Решение по дело №7522/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263568
Дата: 1 юни 2021 г. (в сила от 16 юли 2021 г.)
Съдия: Любомир Илиев Игнатов
Дело: 20191100507522
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

град София, 01. 06. 2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийският градски съд, Гражданско отделение, II - В въззивен състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

Председател: Анелия Маркова

Членове: 1. Пепа Маринова-Тонева

2. младши съдия Любомир Игнатов

 

 

при участието на съдебния секретар Кристина Първанова, като разгледа докладваното от младши съдия Любомир Игнатов в. гр. д. № 7522 по описа на Софийския градски съд за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното.

Производството е по реда на чл. 258 от Гражданския процесуален кодекс ГПК) и следващите.

Образувано е въз основа на постъпила въззивна жалба от ответницата в първоинстанционното производство Д.С.Х.-П. с ЕГН **********, адрес ***, съдебен адрес *** (въззивница) чрез процесуалния представител адвокат В.В. срещу решение № III-144-19904, постановено на 01. 12. 2016 г. от Софийския районен съд, 144-ти състав, по гр. д. № 24713 по описа на Софийския районен съд за 2016 г. (обжалвано решение). С него районният съд е уважил изцяло предявения иск с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. трето от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) за сумата в размер на 9 560 лева и 16 стотинки; освен това е уважил частично предявения иск с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за сумата в размер на 171 лева и 13 стотинки от пълния претендиран размер 244 лева и 18 стотинки. Същият състав на Софийския районен съд също така е постановил по същото гр. д. определение № 37078 от 11. 02. 2019 г. (обжалвано определение), с което е оставил без разглеждане искане на въззивницата за изменение на обжалваното решение в частта за разноските.

Въззивницата обжалва решението в частта, в която предявените искове са били уважени. Твърди, че в обжалваната част решението е неправилно, незаконосъобразно, необосновано, постановено в противоречие на материалния закон и процесуалните правила. Оспорва извода на съда, че изплатените обезщетения въз основа на чл. 220, ал. 1 и чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) подлежат на връщане след признаване на уволнението за незаконно, понеже заплащането им е обусловено от правомерно прекратяване на трудовото правоотношение. Сравнява целите на обезщетенията по чл. 220, ал. 1, чл. 222, ал. 1 и чл. 225, ал. 1 КТ. Поддържа, че обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ е ограничено за период не по-дълъг от 6 месеца и че в повечето случаи, какъвто бил и настоящият, е оставането без работа е за по-продължителен период. Заявява, че работниците/служителите търпят имуществени вреди вследствие на незаконното уволнение, които следва да бъдат репарирани от работодателя. Твърди, че нормативният акт не забранява кумулирането на обезщетенията по чл. 220, ал. 1 КТ и по чл. 225, ал. 1 КТ. Добавя, че всяка разпоредба на КТ трябва да се тълкува в интерес на работника/служителя, а не да се тълкува и прилага разширително в полза на работодателя, като му предоставя възможност от недобросъвестното си поведение да черпи права. Оспорва извода на районния съд, че обезщетенията по чл. 220, ал. 1 и чл. 222, ал. 1 КТ са предвидени само за случаите на правомерно прекратяване на трудовото правоотношение, като заявява, че липсва разпоредба, която да сочи, че тези обезщетения са приложими само в случаите на законно уволнение. Противопоставя се на извода на районния съд, че разпоредбата на чл. 271, ал. 1 КТ е приложима само в случаите на начална липса на основание по чл. 55, ал. 1, предл. първо ЗЗД, но не и в случаите на последващо отпадане на основанието. Позовава се на практика на Върховния касационен съд (ВКС), съобразно която чл. 271 КТ е приложим не само в случаите на неправилно изчислени суми или неправилна преценка относно положения труд, но и в случаите относно приложения нормативен акт. Оспорва и началото на приетия от районния съд срок на мораторната лихва, като твърди, че към 02. 03. 2016 г. обезщетението по чл. 225 КТ не ѝ е било заплатено. Иска от въззивния съд да отмени обжалваното решение в цялост и да отхвърли предявените обективно съединени искове.  Претендира сторените пред двете инстанции разноски ведно с адвокатски хонорар.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от ищеца в първоинстанционното производство Министерството на околната среда и водите, адрес град София, бул. „********, чрез процесуалния представител юрисконсулт Л.М.. Твърди, че въззивната жалба е неоснователна и необоснована, а обжалваното решение – правилно и законосъобразно. Поддържа, че когато уволнението бъде признато за незаконно, каквото е, отпада основанието за изплащане на платеното обезщетение по чл. 22, ал. 1 и чл. 222, ал. 1 КТ, което обезщетение, съгласно текста на двете разпоредби, се дължи единствено и само при законно прекратяване на трудовия договор. Твърди, че обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ няма санкционна, а има чисто репаративна функция: да възстанови в патримониума на работника вредите (пропуснатите ползи), понесени от оставането му без работа вследствие на уволнението. Поради тази причина приема, че обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ не може да се кумулира с обезщетението по чл. 220, ал. 1 КТ, тъй като противното би довело до двойно обезщетяване на работника за едни и същи вреди. Приема, че правилото на чл. 271 КТ е приложимо само при начална липса на основание за изплащане на обезщетението, а последващо отпадане на основанието няма отношение към добросъвестността. Твърди, че районният съд правилно е определил периода при изчисляването на лихвата. Иска от въззивния съд да потвърди обжалваното решение и да отхвърли въззивната жалба. Претендира направените съдебни разноски и юрисконсултско възнаграждение.

По делото е постъпила също така частна жалба срещу обжалваното определение от въззивницата. Твърди, че районният съд неправилно е възприел, че е поискала присъждане на направените по делото разноски, доколкото във въззивната жалба изрично е посочила, че претендира намаляване на размера на присъденото юрисконсултско възнаграждение. Иска от въззивния съд да отмени обжалваното определение като неправилно, незаконосъобразно, необосновано и постановено в нарушение на материалния закон и при съществено нарушение на процесуалните правила, като вместо него постанови друго, с което да определи юрисконсултско възнаграждение в размера, определен в чл. 23, ал. 1, т. 2 от Наредбата за заплащането на правната помощ (НЗПП).

В едноседмичен срок от връчването на преписа от частната жалба е постъпил неин отговор от Министерството на околната среда и водите. Твърди, че обжалваното определение е правилно и законосъобразно, а подадената частна жалба – неоснователна и необоснована. Твърди, че съгласно чл. 78, ал. 8 ГПК размерът на юрисконсултското възнаграждение се определя аналогично и по правилата на адвокатските хонорари съгласно Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения (НМРАВ). Заявява, че съдебната практика вече е наложила с цел обективност да се прилагат размерите, предвидени като минимални в НМРАВ. Затова приема, че присъденото юрисконсултско възнаграждение не е прекомерно. Набляга на фактическата и правна сложност на делото. Иска от въззивния съд да потвърди обжалваното определение и да отхвърли частната жалба. Претендира направените съдебни разноски и юрисконсултско възнаграждение.

След като разгледа твърденията на страните и като съобрази събраните по делото доказателства, съдът направи следните фактически и правни изводи.

I. Въззивната жалба е процесуално допустима: изхожда от заинтересована страна, подадена е в законоустановения срок чрез надлежно упълномощен процесуален представител (л. 24 от в. гр. д. 7123 по описа на Софийския градски съд за 2017 г.) и е представен документ за внесена държавна такса в необходимия размер. Доколкото въззивницата няма правен интерес да обжалва първоинстанционното решение в частта, в която искът по чл. 86, ал. 1 ЗЗД е частично отхвърлен, въззивният съд приема, че тя не обжалва решението в тази част.

При служебна проверка въззивният съд намира обжалваното решение за валидно и допустимо. Относно правилността му приема следното.

Предмет на настоящото производство е иск с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. трето ЗЗД за връщане на получена на отпаднало основание сума в размер на 9 650 лева и 16 стотинки, както и иск с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за обезщетение в размера на законовата лихва в размер на 171 лева и 13 стотинки за периода от 02. 03. 2016 г. до 04. 05. 2016 г. Спорът е трудов предвид разясненията, дадени с Тълкувателно решение № 135 от 1.XII.1965 г., ОСГК на ВС.

Фактическият състав на правото на обезщетение по чл. 55, ал. 1, предл. трето ЗЗД обема следните елементи: 1. получаване на паричната сума от 9 650 лева и 16 стотинки от въззивницата; 2. наличие на правно основание към момента на получаването на сумата; 3. отпадане на правното основание за получаване на сумата в по-късен момент (Постановление № 1 от 28.V.1979 г. по гр. д. № 1/79 г., Пленум на ВС). Фактическият състав на правото на обезщетение за забава обхваща следните елементи: 1. настъпване на изискуемостта на главното вземане; 2. неизпълнение на главното вземане в претендирания период.

Страните не спорят, а и от събраните пред първата инстанция доказателства се установява, че въззивницата е била сключила трудов договор с Министерството на околната среда и водите, по силата на който е изпълнявала длъжността „старши сътрудник  по управление на европейски проекти и програми“ от 14. 02. 2011 г. в Дирекция „Кохезионна политика за околната среда“. Страните също така не спорят и от данните по делото се установява, че със заповед № 202/25. 03. 2014 г. на министъра на околната среда и водите трудовото правоотношение на въззивницата е било прекратено на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ (съкращение в щата) във връзка с Постановление на Министерския съвет № 58 от 14. 03. 2014 г. Със същата заповед работодателят е наредил на въззивницата да бъде изплатено обезщетение по чл. 220, ал. 1 КТ в размер на брутното трудово възнаграждение на служителя за неспазения срок на предизвестието – три месеца. Освен това с отделна заповед № 565/ 28. 05. 2014 г. работодателят е наредил да бъде изплатено обезщетение на въззивницата на основание чл. 222, ал. 1 КТ за времето, през което е останала без работа, в размер на една брутна месечна заплата.

Страните не спорят, а и от експертното заключение по съдебно-счетоводната експертиза се установява, че обезщетението по чл. 220, ал. 1 КТ в нетен размер на 7 365 лева и 60 стотинки е било изплатено на въззивницата на 25. 04. 2014 г; и че обезщетението по чл. 222, ал. 1 КТ в нетен размер от 2 284 лева и 56 стотинки е било изплатено на въззивницата на три плащания, последното от които на 25. 07. 2014 г. Общият размер на изплатените обезщетения е 9 650 лева и 16 стотинки.

Страните не спорят и от представените доказателства се установява, че въззивницата е предявила искове по чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ, като с решение от 06. 01. 2015 г., постановено от Софийския районен съд, 64-ти състав, по гр. д. № 28059 по описа за 2014 г. уволнението със заповед № 202/ 25. 03. 2014 г. и е осъдил Министерството на околната среда и водите да ѝ заплати обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ в размер на 16 368 лева за оставане без работа вследствие на незаконното уволнение за периода 28. 03. 2014 г. – 28. 09. 2014 г. Цитираното решение е било потвърдено с решение № 8782, постановено на 21. 12. 2015 г. от Софийския градски съд, Гражданско отделение, II-А въззивен състав, по в. гр. д. № 6165 по описа за 2015 г. За въззивния съд е служебно известно, че въззивното решение е влязло в сила на 12. 02. 2016 г.

Спорът между страните е правен и е свързан с обстоятелството дали изплатените обезщетения могат да се кумулират, както и дали по отношение на изплатените и получени обезщетения по чл. 220, ал. 1 и чл. 222, ал. 1 КТ може да намери приложение нормата на чл. 271 КТ.

Въззивният съд приема, че предвидените в чл. 220, ал. 1 и чл. 222, ал. 1 КТ обезщетения са приложими при правомерно прекратяване на трудовото правоотношение. Този извод произтича от употребения в текста на чл. 220, ал. 1 КТ словесен израз „страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение“. Очевидно при незаконно уволнение работодателят не е имал право да прекрати трудовото правоотношение. Що се отнася до текста на чл. 222, ал. 1 КТ, макар и в него да се използва неутралния израз „При уволнение“, по аргумент за противното от чл. 225, ал. 1 КТ (в който текст се употребява фразата „При незаконно уволнение“) се налага извода, че обезщетението по чл. 222, ал. 1 КТ също се изплаща при правомерно уволнение. Следователно въззивният съд приема, че обезщетенията по чл. 220, ал. 1 и чл. 222, ал. 1 КТ, от една страна, не могат да се кумулират с обезщетението по чл. 225, ал. 1 КТ, от друга страна. В този смисъл са и правната теория и съдебната практика (В.М., К.С., А.В., „Коментар на кодекса на труда“, 12-о издание, стр. 741, и цитираното там решение № 808 от 5.XI.1990 г. по гр. д. № 732/90 г., III г. о. на ВС).

При това положение сумата в общ размер на 9 650 лева и 16 стотинки е била получена от въззивницата на 25. 07. 2014 г. на основание правомерно прекратяване на трудовото правоотношение. С влизането в сила на решение № 8782, постановено на 21. 12. 2015 г. от Софийския градски съд, Гражданско отделение, II-А въззивен състав, по в. гр. д. № 6165 по описа за 2015 г. на 12. 02. 2016 г. правното основание за получаването на обезщетенията е отпаднало. При това положение въззивният съд споделя извода на първата инстанция, че са налице всички елементи на правопораждащия фактически състав по чл. 55, ал. 1 ЗЗД.

На следващо място въззивният съд следва да разгледа правоизключващото възражение на въззивницата по чл. 271, ал. 1 КТ. Съгласно този текст работникът или служителят не дължи връщането на обезщетения по трудовото правоотношение, които е получил добросъвестно. Това освобождаване от задължението да се върнат неправилно получени суми се обуславя само и единствено от субективното отношение на получателя към основанието за получаване на сумите. Без значение е дали грешката на получателя се дължи на неправилна преценка на факти, или на право (Тълкувателно решение № 79 от 1965 г., ОСГК на ВС). Недобросъвестността се преценява към момента на получаването на обезщетенията.

От изискването на текста за наличие на добросъвестност у работника или служителя при получаването на сумите се налага извода, че чл. 271, ал. 1 КТ се прилага единствено при начална липса на основание. Този текст не може да намери приложение при начално наличие на основание, което впоследствие е отпаднало, понеже в тези случаи изобщо не може да се говори за добросъвестност или недобросъвестност. Последващото отпадане на основанието няма отношение към добросъвестността по смисъла на чл. 271, ал. 1 КТ, защото не може да се отнесе към момента на получаването на сумата. В този смисъл е цитираната от първоинстанционния съд съдебна практика (най-ясно в решение № 623 от 24.06.2002 г. на ВКС по гр. д. № 933/2001 г., III г. о.). По изложените съображения въззивният съд споделя извода на районния съд за неоснователност на възражението по чл. 271, ал. 1 КТ.

За пълнота следва да се добави, че представеното в откритото съдебно заседание решение № 8782, постановено на 20. 12. 2019 г. от Софийския градски съд, II-Е въззивен състав по в. гр. д. № 3079 по описа за 2019 г., макар и да е между същите страни, е за различно нещо – претенция на Д.С.Х.-П. по чл. 225, ал. 3 КТ. Следователно приетото като доказателство решение няма връзка с предмета на настоящото дело.

Въззивницата оспорва и обжалваното решение в частта, в която е частично уважен искът с правно основание по чл. 86, ал. 1 ГПК, като твърди, че районният съд е възприел неправилна начална дата на забавата. Въззивният съд констатира, че по делото на районния съд е приложено заявление за прихващане на присъденото обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ с получените на отпаднало основание суми от 7 365 лева и 60 стотинки, съответно 2 284 лева и 56 стотинки от въззиваемия към въззивницата (л. 54). Доколкото е представено подписано от въззивницата възражение срещу заявлението за прихващане, което е с достоверна дата от 02. 03. 2016 г., то районният съд правилно е приел за начална дата на забавата 02. 03. 2016 г. Към тази дата въззивницата е знаела за заявлението за прихващане. Що се отнася до възражението, че към 02. 03. 2016 г. въззиваемият не е заплатил на въззивницата дължимото обезщетение по чл. 225, ал. 1 КТ, поради което тя не е била в забава за връщането сумите, получени по чл. 220, ал. 1 и чл. 222, ал. 1 КТ, това възражение е направено за пръв път с въззивната жалба, поради което е преклудирано.

По изложените съображения въззивното решение трябва да бъде потвърдено в обжалваната част.

 II. Частната жалба срещу обжалваното определение по чл. 248 ГПК е процесуално допустима: подадена е от заинтересована страна в законоустановения срок срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

С обжалваното определение районният съд е оставил без разглеждане искането на жалбоподателката по чл. 248 ГПК за изменение на първоинстанционното решение в частта за разноските. Констатирал е, че тя не е представила списък по чл. 80 ГПК, поради което е приел, че искането е недопустимо предвид дадените с т. 9 от Тълкувателно решение № 6 от 2013 г. по тълкувателно дело № 6 от 2012 г. на ОСГТК на ВКС разяснения.

Въззивният съд приема определението за неправилно. В дадения случай разясненията по т. 9 от цитираното тълкувателно решение са неприложими. Те се отнасят до случаите, в които страната иска изменение на постановеното решение в частта, в която в нейна полза са били присъдени разноски. В настоящия случай, макар и страната да не е представила списък по чл. 80 ГПК, доколкото тя е поискала да бъдат намалени присъдените на насрещната страна разноски, представянето на списък по чл. 80 ГПК не е необходимо.

Обжалваното определение трябва да бъде отменено, но след като допустимото искане по чл. 248 ГПК неправилно е било оставено без разглеждане от първоинстанционния съд, то делото следва да му бъде върнато за произнасяне.

 Разноски. С оглед изхода на делото и неоснователността на въззивната жалба следва да бъдат присъдени разноски в полза на въззиваемата страна за въззивното производство. Те се свеждат до юрисконсултското възнаграждение. Предвид ниската степен на правна и фактическа сложност по настоящото дело разноските за юрисконсултско възнаграждение следва да бъдат определени въз основа на актуалната редакция на чл. 78, ал. 8 ГПК (процесуалните норми се ползват с обратно действие) в размер на 100 лева.

Така мотивиран, съдът

 

 

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № III-144-19904, постановено на 01. 12. 2016 г. от Софийския районен съд, 144-ти състав, по гр. д. № 24713 по описа на Софийския районен съд за 2016 г. в обжалваната част, в която Д.С.Х.-П. с ЕГН ********** и адрес ***, е осъдена на основание чл. 55, ал. 1, предложение трето от Закона за задълженията и договорите във връзка с чл. 220, ал. 1 и чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда да заплати на Министерството на околната среда и водите, адрес град София, бул. „Княгиня ********, сумата от 9 650 лева и 16 стотинки, представляваща изплатени на отпаднало основание поради отмяна на Заповед № 202/25.03.2014 г. обезщетения по чл. 220, ал. 1 от Кодекса на труда в размер на 7 365 лева и 60 стотинки и обезщетение по чл. 222, ал. 1 от Кодекса на труда в размер на 2 284 лева и 56 стотинки, ведно със законната лихва, считано от подаване на исковата молба  - 05. 05. 2016 г. до окончателното изплащане.

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № III-144-19904, постановено на 01. 12. 2016 г. от Софийския районен съд, 144-ти състав, по гр. д. № 24713 по описа на Софийския районен съд за 2016 г. в обжалваната част, в която Д.С.Х.-П. с ЕГН ********** и адрес ***, е осъдена на основание чл. 86 от Закона за задълженията и договорите на Министерството на околната среда и водите, адрес град София, бул. „Княгиня ********, сумата от 171 лева и 13 стотинки, представляваща обезщетение за забавено плащане за периода от 02. 03. 2016 г. до 04. 05. 2016 г.

 

ОТМЕНЯВА определение № 37078, постановено на 11. 02. 2019 г. от Софийския районен съд, 144-ти състав, по гр. д. № 24713 по описа на Софийския районен съд за 2016 г.

 

ОСЪЖДА въз основа на чл. 78, ал. 3 от Гражданския процесуален кодекс Д.С.Х.-П. да заплати в полза на Министерството на околната среда и водите сумата от 100 лева – разноски във въззивното производство.

 

ВРЪЩА делото на Софийския районен съд, 144-ти състав, за произнасяне по искането за изменение на решение № III-144-19904, направено с въззивната жалба на Д.С.Х.-П..

 

Решението подлежи на обжалване при условията на чл. 280, ал. 1 и/или ал. 2 от Гражданския процесуален кодекс пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването на преписа.

 

Служебно изготвени преписи от решението да се връчат на страните.

 

 

 

                                                   Председател:

 

 

 

Членове:        1.                                                         2.