Решение по дело №836/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 786
Дата: 28 май 2021 г.
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20217040700836
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  № 786

 

гр. Бургас, 28 май 2021г.

 

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

Административен съд гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на двадесети май, през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                                 АТАНАСКА АТАНАСОВА

При секретар И. Г. и с участието на прокурора АНДРЕЙ ЧЕРВЕНЯКОВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД № 836/2021 г.

Производството е по реда на чл.63, ал.1 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена  от Регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас, чрез процесуален представител юрисконсулт Анна Ковачева,  против решение № 260003/24.02.2021г., постановено по НАХД № 191/2020 по описа на Районен съд – гр.Средец.

С решението е  отменено Наказателно постановление № 66/07.12.2020г., издадено от директор на Регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас към Министерството на околната среда и водите, с което на А.Ж.Н., ЕГН **********, в качеството на кмет на с.Дебелт, на основание чл.151, ал.1, т.4 от Закона за управление на отпадъците е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1400 лева, за нарушаване на чл.112, ал.1, т.5 от Закона за управление на отпадъците.

Жалбоподателят иска отмяна на съдебното решение и потвърждаване на наказателното постановление. Счита, че първоинстанционният съд неправилно е приложил материалния закон.

В съдебно заседание не се явява, не изпраща представител и не изразява становище по спора.

Ответникът по касационната жалба иска обжалваното решение да бъде оставено в сила. Съображения за неоснователност на жалбата излага в писмено възражение.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас счита, че решението на Районен съд Средец е неправилно и незаконосъобразно. Според него, категорично е налице съответствие между описаното нарушение, посочената за нарушена разпоредба и съответстващата санкционна такава по чл. 151, ал. 1, т. 4 от ЗУО.

Касационната жалба е допустима.

Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество е неоснователна.

С наказателното постановление, А.Ж.Н. в качеството на кмет на с. Дебелт е санкциониран за това, че на 25.06.2020г. в област Бургас, община Средец, село Дебелт, като оправомощен представител не е предприел мерки за недопускане на изоставяне на битови отпадъци и нерегламентираното им изхвърляне на разрешените за това места. По време на проверката не били представени констативни протоколи за установяване на административни нарушения, дадени предписания, съставяне на актове за установени административни нарушения, които да доказват осъществяване на контрол.

Деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 112, ал.1, т.5 от ЗУО, с прилагане на санкционната разпоредба на чл.151, ал.1, т.4 от ЗУО. 

За да отмени наказателното постановление, първоинстанционният съд е преценил, че в хода на производството и при издаване на наказателното постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила- правнозначимите факти, изложени в обстоятелствената част на наказателното постановление са неправилно квалифицирани и неправилно приложение на материалният закон.

Съдът правилно е установил фактическата обстановка е изложил съображения по приложението на закона, които настоящия състав на съда изцяло споделя и към които препраща на осн. чл. 221, ал.2, предл. последно от АПК.

Първинстанционният съд правилно е преценил, че с оглед твърдените с наказателното постановление факти, приложение следва да намери санкционната норма на чл.151, ал.2, т.6 от ЗУО, а не приложената на чл.151, ал.1, т.4 от ЗУО.

Изпълнителното деяние на нарушението по чл.151, ал.1, т.4 от ЗУО е „неизвършване на контрол“ по управление на отпадъците съгласно чл.112. Констатация за осъществяване на посоченото изпълнително деяние в наказателното постановление липсва.

А.Ж.Н., според последното следва да носи административнонаказателна отговорност, за това че „ не е предприел мерки за недопускане“-  деяние, което е идентично с изпълнителното деяние по чл.151, ал.2, т.6 от ЗУО.

Допуснатото нарушение на процесуалните правила е от категорията на съществените, защото пряко препятства възможността за ефективно упражняване на правото на защита.

Именно поради това нарушение, в хода на административнонаказателното и съдебно производство Н. е представял доказателства, за предприети от него мерки-  искания за предоставяне на контейнери за събиране на отпадъци, за предоставяне на средства отправяни до Община Средец, докладни записки за състоянието на наличните незаконни сметища. Изрично в искане от 26.11.2019г. е посочено, че в землището на село Дебелт и в самото село има обособени няколко незаконни сметища, които следва да бъдат почистени, а отпадъците извозени до определени за целта, места. Уведомявал е Община Средец за нередовно сметосъбиране, което е довело до обособяване на големи сметища в землището на селото.

Същевременно в наказателното постановление е посочено, че не са представени констативни протоколи за установяване на административни нарушения, дадени предписания, съставяне на актове за установени нарушения, които да доказват осъществяване на контрол.

Всъщност тази констатация задълбочава нарушението, защото поставя наказаното лице в невъзможност да разбере дали следва да се защитава срещу твърденията за непредприети мерки или срещу тези за неосъществен контрол.

От друга страна, дори да се приеме за правилна правната квалификация на деянието, остава неясно защо наказващият орган приема, че само със съставянето на констативни протоколи и АУАН може да бъде осъществяван контрол.

Както правилно е отбелязал и първоинстанционният съд, липсват доказателства, че установените с наказателното постановление две сметища са се образували след 10.01.2020г.( дата на издаване на Заповед № 15на кмета на Община Средец, с която на кметовете и кметските на населените места от Община Средец, е възложено да упражняват контрол за опазване чистотата на населеното място и обществения ред, да определят местата за събиране на битови и други видове отпадъци, да предотвратяват изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища, да информират населението и разясняват прилаганите системи за управление на отпадъците, въведени от Община Средец, да съставяте актове на нарушителите по Наредба № 1 за поддържане и опазване обществения ред на територията на Община Средец и Наредба за управление на отпадъците на територията на Община Средец, да организират и следят за почистването на уличните платна, площадите, алеите, парковете и други територии от населените места, предназначени за обществено ползване) до датата на проверката, така щото да е възможно да се приеме, че констатираните отпадъци са натрупани в резултат на неосъществен контрол и то при наличие на достатъчно доказателства, за образувани в района на с. Дебелт сметища с дългогодишна давност.

Това предпоставя и извод за недоказаност на извършеното нарушение.

Предвид изложеното съдът намира, че обжалваното решение не страда от пороци, които да предпоставят извод за отмяна.

Затова  и на основание чл.221 и чл. 222 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, ХІV състав на Административен съд гр. Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260003/24.02.2021г., постановено по НАХД № 191/2020 по описа на Районен съд – гр.Средец.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: