Решение по дело №81/2016 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 41
Дата: 10 ноември 2016 г.
Съдия: Красимир Ламбрев Бамбов
Дело: 20161500900081
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 септември 2016 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н    И     Е

 

гр. Кюстендил 10 ноември 2016 год.

 

 

Кюстендилски окръжен съд, търговска колегия, в съдебно заседание проведено при закрити врати на 27 октомври 2016 година в състав:                                                                                                                                                                                                                                                           Окръжен съдия: Красимир Бамбов

при секретаря М.С., като разгледа докладваното от Кр. Бамбов  търговско дело № 81/2016 година и за да се произнесе, взе в предвид следното:

Производството по делото е образувано по реда на глава тридесет и девета от ТЗ.

Образувано е по молба на „Газтрейд Сливен“ ЕООД ЕИК *** със седалище и адрес на област Кюстендил община Кюстендил, град Кюстендил ул. „***“ № *** представлявано от управителя на дружеството З.Д.Д., с правно основание чл. 625 от ТЗ.

В молбата, отправена до съда се твърди, „Газтрейд Сливен“ ЕООД е неплатежоспособно по смисъла на чл. 608 ал. 1 т. 1 от ТЗ. Излагат се аргументи в подкрепа на тезата, като се твърди, че дружеството има задължения към свои контрагенти, които не е в състояние да изпълни. Счита, че финансовото състояние на „Газтрейд Сливен“ ЕООД след 2014 година системно се влошава и към 31,05,2016 година то е изпаднало в състояние на неплатежоспособност. Г-н З.Д. твърди, че подава молбата за откриване на производство по несъстоятелност на дружеството, което представлява изпълнявайки задължението си по чл. 626 ал. 1 и 2 от ТЗ. В молбата се застъпва становище, че „Газтрейд Сливен“ ЕООД не само е неплатежоспособно, но е и свръхзадължено, тъй като стойността притежаваното от него имущество не е достатъчна за покриване задълженията на дружеството.

Към молбата си „Газтрейд Сливен“ ЕООД представя писмени доказателства, които съдът е приел с определение № 321/10,09,2016 година. С него съдът е назначил извършване на съдебно счетоводна експертиза, поставяйки и задача за изследва финансово икономическото състояние на дружеството за периода 01,01,201 година – 01,08,2016 година.

В съдебно заседание съдът е приел изготвената съдебно – счетоводна експертиза, като е приел, че отговорите в нея са пълни и обективни. Заключенията на експертизата не се оспорват от процесуалния представител на дружеството молител.

В открито съдебно заседание „Газтрейд Сливен“ ЕООД, чрез процесуалния си представител – адв. М. Й., поддържа молбата и моли тя да бъде уважена, като се констатира неплатежоспособността и свръхзадължеността на дружеството, като бъде определена началната и дата, да бъде открито производство по несъстоятелност на „Газтрейд Сливен“ ЕООД, за бъде назначен временен синдик.

Кюстендилски окръжен съд, в настоящия си съдебен състав, като прецени събраните по делото писмени доказателства, изслушаната и приета съдебно счетоводна експертиза, по отделно и в съвкупност с доводите на дружеството молител, прие за установено следното:

„Газтрейд Сливен“ ЕООД е търговско дружество извършващо търговска дейност на територията на област Сливен. Притежава лицензии за доставка и разпределение на природен газ. През годините е осъществявало и инвестиционна дейност. За осъществяване на своята дейност дружеството има сключен договор за банков кредит. Договорът е обезпечен с договор за особен залог на търговското предприятие. За осъществяване на търговската си дейност дружеството закупува природен газ от „Булгаргаз“ ЕАД. Към момента на подаване на молбата си за откриване производство по несъстоятелност  задължението на „Газтрейд Сливен“ ЕООД към „Инвестбанк“ АД са в размер на 9 815 039,80 лв., а към „Булгаргаз“ ЕАД  - 5 159 549,25 лева.

 В ходът на производството е назначена, изготвена и изслушана  съдебно счетоводна експертиза от вещото лице Ж. Г.. Вещото лице е изследвало структурата на активите на дружеството длъжник за периода 01.01.2013 година - 01.08.2016  година. Съгласно поставената първоначална задача експертизата изчислява и показателите за финансова автономност и задлъжнялост на „Газтрейд Сливен“ ЕООД.

Въз основа на така изготвената и приета от съда съдебно счетоводна експертиза, на събраните в хода на производството доказателства съдът намира за установено следното:

По отношение наличието на неплатежоспособност респективно свръхзадълженост на „Газтрейд Сливен“ ЕООД:

Съобразно разпоредбите на Търговския закон и трайно установената съдебна практика по преценката относно наличие на състояние на неплатежоспособност, респективно – свръхзадълженост и определяне началната дата по чл. 630, ал. 1, т. 1 от ТЗ се събраха доказателства и съда извърши проверка за общото финансово - икономическото състояние на дружеството длъжник за периода 2013 г. – 2016 г., включително. Събраха се доказателства и информация относно тенденциите на промени във финансово-икономическото състояние на длъжника и през 2016 г., с оглед продължителността на процеса.

От данните и анализа на структурата и стойностите на дълготрайните активи, дългосрочните финансови активи и краткотрайните активи на длъжника по балансите му, извършен от вещото лице Г. /съдебно счетоводна експертиза, изслушана и приета в съдебно заседание, се установява следното:

С два договора за заем  от 18,01,2016 година и 15,05,2016 година „ДАНС Енерджи Инвест“ ЕООД е предоставило на „Ойл БГ“ ЕООД сумите от 980 000 лева и 133 000 лева. По първият договор дружеството длъжник е платило 918 266 лева. Към 31,08,2016 година „Ойл БГ“ ЕООД дължи по двата договора за заем главница в размер на 194 734 лева, лихви в размер на 20 242,85 лева и неустойки по договорите в размер на 5 586 лева.

Общият размер на задълженията на дружеството длъжник към м. август на 2016 година е в размер на 15 000 000 лв., като паричните задължения  с настъпил падеж към месец май 206 година възлиза на 5 815 014,044 лева. Към м. май на настоящата година балансовата стойност на дългосрочните и краткосрочните активи на „Газтрейд Сливен“ ЕООД са в общ размер на 2 696 312,06 лева. Експертизата установява, че за изследвания период краткосрочните активи на дружеството нарастват от 3 467 000 лв. на 4 161 000 лева. Увеличение обаче бележат и краткосрочните задължения – от 6 078 000 лв. на6 811 лева. Това дава основание да се заключи, че краткосрочните задължения на дружеството не биха могли да се покрият от краткосрочните му активи. Аналогична е ситуацията и с общите активи на „Газтрейд Сливен“ ЕООД. През изследваният период те запазват нивото си, но могат да покрият едва 5 % от общите задължения.

Показателите за ликвидност са анализирани в исторически план. Коефициента за обща ликвидност се движи в диапазона 0,57 – 072, което сочи, че за периода дружеството не би могло да покрие текущите си задължения. Аналогичен е анализа на експертизата относно незабавната ликвидност на „Газтрейд Сливен“ ЕООД, тъй като бързоликвидните текущи запаси не покриват текущите пасиви. Липсата на достатъчно материални запаси не дават основание за припокриване на коефициентите за бърза и обща ликвидност. Изчисленият коефициент за абсолютна ликвидност сочи, че паричните средства на дружеството не са недостатъчни да покрият текущите му задължения.

Експертизата е анализирала и финансово икономическото състояние на дружеството и към 31,08,2016 година. Този анализ показва, че финансовите затруднения на дружеството започват от края на 2015 година и продължават и през настоящата 2016 г. В табличен вид експерта представя на съда и финансовите резултати на дружеството по годишните му баланси.

Експертизата сочи, че приходите от продажби намалява от 0,11 на -0,04, рентабилността на привлечения капитал е от 0,00 до -0,01, каквато е и рентабилността на капитализация, а рентабилността на собствения капитал се движи от 0,43 до 1,42.

Показателите за ликвидност също сочат на влошаващо се икономическо състояние на „Газтрейд Сливен“ ЕООД.  Коефициентите на обща ликвидност са в диапазона от 0,57 до0,61, на бърза ликвидност от 0,54 до 0,55, на незабавна ликвидност  от 0,03 до 0,00, коефициента на платежоспособност  от 0,01 до-0,02, коефициента на критична платежоспособност от 0,57 до 0,55, на задлъжнялост 170,20 до-130,24, финансовата автономност на дружеството се запазва константна – 0,01.

От горното, както и от изчислението и анализа на показателите за финансова автономност и финансова задлъжнялост се установява, че в изследвания период пасивите на дружеството нарастват, когато цитираните финансови показатели са в значително отклонение от нормата, сочещи на финансово здраве стойност и показват, че собственият капитал на длъжника не може да покрие общата му задлъжнялост.

Същевременно данните и анализът на стойностите на показателите за рентабилност /коефициент на рентабилност на приходите от продажби, коефициент на рентабилност на собствения капитал, коефициент на рентабилност на пасивите, коефициент на рентабилност на капитализацията на активите/ показват на загуба като финансов резултат в края на анализирания период.

От изследването на показателите на ликвидност – обща, бърза, незабавна и абсолютна в края на периода поотделно и в съвкупност както и цялостния анализ на финансово - икономическото състояние на „Газтрейд Сливен“ ЕООД следва извод, че макар длъжникът да има възможност да обслужва текущите си краткосрочни задължения, като цяло имуществото му не е достатъчно да покрие общия размер на задълженията. Задълженията на длъжника надхвърлят имуществото му и последното се явява обективно недостатъчно да удовлетвори всички кредитори.

При гореустановеното и предвид обстоятелството, че длъжникът „Газтрейд Сливен“ ЕООД е капиталово търговско дружество следва, че през изследвания период финансово-икономическото състояние на длъжника сочи на неговата неплатежоспособност, тъй като то не би могло да изпълни свои парични задължения породени  от търговски сделки свързани с дейността му. Не се спори в хода на съдебното производство, че задълженията на дружеството са изискуеми. При преценката дали е налице неплатежоспособност се вземат предвид и неизискуемите задължения. В конкретния случай се установява, че е настъпила неплатежоспособност като обективно, трайно и необратимо състояние на длъжника, изразяващо се в невъзможност същият да покрие паричните си задължения с наличното си имущество. Следва да се приеме, че състоянието на неплатежоспособност е трайно състояние, тъй като дружеството не притежава  достатъчно активи, които биха му дали възможност да излезе от това състояние. В тази връзка за неплатежоспособност дружество следва да се открие производство по несъстоятелност. Тези обстоятелства потвърждават, че длъжникът е изпаднал в зависимост от кредиторите си и, въпреки че е бил в състояние да изпълнява краткосрочните си задължения, не е бил в състояние да удовлетвори всички кредитори в дългосрочен план. В процесния случай състоянието на  неплатежоспособност продължава да съществува и към момента на постановяване на решението в това производство като трайно и необратимо състояние като, съгласно заключението и устните обяснения на вещото лице, след датата 31.05.2016 г., денят следващ установената от вещото лице неплатежоспособност на дружеството.

При тези обобщения за изследвания период, съществено значение с оглед определяне началната дата на настъпилата неплатежоспособност имат данните за месечните стойности на коефициентите за финансова автономност и финансова задлъжнялост през 2016 година, въз основа на които се установява, че коефициентите за финансова автономност и финансова задлъжнялост към 31.05.2016 г. сочат, че състоянието на неплатежоспособност е трайно е необратимо.

Въз основа на извършената проверка и с оглед данните от заключението и изслушването на вещото лице за начална дата на неплатежоспособността следва да се приеме 31.05.2016 година – най-ранната дата, за която е констатирано влошаване на показателите за финансова автономност и задлъжнялост, които към посочената дата са отрицателни величини без изгледи да възстановят нормалните си стойности.

Съдът счита, че дружеството „Газтрейд Сливен“ ЕООД е свръхзадължено. Събраните в хода на производството доказателства сочат, че пасивите на дружеството далеч надхвърлят неговите активи – краткосрочни и дългосрочни. Следва да се приеме тезата на молителя, че е налице хипотезата на чл. 742 ал. 1 от ТЗ, тъй като имуществото на дружеството не би могло да покрие наличните му задължения. Констатираното от приетата експертиза, сочи, че стойността на задълженията на „Газтрейд Сливен“ ЕООД е надвишила активите му към 31,0,206 година.

Следва да се приеме, че не е налице презумцията на чл. 608 ал. 2 от ТЗ тъй като дружеството длъжник не е спряло плащанията си.

С оглед изложеното следва да се  открие производство по несъстоятелност на търговеца - „Газтрейд Сливен“ ЕООД.

Следва да се назначи временен синдик на дружеството длъжник. Същият следва да разполага с правомощията по чл. 635 ал. 1 от ТЗ. За временен синдик съдът ще назначи Б.Л.Б. ЕГН **********,  с адрес ***, ел. адрес ***@ mail.bg.

На назначеният от съда временен синдик следва да се предостави възможност с едноседмичен срок да представи на съда декларация по смисъла на чл. 655 ал. 2 от ТЗ, както и да даде съгласието си за встъпване в длъжността.

Възнаграждението на временният синдик следва да се определи в размер на 1 000 лева.

Назначеният временен синдик Ана Миленкова следва да встъпи в длъжността си в срок до 15 ноември 2016 година.

Следва на основание чл. 630 ал. 1 т. 4 от ТЗ следва да се допуснат обезпечителни мерки чрез налагане на общи запор и възбрана върху имуществото на дружеството длъжник – „Газтреид Сливен“ ЕООД.

Следва да се определи дата за провеждане първо събрание на кредиторите на дружеството. Съдът свиква събранието за 8 декември 2016 г. от 12.30 часа в залата на Кюстендилски окръжен съд.

Водим от горното съдът

 

Р    Е    Ш    И   :

 

            ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА и СВРЪХЗАДЪЛЖЕНОСТТА  на „Газтрейд Сливен“ ЕООД ЕИК *** със седалище и адрес на област Кюстендил община Кюстендил, град Кюстендил ул. „***“ № 26.      

ОПРЕДЕЛЯ ЗА НАЧАЛНА ДАТА за неплатежоспособността  на „Газтрейд Сливен“ ЕООД ЕИК *** със седалище и адрес на област Кюстендил община Кюстендил, град Кюстендил ул. „***“ № 26 – 31 май  2016 година.

ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ на „Газтрейд Сливен“ ЕООД ЕИК *** със седалище и адрес на област Кюстендил община Кюстендил, град Кюстендил ул. „***“ № 26.

НАЗНАЧАВА ЗА ВРЕМЕНЕН СИНДИК на „Газтрейд Сливен“ ЕООД ЕИК *** със седалище и адрес на област Кюстендил община Кюстендил, град Кюстендил ул. „***“ № 26 - Б.Л.Б. ЕГН **********,  с адрес ***, ел. адрес ***@ mail.bg, с правомощия по чл. 635 ал. 1 от ТЗ.

Предоставя възможност на Б.Л.Б., едноседмичен срок да представи на съда декларация по смисъла на чл. 655 ал. 2 от ТЗ, както и да даде съгласието си за встъпване в длъжността.

Определя възнаграждение на временният синдик Б.Л.Б. в размер на 1 000 лева.

Временният синдик Б.Л.Б. следва да встъпи в длъжността си в срок до 15 ноември 2016 година.

НАЛАГА общи възбрана и запор върху имуществото на „Газтрейд Сливен“ ЕООД ЕИК *** със седалище и адрес на област Кюстендил община Кюстендил, град Кюстендил ул. „***“ № 26.

ОПРЕДЕЛЯ ДАТА ЗА ПЪРВО СЪБРАНИЕ НА КРЕДИТОРИТЕ  на „Газтрейд Сливен“ ЕООД ЕИК *** със седалище и адрес на област Кюстендил община Кюстендил, град Кюстендил ул. „***“ № 26    8 декември 2016 г. от 12.30 в залата на Кюстендилски окръжен съд с дневен ред по чл.672, ал.1 от ТЗ.

            Решението следва да се впише в Търговски регистър при Агенцията по вписванията по партидата на „Газтрейд Сливен“ ЕООД ЕИК *** със седалище и адрес на област Кюстендил община Кюстендил, град Кюстендил ул. „***“ № 26.

            Решението подлежи на незабавно изпълнение.

Решението подлежи на обжалване в седмодневен срок от вписването му в Търговския регистър при Агенцията по вписванията, пред Софийския апелативен съд.

 

 

                                                ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: