лв.  от длъжника или неговите кредитори, необходими за откриване на производството по несъстоятелност. В противен случай, приложими са последиците, предвидени в нормата на чл. 632, ал. 1 ТЗ. Постановяване на решение с реквизитите по чл. 630, ал. 1, т. 3 и т. 5 ТЗ следва да бъде отложено след представяне на доказателство за привнесени разноски за откриване производство по несъстоятелност.

Водим от горното и на основание чл.632, ал.1   ТЗ, СГС

 

Р   Е   Ш   И

 

ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на ЕТ“С.К. ЕИК ******, със седалище и адрес на управление *** и ОПРЕДЕЛЯ НАЧАЛНА ДАТА на неплатежоспособността01.01.2012 г.

ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ, на основание чл.630, ал.1 ТЗ,  по отношение ЕТ“С.К. ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на предприятието на ЕТ“С.К. ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***.

ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор на имуществото на ЕТ“С.К. ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***.

УКАЗВА на основание чл. 629 б от ТЗ на молителя и на всички кредитори в 7-седмичен срок от вписването на настоящото определение в книгата по чл.634в ТЗ да представят доказателства, че едноличния търговец разполага с достатъчно имущество, необходимо да обезпечи разноските в производството по несъстоятелност или респ. доказателство за привнесени разноски по сметка на Софийски градски съд в размер на 5 000 лв., като им указва, че в противен случай съдът може да приложи последиците на чл. 632, ал.1 ТЗ.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър, от когато подлежи на обжалване в 7- дневен срок от пред Софийски апелативен съд.

ПРЕПИС от решението да се изпрати незабавно на Агенцията по вписванията за вписване на решението в търговския регистър, на основание чл.622 ТЗ.

СЪДИЯ: