Определение по дело №959/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 79
Дата: 17 януари 2022 г.
Съдия: Снежина Мойнова Иванова
Дело: 20217170700959
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 79

гр. Плевен, 17.01.2022 година

Административен съд – Плевен, шести състав в закрито заседание на седемнадесети януари две хиляди двадесет  и втора година в състав

                                  

Съдия - докладчик: Снежина Иванова

 

като разгледа докладваното от съдия - докладчика адм. д. № 959 по описа за 2021 година на Административен съд –  Плевен, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството  е по чл. 161 от АПК.

Административното дело е образувано по жалба на СД „Енергия З. *** срещу акт  за прихващане или възстановяване № П-04001521151151-004-001/09.09.2021 година на гл. инспектор по приходите.

С определение 1669 от 15.12.2021 година съдът е оставил без  движение жалбата  е указал на жалбоподателя в 7-дневен срок от получаване на определението да внесе държавна такса в размер на 50 лева по сметка на Административен съд –Плевен и представи вносна бележка в деловодството на съда, като е посочил, че при неотстраняване не нередовностите в срок, жалбата ще бъде оставена без разглеждане и съдебното производство прекратено.

Определението е съобщено на жалбоподателя на 20.12.2021 година  и в указания срок до 29.12.2021 година вкл. не са отстранени нередовностите на жалбата, тъй като не е изпълнено указанието за внасяне на държавна такса и не са представени в АС Плевен доказателства за внасяне на такава.

Съдът е оставил без разглеждане жалбата и е прекратил съдебното производство и в срока за обжалване с частна жалба е подадено възражение, в което се посочва, че такса е внесена и се представя разписка от 22.12.2021 година за внесена държавна такса.

Съдът е указал  на оспорващия да посочи характера на това възражение.

Представена е молба за възстановяване на срока на 14.01.2022 година, в която се посочва, че възражението има характер на молба за възстановяване на срока за отстраняване на нередовностите на жалбата, а именно относно представяне на вносна бележка в деловодството на съда. Посочва се, че държавната такса е внесена в срок, но не е представена вносна бележка, тъй като с оглед здравословното състояние – претърпян мозъчен инсулт – по непридвидим начин се препятстват действията и паметта на  представляващия дружеството – жалбоподател. Прилага се копие на експертно решение.

Съдът като съобрази молбата и закона, намира, че искането  е допустимо като подадено в срока по чл. 161, ал. 1 от АПК, но е неоснователно.

Съгласно чл. 161, ал. 1 от АПК, искането за възстановяване на срока за обжалване следва да бъде подадено в 7-дневен срок от съобщението за оставяне на жалбата без разглеждане или със самото оспорване, ако пропускането му се дължи на особени непредвидени обстоятелства или на поведение на администрацията, въвело жалбоподателя в заблуждение. За да се възстанови пропуснат срок за упражняване процесуалното право на жалба следва да се докаже наличието на една от визираните в чл. 161, ал. 1 от АПК алтернативни предпоставки за пропускането му.

В случая се иска възстановяване на срок за отстраняване на нередовности на жалбата, а по реда на чл. 161 от АПК се възстановя срок на обжалване.

Неприложима е и хипотезата на чл. 64 от ГПК. Съгласно чл. 144 от АПК вр чл. 64, ал. 2 от ГПК на възстановяване  подлежат законните или определените от съда срокове, когато се докаже, че пропускането се дължи на особено непредвидени обстоятелства, които страната не е могла да преодолее, но ал. 3  гласи, че не се допуска възстановяване на срок, ако е било възможно продължаване на срок.

В случая срокът за отстраняване на нередовностите е законов – 7-дневен и съдът е указал да се внесе държавна такса и да се представи вносна бележка. Не е представена вносна бележка  и съдът е приел, че не е налице изпълнение на указанието за внасяне на държавна такса и представяне на вносна бележка, което изрично е указал в определението,  и е прекратил производството.

Срокът за отстраняване на нередовностите е можело да бъде продължен в хипотезата на чл. 63 от ГПК, но преди изтичането му, а в случая това не е сторено, тъй като не е подадена такава молба т.е. не може да се възстанови срокът за отстраняване на нередовностите, тъй като същият  е можело да бъде продължен и възстановяването е неоснователно, като  представеното ЕР на ТЕЛК от 14.06.2020 г. не може да се приеме , че има характер на особено непредвидено обстоятелство.

Съдът не може да отмени сам определението за оставяне на жалбата без разглеждане и прекратяване на съд. производство, което може да се атакува само по реда на инстанционния контрол.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 161, ал. 3 от АПК, Административен съд – Плевен, шести състав,

 

ОПРЕДЕЛИ  :

        

Оставя без уважение молба на СД „Енергия З. *** чрез представляващия К.З. за възстановяване на срок за отстраняване на нередовностите на жалба срещу акт  за прихващане или възстановяване № П-04001521151151-004-001/09.09.2021 година на гл. инспектор по приходите.

Определението да се съобщи на жалбоподателя и адм. орган.

Определението подлежи обжалване пред Върховен административен съд с  частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

                                                        СЪДИЯ: /п/