Определение по дело №530/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1369
Дата: 12 април 2019 г.
Съдия: Светлана Тодорова Кирякова
Дело: 20193101000530
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 4 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………/…….04.2019г.

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание на ……………….април две хиляди и деветнадесета година , в състав:

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ПИСАРОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛАНА КИРЯКОВА

                                                                              ЦВЕТЕЛИНА ХЕКИМОВА                                                                

като разгледа докладваното от съдия Кирякова

възз. частно търг.дело 530 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 278 във вр. чл. 413, ал. 2 от ГПК.

Образувано е по частна жалба вх. № 17597/08.03.2019г. /депозирана с писмо с пощенско клеймо от 07.03.2018г./, подадено от „Агенция за контрол на просрочени вземания“ ЕАД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, бул. „Васил Левски“ № 114, етаж Мецанин, срещу Разпореждане № 6260/12.02.2019г., постановено по ч.гр.д. № 600/2019г. на РС Варна, с което е отхвърлена част от искането на жалбоподателя за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК, представляваща сумата от 189.82 лв. –стойност на такси и комисионни за допълнителни услуги по Договор за потребителски кредит № 2860736 от 21.10.2016г., сключен между „Провидент Файненшъл България” ООД и С.С.С., като вземането по договора е прехвърлено от кредитодателя на „Изи Асет Мениджмънт“ с договор за цесия от 01.07.2017 г., а на заявителя – „АКПЗ“ ЕАД ЕИК ********* с Приложение № 1/03.07.2018 г. към Рамков договор за прехвърляне на парични задължения (цесия) от 30.01.2017 г., сключен с „Изи Асет Мениджмънт” АД ЕИК *********.

В частната жалба се твърди, че разпореждането е неправилно. Излага се, че обжалваният съдебен акт е основан на погрешни изводи, доколкото в производството по чл.410 от ГПК съдът не проверява дали вземането съществува. Изтъква се, че съдът дължи проверка на формалната външна редовност и необходими реквизити на заявлението по чл.410 от ГПК, като споровете по обективераните в него материални субективни права, като този относно претеднираното вземане за такси и комисионни за допълнителни услуги, следва да се решават по исков ред, в случай, че длъжникът входира възражение по чл.414 от ГПК. Пояснява се, че таксите и комисионните за допълнителни услуги включват „такса за оценка на досие“ и „такса за услугата „кредит у дома““, които са в съответствие с предвидената с чл.10а от ЗПК възможност кредиторът да събира от потребителя такси и комисионни за допълнителни услуги, свързани с договора за потребителски кредит. Твърди се, че дължимостта на таксата е свързана с извършването на плащанията по договора и е обусловена от това дали кредиторът е изпълнил задължението си да извърши дейността, респ.да предостави услугата, за която се дължи тя. В тази насока се твърди, че след като има плащания по договора, то следва, че и услугата по тяхното събиране от дома на длъжника е извършена реално. Твърди се, че действително за съда съществува задължение да се произнася служебно относно наличието на неравноправни клаузи в договорите, но това правомощие може да бъде упражнено само в исковото производство, в хода на което след като уведоми за това страните да им даде възможност да обсъдят този въпрос при условията на състезателност по предвидения от националната правна уредба ред. В обобщение се твърди, че като е обсъдил по същество обстоятелство, което седи извън предмета на проверка в настоящото производство, заповедният съд е превишил правомощията си. Настоява се да бъде отменено разпореждането в отхвърлителната част и да се постанови издаването на заповед за изпълнение за посочените в заявлението суми.

Жалбата е подадена в срок (по поща с клеймо от 06.03.2019г.), от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД след запознаване с писмените доказателства по делото и като съобрази приложимия закон, настоящият състав на намира частната жалба за неоснователна, поради следните съображения:

Производството по ч.гр.д. № 600/2019г. на Районен съд - Варна е образувано по заявление подадено от заявителя „Агенция за контрол на просрочени вземания“ ЕАД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Васил Левски“ № 114, етаж Мецанин, срещу Валя Кирилова Иванова с адрес гр. Варна, ул. Бачо Киро 14 ет.1 за суми по Договор за потребителски кредит № 2860736 от 21.10.2016г., сключен между „Провидент Файненшъл България” ООД и С.С.С., като вземането по договора е прехвърлено от кредитодателя на „Изи Асет Мениджмънт“ с договор за цесия от 01.07.2017 г., а на заявителя – „АКПЗ“ ЕАД ЕИК ********* с Приложение № 1/03.07.2018 г. към Рамков договор за прехвърляне на парични задължения (цесия) от 30.01.2017 г., сключен с „Изи Асет Мениджмънт” АД ЕИК *********.

В обяснителната част на заявлението заявителя е посочил, че с подписване на договора кредитополучателят се е съгласил да му бъдат начислени такси и комисионни за допълнителни услуги – такса за оценка на кредитното досие и такса Кредит у дома. Последната представлява услуга, изразяваща се в доставка на заемната сума в брой по неговото местоживеене и седмично събиране на вноските по кредита също по местоживеенето на кредитополучателя. В т.12 от заявлението кредиторът също е посочил, че сумата по договора е преведена по банковата сметка на длъжника при подписване на договора, с което кредиторът е изпълнил основното си задължение по договора. Освен това посочено е, че по договора е извършено частично плащане в общ размер от 395.09 лева. Вземането, индивидуализирано като такси и комисионни за допълнителни услуги, е заявено в размер на обща сума от 189.82 лева.

Доколкото съдът е констатирал нередовност в заявлението с разпореждане № 2472/18.01.2019 г. е дал указания на заявителя да посочи каква част от общия размер на вземането представлява такса за оценка на кредитно досие и каква част такса „кредит у дома“, както и да наведе твърдения предоставил ли е реално последната услуга на кредитополучателя. В отговор на дадените указания е постъпила уточняваща молба от 11.02.2019 г. Посочено е, че таксата за оценка на досие е 20 лева, определен съгласно буква Б, стр.1 от договора за потребителски кредит. Уточнено е, че размера на такса „кредит у дома“ е 341.19 лева, договорен в буква Д, стр.1 от договора. Сочи се, че според тази клауза цената на допълнителната услуга се формира от два компонента – първият, съставляващ 30% от сумата, е дължим при предоставяне на заевната сума по адрес на местоживеене на клиента, а вторият, представляващ останалите 70 %, е свързан с разходите за събиране на седмичните вноски в дома на клиента. Приложен е заверен препис от Договор за потребителски кредит № 2860736 от 21.10.2016г.  Потвърдено е, че цялата сума е с разсрочено погасяване, като е включено в седмичните погасителни вноски.

Видно от представения договор срокът за пълно издължаване на паричните задължения е изтекъл, доколкото последната падежна дата е 17.12.2017г. при 60 броя седмични плащания.

При анализа на изложеното в заявлението заемно правоотношение се установява, че с оглед качеството на кредитополучателя-физическо лице и липсата на противни твърдения по своята правна характеристика отговаря на договор за потребителски кредит, при което освен нормите на Закона за потребителския кредит и ЗЗД и с оглед качеството на кредитополучателя на "потребител" приложимите норми са и тези на Закона за защита на потребителите – съгласно чл. 24 ЗПК, във вр. чл. 143148 ЗЗП, като чл. 146, ал. 1 ЗЗП прогласява неравноправните клаузи за нищожни, поради пряко противоречие с императивните норми, защитаващи потребителя като по-слаба в икономическо отношение страна. С оглед на това въззивния съд не възприема и счита за неоснователни доводите и възраженията в жалбата, че за заповедния съд не съществува възможност служебно да констатира наличието на нищожна и/или неравноправна клауза, както и че е превишил своите правомощия по преценка, като е обсъдил обстоятелство по същество, което следва да бъде доказано в едно бъдещо исково производство /така Определение N 974/07.12.2011 г. по ч. т. д. N 797/2010 г., ІІ т. о., ВКС и решение на Съда на ЕС от 14.06.2012 г. по дело C-618/10, с което е дадено задължително тълкуване съгласно чл. 633 ГПК и чл. 267 от ДФЕС на реципираната в националното ни законодателство Директива 93/13/ЕИО/.     

Разпореждането на заповедния съд в отхвърлителната част е правилно и законосъобразно. С оглед качеството на заемателя се налага извода, че е налице договор с потребител по смисъла на § 13 от ДР на ЗЗП, като към настоящия договор за финансова услуга намират приложение съответно разпоредбите на Закона за потребителския кредит.

Възможността кредиторът да въвежда такси извън стойността на договорения размер на заема е регламентирана в чл. 10а от ЗПК и е предвидена за допълнителни услуги, свързани с договора за потребителски кредит. Налице е изрична забрана, съгласно чл.10а, ал.2 от ЗПК да се изискват такси и комисионни за действия, свързани с усвояването и управлението на кредита.

Съобразно на съдържанието на конкретните клаузи за такси за комисионни и допълнителни услуги, се налага извода, че уговарянето им противоречи и излиза извън присъщите на този вид договорен ангажимент функции.

От изложението в заявлението става ясно, че тази такса е предвидена на първо място за "оценка на кредитното досие". Касае се за характерна предварителна дейност на кредитора, която предхожда вземането на решението за отпускане на кредита. Съгласно чл.16 и сл. от ЗПК кредиторът разполага с възможност да изисква и събира информация като след анализа й да прецени дали да предостави търсената сума. Следователно не се касае за допълнителна услуга, защото дейността е изцяло насочена към преценка и осигуряване на бъдещото изпълнение от страна на заемополучателя.

Таксата за предоставяне на услуга "кредит у дома", формулирана като такса за предоставяне на заема по адрес на клиента, съотв.събиране на вноски от дома на клиента също осигурява изпълнението на задължението по договора, както и усвояването на кредита, и попада под забраната по чл.10а, ал.2 от ЗПК. Едновременно с това налице е и противоречие между изявлението на кредитора, че е предоставил изцяло сумата по банков път в полза на длъжника, като в същото време го ангажира финансово с 30 процента от т.н. такса услуга „кредит у дома“. Това поставя потребителя в неравноправна позиция спрямо кредитора, какъвто е характера и на клаузата по смисъла на ЗЗП, доколкото този разход се дължи независимо от физическия начин на предоставяне на сумата и поставя под съмнение предоставяна ли е тази услуга и дължи ли се в действителност такава такса.

Услугата в частта „домашно събиране на седмичните вноски“ също е във фиксиран размер и не зависи от реалните разходи, които биха се направили, което води до извода, че те на практика не представляват разходи, а предварително уговорени задължения на потребителя. Така уговорените такси и комисионни представляват допълнителни плащания, които имат за цел да се присъди още едно гарантирано обезщетение в случай на забава. Затова и последицата от игнорирането по този начин на забраната на чл. 33 от ЗПК - императивна по своя характер, следва да е прогласяването за нищожни на тези клаузи за такси и комисионни.

При проверката по реда на чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК се налага извода, че уговарянето на задължение за заплащане на тези такси противоречи и на добрите нрави. Видно от претендирания размер при отпуснат кредит в размер на 400 лева, търсените такси за допълнителни услуги достигат 341.19 лв., което е в противоречие с императивното изискване на чл. 19, ал. 4 от ЗПК.

По изложените съображения въззивният съд приема, че в заповедното производство правилно е отказано да бъде издадена заповед за изпълнение по отношение на претенцията за такси и комисионни за допълнителни услуги, затова разпореждането следва да се потвърди в обжалваната му част.

Въз основа на изложените мотиви съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 6260/12.02.2019г., постановено по ч.гр.д. № 600/2019г. на РС Варна, с което е отхвърлена част от искането на „Агенция за контрол на просрочени вземания“ ЕАД ЕИК ********* за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК, представляваща сумата от 189.82 лв. –стойност на такси и комисионни за допълнителни услуги по Договор за потребителски кредит № 2860736 от 21.10.2016г., сключен между „Провидент Файненшъл България” ООД и С.С.С., като вземането по договора е прехвърлено от кредитодателя на „Изи Асет Мениджмънт“ с договор за цесия от 01.07.2017 г., а на заявителя – „АКПЗ“ ЕАД ЕИК ********* с Приложение № 1/03.07.2018 г. към Рамков договор за прехвърляне на парични задължения (цесия) от 30.01.2017 г., сключен с „Изи Асет Мениджмънт” АД ЕИК *********.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

                                                                                         2.