Решение по дело №4165/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1440
Дата: 30 юли 2019 г. (в сила от 12 декември 2019 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20195330204165
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№1440

гр. Пловдив, 30.07.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесет и трети юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                        

          при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 4165/2019 г. по описа на ПРС, XXVI нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление № К-0047955 от 01.04.2019 г. с което на ,,АЛЕКС 0979‘‘ ЕООД с ЕИК: ********* е било наложено административно наказание ,,имуществена санкция‘‘ в размер от 550 лева за извършено от него нарушение по чл. 64 КЗП.

          Дружеството жалбоподател, чрез процесуалния представител адв. С. обжалва процесното НП. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна. Признава описаната в АУАН и НП фактическа обстановка, но намира процесния случай за маловажен по смисъла на чл. 28 ЗАНН.

          Въззиваемата страна редовно уведомена за насроченото съдебно заседание не изпрати представител и не депозира становище по съществото на спора.

Пловдивският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е частично основателна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

В конкретния случай дружеството жалбоподател е било санкционирано за това, че при направена проверка на 16.01.2019 г. в магазин за дамско облекло, находящ се в гр. Пловдив, Пешеходен мост, Търгорвски център ,,Марица‘‘ било установено следното: Обектът се намирал в работен режим и се обслужвало от продавач-консултант. В същия се предлагали за продажба на потребителите дамски облекла, ризи, якета, рокли, туники, елеци, панталони, клинове, жилетки и портмонета. При проверката било установено, че на входната врата на червена табела било поставено съобщените за намаление на цените с текст ,,Намаление -20% от 10.01.2019 г. до 10.02.2019 г. Установено било, че търговецът не е обозначил на етикетите на предлаганите за продажба всички налични стоки по един от следните начини: 1. чрез поставяне на новата цена до старата, която е зачертана, или 2. чрез думите "нова цена" и "стара цена", последвани от съответните суми, или 3. чрез посочване на процент на намалението, като новата цена се поставя до старата цена, която е зачертана, като по този начин била нарушена разпоредбата на чл. 64 КЗП.

В хода на съдебното следствие актосъставителката не беше разпитана, доколкото процесуалният представител на дружеството жалбоподател заяви, че не държи на нейния разпит, тъй като призна описаното в АУАН и НП.

Съдът кредитира приобщените по делото писмени доказателства, доколкото същите са събрани по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед се установява, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

От представените в оригинал Констативен протокол с бл. № 0122277 от 06.02.2019 г., Констативен протокол с бл. № 0122270 от 24.01.2019 г., Констативен протокол с бл. № 2655436 от 16.01.2019 г. и Констативен протокол с бл. № 2658997 от 13.03.2019 г. се установява отразеното в тях.

От представеното копие от Пълномощно се установява, че АУАН е бил връчен на лице с представителна власт.

Въз основа на така възприетата от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

Разпоредбата на чл. 64 КЗП е в насока, че Съобщението за намаление на цените се прави по един от следните начини: 1. чрез поставяне на новата цена до старата, която е зачертана, или 2. чрез думите "нова цена" и "стара цена", последвани от съответните суми, или 3. чрез посочване на процент на намалението, като новата цена се поставя до старата цена, която е зачертана.

Тълкувайки тази разпоредба се достигна до извод, че когато в даден обект има намаление, освен на входа на обекта е необходимо намалението да бъде отразено и върху самите стоки по един от горепосочените начини.

Ето защо, се достигна до извод, че е налице извършено деянието от дружеството жалбоподател изразяващо се в такова по чл. 64 КЗП.

Съставеният АУАН е съобразен с изискванията на закона, нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителят и му е дадена възможност да направи възражение във връзка с констатираното нарушение съгласно чл. 42-44 от ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и наказателно постановление против жалбоподателя, което е изцяло съобразено с изискванията на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН.

Процесният случай не би могъл да се квалифицира като маловажен по смисъла на чл. 28 ЗАНН.

Общото събрание на наказателната колегия във Върховния касационен съд по Т.Н. дело № 1/2007 г., преценката за "маловажност на случая" подлежи на съдебен контрол. В обхвата на съдебния контрол се включва и проверката за законосъобразност на преценката по чл. 28 от ЗАНН. Когато съдът констатира, че предпоставките на чл. 28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление поради издаването му в противоречие със закона. Разбирането за обхвата на съдебния контрол е в съответствие и с практиката на Европейския съд по правата на човека по приложението на чл. 6, ал.1 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, според която съдът не може да бъде ограничаван в своята юрисдикция, когато решава правния спор. Съдът не може да бъде обвързан от решението на административен орган и не може да бъде възпрепятстван в правомощията си да проучи в пълнота фактите, релевантни за спора, с който е сезиран. Съдът изследва и решава всички въпроси, както по фактите, така и по правото, от които зависи изходът на делото. При липсата на легално определение в ЗАНН на "маловажен случай" и предвид разпоредбата на чл. 11 от ЗАНН, според която норма, по въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс (НК), доколкото в този закон не се предвижда друго, за "маловажен случай" следва да се приеме този, при който извършеното административно нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид (чл. 93, т.9 от НК).

В случая обаче, по делото не са ангажирани доказателства, чието наличие да обоснове извод, че разглежданото нарушение е с по-ниска степен на степен на обществена опасност в сравнение с други нарушения от този вид. Касае за т. нар. формално извършено нарушение, като за осъществяването на същото не е необходимо настъпването на каквито и да били последици, като процесният случай не се отличава с останалите такива и да е с по-ниска степен на обществена опасност.

В тази насока е и константната съдебна практика на Административен съд гр. Пловдив - Решение № 111 от 20.01.2015 г. на АдмС - Пловдив по к. н. а. х. д. № 3471/2014 г., Решение № 2323 от 23.11.2015 г. на АдмС - Пловдив по к. н. а. х. д. № 2668/2015 г., Решение № 2337 от 23.11.2015 г. на АдмС - Пловдив по к. н. а. х. д. № 2219/2015 г., Решение № 2651 от 29.12.2015 г. на АдмС - Пловдив по к. н. а. х. д. № 2955/2015 г., Решение № 1549 от 2.07.2018 г. на АдмС - Пловдив по к. а. н. д. № 1659/2018 г.

В санкционната разпоредба на чл. 209 ЗЗП е посочено, че за нарушение на чл. 63, 64, чл. 65, ал. 1 и чл. 66 на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция, в размер от 500 до 3000 лв.

Съдът е на мнение, че в случая размерът на наложената санкция следва да се намали до минимума предвиден в закона, тъй като са налице изцяло смекчаващи вината обстоятелства, като не е налице нито едно отегчаващо вината обстоятелство. В случая става въпрос за първо извършено от дружеството жалбоподател нарушение, липсват данни за настъпили вредни последици вследствие от деянието, както и е налице признание на вината.

Предвид гореизложеното размерът на наложената санкция следва да се намали до минимума предвиден в закона в размер от 500 лева имуществена санкция.

По изложените съображения, Пловдивският районен съд, XXVI н. с.

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № К-0047955 от 01.04.2019 г. с което на ,,АЛЕКС 0979‘‘ ЕООД с ЕИК: ********* е било наложено административно наказание ,,имуществена санкция‘‘ в размер от 550 лева за извършено от него нарушение по чл. 64 КЗП в санкционната част, като НАМАЛЯВА размера на наложеното наказание ,,имуществена санкция‘‘ в размер от 500 /петстотин/ лева.

          ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление в останалата част.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

СЕКРЕТАР: Д.Д.