Решение по дело №114/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 115
Дата: 7 юли 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20201620200114
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

Гр. Лом, 07.07.2020 г.

                     

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

           Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  тридесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. Й.

 

           при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Й. АНД № 114/20 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

           Жалбоподателят К.Т.К. ***, с ЕГН ********** е недоволен от издаденото от Началника на РУ гр. Лом Наказателно постановление  № 19-0294-002204 от 19.11.2019 г., с което на осн. чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 50.00 /петдесет/ лева.

          В с.з. жалбоподателят се явява лично, поддържа подадената жалба и моли да се отмени НП като незаконосъобразно, поради мотивите, изложени в нея.

           Административнонаказващият орган не се явява, не изпраща процесуален представител, не взема становище по жалбата.

           Доказателствата по делото са писмени и гласни.

           Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

          С Наказателно постановление № 19-0294-002204 от 19.11.2019 г., на жалбоподателя К.К. на осн. чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП му е наложена „Глоба” в размер на 50.00 лв. за това, че управлява лек автомобил „Ауди А4“ с рег. ***, като по време на движение не е поставил обезопасителния колан, с който е оборудван автомобила.

           Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

           По същество се явява неоснователна.        

           Събраните по делото писмени и гласни доказателства налагат следната фактическа обстановка:

           На 16.10.2019 г. свидетелите Ц.Ц. и Д.Л. *** осъществявали контрол по безопасност на движението в с. Расово. На ул. „Георги Димитров“, пред кметството видели жалбоподателя, който завивал от с. Аспарухово в посока               гр. Монтана. Проверяващите забелязали, че водачът – жалбоподателят К. е без поставен предпазен колен, а возещата се на дясната седалка /свид. Цветана Кръстева/ има поставен такъв. След подаден сигнал със стоп-палка, жалбоподателят спрял на 20-на м. пред контролните органи. Св. Ц. му съставил АУАН за това, че управлява лек автомобил „Ауди А4“ с рег. ***, без поставен обезопасителен колан.          В 3-дневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН К. подал писмено възражение против съставения АУАН, в което записал, че докато е управлявал автомобила е бил с поставен колан, но след спирането му го свалил. Възражението било оставено без уважение и въз основа на съставения АУАН, АНО е издал атакуваното НП № 19-0294-002204 от 19.11.2019 г.

           В случая съдът намира, че жалбоподателят е извършил нарушението, описано в АУАН и НП.

           Според чл. 137а., ал. 1 от ЗДвП: „Водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани.“ Както се установи от събраните по делото доказателства, жалбоподателят не е бил поставил обезопасителния колан по време на управление на автомобила. В тази насока са показанията на служителите на РУ – Лом. Съдът кредитира тези показания като обективни, безпристрастни и добросъвестно дадени. На показанията на св. Кръстева обаче не следва да се дава вяра. Те са в противоречие с останалите гласни и писмени доказателства. Свидетелката, която е и съпруга на жалбоподателя, поддържа изцяло неговата защитна теза: че и двамата били с поставени колани, но след спирането на автомобила съпругът ѝ свалил своя. Добавя обаче и изолираното твърдение, че автомобилът бил вече спрял, а тя отишла до банкомат и едва тогава се появил проверяващия Ц., който решил, че ще съставя АУАН. Тази защитна позиция съдът не приема за достоверна и не я кредитира, тъй като е нелогична и в противоречие със събраните по делото доказателства.  

          Чл. 183, ал. 4, т. 7 от ЗДвП предвижда глоба от 50.00 лв. за водач, който „не изпълнява задължението за използване на предпазен колан“. В случая безспорно се установява, че това задължение не е изпълнено. Ето защо съдът намира, че от К.К. е осъществен състав на административно нарушение по чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 ЗДвП. От друга страна, съдът констатира, че жалбоподателят К. е санкциониран с влезли в сила наказателни постановления (3 бр.) и фишове (8 бр.) за нарушения на ЗДвП (видно от представената от АНО справка). При санкциите, наложени с фиш, е видно, че една част от тях са именно за управление на МПС без поставен обезопасителен колан. Като е взел предвид смекчаващите и отегчаващите вината обстоятелства, АНО е преценил, че нарушение е налице и че не е приложим чл. 28 от ЗАНН и К. следва да бъде санкциониран. Правилно са приложени както материалния, така и процесуалния закон, а наложената глоба от 50.00 лв. е абсолютно определена като размер санкция в чл. 183, ал. 4 от ЗДвП, поради което и за съда не съществува възможност да я изменя.

          

           С оглед на гореизложеното, и на осн. чл. 63 ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

                

 

           ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ                    № 19-0294-00002204 от 19.11.2019 г., с което на К.Т.К. ***,              обл. Монтана, с ЕГН ********** на осн. чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на                  50.00 /петдесет/ лева, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

           Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

     

           След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Началника на РУ гр. Лом за сведение.

                          

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :