Решение по дело №332/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 276
Дата: 4 август 2021 г. (в сила от 4 август 2021 г.)
Съдия: Красимир Томов Георгиев
Дело: 20217080700332
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юни 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ 

№ 276

 

гр. Враца   04.08.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, административно-наказателен състав, в публично заседание на 20.07.2021 г. /двадесети юли, две хиляди двадесет и първа година/, в състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

ЧЛЕНОВЕ:  ТАТЯНА КОЦЕВА

КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора  НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕОРГИЕВ КАН дело № 332 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Началника на РУ-Бяла Слатина към ОД на МВР – гр. Враца, против Решение № 260038 от 05.05.2021 г. на Районен съд – Бяла Слатина, постановено по АНД № 25 по описа на съда за 2021 г., с което е отменено НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ /НП/ № 20-0248-000864/11.11.2020 г., издадено от Началника на РУ-Бяла Слатина.

С цитираното НП на ответника по касация И.Е.А. *** за нарушение на чл.20 ал.2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.179 ал.2 пр.1-во от ЗДвП е наложено административно наказание – „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева. С Решението на  РС-Бяла Слатина е осъдена ОД на МВР-Враца да заплати на жалбоподателя И.Е. разноските по делото в размер на 350 лв. – разноски за адвокатска защита.

В касационната жалба на Началника на РУ-Бяла Слатина се твърди, че оспореното решение е неправилно и незаконосъобразно. Излагат се доводи, че  е налице нарушение по чл.20 ал.2 от ЗДвП. Иска се неговата отмяна и потвърждаване на НП. Пред съда не се явява представител.

Ответникът по касация И.Е.А. чрез процесуален представител – адв. Д.Х. *** в писмен Отговор на касационната жалба излага съображения за неоснователност на жалбата и оставяне на решението на РС-Бяла Слатина, като правилно и законосъобразно – в сила. Пред съда процесуалния представител изразява становище за оставяне на решението в сила, като се претендират разноски по делото, за което се представя списък.

Представителят на ОП-Враца дава заключение за уважаване на касационната жалба, като основателна и доказана по съображенията изложени в нея.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена от надлежната страна, против неблагоприятен за нея съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, в установения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и същата е процесуално ДОПУСТИМА. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

С Решение № 260038 от 05.05.2021 г. на Районен съд – Бяла Слатина, постановено по АНД № 25 по описа на съда за 2021 г., е отменено НП № 20-0248-000864/11.11.2020 г., издадено от Началника на РУ-Бяла Слатина, с което на И.Е.А. *** за нарушение на чл.20 ал.2 от Закона за движение по пътищата ЗДвП/ и на основание чл.179 ал.2 пр.1-во от ЗДвП е наложено административно наказание – „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева. Осъдена е ОД на МВР-Враца да заплати на жалбоподателя И.Е. разноските по делото в размер на 350 лв. – разноски за адвокатска защита.

За да отмени НП в обжалваната част, въззивният съд е приел, че АУАН е съставен, а НП издадено от компетентни органи, в кръга на предоставените им правомощия, но в нарушение на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, тъй като не съдържат пълно описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, както и при неустановяване по несъмнен и безспорен начин наличието на виновно извършено нарушение.

Прието е по делото е, че на 26.08.2020г.  е станало ПТП на път 2-15 км. 28+400 , посока на движение от гр.Враца към с.Борован, между л.а. „Сеат Леон“ управляван от ответника по касация И.Е.А. и л.а. „Опел Зафира“ управляван от св.С.Е.Д. от с.Бутан, обл. Враца. Първия автомобил при изпреварване от дясната страна на втория л.а., при движение с неустановена скорост преминава през не обозначена неравност на пътя,  водача И.Е.А.  губи контрол  над автомобила „Сеат Леон“ и блъска намиращия се до нея л.а. „Опел Зафира“, след което излиза в дясно по посока на движението и се блъска в крайпътно дърво, като се преобръща върху платното за движение, с което реализира ПТП с материални щети и леко ранен водач.

Решението на РС Враца е валидно, допустимо и правилно, като краен резултат. Възраженията на касатора са изцяло неоснователни. Решението е валидно – постановено е от законен състав и допустимо – разгледан е заявения спор и са конституирани надлежни страни.

При издаване на НП и АУАН, и в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Спазени са сроковете по чл.34 от ЗАНН, компетентността на длъжностните лица е надлежно установена. Като е стигнал до изводи за незаконосъобразност на НП районният съд е постановил, като краен резултат правилен съдебен акт – без нарушения на материалния закон, постановен при липса на допуснати съществени процесуални нарушения, като същия е и справедлив.

Настоящия състав на АдмС-Враца не споделя становището на първо-инстанционния съд, че има допуснати съществени процесуални нарушения по смисъла на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, а именно, липса на пълно описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, при което да е нарушено правото на защита на санкционираното лице. Описанието на нарушението и обстоятелствата при които е извършено са достатъчно ясно и конкретно описани, както в АУАН, така и в НП. Няма нарушаване правото на защита и наказаното лице не е било лишено от възможността да разбере в извършването на какво административно нарушение е обвинено. Освен това няма законова пречка водача на другия автомобил и пътниците в него да бъдат свидетели по акта, тъй като същите са очевидци на случая, а евентуална тяхна заинтересованост следва да се преценява в съвкупност с всички доказателства по делото. Не е съществено нарушение обстоятелството, че не е съставен Протокол за ПТП, като при съставен Констативен Протокол за ПТП същия е следвало да бъде изискан и приобщен към доказателствата по делото.

 Правилен е извода, като краен резултат,  на РС-Бяла Слатина, че не е установено  наличието на виновно извършено административно нарушение по чл.20 ал.2 от ЗДвП, а именно ответника по касация И.Е.А., да се е движела с несъобразена скорост с пътните условия, при което при появата на опасност /пречка/ на пътя не е могла да намали и да спре безопасно. В настоящия случай не е преценено от актосъставителя и наказващия орган, че основната причина за ПТП е била неравност на пътя, необозначена, за която сочат всички свидетели. „Несъобразената скорост“ е едно предположение. Намаляването на скоростта е в зависимост от степента на опасността, която следва да се преценява в зависимост от пътните условия за всеки един отделен случай. В процесния случай времето е било ясно и сухо, около 20.00 ч. лятото – месец август, при много добра видимост, на прав участък от пътя, без завои, ремонти или свлачища, с разрешена скорост за извън населено място до 90 км/ч. Водача на л.а. „Сеат Леон“ не е знаела за неравността на пътя, както е знаел другия водач, не е знаела или предполагала поради какви причини другия автомобил е навлязъл в насрещната лента за движение при непрекъсната лента и дори е подал ляв мигач, няма данни някой от двата автомобили да се е движел с превишена скорост. Данните по делото сочат, че скоростта на двата автомобила е била в допустимите от закона граници.  В случая ответника по касация И.Е.А. не е могла да предвиди настъпването на общественоопасните последици при внезапно появила се неравност на пътното платно, т.е. налице е случайно деяние по смисъла на чл.15 от НК. Деянието не е виновно извършено. Когато водачът е изпълнил задължението си по правилата за движение досежно скоростта, той не следва да носи отговорност за настъпилите общественоопасни последици. В този смисъл е и Тълкувателно Решение № 28 от 18.11.1984г. по НД № 10/84 г. на ОСНК на ВС на РБ. Следва допълнително се отбележи, че причинените материални щети, по данни на свидетелите, са именно върху МПС – „Сеат Леон“, като леко ранения водач е ответника по касация И.Е.А..

Настоящият касационен състав счита направените в касационната жалба възражения за неоснователни. Няма нарушения на материалния закон и няма допуснати нарушение на процесуални правила от първоинстанционния съд.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. РС е постановил валидно, допустимо и правилно, като краен резултат решение.

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е правилно, и следва да бъде оставено в сила.

            При този изход на делото следва ОД на МВР-Враца се осъди да заплати на ответника по касация И.А. разноските по делото пред настоящата инстанция – сумата от 300 лв. за адвокатско възнаграждение.

Воден от горното, на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260038 от 05.05.2021 г. на Районен съд – Бяла Слатина, постановено по АНД № 25 по описа на съда за 2021г. с което е отменено НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 20-0248-000864/11.11.2020 г., издадено от Началника на РУ-Бяла Слатина към ОД на МВР-Враца.

 

         ОСЪЖДА ОД на МВР-Враца ДА ЗАПЛАТИ на И.Е.А. *** сумата от 300 лв. разноски по делото пред настоящата инстанция.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

  2.