Решение по дело №602/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 621
Дата: 9 май 2022 г.
Съдия: Яна Димитрова Колева
Дело: 20227040700602
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

        621                                  09.05.2022 година                   гр.Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд,      XX-ти административен състав,

на двадесет и осми април              две хиляди и двадесет и втора година,

В открито заседание в следния състав:

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

    ЧЛЕНОВЕ : 1. КОНСТАНТИН ГРИГОРОВ

                                                                     2. ЯНА КОЛЕВА

при секретаря Г. С.

с участието на прокурора Дарин Христов

като разгледа докладваното от съдията Колева касационно наказателно административен характер дело № 602 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Л.Д.Д., ЕГН **********, чрез адвокат М.Н. с адрес ***, срещу решение № 7 от 24.02.2022г., постановено по НАХД № 653/2021 по описа на Районен съд – Царево, с което е потвърдено наказателно постановление № 21-4635-000489/02.12. на Началник РУ Приморско, с което за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр. 1 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

В касационната жалба се сочи, че обжалваното решение е неправилно, постановено в противоречие с материалния закон, при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди се, че не става ясно за какво нарушение е наказан жалбоподателя – за това, че управлява МПС, което не е регистрирано или управлява МПС, което е регистрирано, но е без рег. табели. С аргумент от разпоредбата на чл.143, ал.15 от ЗДвП посочва, че задължението за регистриране на придобитото МПС е за собственика и тя не е знаела и не е била длъжна да знае, че това задължение не е изпълнено. В тази връзка счита, че от субективна страна не е осъществен състава на нарушението. Иска отмяна на оспорвания съдебен акт и отмяна на наказателното постановление. Не се сочат нови доказателства.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява и не се представлява. Депозирана е писмена молба от процесуалния представител на жалбоподателя, с която иска да се даде ход на делото и да се отмени първоинстанционното решение.

Ответникът по касация –  Началник РУ Приморско, ОД на МВР – Бургас, не се явява, не изпраща представител. В писмено становище счита, първоинстанционното решение за правилно и законосъобразно и иска да бъде оставено в сила. Прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение. Не ангажира доказателства.

Представителят на прокуратурата поддържа становище за неоснователност на оспорването.

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Бургаският административен съд намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд –Царево е потвърдил наказателно постановление № 21-4635-000489/02.12. на Началник РУ Приморско, с което на Л.Д.Д. за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр. 1 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

За да постанови решението, съдът е приел, че АУАН е съставен от надлежно оправомощено лице, а НП е издадено от компетентен орган. В хода на административнонаказателното производство не били допуснати съществени процесуални нарушения. Първоинстанционният съд приема, че жалбоподателката е в близки отношения със собственика на автомобила, поради което е била длъжна преди пътуването да се увери, че автомобилът е годен да се движи по пътищата-има талон за регистрация, необходимата застраховка, технически преглед и винетка. Изложени са съображения за осъществено нарушение при форма на вината непредпазливост, поради което е прието, че от обективна и субективна страна е осъществен състава на нарушение и правилно е наложено наказанието в законовоопределения размер.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

От фактическа страна по делото се установява, че на 30.09.2021г. в гр.Приморско, ул.“Трети март“, жалбоподателката, при управление на лек автомобил „Мерцедес МЛ 370“ с рег.№ В 7453 ВК, собственост на Н.И.А. била спряна за полицейска проверка. В хода на проверката било установено, че жалбоподателката управлява автомобил със служебно прекратена регистрация от 07.09.2021г., поради непререгистриране на автомобила в срока по чл.43, ал.15 от ЗДвП. Предвид установеното отговорността й била ангажирана за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр. 1 от ЗДвП.

По делото не са събрани доказателства относно датата на придобиване на собствеността върху процесния автомобил, но не се спори, че е собственост на Н.И.А.-лице различно от жалбоподателката, както е и че автомобилът е бил с регистрационни номера.

 Съгласно чл.145, ал.2 от ЗДвП, приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба.

На основание чл.143, ал.15 от ЗДвП, служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.

Според чл.175, ал.3, предл. първо от ЗДвП, наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

Анализът на цитираните разпоредби сочат извод, че при придобиване собствеността върху регистрирано МПС, приобретателят е задължен в срока по чл.145, ал.2 от ЗДвП да го регистрира по съответния ред, в противен случай на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП регистрацията се прекратява служебно, а при установено управление на МПС с прекратена регистрация водачът се наказва по чл.175, ал.3, предл. първо от ЗДвП.

От изложеното се налага изводът, че задължението е за приобритателят, т.е. за собственика на автомобила на него му е известна датата на придобиване на автомобила и задължението да го регистрира в КАТ в едномесечен срок. В постановлението за отказ да се образува досъдебно производство е посочено, че за автомобила е сключен договор за лизинг през 2016г., който е изтекъл на през месец юли 2021г., след което е прехвърлен на Атанасов. В същия смисъл са и показанията на актосъставителя, дадени при първоинстационното разглеждане на делото. При тези данни за жалбоподателката съществува знание, че по време на проверката е управлявала автомобил с регистрационни номера, което означава, че автомобилът е регистриран, същият е във владение на А. от 2016г. в същия вид, поради което за нея не са налице външни белези, въз основа на които да се приеме, че тя е знаела, че автомобилът е прехвърлен на Атанасов през месец юли 2021г., още повече, че не е изпълнено задължението за пререгистриране, чиято последица е прекратяване на регистрацията и в резултат на тези обстоятелства, тя управлява автомобил с прекратена регистрация. Ангажирането на доказателства, от които би могло да се изведе знанието й, би довело и до различни изводи, но такива не са представени.

Безспорно деянието не е осъществено от субективна страна. Не се установява и форма на вината „непредпазливост“, както е приел районният съд, тъй като при липсата на знание за фактическите обстоятелства-прехвърляне собствеността на автомобила, поради приключил лизинг, не може да се приеме, че жалбоподателката не е предвиждала настъпването на общественоопасните последици, но е била длъжна или е могла да ги предвиди. Решение № 967 от 30.06.2021г. по адм.д. №1100/2021г., което посочва първоинстанционният съд, е постановено при различна фактическа обстановка, поради което са различни и направените правни изводи.

С оглед изложеното, касационният състав приема, че решението на първоинстанционният съд е валидно, допустимо, но неправилно, поради което следва да бъде отменено, както следва да бъде отменено и наказателното постановление, поради субективна несъставомерност на деянието.

По разноските не са направени искания.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН, Административен съд – гр. Бургас, ХXVІ състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 7 от 24.02.2022г., постановено по НАХД № 653/2021 по описа на Районен съд – Царево, като вместо него постановява:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 21-4635-000489/02.12. на Началник РУ Приморско, с което на Л.Д.Д., за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр. 1 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                            

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                  2.