Определение по дело №92/2009 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 81
Дата: 20 май 2009 г. (в сила от 3 ноември 2009 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20097120700092
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 май 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

гр.Кърджали, 20.05.200.

 

Административен съд Кърджали, в закрито заседание на двадесети май две хиляди и девета година, в състав:

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: М.Б.

 

При секретаря                                                   

като разгледа докладваното от съдия   Б.

административно дело № 92/ 2009г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е образувано по жалба на “БКС” ЕООД, Крумовград, подадена чрез управителя С. Х. Х., срещу Заповед № КО-158/ 16.04.2009г. на кмета на община Крумовград. Със същата е отнето учреденото възмездно право на строеж  на жалбоподателя върху недвижим имот  - частна общинска собственост, актуван с Акт за частна общинска собственост № 229/ 31.07.2001г., представляващ УПИ-І, кв.44 по ПУП на гр. Крумовград поради нереализирането му в 5-годишен срок от учредяването.

            В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на оспорената заповед като издадена в противоречие с материално-правни разпоредби, в несъответствие с целта на закона, както и поради допуснати съществени нарушения на административно-производствени правила. Прави се искане да бъде отменена и се претендират деловодни разноски.

            Съдът след извършена проверка по допустимостта на подадената жалба счита, че същата е недопустима поради следните съображения:

            В оспорената заповед № КО-158/ 16.04.2009г. на кмета на община Крумовград като правно основание за издаването й е посочен чл.44, ал.2 от Закона за местно самоуправление и местна администрация / ЗМСМА/, във връзка с чл.67, ал.1 от Закона за собствеността /ЗС/ и т.І от Решение № 262 от Протокол № 20/ 27.03.2009г. на ОбС – Крумовград. Като мотиви за отнемане на учреденото със заповед № КО-586/ 07.11.2003г. на кмета на община Крумовград право на строеж, е посочено, че суперфициарят – “БКС” ЕООД, Крумовград не бил реализирал в 5-годишен срок от учредяване на правото на строеж, съгласно договор от 27.11.2003г., строителството на сградата според параметрите, обема и характера на застрояване, предвидени в сключения договор за учредяване право на строеж върху недвижим имот, частна общинска собственост, актуван с АЧОС № 229/ 31.07.2001г. и разпоредбата на чл.67, ал.1 от ЗС.

            От приложено заверено копие от Решение № 262 от Протокол № 20/ 27.03.2009г. на ОбС – Крумовград се установява, че колективният орган на местно самоуправление е отнел правото на строеж на “БКС” ЕООД, Крумовград и е възложил на кмета на общината да издаде заповеди за отнемане правото на строеж.

            Съгласно т.6 от Договор, с дата 27.11.2003г., за учредяване право на строеж върху недвижим имот – частна общинска собственост, вписан в СлВп, Крумовград на 02.12.2003г., ако в 5-годишен срок от учредяване правото на строеж не се реализира строителството, правото на строеж се погасява в полза на собственика на земята – община Крумовград по давност на основание чл.67, ал.1 от ЗС. От този договор се установява, че правото на строеж е учредено на основание чл.37, ал.5 от Закона за общинската собственост в редакцията от бр.96/ 1999г.

            С бр.33/ 19.04.1996г. на ДВ е отменена ал.2 на чл.67 от ЗС, съгласно която правото на строеж върху държавни или общински имоти не се погасява, ако не се упражни в продължение на 5 години от учредяването му, а е необходимо да бъде отнето с изричен административен акт – решение на председателя на изпълнителния комитет на общинския народен съвет. Тази законодателна промяна има за последица уеднаквяване режима на частната общинска собственост с този на собствеността на физическите и юридическите лица. Т.е., приложимостта на разпоредбата на чл.67, ал.1 от ЗС и по отношение на правото на строеж, учредено по реда на чл.37, ал.1 от ЗОбС върху имот – частна общинска собственост. Именно защото давността тече и за ограничените вещни права на строеж върху частните общински имоти, ЗОбС не предвижда възможност за отнемане на суперфицията от титуляра на правото по административен ред.

Макар и да възникват в резултат на сложен фактически състав, включващ индивидуален административен акт и договор, отношенията по ЗОбС са отношения между собственик и суперфициар, т. е. са гражданскоправни  и са подчинени на гражданския закон - чл. 63 - 67 вкл. и чл. 100 от ЗС. ЗОбС е специален по отношение на ЗС и ЗЗД само относно начина на формиране на волеизявление и форма на договора, предвид обстоятелството, че собственик на имота е община. След учредяване на ограниченото вещно право отношенията между собственика на имота – общината и суперфициаря са подчинени на общите граждански закони - ЗС и Закона за задълженията и договорите.

            Правилата за действията на управление и разпореждане с общинско имущество, съдържащи се в ЗОбС, се отнасят само до начина на формиране и изразяване на волеизявление от страна на общината за извършване на гражданскоправни сделки от страна на този субект, поради особения режим, на който се подчинява общинската собственост, съгласно Конституцията на Република България.

Тъй като възникналите, в резултат на учредяване право на строеж върху имот – частна общинска собственост, правоотношения между общината и лицето, в полза на което е учредена суперфицията, са гражданско-правни, то  те се подчиняват на общото гражданско законодателство. Поради което и въпросът за съществуването или погасяването на ограниченото вещно право на строеж, наличие на обстоятелства, прекъсващи давността, следва да бъдат поставени за решаване в рамките на установителното исково производство

 От изложеното следва, че не съществува административен акт, който да бъде оспорен. Поради това, жалбата като процесуално недопустима следва да се остави без разглеждане, а образуваното съдебно производство – да се прекрати.

Водим от горните мотиви и на основание чл.159, т.1 от АПК, Административният съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Оставя без разглеждане жалбата на “БКС” ЕООД, гр. Крумовград, подадена чрез управителя С. Х. Х., срещу Заповед № КО-158/ 16.04.2009г. на кмета на община Крумовград, с която е отнето учреденото възмездно право на строеж  на “БКС” ЕООД, гр. Крумовград върху недвижим имот – частна общинска собственост, актуван с Акт за частна общинска собственост № 229/ 31.07.2001г., представляващ УПИ-І, кв.44 по ПУП на гр. Крумовград поради нереализирането му в 5-годишен срок от учредяването.

                Прекратява  производството по адм.д. № 92/ 2009г. по описа на Административен съд – Кърджали.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

                  

                

                                                                            Административен съдия: