Решение по дело №7584/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261421
Дата: 2 март 2021 г. (в сила от 2 март 2021 г.)
Съдия: Силвана Иванова Гълъбова
Дело: 20201100507584
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 № …

гр. София, 02.03.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ІІ-д въззивен състав, в публичното заседание на дванадесети февруари две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

                ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР МАЗГАЛОВ

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: СИЛВАНА ГЪЛЪБОВА

                                     Мл.с. ИВЕЛИНА СИМЕОНОВА 

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдията Гълъбова гр.д. №7584 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 – 273 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ищеца В.Л. А. срещу решение от 18.02.2020 г. по гр.д. №28476/2019 г. на Софийския районен съд, 35 състав, в частта, в която са отхвърлени предявените от жалбоподателя срещу „А.и М.“ ЕООД кумулативно съединени осъдителни искове с правно основание чл.79 ал.1 вр.чл.232 ал.2 и чл.233 ал.1 изр.2 ЗЗД за сумата от 321,86 лв., представляваща консумативни разходи за изразходвана вода в наетия имот, за сумата от 96,00 лв., представляваща разходи за подмяна на патрон, ведно със законната лихва върху главниците от 20.05.2019 г. до окончателното плащане, и за сумата от 36,86 лв. – мораторна лихва, като ищецът е осъден да заплати на ответника разноски по делото.

В жалбата се твърди, че решението на СРС е  неправилно, тъй като е постановено при нарушение на материалния закон и на процесуалните правила. Сочи, че от събраните по делото доказателства е установено, че ответникът дължи сумите за консумирана вода, лихва за забава и за подмяна на патрона на вратата на наетия имот, като същият не е доказал заплащането им. Предвид изложеното, жалбоподателят моли въззивния съд да отмени обжалваното решение и да уважи изцяло предявените искове. Претендира разноски.

Въззиваемата страна „А.и М.“ ЕООД в срока за отговор по чл.263 ал.1 ГПК оспорва жалбата и моли първоинстанционното решение да бъде потвърдено. Претендира разноски.

Решението не е обжалвано от ответника в частта, в която е уважен предявеният осъдителен иск с правно основание чл.79 ал.1 вр.чл.232 ал.2 ЗЗД за сумата от 8,70 лв. – консумативни разходи за изразходвана ел. енергия в наетия имот, поради което решението е влязло в сила в тази му част.

Съдът, като обсъди доводите във въззивната жалба относно атакувания съдебен акт и събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

Жалбата е подадена в срок и е допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата с изключение на случаите, когато следва да приложи императивна материалноправна норма, както и когато следи служебно за интереса на някоя от страните – т.1 от ТР №1/09.12.2013 г. по тълк.д. №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС. Настоящият случай не попада в двете визирани изключения, поради което въззивният съд следва да се произнесе по правилността на решението само по наведените оплаквания в жалбата.

Процесното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Същото е и правилно, като въззивният състав споделя мотивите му, поради което и на основание чл.272 ГПК препраща към мотивите на СРС. Във връзка доводите в жалбата за неправилност на решението, следва да се добави и следното:

За основателността на предявения иск с правно основание чл.79 ал.1 вр. чл.232 ал.2 ЗЗД в тежест на ищеца да установи, че страните са били обвързани от договор за наем на недвижим имот и размера на незаплатените консумативни разходи, а за иска с правно основание чл.79 ал.1 вр. чл.233 ал.1 изр.2 ЗЗД и че през време на ползването вещта ответникът му е причинил сочените имуществени вреди, както и техният действителен размер.

В тежест на ответника е да установи положителния факт на плащането.

По делото не е спорно и е установено наличието на сочения договор за наем, както и че същият е прекратен, считано от 10.08.2018 г.

От събраните по делото доказателства /фактура №**********/26.10.2018 г. и справка за таксуван разход за вода/ се установява, че за наетия имот е начислена сума за консумация на вода за периода 22.09.2018 г. – 22.10.2019 г., т.е. за период след прекратяване на наемното правоотношение между страните. По делото не са ангажирани никакви доказателства за установяване твърденията на ищеца, че начислените от „Софийска вода“ АД с описаната по-горе фактура суми са за потребена вода за период, различен от посочения във фактурата, който период е по време на наемния такъв. Ангажираните свидетелски показания не могат да установят това обстоятелство.

От събраните по делото доказателства /фактура №**********/11.09.2018 г., фискален бон към нея и показанията на свид. Д. Ц./ не се установява при условията на пълно и главно доказване наличието на сочените от ищеца имуществени вреди, причинени му от наемателя и изразяващи се в смяна на патрон на вратата на имота. Не се установява, че заплатената сума от 96,00 лв. е именно за подмяна на патрона на процесния нает имот, а от показанията на свид. С. С. се установява предаване на ключовете от наетото помещение.

Основателността на исковете за лихва за забава предполага наличие на главен дълг и забава в погасяването му. Доколкото съдът не достигна до извод за наличието на такива за консумативни разходи за потребена вода и вреди, то и тези искове също следва да бъда отхвърлени изцяло.

Съгласно чл.86 ал.1 ЗЗД, при неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. Съгласно разпоредбата на чл.84 ал.2 ЗЗД, когато няма определен ден за изпълнение, длъжникът изпада в забава, след като бъде поканен от кредитора. В процесния договор за наем не е посочен срок за плащане на консумативните разходи, поради което за изпадане на ответника в забава е необходимо отправяне на покана, каквато не е представена, а и няма наведени твърдения в тази насока, поради което ответникът не е изпадна в забава в плащането на неизплатените консумативни разходи за ел. енергия.

Поради изложеното и поради съвпадане на крайните изводи на двете съдебни инстанции, решението на СРС следва да бъде потвърдено изцяло

С оглед изхода на делото и направеното искане, на въззиваемата страна на основание чл.78 ал.3 ГПК следва да се присъдят разноски във въззивното производство в размер на сумата от 300,00 лв., представляваща адвокатско възнаграждение.

 

Воден от гореизложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №44032/18.02.2020 г., постановено по гр.д. №28476/2019 г. по описа на СРС, ГО, 34 състав, в обжалваната му част.

ОСЪЖДА В.Л.А., ЕГН **********, седалище и адрес на управление:***, да заплати на „А. и М.“ ООД, ЕИК ******, седалище и адрес на управление:***, на основание чл.78 ал.3 ГПК сумата от 300,00 лв., представляваща разноски във въззивното производство.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.