Решение по дело №402/2019 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 9 септември 2019 г.)
Съдия: Доротея Енчева Иванова
Дело: 20193330200402
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

Номер  335                           22.07.2019г.                          Град  Разград

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Разградският районен съд                                        наказателен  състав

На  десети  юли                                             Година 2019

В публичното заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРОТЕЯ ИВАНОВА

Секретар: Даринка Димитрова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията Доротея Иванова

административно наказателно дело номер 402 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от „Кауфланд България ЕООД енд КО“ КД гр.София с ЕИК *********, срещу НП № В- 0046922 от 15.04.2019г. на Директора на РД- Варна /за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра/ към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при Комисия за защита на потребителите, с което на основание чл.197 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева, за нарушение на чл.4, ал.1, т.3 от ЗЗП. В жалбата сочи, че НП е незаконосъобразно, необосновано, издадено при съществени нарушения на процесуални правила и при неправилно приложение на материалния закон. Считат, че липсва извършено съставомерно нарушение и е нарушено правилото non bis in idem, считат, че са налице и предпоставките на чл.28 от ЗАНН и деянието съставлява маловажен случай, поради което моли НП да бъде отменено изцяло. При редовност в призоваването не се явява представител в с.з.

Въззиваемата страна – Комисия за защита на потребителите- РД гр.Варна в депозираното съпроводително писмо сочи, че жалбата е неоснователна, като не се явява представител в с.з. и не конкретизира становището си.

Районна прокуратура гр.Разград, при редовност в призоваването, не се явява представител и не заявява становище по жалбата и НП.

Разградският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Във връзка с постъпила потребителска жалба, св.Т.- ст.инспектор в КЗП РД Варна, извършила проверка на 10.01.2019г. на хипермаркет Кауфланд гр.Разград. Жалбата касаела покупката на чифт маратонки, като потребителката заявявала, че пред стоката била поставена една цена, а на касата е заплатила друга цена. Свидетелката, заедно със свидетелката по акта- Великова, посетили хипермаркета, като Т. в ролята на потребител избрала маратонки, като тези посочени в жалбата и отишла да ги плати. На стелажа, където били поставени имало обявена цена 74.99лв. Когато отишла на касата и маркирали маратонките, се установила, че са на цена 99.99лв., съгласно касовия бон. Върнали се отново на стелажа, където установили, че маратонките са дамски и мъжки и една от служителките обяснила, че някои са били на по-високи цени, докато на стелажа била обявена само 74.99лв. По време на проверката свидетелката установила, че се предлагат дамски и мъжки маратонки марка Адидас, за които чрез етикет, поставен в непосредствена близост до стоката е обявена продажна цена от 74.99лв. за чифт. С помощта на скенер устройство на баркодовете установила, че 7 чифта от дамските маратонки и 7 чифта от мъжките са на по-висока цена- 99.99лв. и така са заприходени в системата на обекта, която е по касите. Всичко това било описано в съставения на място Констативен протокол. След това поканили представител на Кауфланд и бил съставен АУАН за нарушение на чл.4, ал.1, т.3 във вр. с чл.5, ал.2 от ЗЗП.

Въз основа на така издадения АУАН било издадено и обжалваното НП, в което са отразени обстоятелствата по акта, поради което е ангажирана имуществената отговорност на дружеството на основание чл.197 от ЗЗП за нарушението на чл.4, ал.1, т.3 във вр. с чл.5, ал.2 от ЗЗП.

Към преписката са приложени НП, АУАН, 2 бр. заповеди за определяне на компетентни лица, пълномощно, КП № К- 2666762/10.01.2019г., касов бон, касова бележка, КП № К- 0111644 от 14.01.2019г., писмо от 14.01.2019г., жалба от И.И., касова бележка, снимки, писмо до И.И. във връзка с жалбата й.

Въз основа на изложеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу подлежащ на обжалване акт, а разгледана по същество се явява основателна и доказана.

В случая безспорно се установява, че в стопанисвания от обжалващото дружество обект хипермаркет Кауфланд гр.Разград по време на проверката на 10.01.2019г. са се предлагали маратонки на цена, различна от обявената такава, т.е. за установените от св.Т. общо 14 броя маратонки- мъжки и дамски на цена от 99.99 лв. е нямало поставена на видно място до тях продажната им цена. Същите са били поставени на общ стелаж, заедно с други чифтове и са били с обявена продажна цена 74.99лв. Това е в нарушение на разпоредбата на чл.15, ал.1 от ЗЗП, за което именно им е бил съставен акт и каквото е действителното нарушение на закона.

В случая съдът споделя възражението, наведено в жалбата, че е нарушен принципа non bis in idem, тъй като в конкретния случай нарушената разпоредба е именно чл.15, ал.1 от ЗЗП, а не чл.4 от ЗЗП, касаеща общото задължение за предоставяне на информация, т.е. двете разпоредби се отнасят една към друг като общ /чл.4/ към специален /чл.15/. Действително тези две норми не са "обвързани" една с друга и могат да бъдат предмет на самостоятелно административно нарушение, но във всеки конкретен случай контролните и наказващите органи следва да установят какво е конкретното нарушение, извършено от виновното лице. В случая конкретното нарушение е липсата на продажната цена на общо 14 броя маратонки на видно място, в близост до тях, както изисква разпоредбата на чл.15, ал.1 от ЗЗП, а не общото задължение за предоставяне на информация, тъй като такава е била налична, но се е отнасяла за друг модел маратонки Адидас, намиращи се заедно с процесните.

От изложеното следва, че не е налице нарушение на чл.4, ал.1, т.3 във вр. с чл.5, ал.2 от ЗЗП, поради което и обжалваното НП се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.     

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р      Е      Ш     И      :

 

ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО НП № В- 0046922 от 15.04.2019г. на Директора на РД- Варна /за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра/ към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при Комисия за защита на потребителите, с което на основание чл.197 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/ на „Кауфланд България ЕООД енд КО“ КД гр.София с ЕИК ********* е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева, за нарушение на чл.4, ал.1, т.3 във вр. с чл.5, ал.2от ЗЗП.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Разградски административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Районен съдия: