Решение по дело №1120/2008 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2738
Дата: 23 април 2012 г. (в сила от 10 юли 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20081100101120
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 февруари 2008 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

………………………….

 

Софийски градски съд 1-12 състав с:

 

Председател: Георги И.

 

Разгледа в съдебно заседание на 29.03.12г. /с участието на секретаря С. В./ гражданско дело № 1120/08г. и констатира следното:

Предявен е иск от „К.К.” ЕАД против Н. Н. с правно основание чл. 299 от ГПК отм. за сумите: 101 673, 17 лева – главница и 25 863, 17 лева – лихва.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Ответницата е била – ликвидатор на ищеца през периода 21.02.03г. – 23.02.05г. /т.е. – Н. Н. - има качеството на субект по чл. 23 от ЗДФИ, съответно – имуществената й отговорностпринципно може да бъде реализирана в рамките на настоящото производство – при условията на чл. 299 от ГПК отм. във връзка с чл. 21 от ЗДФИ/. С представения по делото акт за начет от 10.10.07г. се констатира наличие на вреда /липса/ при дружеството в размер на сумата общо 101 673, 17 лева.

Принципно – констатациите в акт за начет следва да бъдат приети за – достоверни /истински/ - чл. 22, ал. 5 от ЗДФИ и чл. 301, ал. 1 от ГПК отм. Тези констатации обачемогат да бъдат опровергавани и то с всички видове доказателствени средства /в това число и със свидетелски показания, съответно – с експертизи/. По делото не са събрани експертни доказателства /с оглед факта, че – ищцата не внесе определеният й депозит за изготвяне на експертизата/. От друга странаищцата не представи и оригиналите на депозирани от нея писмени доказателства /за което беше задължена изрично с определение на съда от 24.03.11г./, което обстоятелство съставлява основание – процесните документи да бъдат изключени от доказателствения материал – на основание чл. 101, изр. 2-ро от ГПК отм.

Представените по делото писмени доказателства /в тази насока – фактическите констатации в акта за начет – не са опровергани/, сочат, че – към момента на извършване на процесната проверка /след 23.02.05г. – когато ответницата вече е била освободена като - ликвидатор на дружеството/ е констатирана вреда в размер на процесната сума /главница/, т.е. – констатирана е липса на парични средства /липса на касова наличност, съответно и липса на разходно – отчетни документи/. С оглед становищата на страните – председателят на състава приема, че този факт /наличието на вреда, липса в посочения размер/ - не е спорен. Спорен е въпросът – дали липсата – може да бъде вменена във вина” на – ответницата. По делото е представено писмено доказателство /одитен доклад/, който сочи, че – до /към/ 30.11.04г. – в дружеството не е констатирана нередовност при воденето на счетоводната документация /отчетност/, в частност /конкретно/ - не са констатиранилипси на касовата наличност, или на разходно-отчетни документи. Констатациите на този доклад се подкрепят и от показанията на разпитаните по делото свидетели. Това обстоятелство обаче в случая се явява – ирелевантно – доколкотои след посочената датаответницата е заемала процесната длъжност /т.е. – констатациите на този доклад не касаят периода след 30.11.04г. до 23.02.05г. – когато ответницата все още е била ликвидатор на дружеството/. По делото липсват доказателства, които да  удостоверят наличието на предпоставката по чл. 29, предл. последно от ЗДФИ /липсва надлежен акт – на държавен орган, който да констатира – вредоносни действия на трети лица, т.е. – липсват надлежни доказателства - процесната вреда да е била причинена – от трети лица /конкретно – процесните парични средства да липсват заради действия на трети лица, или процесните разходно – отчетни документи да липсват заради действия на трети лица/. В този смисъл – доводите на ответницата в тази връзкане могат да бъдат споделени. От друга страна – по делото е представен приемо-предавателен протокол от 24.02.05г. /изготвен между ответницата в качеството й на бивш ликвидатор и В. Милев – новоназначен такъв/. Към този протокол обачелипсва /не е приложен/ – конкретен опис на документи /т.е. – документът – сам по себе си – е негоден, „недостатъчен” – да удостовери релевантното по делото обстоятелство – точно какви документи са били предадени на новия ликвидатор/. В този смисъл – тезата на ответницата, че е предала цялата счетоводна документация на новия ликвидатор не може да бъде споделена /тази теза не се подкрепя еднозначно и от разпитаните по делото свидетели – показанията на последните също не са конкретни в горната насока/. Независимо от това обаче – председателят на състава намира, че в процесната хипотеза – имуществената отговорност на ответницата не може да бъде ангажирана – доколкото:

По делото е удостоверенотози факт не е и спорен/, че – процесната липса на счетоводни документи /в това число на – разходно-отчетни такива/ е била констатирана през 07г., т.е. – далеч след като ответницата е била освободена от длъжността ликвидатор /през 05г./. През периода 05г. – 07г. в дружеството е бил назначен друг /следващ/ ликвидатор, който е имал достъп до процесната счетоводна документация. С оглед този факт и предвид това, че – процесната липса е констатирана в значителен период от време след освобождаването на ответницата – съдът намира, че – в случая не може да се констатира пряка причинно-следствена връзка между действията /бездействията/ на ответницата и настъпването на процесната вреда. В този смисъл – процесната отговорност би могла да бъде реализирана, но само в хипотеза когато /ако/ - процесната липса на документи – е била констатирана – категорично и конкретно -  към момента на освобождаване на ответницата от заеманата длъжност. Само в този случай би могла да се констатира причинно-следствена връзка от горния вид /в противен случай – последната не би могла, не следва да бъде – презумирана/.

С оглед изложеното – искът следва да бъде отхвърлен.

Доказателства за направени от ответницата съдебни разноскилипсват.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 299 от ГПК отм. на „К.К.” ЕАД против Н.М.Н. ЕГН **********.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

Председател: