Определение по дело №417/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 621
Дата: 26 март 2021 г. (в сила от 8 април 2021 г.)
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20217040700417
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

  ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

Номер    621                                      от 26.03.2021 г.,                               град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Бургас, дванадесети състав, на двадесет и шести март две хиляди  двадесет и първа година в публично заседание в следния състав:

 

                    Председател: Диана Ганева

 

като разгледа докладваното от съдия Ганева административно дело номер 417 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.197, ал.2, вр.ал.3  от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по жалба на И.С.И., с ЕГН ********** изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора Бургас против заповед БС №02/25-01.2021г. на началника на Затвора Бургас, с която е заменен режима на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода от специален на строг.

С Разпореждане №929/08.03.2021г. съдът е оставил жалбата без движение. Указал е на жалбоподателя в 7-дневен срок от получаване на съобщението да отстрани следните нередовности по жалбата, като посочи в какво се състои незаконосъобразността на акта, както и да обоснове правния си интерес, тъй като с оспорената заповед режимът за изтърпяване на наказанието е заменен в следващия по-лек, а именно от специален на строг. Разпореждането с указанията на съда е връчено на И. на 10.03.2021г. като до настоящия момент нередовностите не са отстранение.

Съдът намира, че жалбата следва да бъде оставена без разглеждане поради липса на правен интерес, а производството по делото прекратено, като съображенията за това са следните:

Съгласно чл. 57, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС първоначалният режим за изтърпяване на наказанието се определя от съда, като на осъдените на доживотен затвор и на доживотен затвор без замяна се определя задължително специален режим.

Разпоредбата на чл. 198, ал. 1 от ЗИНЗС предвижда възможност на осъдените на доживотен затвор и на доживотен затвор без замяна, първоначалния специален режим да бъде изменен в по-лек, който може да бъде само строг, тъй като съгласно чл. 199, ал. 1 от ЗИНЗС осъдените на доживотен затвор и на доживотен затвор без замяна не се поставят на лек и общ режим. Съгласно чл. 198, ал. 3 от ЗИНЗС, началникът на затвора се произнася относно продължаването на изтърпяването на наказанието при специален режим периодично, но не по-късно от една година от предходното си произнасяне. Произнасянето на началника на затвора относно продължаване на изтърпяването на наказанието при специален режим става след вземане на становищата на ръководителя на направлението за социална дейност и възпитателна работа, на заместник-началника по режимно-охранителна дейност и на психолога. По аргумент от разпоредбата на чл. 218 от ППЗИНЗС възможността за изменение на специалния режим в по-лек е свързана с условието лишените от свобода да имат добро поведение. Съгласно чл. 439а от НПК, доказателствата за поправянето се установяват от оценката на осъдения по чл. 155 от ЗИНЗС, работата по индивидуалния план за изпълнение на присъдата по чл. 156 от ЗИНЗС, както и от всички други източници на информация за поведението на осъдения по време на изтърпяване на наказанието.

С оспорената заповед на началника на Затвора Бургас е заменен режима на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода на И. от специален на строг, поради което не е налице правен интерес от оспорване на същата.

Съгласно чл.147 от АПК правото да оспорват административните актове имат граждани и организации, чиито права, свободи или законни интереси са нарушени  или застрашени от тях или за които те пораждат задължения. Това обуславя и изискването за наличие на личен, пряк и непосредствен правен интерес от обжалване, като абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на жалбата. Неблагоприятното засягане е всяка права последица от адимистративния акт, състояща се в прекратяване иили ограничаване на съществуващи субективни права, както и невъзможността за упражняване на субективни права, за които законът предвижда издаване на адиминстративен акт. Жалбоподателят няма правен интерес, тъй като с оспорената заповед е заменен режима  за изтърпяване на наказанието в по-лек, както следва от специален на строг.

Съгласно чл. 159, т.4  от АПК, жалбата или протестът се оставя без разглеждане, а ако е образувано съдебно производство, то се прекратява, когато липсва правен интерес.

По изложените мотиви съда приема, че жалбата е процесуално недопустима и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното дело да се прекрати.

Мотивиран от горното и на основание чл. 159, т. 4 от АПК, Административен съд гр. Бургас, дванадесети състав,

 

О П Р Е Д Е Л И: 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на И.С.И., с ЕГН ********** изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора Бургас против Заповед БС №02/25-01.2021г. на началника на Затвора Бургас, с която е заменен режима на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода на И. от специален на строг.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело №417/2021г. по описа на Административен съд - Бургас.

 Определението може да се обжалва с частна жалба пред тричленен състав на Административен съд –Бургас в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

СЪДИЯ: