Определение по дело №379/2017 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 април 2018 г.
Съдия: Георги Димитров Василев
Дело: 20172330200379
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 27 март 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                       27.04.2018 г.                                             гр.Ямбол

 

Ямболският районен съд, Наказателно отделение,V-ти състав, на двадесет и  седми април две хиляди и осемнадесета година, в закрито съдебно заседание, в сьстав:

 

                                                                                             Председател: Г. Василев

 

                                                                                 Членове: 1. Ташка Христова

 

                                                                                                            2. Васил Г.

 

секретар Р.Вълчева

прокурор...................

като разгледа докладваното от съдия-докладчик Г.Василев

НОХД № 379/2017 г. по описа на ЯРС, за да се произнесе установи:

 

          В с.з. на 12.04.2018г., след направено искане от страна на защитата на подс.Н.Д.К. за повторна автотехническа експертиза, и след като съдът е приел, че делото не е изяснено от фактическа страна, е даден срок на подсъдимия, прокурора и частните обвинители да посочат евентуални въпроси към в.л. по делото, което ще изготви допълнителна автотехническа експертиза/ДАТЕ/. В посочения срок и след това страните са посочили въпроси към в.л. за изясняване на всички обстоятелства, касаещи настъпването на ПТП.

От така изложената фактическа обстановка, съдът счита че е наложително изготвянето на ДАТЕ, поради което и на основание чл.144,ал.1 и чл.153 от НПК, сьдьт

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

          НАЗНАЧАВА ДОПЪЛНИТЕЛНА АВТОТЕХНИЧЕСКА ЕКСПЕРТИЗА по НОХД 379/2017г. на ЯРС с вещо лице инж. Д.Б.Б., което след като се запознае с всички материали по делото, включително с показанията на свидетелите от с.з., при необходимост да направи оглед на местопроизшествието, да отговори на следните въпроси:

         

1. Каква е била скоростта на движение на л.а.“Хюндай Соната“, когато възприема МПС на подсъдимия на пътното платно?

2. Каква е била скоростта на движение на л.а. “Хюндай Соната“ непосредствено преди настъпване на ПТП, изхождайки и от причинените деформации по двете МПС-ва и поведението на водача на лекия автомобил преди автопроизшествието?

3. МПС на подсъдимия представлявало ли е препятствие за автомобила на пострадалите?

4. Какво е било времето за реакция на водача/tp/ на лекия автомобил при конкретната пътна обстановка, след като е възприел товарния автомобил?

5. Каква е била опасната зона за спиране на лекия автомобил към момента на възприемане на товарния автомобил, като се отчете и наличието на МПС с включени светлини в насрещната лента за движение?

6. Каква е дължината на осветеност на фаровете на лекия автомобил/на къси и дълги светлини/ при този модел „Хюндай“?

7. Скорост от 70-80 км/ч давала ли е възможност на водача на лекия автомобил своевременно да възприеме намиращия се на пътното платно товарен автомобил и на какво разстояние водачът на лекия автомобил ще види товарния автомобил?

8. Каква е била опасната зона за спиране на лекия автомобил при скорост 70-80 км/ч към момента на възприемане на товарния автомобил, като се отчете и наличието на МПС с включени светлини в насрещната лента за движение?

 9. С каква максимална скорост би следвало да се движи лекия автомобил, за да спре в обхвата на късите или дългите светлини, съобразно конкретните атмосферни и пътни условия?

10. При каква скорост на движение на лекия автомобил при установените атмосферни и пътни условия ПТП не би настъпило?

11. Ако водачът на товарния автомобил е искал да извърши маневра“ завой надясно“, какви действия е било технически правилно да предприеме?    

12. Допуснати ли са нарушения на ЗДвП от двамата водачи преди настъпване на ПТП при така установените на местопроизшествието маркировка и пътни знаци?

13. Какви са причините за настъпване на ПТП и какви действия е предприел и е следвало да предприеме всеки от водачите преди и към момента на настъпване на ПТП, за да се предотврати автопроизшествието? 

14. Да се опише механизмът на автопроизшествието?

          Заключението на вещото лице да бъде готово най-късно седем дни преди деня на съдебното заседание, което ще се проведе на 17.05.2017 г. от 13.30ч.

          Община – Ямбол и всички ЮЛ и ФЛ, при нужда, да окажат необходимото съдействие на вещото лице за изготвяне на заключението.

          Определението не подлежи на обжалване.

          Да се уведомят вещото лице и страните за определението на съда.

 

Районен сьдия:                      Съдебни заседатели:1.                            2.