Решение по дело №3164/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 252
Дата: 7 февруари 2023 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20227180703164
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 252/7.2.2023г.

 

гр. Пловдив, 07.02.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, ХХI състав, в открито заседание на осемнадесети януари през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ШОТЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО АНГЕЛОВ

ЙОРДАН РУСЕВ

 

при секретаря Христина Николова и участието на прокурора Калоян Димитров, като разгледа докладваното от председателя Мариана Шотева КАНД № 3164 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на П.Л.Л., ЕГН ********** ***, чрез пълномощник адв. Р., против Решение № 147/10.11.2022 г., постановено по АНД № 350/2022 г. по описа на Районен съд – Карлово (КРС), III н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 22-0281-000273/13.05.2022 г. на Началник група в ОД на МВР – Пловдив, РУ – Карлово, с което на Л. е наложено административно наказание на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) – глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, както и са отнети 10 контролни точки на основание Наредба № Iз-2539 на МВР.

В жалбата се сочи, че решението е незаконосъобразно, неправилно и необосновано - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК и се настоява за отмяната му и отмяна на наказателното постановление. Претендират се сторените по делото разноски.

Ответникът по касационната жалба – РУ – Карлово при ОД на МВР – Пловдив, редовно призован, не изразява становище по допустимостта и основателността на касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив застъпва становище за неоснователност на така подадената касационна жалба.

Административен съд – Пловдив, ХХI състав, след като разгледа поотделно и в съвкупност, наведените с жалбата касационни основания и в изпълнение изискването на чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежна по чл. 210 от АПК страна в преклузивния по чл. 211 от АПК срок, поради което е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на производство пред КРС е било НП № 22-0281-000273/13.05.2022 г., издадено от Началник група в ОД на МВР – Пловдив, РУ – Карлово, с което на Л. е наложено административно наказание на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП – глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, както и са отнети 10 контролни точки на основание Наредба № Iз-2539 на МВР за това, че на 21.02.2022 г. около 16,45 часа в гр. Баня на ул. „Карловска“ пред № 2 с посока на движение от юг към север като неправоспособен водач управлява мотоциклет от неизвестна марка и модел черен на цвят с номер на рама ***, който не е регистриран на територията на Република България и е без поставена регистрационна табела на определеното за това място – нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. За установяване на административното нарушение е съставен АУАН Серия АД бл. № 46489 от 21.02.2022 г., а самото НП е издадено на основание Постановление на Районна прокуратура – Пловдив, ТО – Карлово с рег. № 2402/2022 г. за отказ да се образува досъдебно производство по преписка с рег. № 281р-3183/2022 г. по описа на РУ – Карлово. Прието е, че деянието не е маловажен случай по чл. 28 от ЗАНН, а при индивидуализацията на наказанието е съобразен чл. 27, ал. 2 от ЗАНН, предвид високата обществена опасност на деянието и неговият негативен отзвук сред останалите участници в движението. Административното наказание е наложено при тази фактическа и правна обстановка, която е възприета и възпроизведена в оспореното пред районния съд НП.

С обжалваното пред настоящата инстанция решение, КРС е приел, че при издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, а от събраните доказателства безспорно се установява извършеното от лицето нарушение. Като е стигнал до тези правни изводи, районният съд е постановил правилен съдебен акт.

Противно на твърдяното в касационната жалба, всички доказателства са преценени при постановяване на обжалваното решение и в този смисъл изводите на първоинстанционния съд са напълно обосновани. Обсъдени са също всички възражения на касатора и на тях е даден отговор, подкрепен от събраните по делото доказателства, поради което и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК касационната инстанция препраща към мотивите на първоинстанционния съд, изключително обстойни и обосновани.

За пълнота и с оглед наведените възражения в касационната жалба, следва да се посочи, че дори и санкционираният водач да не е съзнавал и да не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, е бил длъжен и е могъл да ги предвиди. Съгласно чл. 7, ал. 2 от ЗАНН, непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи, а такова предвиждане не е налице по отношение на нарушението по чл. 175, ал. 3 от ЗДвП. Затова дори и санкционираното деяние да не е извършено умишлено, а по непредпазливост, не се променя крайният извод за неговата съставомерност от субективна страна, т. е. за виновно извършено от Л. нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Да се приеме обратното би означавало да се толерира неправомерното поведение на лицето и то да черпи права от него, което е недопустимо. Извършеното деяние е установено и за него са наложени кумулативно предвидените в закона наказания в минимален размер от компетентни органи. Не са налице предпоставките за прилагане на чл. 28 от ЗАНН в конкретния случай, тъй като установените в процеса факти не сочат наличието на смекчаващи обстоятелства, определящи деянието като такова с по-ниска степен на обществена опасност и обуславящи квалифицирането на допуснатото административно нарушение като „маловажен случай“. С оглед цялостната характеристика на деянието и на дееца - системен нарушител на правилата за движение, установимо от справка за нарушител/водач, приложена към административнонаказателната преписка, не е налице по-ниска степен на обществена опасност на конкретното нарушение в сравнение с обикновените случаи на нарушения от същия вид. Следователно обжалваното НП е материално законосъобразно и правилно е потвърдено от районния съд.

Все в тази насока следва да се посочи, че съгласно чл. 33, ал. 2 от ЗАНН, при констатиране на признак/признаци на извършено престъпление административнонаказателното производство се прекратява, а материалите се изпращат на съответния прокурор. Съгласно чл. 36, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН, административнонаказателно производство се образува със съставяне на акт за установяване на извършеното административно нарушение. Без приложен акт административнонаказателна преписка не се образува освен в случаите, когато производството е прекратено от съда или прокурора или прокурорът е отказал да образува наказателно производство и е препратено на наказващия орган. АУАН и Постановление на прокурора за отказ да се образува наказателно производство са различни и самостоятелни основания за издаване на НП, по аргумент от чл. 36, ал. 2 от ЗАНН. Както бе изложено, чл. 33, ал. 2 от ЗАНН задължава наказващия орган да прекрати образувано АНП и да изпрати материалите на съответния прокурор в случаите, когато се установи, че деянието, за което е образувано административнонаказателно производство, съставлява престъпление. Цитираната норма е императивна и определя изрично поведението на наказващия орган. В настоящия случай е налице образуване на административнонаказателно производство със съставянето на посочения в НП АУАН Серия АД бл. № 46489/21.02.2022 г., като липсват данни административнонаказателното производство да е било прекратено, въпреки това материалите са изпратени на районна прокуратура, а след извършената по данни за престъпление от общ характер проверка, е издадено Постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 25.03.2022 г. на прокурор при РП – Пловдив, ТО – Карлово и преписката е изпратена на Началника на РУ-Карлово на МВР за преценка по налагане на административно наказание. Смисълът на чл. 33, ал. 2 от ЗАНН, предвиждащ прекратяване на административнонаказателното производство при констатиране на признак/признаци на извършено престъпление, се изразява не само в това да се избегне паралелната висящност на двете производства, а и в това административнонаказателното производство да не се погаси по давност, докато тече наказателното производство. В случая са спазени всички давностни срокове по чл. 34 от ЗАНН и е предотвратено едновременното провеждане на административнонаказателно и наказателно производство, поради което не са налице допуснати съществени процесуални нарушения, обуславящи незаконосъобразност на процесното наказателно постановление.

По отношение твърдението, че постановлението за отказ за образуване на наказателно производство, не е връчено на касатора, следва да се посочи, че действително, по делото липсват доказателства прокурорският акт да е връчен и да е влязъл в сила. Това обаче само по себе си не влияе на процесуалната и материалната законосъобразност на НП, доколкото жалбата срещу постановлението не спира неговото изпълнение. Постановлението може да се обжалва пред по-горестоящата прокуратура по всяко време, затова и неговият стабилитет има относителен характер. И на последно място – дори да бъде ангажирана наказателната отговорност на дееца за престъпление по НК, законът е предвидил механизъм за избягване на двойната наказуемост чрез възможност за отмяна на НП. Или, в случая, несъобщаването на постановлението по чл. 213 от НПК за отказ да се образува ДП срещу Л., само по себе си не опорочава процедурата по издаване на НП.

С оглед на изложеното, не са налице касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, а атакуваното решение на районния съд е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл. 63в от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХI състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 147 от 10.11.2022 г., постановено по АНД № 350/2022 г. по описа на Районен съд - Карлово, III н. състав.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                2.