Решение по дело №1642/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1679
Дата: 16 октомври 2023 г. (в сила от 16 октомври 2023 г.)
Съдия: Светомир Витков Бабаков
Дело: 20237180701642
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 29 юни 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

   Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1679

 

гр. Пловдив, 16.10.2023 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пловдив – ХХХI – административен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми септември, две хиляди  двадесет и трета година в състав:

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ
2. СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

РОЗАЛИЯ ПЕТРОВА

и с участието

на прокурора

БОРИС МИХОВ

изслуша докладваното

от съдия

СВЕТОМИР БАБАКОВ

по к.адм. дело № 1642  по описа на съда за 2023 г.

                              

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК.

Делото е образувано е по касационна жалба на ГДИН гр. София, чрез ст. юрисконсулт Т. Ч. против решение № 717 от 19.04.2023 г. по адм. д. 2988/2021 г. описа на Административен съд гр. Пловдив.

С подадената от ГДИН гр. София  касационна жалба се оспорва решение то на АС Пловдив в осъдителната му част. Иска се постановяване на ново решение, с което да се отхвърли ищцовата претенция като неоснователна.

В съдебно заседание, касаторът не се представлява.

Ответникът по касационната жалба Б. И. Я. не се явява и представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на подадената касационна жалба. Счита оспореното решение за правилно и законосъобразно, поради което моли да се остави в сила.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен в обжалваната му част, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Производството пред АС Пловдив е образувано и се е развило  по искова молба на Б.Д.Я., ЕГН **********,***, срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” (ГДИН) - София, бул. „Ген. Николай Столетов” № 21 за присъждане на сумата в размер на 10 000 лева, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди в резултат от поставянето й в неблагоприятни условия за изтърпяване на мярка за неотклонение „задържане под стража“ в Арест Пловдив в периода от 15.04.2021 г. до 25.11.2021 г. вкл. „…с опция за удължаване на периода до 15 декември 2021…“. Конкретните твърдения за извършени нарушения по чл. 3 от ЗИНЗС са както следва: леглата в ареста били железни, на два етажа, с пръчки и железа с остри краища, на които постоянно се разкървавя; дюшеците били тънки, пълни с парцали на топки, вмирисани от дългото ползване на пот и урина (тъй като някои са напикавани) и през тях железата от леглата се впивали в тялото; нямало възглавници; прозорецът бил с три решетки и не можел да се отваря, стоял постоянно открехнат около 5 см., но въздухът, който влизал, бил недостатъчен и в килията постоянно било задушно; тоалетната била без отдушник и се проветрявала в самата килия, била и с клекало без дръжки за инвалиди и се налагало съкилийничките да й помагат да кляка и става при ходене до тоалетна; топла вода се пускала сутрин и вечер по 30 минути, които не стигали за три жени да се измият; нямало кофа за пране и се перяли в малка мивка, а дрехите се сушали в килията и постоянно дишали изпаренията; веднъж в месеца пръскали в килиите срещу дървеници и хлебарки в присъствие на задържаните и после ги затваряли преди отровата да се е проветрила, като били принудени да стоят по цял ден на тази миризма и въпреки това, дървениците от дюшеците постоянно ги хапели; храната не ставала за ядене, винаги била пресолена и редовно я хвърляли, като ищцата издържала на хляб, който само веднъж в седмицата бил пресен, а през другите дни бил замразен; ищцата имала предписание да се следи ежедневно кръвното й налягане, но това се случвало само веднъж в месеца, нямало медицинско наблюдение и когато се оплаквала на лекаря, той нищо не отразявал в картона й и нарочно пишел, че е добре на прокурора, без дори да е била прегледана; за 24 часа имала право на престой на открито от един час, но той винаги се съкращавал с 20 минути; ако личните лекарства на ищцата свършели, от ареста не й осигурявали, докато близките й не донесат отново; по време на пандемия и карантини от Корона вирус през килията са преминали жени от улицата, проститутки и наркоманки в криза; отношението на старшините към задържаните било подигравателно и грубо; системно се нарушавало правото на телефонни разговори. С горното се презюмира нарушаване правата по чл. 3 от Европейската конвенция за защита на правата на човека (ЕКЗПЧ) и чл. 3 от ЗИНЗС.

С решението си по делото, административният съд е осъдил ГДИН София да заплати на ищцата сумата  в размер на 1 800 (хиляда и осемстотин) лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди по време на престоя й в Арест Пловдив в периода от 16.04.2021г. до 18.11.2021г. вкл., като е  отхвърлил предявения иск за присъждане на сумата в размер на 8 897,86 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди по време на престоя в Арест Пловдив за периода от 15.04.2021г. до 18.11.2021г. вкл., в останалата му част. Със същото решение, исковата молба е оставена без разглеждане за периода от 19.11.2021г. до 15.12.2021г. вкл, както и в частта, с която се иска за присъждане на сумата в размер на 1 102,14лева.

 За да постанови този резултат, съдът е приел, че за периода на пребиване на ищцата в Ареста Пловдив  по отношение на същата са извършени незаконосъобразни действия и бездействия на специализираната администрация на ответника, изразяващи се в неосигуряване на безплатна храна по смисъла на чл. 84, ал. 2, т. 1 от ЗИНЗС;  - липса на осигурени спални принадлежности, а именно: дюшек; липса на осигурени условия за изпиране на дрехите, спалното и личното бельо; извършване на дейности по ДДД в помещенията в присъствието на ищцата, а за периода от 16.06.2021 г. до 18.11.2021 г. вкл. (156 дни) е налице и неизпълнение на дадените медицински предписания, изразяващи се в: неосигуряване на хигиенен режим – ползване на тоалетна със седалка, неизвършване на ежедневен контрол на кръвно налягане и изследвания за мастен профил два пъти годишно. Съдът е определил обезщетение  в размер на 1 800 (хиляда и осемстотин) лева, като се е позовал на цитирана в решението практика на ЕСПЧ.  По отношение на останалите наведени с иска обстоятелства за извършени от специализираната администрация нарушения на чл.3 ЗИНЗС, съдът ги е приел за неоснователни и недоказани, като се е позовал на представените по делото справки. За част от исковия период съдът е приел, че исковата претенция е недопустима, тъй като претенцията касае бъдещ период и е оставил исковата молба без разглеждане за периода от 19.11.2021г. до 15.12.2021г. вкл. само на това основание.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Съдът е изяснил напълно фактическата обстановка по делото, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, при приложението на чл. 284, ал. 3 ЗИНЗС, обсъдил ги е в тяхната взаимна връзка и при съобразяване разпоредбата на чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС е направил верни правни изводи, които се споделят от настоящата инстанция.

Съгласно разпоредбата на чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. Според чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

Правилен е изводът на административния съд, изведен от установената по делото фактическа обстановка, че в случая са налице законовите предпоставки, обуславящи частична основателност на предявения иск за претърпени неимуществени вреди, произтичащи от неблагоприятни условия при изтърпяване на наказание лишаване от свобода от ищеца в част от периодите предмет на исковата молба.      

Законът забранява осъдените да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко и унизително отношение и задължава Държавата да им осигури от една страна, условия за изтърпяване на наложено им наказание, съобразени с уважението към човешкото достойнство, от друга - начинът и методът на изпълнение на наказанието да не ги подлага на страдание или трудности от степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането, и от трета – като се има предвид практическите нужди на задържането, тяхното здравословно и физическо състояние да бъдат адекватно гарантирани. В случая е установено неизпълнение на законови задължения – неосигуряване на безплатна храна по смисъла на чл. 84, ал. 2, т. 1 от ЗИНЗС;   липса на осигурени спални принадлежности, а именно: дюшек; липса на осигурени условия за изпиране на дрехите, спалното и личното бельо; извършване на дейности по ДДД в помещенията в присъствието на ищцата, а за периода от 16.06.2021 г. до 18.11.2021 г. вкл. (156 дни) е налице и неизпълнение на дадените медицински предписания, изразяващи се в: неосигуряване на хигиенен режим – ползване на тоалетна със седалка, неизвършване на ежедневен контрол на кръвно налягане и изследвания за мастен профил два пъти годишно,  в следствие на което са претърпени вреди за част от исковите периоди, които са пряка и непосредствена последица от неизпълнението.

Неотносими са доводите в касационната жалба, че на Я. е осигурена достатъчно жилищна площ, както и че килиите са разполагали със собствен санитарен възел, течаща вода и нужния постелъчен инвентар, тъй като отговорността на ответника е реализирана за различни нарушения на ЗИНЗС.

Неоснователни са доводите в касационната жалба за неправилност на обжалваното решение в частта му, с която е определен размерът на дължимото се обезщетение за причинени неимуществени вреди. От установеното по делото неизпълнение не следва автоматично обезщетяване на причинените неимуществени вреди в парично изражение, възприето за дължимо от този, чиито права са нарушени, съобразно неговото лично, субективно усещане. Естеството и характерът на причиненото страдание съдът следва да прецени не само от страна на субективното възприятие и усещане на пострадалия за причинена вреда, но и с конкретните факти, от които тя произтича и най-вече обезщетението следва да е съобразено с общите схващания за справедливост, съобразени от съда при приложението на чл. 52 от Закона за задълженията и договорите. В случая изводите на съда за размера на дължимото се обезщетение съответстват на посочените критерии. Правилно са преценени конкретните, обективно съществуващи обстоятелства относими към увреждането, от което се претендират вреди, както и реалното им отражение върху състоянието на ищеца. Несъмнено е негативното въздействие върху ищеца на условията, при които е пребивавала в Ареста – Пловдив. Преценката на кумулативното въздействие на тези условия в  исковия период, съобразено с установената по делото обща продължителност и в съответствие с изведената от закона и дължима се справедливост правилно с обжалваното решение е определена сумата, с която следва да бъдат възмездени причинените вреди.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Решението на Административен съд – Пловдив следва да бъде оставено в сила, а касационната жалби като неоснователна - без уважение.

Водим от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд гр. Пловдив, XХХI – състав

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 717 от 19.04.2023 г. по адм. д. 2988/2021 г. описа на Административен съд гр. Пловдив.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                        2.