Решение по дело №120/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 ноември 2019 г. (в сила от 28 ноември 2019 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20197190700120
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 91                         28.11.2019                                             Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публичното заседание на двадесет и девети октомври  две хиляди и деветнадесета   година, в  състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТАНЯ ДАМЯНОВА

          ЧЛЕНОВЕ:   ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

 МАРИН МАРИНОВ

 

 

при секретаря Ралица Вълчева, с участието на прокурора Емил Енчев разгледа докладваното от съдията Марин Маринов  КАН дело № 120 по описа за 2019 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от Административно процесуалния кодекс (АПК) във вр.с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ .

Образувано е по жалба на „ИНФОЕЛ” ЕООД със седалище в гр. Русе, ул. „Мостова” № 3, вх. „Б”, ет. 1, ап. 10, срещу Решение № 341 от 13.08.2019 год., постановено по АНД № 413/2019 год. по описа на Районен съд Разград.  С него съдът е измененил НП № 384856-F406065 от 30.11.2018 год. на началника на отдел „Оперативни дейности” – Варна към ЦУ на НАП, като наложената на жалбоподателя на основание чл. 185, ал. 2 във вр. с ал. 1 от ЗДДС имуществена санкция в размер на 600 лв. е намалена на 500 лв.  В жалбата се твърди, че решението е постановено в нарушение на материалния закон. Излагат се доводи, че е налице  маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. От съда се иска да отмени обжалваното въззивно решение и вместо него да постанови друго, с което да отмени  наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – ТД на НАП Варна  не изпраща представител и не заявява становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Разград дава становище, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да потвърди съдебното решение.

Административен съд Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218 ал. 2 от АПК,  прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок  и  насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

За да постанови решението си районният съд e приел от фактическа страна следното: При извършена на 08.09.2018год. проверка в търговски обект магазин със склад, находящ се в гр. Русе , ул. „ Зорница „  № 22, стопанисван от « Инфоел» ЕООД - Русе, с ЕИК ********* документирана в ПИП сер. АА бланков  0309053 от 08.09.2018г., е установено въз основа на данните в касовата книга на  1 бр.  ЕКАФП,  че жалбоподателят не е изпълнил задължението си да отпечата съкратен отчет на фискалната памет на апарата за м. Януари, м. Февруари, м. Март, м. Април, м. Май, м. Юни, м. Юли и м. Август 2018г. в седем дневен срок от изтичане на съответния месец, с което е нарушен реда за отчитане на фискалното устройство с номер на фискалната памет 46060990. Съкратените  отчети са разпечатани от паметта на фискалното устройство в деня на проверката в обекта – 08.09.2018 год.  На 11.09.2018 год. е съставен АУАН  сер. АN бл. № F406065, в който от фактическа страна е описано деянието, касаещо м. май 2018 год., като е посочено, че съкратения отчет от паметта на фискалното устройство за м. май 2018 год.  е следвало да бъде разпечатан до 07.06.2018 год. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 41, ал.1 от Наредба Н- 18/13.12.2006г. на Министъра на финансите във  вр. чл.118, ал.4, т.1 вр. чл. 185, ал.2 вр. ал.1 от ЗДДС. На 30.11.2018 г. е издадено и обжалваното НП.

При така приетата фактическа обстановка районният съд е приел от правна страна, че НП и АУАН  са съставени в предвидените за това срокове, от надлежен орган и при спазване на изискуемите се за тяхната валидност, форма и съдържание. В НП ясно, точно и конкретно от фактическа и правна страна са посочени предпоставките, основанията, и всички необходими елементи, които определят и индивидуализират административното нарушение, вменено във вина на нарушителя, и по своята форма и съдържание, то отговаря на изискванията на чл.57, ал.1 от ЗАНН. Въззивната инстанция е приела за безспорно установено, че жалбоподателят е оосъществил от обективна страна състава на административно нарушение по чл. 41, ал.1 от Наредба Н- 18/13.12.2006г. на МФ.

Отхвърлил е възражението за прилагане на чл.28 от ЗАНН, поради маловажност на случая, като е приел, че наведените от жалбоподателя доводи, са неотносими към маловажността на административното нарушение.

По отношение на размера на наложената имуществена санкция районният съд е приел, че същата следва да бъде намалена от 600 на 500 лв.,  като се е позовал на обстоятелството, че няма данни жалбоподателят да е извършвал други нарушения на ЗДДС.

Разградският административен съд счита решението на районния съд за правилно.

Между страните няма спор по фактите, както и по отношение на обстоятелството, че касационният жалбоподател е извършил нарушението, за което е наказан. Спорът е дали в случая е налице маловажен случай на административно нарушение. Вярно е, че мотивите, с които решаващият съд е отхвърлил твърдението на касатора, че в случая е налице маловажен случай на административно нарушение, са оскъдни, но изводът му, че не е налице хипотезата на чл. 28, б. „а” от ЗАНН е правилен.

Извършеното нарушение   не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от същия вид. Противоправното бездействие на юридическото лице е продължило през един сравнително дълъг период. Не се касае до инцидентно и краткосрочно неправомерно поведение. Видно от  Протокола за извършена проверка на органите по приходите касаторът не е отпечатал съкратени финансови отчети за месеците   от януари до август 2018 год., включително.   Следва да се има предвид, че в случая отговорността е на юридическо лице по реда на чл. 83 от ЗАНН и обстоятелството, че управителят на дружеството е имал проблеми  във връзка със здравословното състояние на баща си,  както и липсата на вреди за фиска не  водят до значително по-ниска обществена опасност на конкретното деяние, за да е налице хипотезата на  чл. 28, б.”а” от ЗАНН. Фактът, че нарушението не е довело до неотразяване на приходи, а от там и до вреди на фиска е отчетено от АНО, като е наложена санкцията по чл. 185, ал. 1 от ЗДДС. Наред с това районният съд е отчел смекчаващите отговорността обстоятелства и е изменил наказателното постановление, като е намалил размера на наложената имуществена санкция до минимума, предвиден в закона.

Предвид изложеното, настоящият състав   счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо и е в съответствие с материалния закон. Не са налице посочените в жалбата касационни основания, предполагащи отмяна на решението и то следва да бъде оставено в сила като правилно.

Водим от горното, Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 341 от  13.08.2019 год., постановено по АНД № 413/2019 год. по описа на Районен съд Разград.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  /п/

 

          ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

                             

                                                                         2. /п/