Определение по дело №2679/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260065
Дата: 18 септември 2020 г. (в сила от 18 септември 2020 г.)
Съдия: Емил Иванов Дечев
Дело: 20201100602679
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. София,………2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, ХIV-ти въззивен състав, в закрито заседание на шестнадесети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНДРЕЙ АНГЕЛОВ

        ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛ ДЕЧЕВ

                               РОСИ МИХАЙЛОВА

 

 

като разгледа докладваното от съдия Дечев ВНЧД № 2679 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243, ал. 7 от НПК.

            Образувано е по протест на прокурор при СРП срещу Определение от 08.06.2020 г. по НЧД № 5167/2020 г. по описа на СРС, НО, 112-ти състав, с което е отменено постановление на СРП от 23.01.2020 г., с което прекратено наказателното производство по ДП № 1504/2019 г. по описа на 04 РУ СДВР и пр.пр. № 38205/2019 г. на осн. чл. 243, ал. 1, т. 1 вр. чл. 24, ал. 1, т. 1, предл. 2 от НПК и делото е върнато на СРП за продължаване действията по разследването.

            В протеста се твърди, че с оглед мотивите на атакувания съдебен акт се стига до отмяна на постановлението на СРП с цел подмяна на вътрешното убеждение на решаващия орган. Твърди се, че не са дадени указания на прокурора за извършване на други действия по разследването, а съдебният състав въз основа на собствен анализ е достигнал до други фактически изводи и правни изводи. Излагат се съображения за недопустимост по процесния ред да се подменя вътрешното убеждение на прокурора, тъй като проверката по реда на чл. 243, ал. 4 и сл. от НПК е по отношение правилността и законосъобразността на атакуваното постановление. С тези аргументи се иска отмяна на определението на районния съд и постановяване на ново, с което прокурорският акт да бъде потвърден като законосъобразен.

Софийски градски съд, НО, ХIV-ти въззивен състав, като взе предвид протеста, доказателствата по делото и сам служебно провери изцяло правилността и законосъобразността на определението, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Протестът е процесуално допустим, тъй като е подаден в предвидения в чл.243, ал.7 от НПК седмодневен срок.  

Разгледан по същество протестът е неоснователен и следва да бъде оставен без уважение, а първоинстанционното определение да бъде потвърдено като правилно.

От данните по делото се установява, че досъдебното производство с № 1504/2019 г. по описа на 04 РУ СДВР и пр.пр. № 38205/2019 г. е образувано на 17.08.2019 г., за това, че на 16.08.2019 г. около 22:45 часа в гр. София, ж.к. „**********е причинена на С.А.И.средна телесна повреда – И. била блъсната на земята, в резултат на което получила счупване на долен край на лъчева кост на лява ръка – престъпление по чл. 129, ал. 2 вр. ал. 1 от НК.

В процеса на разследване в качеството на свидетели са разпитани С. И., К.И., А. К., М. Х., М.А., Г.С., Б. Х. и Ю. К.; проведена е очна ставка между свидетелите С. И. и Ю.К.. Приобщени са медицински документи и е изготвена съдебномедицинска експертиза относно нанесеното телесно увреждане на пострадалата И.. От разпитаните свидетели се установява, че възникнал конфликт по повод вдигане на шум в късните часове в дома наА.и Ю.К., поради което С.И. отишла при тях, за да им направи забележка. По-нататък показанията на свидетели могат условно да бъдат обособени две групи – свидетелите К.И., А.К.и Ю.К., които дават информация за агресивно поведение на свидетелката И. и отричатК.да е блъскал последната. В противовес на тях са показанията на С.И., М.Х., М.А., Г.С., в които се съдържа информация, че Ю.К. блъснал С.И., в резултат на което тя паднала.

При тези данни прокурорът при СРП е приел, че процесният конфликт има характер на битова свада, която е довела до възникване на емоционален заряд у участниците, изразяващ се в гняв и яд. Не се е доверил на показанията на пострадалата И. в частта относно твърдението, че била блъсната от Ю.К., преценявайки че същите са изолирани. Поради това приел, че същата в развилия се конфликт загубила равновесие и паднала на етажната площадка. При това положение прокурорът е приел, че извършеното деяние не съставлява престъпление и е прекратил наказателното производство.

Постановлението за прекратяване на наказателното производство било обжалвано от С.И., в резултат на което било образувано НЧД № 5167/2020 г. по описа на СРС, 112-ти състав. В атакуваното определение районният съд се доверил изцяло на показанията на пострадалата И., въз основа на които приел различна фактическа обстановка от описаната в постановлението за прекратяване на наказателното производство. Първоинстанционният съд е изложил аргументи относно необоснованост на атакуваното постановление, приемайки че изложените изводи от прокурора не се подкрепят от обективните находки по делото. В заключение е установил, че в постановлението доказателственият материал е тълкуван превратно, което е довело до неправилно приложение на материалния закон.

При така установеното от фактическа страна, от правна страна съдът прие следното:

Предмет на проверка е определението на районния съд, който съгласно разпоредбата на чл. 243, ал. 4 НПК се произнася по обосноваността и законосъобразността на постановлението за прекратяване на наказателното производство. Следва да се посочи, че в настоящето производство, съдът може да се произнася по въпросите свързани със законността, правилността и обосноваността на атакувания акт на държавното обвинение в рамките на фактическите и правни доводи изложени в този акт, като не може да приема нови фактически обстоятелства. В този ред на мисли неправилно първоинстанционният съд е извел нова фактическа обстановка, различаваща се от тази описана в постановлението за прекратяване на наказателното производство. В настоящото производство съдът не разполага с подобни правомощия да установява различни фактически констатации, а следва да направи изводите си въз основа на тези, залегнали в прокурорския акт (Р-60-2003-І н.о.). В случай, че съдът прецени, че в постановлението за прекратяване фактическата обстановка е формирана въз основа на грешни изводи, резултат от превратно тълкуване, той не може самостоятелно да я изменя, като излага свой прочит на доказателствата по делото, а следва да отмени атакувания акт на това основание, като посочи в какво се състои констатираното нарушение при оценката на събрания доказателствен материал. Въпреки че незаконосъобразно първоинстанционният съд е приел нова фактическа обстановка, в останалата част от определението той е обосновал, защо атакуваният прокурорски акт, с който е прекратено наказателното постановление е необоснован.

В този ред на мисли следва да се посочи, че постановлението е обосновано, когато установените по делото фактически положения обективно съответстват на събрания и проверен по делото доказателствен материал. Вътрешното убеждение се изгражда върху събраните доказателства и доказателствени средства и същото е обективно и ненакърнено, когато разследването е пълно, всестранно и обективно, а прокурорът по пътя на формалната логика, обсъждайки доказателствата и доказателствените средства по отделно и в тяхната съвкупност, е достигнал до правилни фактически и правни изводи. Преценката за обоснованост на постановлението е неразривно свързана с тази за законосъобразност, тъй като в настоящото производство съдът е длъжен да провери дали са допуснати съществени процесуални нарушения, каквито са тези на чл. 13 и 14 от НПК. Държавното обвинение е задължено не само да събере всички относими и необходими фактически данни по случая, но и да ги подложи на задълбочен и обективен доказателствен анализ, в резултат на който да се даде отговор дали в конкретния казус е налице престъпление или не, известен ли е неговият извършител и извършено ли е деянието виновно.

В конкретния случай правилно контролираният съд е констатирал, че в постановлението за прекратяване на наказателното производство доказателственият материал е тълкуван превратно, въз основа на което прокурорът е достигнал до грешни правни изводи.  В процесния случай единствените очевидци на деянието са пострадалата И. и свидетеля Ю.К.. Това е така, тъй като И. твърди, че едва след като била блъсната, паднала и се изправила, позвънила на съседите, както и едва след това се появили свидетелите К. иИ.. Следователно в процесния случай е налице така наречената „дума срещу дума“ или по друг начин казано показанията на И. и показанията наК.съдържат взаимоизключващи се обстоятелства, които е трябвало да намерят необходимия анализ в постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство. За изясняване на противоречията между показанията на единствените очевидци по делото е било необходимо да се съберат множество контролни доказателства, които да бъдат обсъдени в постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство. В своите мотиви прокурорът е следвало да посочи защо не кредитира едни доказателства и защо се доверява на други. Вместо това без задълбочен анализ, формално в постановлението е прието, че показанията на И. относно обстоятелството, чеК.я бутнал и тя паднала на земята, са изолирани, като без да се споменава изрично прокурорът се е доверил на показанията на К.. Последният е посочил в разпита си, че И. отстъпила назад, залитнала и „все едно седна на земята“. Неясно за съдебния състав остава обстоятелството, защо прокурорът не е обсъдил тези противоречия в показанията на двамата очевидци. Липсва съпоставка на показанията на И. иК.с тези на останалите свидетели по делото, въз основа на които прокурорът би могъл да достигне до единствен и непротиворечив извод относно наличието или не на извършен състав на престъпление. Прокурорът е посочил, че нито един от останалите свидетели не е възприел физически конфликт между И. и К., което обаче е житейски логично, тъй като те се появили на съответните входни врати едва след като свидетелката се изправила. Отделно от това в част от показанията на свидетелите се съдържат производни данни за бутане на И. от страна на К., които не са намерили отражение в постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство. При тези данни представителят на държавното обвинение е бил длъжен да анализира показанията на И. иК.по отделно и съпоставяйки ги с останалия доказателствен материал, в резултат на което да прецени кои от тях да кредитира. Формалното твърдение, че показанията на И. са изолирани, разгледано съвкупно с обстоятелството, че в постановлението е дадено доверие на изложеното от К., без това изрично да се посочва, води до извода, че доказателственият материал е превратно тълкуван и изводите на прокуратурата не почиват на обективен, всестранен и задълбочен анализ на събрания доказателствен материал.

Освен това в отмененото постановление за прекратяване на наказателното производство прокурорът твърде повърхностно и кратко е анализирал заключението на съдебно-медицинската експертиза на пострадалата С.И., съдебномедицинското удостоверение и другите медицински документи. В заключението на СМЕ вещото лице изрично е посочило, че механизъма на причиняване на телесните увреждания на С.И. може да е бил осъществен така, както е бил описан от пострадалата в нейните свидетелски показания, както и в дадените от нея сведения в медицинските документи, т.е. че травмите са причинени по време, място и начин описан от пострадалата. Точно на тази част от заключението прокурорът не е направил никакъв анализ. Вместо това е стигнал до грешен извод, че свидетелските показания на пострадалата са останали изолирани предвид факта, че те се потвърждават именно от заключението на СМЕ. Вместо това той на практика е кредитирал показанията на единствения друг очевидец – свидетел Ю.К., който твърди, че И. е паднала сама поради загуба на равновесие. Прокурорът не е изпълнил процесуалното си задължение за всестранно, пълно и обективно разследване като не е направил проверка на тази версия на причинените травми, а е имал такава възможност чрез назначаване на допълнителна СМЕ, която да провери дали е възможно наранявания на И. да се причинят по начина описан от св.К.. В този смисъл настоящият съдебен състав счита, че прокурорът е допуснал съществено процесуално нарушение поради необективно, формално и едностранно разследване, което съответно е довело до необоснованост на постановлението за прекратяване на наказателното производство.

Предвид изложеното съдът не може да се съгласи с твърдението, че с атакуваното определение се опитва да подмени вътрешното убеждение на прокурора. Макар и неправилно районният съд да е приел нова фактическа обстановка, той се е аргументирал защо атакуваното постановление е необосновано. Събраният доказателствен материал следва да бъде обсъден по отделно и в своята съвкупност в постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство, което гарантира, че съответният ръководно-решаващ орган е взел своя краен извод въз основа на всички доказателства, без някои от тях да са игнорирани. Вътрешното убеждение се гради именно върху цялостен и задълбочен анализ на доказателствения материал, какъвто в атакуваното постановление липсва, което води до невъзможност за съда да разбере защо държавното обвинение се е доверило на едни показания за сметка на други. Именно в тази насока са и изложените съображения на първоинстанционния съд, който в своя анализ е посочил, че показанията на И. не са изолирани, а напротив – намират подкрепа в доказателствата по делото (заключението на СМЕ и другите медицински документи), въз основа на което районният съд е приел, че доказателствата по делото са тълкувани превратно от представителят на държавното обвинение. С оглед изложеното твърденията за подмяна на вътрешното убеждение са неоснователни.

В заключение настоящата инстанция намира, че игнорирането на част от доказателствата и доказателствените средства е съществено процесуално нарушение, довело до постановяване на необоснован акт, както правилно е констатирал първоинстанционният съд. Липсата на доказателствен анализ на взаимоизключващите се твърдения наК.и И., води до невъзможност съдът да осъществи надлежна проверка, въз основа на какво държавното обвинение е решило, че показанията на И. остават изолирани. От друга страна, при непълен и превратен анализ на доказателствата по делото не може да се достигне до единствен и непротиворечив краен извод относно приложението на материалния закон, а имено съставомерно ли е деянието или не. Поради това правилни и обосновани се явяват крайните изводи на съда, че атакуваното постановление е незаконосъобразно и като такова е отменено.

При крайното съвпадение на двете инстанции, настоящият съд намира за необходимо да потвърди определението, с което е отменено постановлението за прекратяване на досъдебното производство.

В случай, че прокурорът отново прецени, че са налице основания за прекратяване на наказателното производство, същият дължи произнасяне и анализ на всички доказателства и излагане на следващите от тези доказателства правни изводи.

 

Водим от горното Софийски Градски съд, НО, ХIV-ти въззивен  състав на основание чл.243, ал.7, вр.ал.6, т.1 от НПК   

 

ОПРЕДЕЛИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение от 08.06.2020 г. по НЧД № 5167/2020 г. по описа на СРС, НО, 112-ти състав, с което е отменено постановление на СРП от 23.01.2020 г. като незаконосъобразно и делото е върнато на СРП за продължаване действията по разследването.

Определението е окончателно.                    

Да се изпрати препис на С.И. и СРП.

 

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                      ЧЛЕНОВЕ : 1. 

 

                                                                                             2.