Решение по дело №2113/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260065
Дата: 11 февруари 2021 г.
Съдия: Красимир Маринов Димитров
Дело: 20204430202113
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р      Е      Ш      Е      Н      И      Е

 

 

11.02.2021 г.

номер ..................                                                                              град ПЛЕВЕН

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Плевенски районен съд

на 13 януари

XIII наказателен състав

година 2021

В публично заседание в следния състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

КРАСИМИР ДИМИТРОВ

 

Секретар: ПЕТЯ КАРАКОПИЛЕВА

Като разгледа докладваното от съдия ДИМИТРОВ

НАХД № 2113/2020 г. по описа на РС - Плевен

и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

ПРОИЗВОДСТВОТО е по реда на чл. 59 ал. І от ЗАНН.

 

Постъпила е жалба от страна на ***, с ЕГН: ********** *** против Наказателно постановление № 714 от 14.10.2020 г. на ***на Регионална Дирекция по горите – гр. Ловеч, с което на основание чл. 275, ал. 1, т. 2 от ЗГ и чл. 53, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН и чл. 270 от ЗГ е наложил на *** глоба в размер на 100 лв. за извършено нарушение по чл. 148, ал. 12 от ЗГ, във вр. с чл. 14б, ал 1 от Наредба № 1/30.01.2012 г. за контрола и опазване на горските територии.

В съдебно заседание жалбоподателя редовно и своевременно призован, не се явява и не ангажира допълнителни писмени и гласни доказателства в подкрепа на изложеното в жалбата си.

Административно наказващият орган, редовно призован, не се представлява и не изразява допълнително становище относно подадената жалба или ангажирането на допълнителни писмени и гласни доказателства.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание и предвид така установената фактическа обстановка направи следните правни  изводи:

Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, допустима е, разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА .

Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение № 714 от 02.10.2020 г., съставен от актосъставителя ***– горски надзирател, от който е видно, че:

На 30.09.2020 г. в 14:30 часа, в ***, по ул. ***, географски кординати – четиридесет и три градуса , тридесет и две минути, десет секунди – северна ширина и двадесет и четири градуса, тридесет и пет минути и дванадесет секунди – източна дължина, в качеството си на водач на товарен автомобил ***, с рег. № ***, транспортира 3 /три/ пр.кум.м. /пространствени кубически метра/ дърва за огрев /гледичия/, с превозен билет № 5406/00232 от 30.09.2020 г., маркирани с контролна горска марка ***, без превозното средство да е оборудвано с устройство за позициониране и проследяване на движението му – GPS /джи пи ес/устройство.

Нарушение на чл. 148, ал. 12 от Закона за горите, във вр. с чл. 14б, ал. 1 от Наредба № 1/30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии..

Актът за установяване на административно нарушение е съставен в присъствието на жалбоподателя, предявен му е по реда на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН за запознаване със съдържанието му и подписване.

Спазено е и изискването на чл. 43, ал. 5 от ЗАНН за връчване на препис от акта на жалбоподателя.

В срока и по реда на чл. 44, ал.1 от ЗАНН жалбоподателят е депозирал писмени възражения.

Въз основа на така съставения АУАН административно-наказващият орган е приел за установено описаното в АУАН-а и е издал наказателното постановление.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган, въз основа на АУАН съставен от оправомощено за това лице.

От показанията на актосъставителя *** е видно, че товарния автомобил описан в АУАН-а се е движел в землището на с. ***, спрял го е за проверка, при която е установил, че жалбоподателят е притежавал превозен билет за превоз на дървесина, но товарният автомобил не е бил оборудван с GPS устройство.

 От показанията на свидетеля ***се установява, че жалбоподателят е спрян за проверка в с. *** точно пред адреса на който жалбоподателят е следвало да достави дървесината.

В хода на проверката жалбоподателят не е отрекъл че товарният автомобил не е снабден с GPS устройство.

В АУАН изрично в графа място, където е извършено нарушението е посочено – ***, ул. ***.

         С оглед на гореизложеното съдът констатира, че според разпоредбата на чл. 148, ал. 12 от ЗГ товарните превозни средства, транспортиращи дървесина и недървесни горски продукти, както и мобилните обекти по чл. 206 от същия закон трябва да бъдат снабдени с изправни и функциониращи устройства за позициониране и проследяване на движението им (GPS). Аналогично задължение е предвидено в чл. 14б, ал. 1 от Наредба № 1/30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии.

Безспорно е установено по делото, а и не се оспорва от страните, че на посочените в наказателното постановление дата и място е превозвал с  посочения в НП товарен автомобил описаната дървесина, както и че автомобилът не е бил снабден с такова устройство.

Независимо от потвърждаването на изложените в наказателното постановление фактически твърдения съдът намира, че жалбоподателят не е осъществил състава на вмененото му административно нарушение, тъй като не е адресат на задължението по чл. 148, ал. 12 от ЗГ.

От съдържанието на сочената за нарушена разпоредба се установява, че законодателят свързва изпълнението на същата с разпоредбата на ал. 11, като последната предвижда, че условията и редът за движението по горските пътища, за поставяне на пътни знаци и техните образци, както и образците на документите за достъп до горските територии се определят с Наредба на министъра на земеделието и храните и министъра на вътрешните работи.

Нормата на чл. 148, ал. 12 от ЗГ, предвид нейното място в нормативния акт, налага извода, че последната също въвежда задължение по отношение товарни автомобили, транспортиращи дървесина, при движение в горските територии и по горските пътища и при превоз на дървесни продукти в рамките на населено място, след закупуването им от съответен склад. Отделно от това, сочената за нарушена норма се намира именно в глава седма от закона, наименована “Достъп до горите”.

От събраните в хода на съдебното следствие доказателства се установява, че е извършен транспорт на дървесина до адреса, изрично посочен в издадения превозен билет е извършен с товарен автомобил, който не е бил снабден с изправно и функциониращо устройство за позициониране и проследяване на движението им - GPS.

Съдът намира, че с поведението си жалбоподателят не е нарушил разпоредбата на чл. 148, ал. 12 от ЗГ, във вр. с чл. 14б, ал. 1 от Наредба № 1/30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии, тъй като за него не е възникнало задължение да снабди товарния си автомобил с изискуемото от цитираните норми устройство. Същият не е натоварен с това задължение, тъй като не е осъществявал транспортиране на дървесина в горските територии и по горските пътища.

Съгласно разпоредба на чл. 14б, ал. 1 от Наредба № 1 „Товарните превозни средства, транспортиращи дървесина и недървесни горски продукти, както и мобилните обекти по чл. 206 от ЗГ, трябва да бъдат снабдени с изправни и функциониращи устройства за позициониране и проследяване на движението им (GPS устройства), а съгласно ал. 3 от същата „Собствениците/ползвателите на товарни превозни средства и мобилни обекти по чл. 206 ЗГ са длъжни да осигуряват непрекъснато функциониране на GPS устройството, както и достъп до информацията от него. Редът и условията за достъп се определят със заповед на изпълнителния директор на ИАГ“. Техни /на собствениците или ползвателите/, а не на водача на товарното превозно средство са задълженията не само да осигурят функционирането на GPS устройството, а и да осигурят достъп до информацията от него и какъвто ***не е /такъв би бил например наемателя на един автомобил/.

От казаното по-горе е видно, че на водачът на автомобила, какъвто се явява жалбоподателят, не може да бъде търсена административно наказателна отговорност, за така констатираното и описано в обжалваното НП административно нарушение.

По изложените съображения съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е неправилно и като такова следва да бъде отменено, тъй като жалбоподателят не е осъществил състава на вмененото му административно нарушение.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

         

                                      Р     Е     Ш     И   :      

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 714 от 14.10.2020 г. на ***на Регионална Дирекция по горите – гр. Ловеч, с което на основание чл. 275, ал. 1, т. 2 от ЗГ и чл. 53, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН и чл. 270 от ЗГ е наложил на ***, с ЕГН: ********** *** глоба в размер на 100 лв. за извършено нарушение по чл. 148, ал. 12 от ЗГ, във вр. с чл. 14б, ал 1 от Наредба № 1/30.01.2012 г. за контрола и опазване на горските територии, като НЕПРАВИЛНО И НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

          РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Административен съд – Плевен в 14 дневен срок, от получаване на съобщението от страните за постановяването му.

 

 

 

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: