Решение по дело №10227/2020 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 ноември 2020 г.
Съдия: Дианка Денева Дабкова
Дело: 20207060710227
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 септември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

230

гр. Велико Търново, 12.11.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВЕЛИКО ТЪРНОВО, трети касационен състав, в съдебно заседание на двадесет и трети октомври две хиляди и двадесета година в състав:

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ЧЕМШИРОВ

                                             ЧЛЕНОВЕ: ДИАНКА ДАБКОВА                                                                          

                                                                 КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

                                                                  

при секретаря М.Н.

в присъствието на прокурора от ВТОП ДОНКА МАЧЕВА                              

разгледа докладваното от съдия Дабкова касационно АНД № 10227/2020 г. по описа на съда. При това, за да се произнесе съобрази следното:

 

Касационно производство по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от Закона за административните нарушения и наказания/ЗАНН/.

На касационна проверка е подложено Решение № 260071/22.07.2020г., постановено по АНД № 676/2020г., с което състав на Районен съд Велико Търново е потвърдил Електронен фиш серия К № 3032761, издаден от ОД на МВР – Велико Търново, с който на К.В.Г. с ЕГН ********** ***, за извършено нарушение по чл. 21, ал. 2, във вр. чл.21, ал.1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл. 182, ал. 2, т.4 от ЗДвП  е наложено административно наказание - глоба в размер на 300 лева.

Така постановеното Решение е обжалвано в законния срок с касационна жалба, подадена от Кр. Г.. Според касатора решението на въззивния съд е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. В КЖ на практика пред настоящата инстанция се  поддържат възраженията срещу ЕФ, изложени в жалбата пред РС. Вместо да сочи конкретни пороци на съдебното решение на РС, както изисква чл.212 от АПК. Излагат се доводи, че ЕФ няма необходимите реквизити/в т.ч. дата и подпис на автора му /, че пътният участък не бил сигнализиран за контрол, че нямало схема на същия, че нямало клип към ЕФ, поради това на основание ГПК свидетелски показания били недопустими,  че следвало от ТР № 1/26.02.2014г. на ВАС, че само от стационарна система може да се издава ЕФ, а в случая било установено нарушението в присъствието на контролния орган. Твърди, че РС не обсъдил и не съобразил горното, поради което решението му е неправилно. Позовава се на практика на РС  в страната от и преди 2012 година. По тези съображения моли АСВТ за отмяна на решението на РС и самия ЕФ.

В о.с.з. касаторът  не се явява и не се представлява.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР – Велико Търново, редовно призован не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на РС следва да бъде потвърдено като правилно, т.к. твърдените в жалбата пороци не са налични, а нарушението безспорно установено.

Оплакванията в жалбата ВТАС квалифицира само като такива за неправилно приложение на закона  - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, във връзка с чл. 348, ал. 2 от НПК и чл. 63, ал.1, изреч. последно от ЗАНН. Предвид това, че няма конкретно изтъкнати съществени нарушения на процесуални правила, допуснати  от РС, а касационната инстанция не следи служебно за това касационно основание. Другото заявено касационно основание „необоснованост“ на съдебното решение не е такова,  предвидено в чл.348 от  НПК, поради което е неприложимо в това производство.

Съдът в качеството на касационна инстанция на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебно провери валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. Като прецени оплакванията в жалбата, във връзка с доказателствата по делото, запозна се с доводите на страните, съдържанието и реквизитите на проверявания съдебен акт, касационната инстанция приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежна страна, участвала в производството пред РС, за която решението е неблагоприятно, против съдебен акт, подлежащ на касация, пред местно компетентния съд, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения по правото:

В хода на въззивното производство са установени следните факти:

На 14.08.2019год., в 10:38 часа  на първокласен път I – 4/София-Варна/, км.115+000, в посока гр. Велико Търново, с МПС товарен автомобил „СИТРОЕН Берлинго“  рег.№      СВ7662МР, е извършено  нарушение  по чл. 21 ал.2, вр.ал.1 от ЗДвП и на основание чл. 189, ал. 4, връзка с чл. 182, ал.2, т.4 от ЗДв.П,  е наложена глоба в размер на 300 лева.

 Нарушението е установено с автоматизирано техническо средство ARH  CAM S1 №11743cb, като при ограничение за извън населено място от 60 км/ч, въведено с пътен знак В-26, е установена скорост на движение на посоченото МПС – 91 км/ч, след приспадната толеранс от -3км/ч. Проверка на направените записи от системата за контрол е извършена на 25.09.2019г. – според приложения протокол.

Въззивният съд извършил дължимата служебна проверка за законосъобразност. Установил, че не са допуснати съществени нарушения на процедурата по издаване на ЕФ и не са изтекли сроковете по чл.34 от ЗАНН. Приел, че съдържанието на електронния фиш е съобразено с изискванията на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП и възраженията за липса на реквизити са неоснователни. От приетите писмени доказателства по делото е установил извършеното нарушение на чл. 21, ал. 2 от ЗДвП, което е с правилна квалификация, т.к. е нарушение на ограничението за скорост на движение извън населено място. Установил е, че нарушението е заснето в обхвата на радарната мобилна установка. Правилно е установена самоличността на субекта по чл. 188, ал. 1 от ЗДвП, т.к. собственикът  е посочил друго лице като извършител по предвидения за това ред с декларация по чл.189, ал.5 от ЗДвП. С това законовата презумпция за авторството е оборена. РС се е позовал на снимките и разпечатките от АТС, които съгласно чл.189, ал.15 от ЗДвП са веществени доказателствени средства. Събрани са достатъчно доказателства, че системата е одобрен тип, преминала през периодичен метрологичен контрол и е годна и технически изправна към момента на нарушението.

РС отхвърлил възражението за приложението на посоченото  ТР, позовавайки се на новата редакция на разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДП, /изм. и доп. ДВ. бр.54 от 05 юли 2017г./ С това изменение отпада и изискването за предварително оповестяване и обозначаване на местата, където се извършва контрол за скорост, за което е отменена разпоредбата на чл.165, ал.2, т.8 от ЗДвП. Тази законова уредба  има действие занапред, т.е. при извършване на нарушението. Промяната е извършена след ТР по ТД №1/2013г. на ОСК на ВАС, поради окето същото е изгубило значение понастоящем по отношение на мобилините системи.

Като приел по изложените мотиви, че К.Г. е извършил твърдяното от АНО нарушение, а наказанието е правилно определено, РС потвърдил ЕФ.

При касационния контрол се установи, че решението на РС е постановено при изяснена фактическа обстановка, въз основа на задълбочен и всестранен анализ на събраните доказателства и след мотивирано обсъждане на всички заявени възражения. Констатациите по фактите съответстват на събраните по предвидения процесуален ред веществени и писмени доказателства, а изводите на въззивния съд са правно издържани. Не са допуснати съдопроизводствени нарушения и законът е приложен правилно. Настоящият касационен съдебен състав възприема установената от районния съд фактическа обстановка и споделя решаващия правен извод на състава на Районен съд Велико Търново. Поради изложеното и доколкото с касационната жалба се преповтарят оплакванията срещу електронния фиш, заявени пред районния съд, изводите по фактите и правото не следва да се преповтарят по аргумент от чл. 221, ал. 2 от АПК. Въпреки това за прецизност ще бъде посочено следното:

Твърдението на касатора, че липсва схема на пътния участък е вярно, но това е резултат на обстоятелството, че нарушението е установено с мобилна, а не със стационарна АТС. При това за местоположението на АТСС е съставен  и подписан надлежно Протокол на л.19 от делото. Противно на твърдяното от касатора на л.20 и 22 от делото са доказателствата, че АТС е одобрен тип средство за измерване, което е преминало метрологичен контрол. Видно е, че в обхвата на радарната установка е бил само и единствено автомобилът на касатора в режим приближаващи, което означава, че засечената скорост е тази на неговия автомобил. Впрочем на всички възражения, заявени в жалбата пред РС и поддържани в КЖ въззивният съд е отговорил подробно и мотивирано. Поради което не следва да се обсъждат отново.  Но следва да се изведе пред скоби, че нарушението е извършено на 14.08.2019г. Към този момент са налице законодателни промени в ЗДвП/ДВ бр.54 от 2017г./, които изключват приложението на ТР № 1/26.02.2014г. на ВАС по т.д. № 1/2013г. по отношение на мобилните системи за контрол. Премахнато е и изискването за обозначаване на участъка от пътя, попадащ в обсега на контрол на АТС. Основополагащ правен принцип, основан на разделението на властите е, че съдът по предвидения ред може да тълкува законовите норми, но не и да ги променя или да им придава нов смисъл. Последното е в прерогативите на законодателната власт. Поради това да се черпят аргументи за обжалване на ЕФ от посоченото ТР на ВАС, издадено преди законовите промени е безсмислено упорство.

По изложените мотиви, настоящата инстанция не намери основания за касиране на решението. Съответен на доказателствата и закона е изводът на РС за законосъобразност на електронния фиш. Касационните оплаквания не са подкрепени от приложените  доказателства, а служебната проверка  на постановеното от РС решение сочи, че същото е валиден,  допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2, предл. първо от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изреч. 2-ро от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 260071/22.07.2020 г., постановено по АНД № 676/2020 г. по описа на Районен съд Велико Търново.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

  

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: