Решение по дело №652/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260072
Дата: 12 ноември 2020 г.
Съдия: Катя Стоянова Пенчева
Дело: 20205001000652
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 4 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

 № 260072

                                           гр.Пловдив, 12.11.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД, , Гражданско отделение, ІІІ - ти състав, в закрито заседание на дванадесети ноември……през…две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Вера Иванова

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: Катя Пенчева

                                                                                                  Величка Белева

 

при участието на секретаря………………………..разгледа докладваното от  съдията……...Пенчева….В.търговско дело №652 по описа за 2020 година,…за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е въззивно по реда е по реда на чл.25 ал.4 от ЗТР и РЮЛНЦ.

Обжалва се решение №260071/13.10.2020г., постановено по т.д. №504/2020г. по описа окръжен съд Пловдив. С обжалваното решение е оставена без уважение подадената от Н.Ч.„Х.Б. - ****“, ЕИК *********, ****, чрез адв.Н.П.,  жалба против отказ **************/28.07.2020г. на АВп.

Жалбоподателят Н.Ч.„Х.Б. - ****“, гр. К. е изложил оплаквания за неправилност и незаконосъобразност на решението, с искане да бъде отменено и да се постанови вписване на заявените по делото обстоятелства.

Пловдивският апелативен съд провери основателността на оплакванията, изложени във въззивната жалба и с оглед на представените по делото доказателства прие следното:

Със заявление образец А17 вх.№ **************/27.07.2020г. пред АВп е заявено вписване по партидата на Н.Ч.„Х.Б. - ****“, ЕИК ********* на следните обстоятелства – изписване на чужд език името на лицето, промяна на телефон за връзка и електронен адрес, изключване на членове на Настоятелството и Проверителната комисия и вписване на нови.

За да потвърди отказа, окръжният съд е възприел изводите на длъжностното лице по регистрацията относно липсата на надлежно свикване на Общото събрание, проведено на 08.07.2020г., на което се основат подлежащите на вписване обстоятелства, доколкото част от членовете са получили поканата на 01.07.2020г. и по отношение на тях не е изтекъл седмичният срок за получаване на поканата преди провеждането на Общото събрание.

Този извод се споделя и от настоящата инстанция.

Изискването за спазване на определен срок за връчване на покана за провеждане на общо събрание е визирано в чл.17 ал.2 от устава на читалището – тя трябва да бъде получена срещу подпис или връчена не по-късно от 7 дни преди датата на провеждането на ОС. Напълно идентична е и разпоредбата на чл.15 ал.2 от ЗНЧ. Правилна е констатацията на първоинстанционния съд, че на членовете Н.Ш., М.Г., Н.П., П.К. и С.Т. поканата е връчена на 01.07.2020г. и по отношение на тях не е изтекъл седемдневният срок от връчването на поканата до провеждане на Общото събрание - 08.07.2020г. Може да се допълни и че част от посочените членове - М.Г. и Н.П., освен че не са били ненадлежно поканени, не са и присъствали при провеждане на общото събрание.

Не може да се възприеме тезата на жалбоподателя, че след като е спазено изискването на чл.13 ал.3 от ЗНЧ – за кворум при провеждането на ОС и на чл.13 ал.4 от ЗНЧ – за мнозинство при вземане на решенията, може и следва да се дерогира императивното изискване на чл.13 ал.2 от ЗНЧ, съответно – чл.17 ал.2 от Устава, регламентиращо редът за свикване на общо събрание. Решенията на върховния орган на юридическо лице, включително и на това с нестопанска цел, каквото е народното читалище, са надлежно, законно формирани, при положение че общото събрание е надлежно свикано и надлежно проведено, като двете изисквания следва да са налице кумулативно. Връчването на поканата за провеждане на ОС при изискуемите се от закона и устава условия – в случая – 7-дневен срок преди провеждане на ОС, е елемент от законосъобрасността при свикване на ОС, а изискванията за материалноправна законосъобразност – кворум и мнозинство, са елемент от изискването за законосъобразно провеждане на ОС. Неспазването на което и да е от тези изисквания опорочава взетите от върховния орган на юридическото лице решения. А съгласно разпоредбата на чл.21, т.5 от ЗТРРЮЛНЦ, длъжностното лице по регистрацията проверява дали съществува заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона, а това се установява от представените документи. Доколкото именно от представените документи и конкретно – от списъка на действителните членове на НЧ, поканени за общо отчетно-изборно събрание на 08.07.2020г., явства, че част от тях /от №83 до №87 от списъка/ не са надлежно поканени – не е спазен изискуемият се от закона и от устава срок за връчване на поканата за провеждане на ОС, то длъжностното лице по регистрацията, в рамките на предоставената му от закона компетентност, правилно е постановил отказ за вписване на подлежащите на вписване решения, взети на проведеното на 08.07.2020г. ОС. В този смисъл, като е потвърдил отказа на длъжностното лице към Агенцията по вписванията, окръжният съд е постановил правилен съдебен акт, който следва да потвърден. 

Водим от изложеното Пловдивският апелативен съд

 

                                Р       Е       Ш       И       :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №260071/13.10.2020г., постановено по т.д. №504/2020г. по описа окръжен съд Пловдив, с което е оставена без уважение подадената от Н.Ч.„Х.Б. - ****“, ЕИК *********, ****, чрез адв.Н.П.,  жалба против отказ **************/28.07.2020г. на АВп.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ: