Споразумение по дело №44/2018 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 8
Дата: 18 януари 2018 г. (в сила от 18 януари 2018 г.)
Съдия: Васил Петров Ганов
Дело: 20181420200044
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 12 януари 2018 г.

Съдържание на акта

ВОДИМ ОТ ГОРЕИЗЛОЖЕНОТО и на осн.чл.382 ал.7 от НПК

     СЪДЪТ

     ОПРЕДЕЛИ :

     ОДОБРЯВА  следното споразумение: Днес, 18.01.2018 г. между ВРП, представлявана от прокурор И.И. и адв. Д.Н. - защитник на подсъдимите И.А.И. И К.А.Т. се постигна следното споразумение: подсъдимият И.А.И. се признава за ВИНОВЕН В ТОВА, че на 29.11.2017 г. в гр. В., във входа на жилищен блок, находящ се на бул. ”***” ** е държал акцизни стоки /цигари/ - общо 150 броя кутии цигари, марка „WILSON BLUE SPERIOR” с пазарна стойност 1125,00 лв. /хиляда сто двадесет и пет лева/ и с размер на неплатения акциз 660,00 лв. /шестотин и шестдесет лева/, без български акцизен бандерол, какъвто се изисква по закон, съгласно чл.25 ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия /ЗТТИ/ - “Тютюневи изделия от местно производство и от внос се продават на Вътрешния пазар с поставен върху потребителската опаковка бандерол по начин, който гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване”, в нарушение на чл.28, ал.1 от ЗТТИ - “Тютюневите изделия местно производство и внос се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски обекти и складове на едро и дребно само с акцизен бандерол, залепен на опаковката при условията на чл.25 ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия”, както и на чл.64, ал.1 — ал.3 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/ - „Производителите на тютюневи изделия и на бутилирани алкохолни напитки с код по КН 2208 и с алкохолно съдържание, превишаващо 15 % vol., предназначени за реализация на вътрешния пазар, са длъжни да поставят бандерол върху потребителската опаковка. Поставянето на бандерола се извършва в данъчен склад на производителя.

(2) Лицата, които внасят на територията на страната стоки по ал.1, са длъжни да осигурят поставянето на бандерол върху потребителската опаковка по един от следните начини:

1. при производителя - извън територията на страната, или

2. В данъчен склад, или

3. Във временен или митнически склад по смисъла на митническото законодателство.

(3) Лицата, които въвеждат на територията на страната стоки по ал.1 от друга държава членка, са длъжни да осигурят поставянето на бандерол върху потребителската опаковка по реда на ал.2, като случая не е маловажен и деянието е извършено повторно, ПОРАДИ КОЕТО и на осн.чл.234 ал.2 т.1 вр.ал.1 вр.чл.55 ал.1 т.1 от НК МУ ОПРЕДЕЛЯ наказание ПЕТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА при първоначален „ОБЩ” режим, съгласно чл.57 ал.1 т.3 от ЗИНЗС.

ПОДСЪДИМИЯ И.А.И. се признава и за ВИНОВЕН В ТОВА, че на 29.11.2017 г. в гр. В., в метална каса, намираща се в спално помещение на ползвания от него апартамент, находящ се в град В., бул.”***” № **, ***е държал 36 /тридесет и шест/ броя патрони калибър „38 SРЕСIАL”, годни да се ползват по предназначение, да произвеждат изстрели и да се ползват като стандартни боеприпаси за огнестрелно оръжие, без надлежно разрешение, съгласно ЗОВВБПИ /Закон за оръжията, взривните вещества, боеприпасите и пиротехническите изделия/ ПОРАДИ КОЕТО и на осн.чл.339 ал.1 вр.чл.55 ал.1 т.1 от НК, МУ ОПРЕДЕЛЯ ПЕТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, което да изтърпи при първоначален „ОБЩ” режим, съгласно чл.57 ал.1, т.3 от ЗИНЗС.

На основание чл.23 ал.1 от НК  ОПРЕДЕЛЯ на подсъдимия И.А.И. едно общо наказание, като НАЛАГА по-тежко наказание от тях, а именно: ПЕТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, което да изтърпи при първоначален „ОБЩ”, съгласно чл.57 ал.1, т.3 от ЗИНЗС.

На основание чл.59 ал.1 т.1 и т.2 от НК от така определеното наказание ПРИСПАДА времето, през което подсъдимия И.А.И. е бил с мярка за неотклонение “Задържане под стража”, считано на 30.11.2017 г. и с мярка за неотклонение „Домашен арест”, считано от 01.12.2017 г. до датата на влизане в сила на настоящето споразумение

ПОДСЪДИМАТА К.А.Т. се признава за ВИНОВНА В ТОВА, че на 29.11.2017 г. в гр. В., в ползвана от нея къща, находяща се на ул. „Райна княгиня” № 25А, в ракла на спалня е държала акцизни стоки /цигари/ - общо 120 броя кутии цигари, марка „ Fargo”, с пазарна стойност 900,00 лв. /деветстотин лева/ и с размер на неплатения акциз 528,00 лв. /петстотин двадесет и осем лева/, без български акцизен бандерол, какъвто се изисква по закон, съгласно чл.25 ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия /ЗТТИ/ - “Тютюневи изделия от местно производство и от внос се продават на вътрешния пазар с поставен върху потребителската опаковка бандерол по начин, който гарантира, че употребата на стоката е невъзможна без неговото унищожаване чрез разкъсване”, в нарушение на чл.28 ал.1 ЗТТИ - “Тютюневите изделия местно производство и внос се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски обекти и складове на едро и дребно само с акцизен бандерол, залепен на опаковката при условията на чл.25 ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия”, както и на чл.64 ал.1 - ал.3 от Закона за акцизите и данъчните складове — „Производителите на тютюневи изделия и на бутилирани алкохолни напитки с код по КН 2208 и с алкохолно съдържание, превишаващо 15 % vol., предназначени за реализация на вътрешния пазар, са длъжни да поставят бандерол върху потребителската опаковка. Поставянето на бандерола се извършва в данъчен склад на производителя.

(2) Лицата, които внасят на територията на страната стоки по ал.1, са длъжни да осигурят поставянето на бандерол върху потребителската опаковка по един от следните начини:

1. при производителя - извън територията на страната, или

2. В данъчен склад, или

З. Във временен или митнически склад по смисъла на митническото законодателство.

(З) Лицата, които въвеждат на територията на страната стоки по ал.1 от друга държава членка, са длъжни да осигурят поставянето на бандерол върху потребителската опаковка по реда на ал.2, като случая не е маловажен, ПОРАДИ КОЕТО и на осн.чл.234 ал.1 пр.ІІ вр.чл.55 ал.1 т.1 от НК Й ОПРЕДЕЛЯ НАКАЗАЗАНИЕ ТРИ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, като на осн.чл.66 ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на така определеното наказание за срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на споразумението в законна сила.

     На основание чл.234 ал.3 НК ОТНЕМА в полза на Държавата предметът на престъплението - 150 броя кутии цигари, марка „WILSON BLUE SPERIOR” с пазарна стойност 1125,00 лв.и 120 броя кутии цигари, марка „Fargo”, с пазарна стойност 900,00 лв., намиращи се на съхранение в ОДМВР гр.В..

На осн.чл.53 ал.2 б”А” от НК ОТНЕМА в полза на Държавата иззетото веществено доказателство – 36 бр.патрони калибър „38 SРЕСIАL”.

ОСЪЖДА подсъдимите И.А.И. И К.А.Т. ДА ЗАПЛАТЯТ по равно направените по делото разноски в размер на 326,05 лв.по сметка на ОД на МВР гр.В..

ПОСТАНОВЯВА иззетото веществено доказателство: 1 бр.мобилен телефон марка „Нокиа Е 51” с прилежаща батерия, ведно със СИМ карта, прикрепен към корицата на делото ДА СЕ ВЪРНЕ на подсъдимия И.А.И..

     На осн.чл.112 ал.4 от НПК ПОСТАНОВЯВА вещественото доказателство: бял пощенски плик, намиращ се на лист 90 от ДП с 2 бр.дактилоскопни следи ДА ОСТАНЕ по делото.

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО окончателно и не подлежи на обжалване или протест, има последиците на влязла в сила присъда и подлежи на незабавно изпълнение.

     На осн.чл.24 ал.3 от НПК ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НОХД № 44/18 г.