Решение по дело №315/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 231
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Мирослав Данаилов Досов
Дело: 20191400500315
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.ВРАЦА,18.07.2019 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд,гражданско отделение,в публичното заседание на 19 юни 2019 год. в състав

                          Председател:МИРОСЛАВ ДОСОВ

                                 Членове:ПЕНКА Т. ПЕТРОВА

                                                                                            мл.с.ИВАН НИКИФОРСКИ        

 

при секретаря Христина Цекова, като разгледа докладваното  от  съдия Досов възз. гр.дело №315 по описа за 2019 год.,за да се произнесе,взе предвид следното:

              Производството е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

  С Решение №81/09.04.2019 год.,постановено по гр.дело №1477/2018 год. на РС-Бяла Слатина,състав на съда е отхвърлил предявения от В.С. *** против В.К.Х. *** иск с правно основание чл.45,ал.1 ЗЗД за заплащане на сумата от 10000.00 лева,представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди,настъпили в резултат на противоправно поведение,изразяващо се в злоупотреба с правото на иск.

     На основание чл.78,ал.1 ГПК съдът е осъдил ищцата С. да заплати на ответника сумата от 830.00 лв., представляваща разноски за адвокатско възнаграждение.

              В срока по чл.259 ГПК от В.С. *** е подадена въззивна жалба срещу решението. Въззивницата поддържа,че решението е изцяло неправилно. Сочи,че завеждането на едно дело винаги е свързано с психически стрес , преобладаващо за едната страна,като в случая се касае за  дело за родителски права, заведено с користна цел и желание за вреда. В исковата молба по гр.дело №989/2018  /на РС-Бяла Слатина,подадена от Х. против С./ са изложени изцяло неверни факти,несправедливи обвинения към нея като майка и клевета.Тя подробно е описала причинените й вреди и от какво са продиктувани - психически тормоз; непрекъснат стрес; загуба на време и средства; пропуснати ползи; засягане на честта,достойнството и репутацията й; всички произтичащи негативни емоции, нерви и тормоз,които продължават и ескалират в унисон с движението на делата. Жалбата е много подробна, като от нея може да се изведе,че жалбоподателката С. счита,че съдът не е вникнал в същността на спора,ненужно е цитирал медицински документи и то в негативна за нея насока, постановил е решението си въз основа на неверни обяснения на ответника, при преценка на свидетелските показания не е отчел очевидното притеснение на свидетелката, на която първоначално е бил зададен неясен, неконкретен и общ въпрос , на който не може да бъде даден ясен и точен отговор.

              Жалбоподателката отново поддържа,че в исковата молба по гр.дело №989/2018 год. се съдържат неоснователни твърдения,опетняващи и унизяващи името,честта и достойнството й,уронващи авторитета и качествата й на човек и майка, при абсолютно знание /от страна на Х./,че това не отговаря на истината,с умисъл да бъде отделено от нея собственото й дете,което много я обича. Счита,че противоправно поведение  /от страна на В.Х./ има.

              При всичките си твърдения и доводи моли обжалваното решение да бъде отменено, а искът й уважен в цялост, като всички разноски бъдат възложени на ответната страна.

      В срока по чл.263,ал.1 ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от въззиваемия В.К.Х. чрез пълномощника му адв.С.Г. ***, в който се мотивира становище за нейната неоснователност. Въззиваемият намира обжалваното решение за правилно и законосъобразно и моли да бъде потвърдено.

              С въззивната жалба и в проведеното по делото открито с.з. въззивницата е представила нови писмени доказателства, които са приети от съда - разпореждане на полицейски орган, издадено на 17.04.2019 год. на основание чл.64,ал.1 от ЗМВР от мл.полицейски инспектор при РУ -Мездра; заповед №ЗД/Д-ВР-М-025/31.05.2019 год. на Дирекция "Социално подпомагане" - Мездра, жалба на В.С. против тази заповед, както и постановление на РП - Мездра от 28.05.2019 год. по преписка вх.№884/2019 год. за отказ да се образува ДП.

              Въззивната жалба е процесуално допустима- подадена е от лице с правен интерес в установния от ГПК преклузивен срок против подлежащ на обжалване съдебен акт.

След анализ на всички събрани доказателства, поотделно и в пълнота, във връзка с доводите и съображенията на страните, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Видно е от представеното по гр.дело №1477/2018 год. определение №574/18.10.2018 год. по гр.дело №989/2018 год. по описа на РС-Бяла Слатина, а и страните не спорят по този факт, че В.К.Х. е депозирал пред РС-Бяла Слатина искова молба, с която е предявил против  В.С.С. иск с правно основание чл.127,ал.2 СК за: 1.предоставяне на упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете К. В. Х., ЕГН ********** на него - бащата, и определяне на местоживеене на детето на адреса на бащата в гр.Мездра ; 2.определяне режим на лични отношения на майката с детето. Ищецът по този иск е посочил, че от връзката си с ответницата имат едно малолетно дете- К., но пред 2018 год. поради влошени отношения между родителите той е напуснал съвместно обитаваното жилище,след което контактите му с детето са препятствани от майката. Заявил е,че майката не разполага с достатъчно средства и не полага необходимите грижи.

Представил е писмени доказателства,поискал е изготвянето на социален доклад, издаване на съдебни удостоверения за снабдяване с други документи, касаещи здравословното състояние на ответницата, допускане на съдебно-психиатрична експертиза по отношение на майката, разпит на двама свидетели.

В срока по чл.131 ГПК ответницата по иска с правно основание чл.127,ал.2 СК В.С. е заявила становище за неговата неоснователност,като е изложила своите насрещни твърдения.На свой ред е представила писмени доказателства и е поискала допускане на съдебно-психиатрична експертиза по отношение на бащата.

В.С. е предявила против В.Х. и два насрещни иска- с правно основание чл.132 СК за лишаване на бащата от родителски права и с правно основание чл.45 ЗЗД за причинени неимуществени вреди.

Докладчикът по гр.дело №989/2018 год. е преценил,че съвместното разглеждане на насрещните искове ще затрудни производството по иска с правно основание чл.127,ал.2 СК и е разпоредил материалите  по тези насрещни искове да бъдат отделени и докладвани за образуване на отделни производства. С определение №317/07.11.2018 год. по гр.дело №989/2018 год. и на основание чл.253 ГПК съдът е отменил определението си от 18.10.2018 год. в тази част и е указал на ищцата по насрещните искове В.С. да представи за всеки един от насрещните искове отделна искова молба и да внесе съответните държавни такси.Указанията са изпълнени , ищцата е представила отделни искови молби и с определение №641/14.11.2018 год. докладчикът по гр.дело №989/2018 год. по описа на РС-Бяла Слатина повторно е разпоредил материалите по двата насрещни иска да бъдат отделени и докладвани за образуване на отделни производства.

Въз основа на исковата молба, с която В.С. е предявила против В.Х. насрещен иск с правно основание чл.45 ЗЗД, е образувано гр.дело №1477/2018 год. по описа на същия съд, по което е постановено и обжалваното в настоящото производство Решение №81/09.04.2019 год.

В.С. е поискала ответникът по иска с правно основание чл.45 ЗЗД В.Х. да бъде осъден да й заплати сумата от 1000.00 лева като обезщетение за претърпените от нея неимуществени вреди, настъпили от неправомерно заведеното гр.дело №989/2018 год. по описа на РС-Бяла Слатина и изразяващи се в понесени и понасяни от ищцата психически тормоз от заплахата,че ще й отнемат детето, непрекъснат стрес от ходене по различни институции и ровене в лични и неприкосновени за нея неща /личен живот/, загуба на ценно време, пропуснати ползи, засягане на честта,достойнството и репутацията й, тъй като живее в малък град и завеждането на дело срещу нея е станало известно.

Твърдението й е, че В.Х., завеждайки  гр.дело №989/2018 год. е злоупотребил с правото си на иск, тъй като делото /искът/ срещу нея е напълно неоснователно, изцяло продиктувано от лични користни подбуди и имащо за цел основно опетняване на репутацията й, съшито с лъжа и желание за вреда.

В срока по чл.131 ГПК ответникът В.Х. е оспорил иска като неоснователен, като е заявил, че предявяването на иск за родителски права е негово законно право и упражняването му не представлява противоправно деяние. Действията му не са виновни, няма причинени вреди на ищцата, както и че няма причинна връзка между вреди и неговото деяние по завеждане на гр.дело №989/2818 год. Представил е разпореждане  от 21.12.2018 год. ,постановено по гр.дело 989/218 год. и изпълнителен лист от същата дата ,издаден по същото, от които е видно,че по гр.дело №989/2018 год. са определени привременни мерки, като е определен на личните му отношения с детето К.. Представил е и 4 броя епикризи, както и ЕР №138/11.102016 год. на ТЕЛК Общи заболявания към МБАЛ "Христо Ботев"АД-гр.Враца.

В първото и единствено по делото открито с.з.,проведено на 12.03.2019 год.  ответникът Х. е представил и протокол за предаване на дете от 16.02.2019 год. по изпълнително дело №20198990400101 по описа на ЧСИ И.Ц..По искане на ищцата в това с.з. като свидетел е разпитана нейната майка  Р.Г.С.. Пак по нейно искане ответникът Х. е дал обяснения по реда на чл.176 ГПК.

След доклад по делото, приемане на представените от ответника писмени доказателства, разпит на свидетелката и изслушване на ответника Х. е даден ход на устните състезания и на 09.04.2019 год. е постановено обжалваното в настоящото производство решение №81 , с което предявения иск с правно основание чл.45 ЗЗД е отхвърлен изцяло

За да постанови този резултат, първоинстанционният съд е посочил кои са предпоставките за уважаване на иск на деликтно основание : деяние на ответника, противоправност на това деяние, вреди за ищеца, причинна връзка между противоправното деяние и вредата. Анализирал е доказателствата, включително обясненията на ответника  и е заключил, че нито един от елементите на фактическия състав на  чл.45 ЗЗД не е доказан. Посочил е, че действията на ответника биха могли да бъдат като квалифицирани като виновни само при доказана злоупотреба с право на иск, каквато не е установена и доказана.

Първоинстанционният съд е обсъдил подробно събраните доказателства и е възприел фактическа обстановка, въз основа на която е направил задълбочени  изводи за неоснователност на иска . Фактическите констатации и правните изводи се споделят изцяло от настоящият съдебен състав, поради което обжалваното решение следва да бъде потвърдено,като  на основание чл.272  ГПК въззивният съд препраща към мотивите, изложени в обжалвания съдебен акт.                                                                                   В  отговор на изложените в жалбата оплаквания към мотивите на районния съд могат да бъдат добавени следните съображения:                                       Във всяка правова държава са предвидени законови разпоредби, даващи възможност за защита пред съд на накърнени граждански права. В Конституцията на Република България това са текстовете на чл.56, чл.117,ал.1 и чл.120, както и съответни разпоредби в Гражданския, Административния и Наказателнопроцесуалния закон. Когато едно лице прецени, че са накърнени негови права, то може свободно да се обърне към съда с искане за защитата им, без да носи други последствия при неоснователност на претенцията, освен тази за разноските по делото, направени от другата страна в съдебния процес. Когато едно частно лице предяви неоснователен иск пред съд, или подаде неоснователна тъжба, то не носи отговорност по чл.45 ЗЗД за причинените на другата страна неудобства, притеснения и душевни страдания. Това е така, тъй като искането за защита на накърнени права представлява една правомерна дейност, която е конституционно гарантирана, а отговорността за причинени вреди по чл.45 ЗЗД се поражда само при виновно противоправно поведение на причинителя на вредата.

Отговорността за непозволено увреждане предпоставя вреди от деяние, което е неправомерно. Сезирането на надлежните органи на властта с искане за защита на лични права и имуществени интереси не съставлява противоправно действие. Право на всеки гражданин е да сезира органите на властта с искане за защита на правата му, когато счита, че те са застрашени или накърнени от другиго, а сезирането на органите на властта с искане за защита само по себе си не съставлява „злоупотреба с право“.            Константна е съдебната практика, че отговорността за непозволено увреждане предпоставя вреди от деяние, което е неправомерно. В съответствие с тази практика е, че сезирането на надлежните органи на властта със сигнал, жалба или иск от гражданите е конституционно гарантирано право и упражняването му зависи изцяло от тяхната преценка и воля. Това действие би могло да е деликтно, само ако се установи състав на набедяване по НК или злоупотреба с право, т. е. следва да се докаже от субективна страна умисъл и вина. Същевременно, жалбоподателят или ищецът е добросъвестен и когато посочените от него обстоятелства не бъдат установени. Недобросъвестността не се предполага и този, който я твърди трябва да е докаже.                               От всичко изложено следва, че упражняването на материални и процесуални права поначало е правомерно. Съгласно съдебната практика, това обаче не изключва възможността за злоупотреба с право. Злоупотребата с право е противоправна, тя е налице, когато правото се упражнява недобросъвестно – за да бъдат увредени права и законни интереси на други (чл. 57, ал. 2 от Конституцията), но също и в противоречие с интересите на обществото (чл. 8, ал. 2 ЗЗД). Отговорността за вреди от злоупотреба с право по правното си естество е деликтна и противоправността се изразява в недобросъвестното упражняване на законно признато право. Доказването на недобросъвестността обаче е в тежест на пострадалия, т.е злоупотреба с право е налице само при доказано недобросъвестно упражняване на едно право.

              Налага се изводът, че предявяването на един /дори оказал се в последствие неоснователен/  иск би могло да представлява противоправно поведение на предявилата го страна само и единствено в хипотезата на т.нар. злоупотреба с права, т.е. когато искът е заведен единствено и само с цел и намерение да увреди насрещната страна, а не за да бъдат защитени считани за накърнени субективни материални права, за които страната знае, че поначало не съществуват или че не са защитими. Злоупотребата с право предполага пряк умисъл за увреждане и съзнание за липса на права или изнасяне на невярна информация пред орган на властта, поради което не се обхваща от презупцията за виновност по чл.45,ал.2 ЗЗД, а установяването на това намерение и знание при условията на пълно и главно доказване е в тежест на пострадалото лице (в този смисъл: решение № 758 от 11.02.2011 г. на ВКС по гр. д. № 1243/2009 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Борислав Белазелков).                                                                                                               В конкретния казус е безспорно,че страните са живеели на съпружески начала без сключен граждански брак, като от това им съжителство се е родило малолетното дете К., понастоящем почти на 9 години. Отношенията между родителите са се влошили, поради което бащата е напуснал съвместно обитаваното жилище през 2018 год., а детето е останало при майката. Родителите не са постигнали споразумение по чл.127,ал.1 СК, очевидно е, че отношенията между тях са крайно обтегнати и към настоящия момент, като твърдението на бащата е, че майката препятства контактите му с детето и не може да се грижи добре за него.                                                                                               От горното следва единствения логичен извод, че предявявайки иска с правно основание чл.127,ал.2 СК бащата В.Х. е реализирал едно свое признато от закона право, а не е злоупотребил с него , при което и искът на майката В.С. с правно основание чл.45 ЗЗД се явява неоснователен, до какъвто правилен извод е достигнал и съставът на РС-Бяла Слатина.                                                                          Производството по чл.127,ал.2 СК е такова по спорна съдебна администрация, поради което и въпросът за основателност или не на този иск не стои. Искът е допустим и доколкото до този момент въпросът за родителските права по отношение на малолетното дете К. не е разрешен от родителите, съдът по гр.дело №989/2018 год. дължи произнасяне по същество. Що се касае до доводите на въззивницата ,че воденето на делото за родителски права и изнасянето по това дело на обстоятелства, касаещи личния й живот и статус, не й е приятно и й причинява редица неудобства и стрес, то следва да бъде отбелязано, че участието в такова производство поначало не предполага  положителни емоции. Изживяването на негативни такива от всяка от страните обаче не е и не може да бъде основание за уважаване на иск с правно основание чл.45 ЗЗД.                                                                                                                       При тези си съображения  Окръжен съд-Враца

                                                                    Р  Е  Ш  И :

 

     ПОТВЪРЖДАВА Решение №81/09.04.2019 год., постановено по гр.дело №1477/2018 год.  по описа на Районен съд - Бяла Слатина, с което състав на съда е отхвърлил предявения от В.С. *** против В.К.Х. *** иск с правно основание чл.45,ал.1 ЗЗД за заплащане на сумата от 10000.00 лева,представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, настъпили в резултат на противоправно поведение на ответника, изразяващо се в злоупотреба с правото на иск.

     Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховен касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                  ЧЛЕНОВЕ:1.                       2.