Определение по дело №2092/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2054
Дата: 16 октомври 2019 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20197180702092
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 2054/16.10.2019г.

 

Град Пловдив, 16.10.2019 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ІV състав, в открито заседание на петнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                                                                

Административен съдия: Анелия Харитева

при секретар Станка Журналова, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 2092 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.151 ГПК.

Образувано е по молба на адв. М., процесуален представител на дружеството-жалбоподател „Ивест 2020“ АД, от 24.09.2019 г. с искане за поправка и допълване на протокола от съдебното заседание на 19.09.2019 г.

Ответната страна по молбата не взема становище по искането.

Настоящият съдебен състав намира, че молбата е подадена в срока по чл.151, ал.1 ГПК, поради което е допустима, но по същество неоснователна поради следните съображения:

Съгласно чл.151, ал.4 ГПК съдът се произнася по искането за поправки и допълване на протокола, след като призове страните и молителя и изслуша звукозаписа, съответно обясненията на секретаря. Тъй като не се правят звукозаписи на заседанията, се изслушаха обясненията на секретаря, изготвил протокола, които съдът кредитира изцяло като логични и безпристрастни. Г-жа Д. не си спомня съдебното заседание, защото като съдебен секретар ежеседмично участва в съдебни заседания. Посочва, че записва, каквото чуе, че протоколът се води от съдията и той го диктува. Посочва също, че е запозната с искането за поправка, което е приложено по делото, но няма задължение да се запознава с него детайлно. 

Съгласно чл.151, ал.3 ГПК, ако в заседанието не е направен звукозапис, поправки и допълване на протокола се допускат само въз основа на направени бележки по съдържанието му, но такива бележки или записки не се представиха от молителя. Следователно, не се установява по категоричен начин какво е било действителното съдържание на изявленията на адв. М. и на съдията, поради което молбата като неоснователна следва да се остави без уважение.

Съдът намира за необходимо да посочи също, че предвид нормата на чл.150, ал.1 ГПК, където законодателят подробно е разписал изискванията за съдържанието на протокола от съдебното заседание, и нормата на чл.152 ГПК, установяваща, че протоколът от заседанието е доказателство за извършените в съдебното заседание съдопроизводствени действия, това означава, че в протокола намират място само тези процесуални действия, които имат значение за делото и се отразяват върху постановения съдебен акт. По отношение на изявленията, исканията и изказванията на страните по делото съдът няма задължението дословно да възпроизведе тяхното съдържание в съдебния протокол, още повече, когато те нямат значение за хода на делото или за установяването на правнорелевантните факти.

Следва да се има предвид също, че с оглед нормата на чл.150, ал.2 ГПК, предвиждаща, че протоколът се съставя под диктовката на председателя на съдебния състав, следва да се приеме, че законът предоставя свобода на преценка на председателя на състава какво конкретно да бъде съдържанието на съдебния протокол.

Водим от всичко изложено и на основание чл.151, ал.4 ГПК Административен съд, І отделение, ІV състав,

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на адв. М., процесуален представител на дружеството-жалбоподател „Ивест 2020“ АД, от 24.09.2019 г. с искане за поправка и допълване на протокола от съдебното заседание на 19.09.2019  година.

Определението не подлежи на обжалване.

                                                          

Административен съдия: