Определение по дело №487/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260159
Дата: 18 декември 2020 г. (в сила от 30 декември 2020 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20201400200487
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 декември 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

Гр.Враца 18.12.2020 година

 

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на осемнадесети декември две хиляди и двадесета година в състав:                                                                       

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

при участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Ивайло Хайтов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 487 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

Производството е по реда на чл.437, ал.2 и сл. НПК.

Образувано е по молба на А.В.Н. за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи за това, че осъденият е придобил право на условно предсрочно освобождаване, тъй като е изтърпял изискуемата се част от наказанието и с поведението си е дал доказателства за поправянето си-в затвора полага доброволен труд по чл.80 ЗИНЗС, съвестно изпълнява трудовите си задължения, завършил е множество образователни курсове и корекционни програми, активно участва в провежданите пенитенциарни мероприятия, многократно е награждаван и няма наложени наказания.

Към сезиращата молба са приложени писмени доказателства, предписани от разпоредбите на чл.155 и чл.156 ЗИНЗС, актуална справка за изтърпяната част от наказанието, доклад за пробационен надзор, както и личното затворническо досие на Н..

В съдебно заседание осъденият във видеоконферентна връзка по скайп поддържа молбата и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание лишаване от свобода. 

Представителят на Затвора-Враца, упълномощен по чл.15, ал.2 ЗИНЗС, изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца заявява, че са изпълнени изискванията на закона и осъденият следва да бъде освободен условно предсрочно.

Врачански окръжен съд, след като се запозна с молбата на осъдения, приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира следното:

А.В.Н. търпи наказание в размер на 2 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим, наложено му с присъда по НОХД № 591/2015 г. по описа на РС-Ботевград, изменена с решение по ВНОХД № 288/2017 г. по описа на ОС-София, за извършено престъпление по чл.234, ал.2 НК. На основание чл.68, ал.1 НК е приведено в изпълнение и условното наказание от 3 месеца лишаване от свобода по НОХД № 673/2013 г. по описа на РС-Ботевград, при първоначален общ режим.

Осъденият е изтърпял активираното по реда на чл.68, ал.1 НК наказание в размер на 3 месеца лишаване от свобода в периода 07.08.2019 г. до 07.11.2019 г., от която дата е започнал да търпи наказанието от 2 години лишаване от свобода.

Към датата на постановяване на настоящото определение фактически е изтърпял 1 година, 1 месец и 11 дни, от работа се зачитат 4 месеца и 12 дни, или общо изтърпяното наказание е 1 година, 5 месеца и 23 дни. Остатъкът е 6 месеца и 7 дни.

При тези данни е видно, че лишеният от свобода Н. фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл.70, ал.1, т.1 НК. Следователно, налице е първата материално-правна предпоставка за приложение института на условното предсрочно освобождаване по реда на чл.70 НК.

На второ място, съдът трябва да прецени дали осъденият е дал доказателства за своето поправяне.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата безспорно сочат, че лишеният от свобода Н. се поправя и превъзпитава. При първоначално изготвената оценка е установен среден риск от рецидив, възлизащ на 44 точки, рискът от вреди за обществото е среден, обусловен от характера на извършените в миналото транспортни престъпления и е насочен към участниците в пътното движение. Рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода и от суицид и самоувреждане е нисък. Дефицитните зони, определени при постъпване в затвора, се отнасят до: настоящо правонарушение, отношение към правонарушението, злоупотреба с алкохол и умения за мислене, а гранични са зоните: начин на живот и обкръжение и управление на финансите и доходите. Затова целите в плана са били насочени към корекция на споменатите рискови зони.

При междинната оценка, направена по време на изтърпяване на наказанието, рискът от рецидив е намален на 34 точки, понижавайки се от среден на нисък, като в резултат на постигнатите положителни промени са били преодолени наличните проблеми в зоната отношение към правонарушението и същата е излязла от списъка на дефицитните. Рискът за всички останали категории се е запазил, като корективните дейности са били насочени към останалите зони с дефицит.

Към настоящия момент рискът за всички категории е с непроменени стойности от междинната си оценка.

 В доклада е посочено, че в резултат на проведената групова и индивидуално-корекционна работа с осъдения понастоящем са настъпили трайни положителни промени в почти всички зони на дефицит. Въпреки, че все още се наблюдават известни дефицити в разделите настоящо правонарушение, отношение към правонарушението и умения за мислене, при лишения от свобода Н. се наблюдават положителни промени в развитието и мисленето му-същият анализира факторите, допринасящи за криминалното му поведение, формулира проблемите си и осъзнава собствения си принос в тях, като търси адекватни и законосъобразни решения за тях; изявява желание и готовност за водене на законосъобразен живот на свобода.

В доклада е отбелязано също така, че за изтеклия период от изтърпяване на наказанието осъденият има примерно поведение, спазва вътрешния ред и дисциплина и не е наказван /наказанието му, наложено със заповед № 764/09.04.2020 г., е било заличено/. Награден е "писмена похвала", съгласно заповед № 2513/16.11.2020 г. Има толерантно отношение към служителите на затвора и останалите лишени от свобода, изпълнява разпорежданията на служителите от надзорно-охранителния състав, избягва конфликтите. Успешно е завършил две корекционни програми "Подготовка за живот на свобода", проведена за периода 23.09.2020 г. до 02.10.2020 г. и "Умения за мислене", проведена за периода от 21.10.2020 г. до 30.10.2020 г.; активно участва в организираните в пенитенциарното заведение културно-масови мероприятия - редовно се е включвал в литературни конкурси с писане на есета и е участвал в рецитал за патриотична поезия по повод на националния празник 3-ти март. Освен това има трайно формирани трудови навици – от 02.12.2019 г.  полага неплатен доброволен труд по чл.80 от ЗИНЗС като член на редакторския колектив на вестник "Заедно"; справя се с поставените му задачи, като проявява отговорност и дисциплинираност. В процеса на работа усвоява нови умения, свързани с предпечатната подготовка на вестника.

Лишеният от свобода Н. има положително отношение към плана на присъдата, съгласен е с целите и задачите в него и проявява активност при реализирането им.

Шансовете му за реинтеграция в обществото са добри, тъй като е със съхранени социални контакти-редовно поддържа такива с близките си, от които получава необходимата морална и материална подкрепа, жилищно осигурен е, има образование и професионални умения.

 В обобщение, становището на затворническата администрация е, че с цялостното си поведение и отношение към режимните изисквания, участието в трудовия процес, понижените стойности на фиксираните проблемни зони в оценката на риска от рецидив и вреди, промененият профил на нуждите и поведението, осъденият е дал достатъчно категорични доказателства за позитивна промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот при освобождаване.

Положително мнение относно условното предсрочно освобождаване на Цанов е изразено и в становището на началника на Затвора гр.Враца.

От доклада за пробационен надзор на основание чл. 70 ал. 6 НК е видно, че у Н. е констатиран изразен стремеж да се възползва от предоставените му възможности за позитивно взаимодействие в условията на затворническото общежитие.

Последващите ревизии на оценката на риска са маркирали снижаване на числовите стойности до 34 т.

Според ИПН, осъденият приема плана на присъдата и полага усилия да следва набелязаните цели. Сам е осъзнал какви дефицити има и се стреми да ги преодолее.

По време на престоя в затвора осъденият е работил в хранителен склад, а от 02.12.2019 год. е бил включен в радакторския колектив на затворническия вестник.

В голяма степен е осъзнал вината си на практика, преосмислил е миналото си поведение и е декларирал готовност за водене на законосъобразен начин на живот при евентуално условно-предсрочно освобождаване.

ИПН е категоричен, че с позитивното си поведение, изразяващо се в спазване на ЗИНЗС, участието му в корекционни програми и нееднократното му награждаване, Н. е показал една трайна тен­денция на положителна промяна в нагласите и мисленето си. Изпълнена е прогресивната система за изтърпяване на наказанието, свързана с третиране­то на лишения от свобода в хода на присъдата.

С оглед обаче на остатъка от неизтърпяната част на наложеното наказание лишаване от свобода и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот, при условно-предсрочно освобождаване се предлага по отношение на Н., на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, прилагане на пробационна мярка - „задължителна регистрация по настоящ адрес" за целия остатък.

Доводите във всеки един от посочените доказателствени източници са еднопосочни и покриващи се по смислово съдържание. В тази насока съдът не намира причина да не им се довери, доколкото те изхождат от лицата, имащи най-преки впечатления от поведението на осъденото лице, като част от администрацията на пенитенциарното заведение, пряко ангажирана с изпълнение на наказанието и с процеса на поправяне на осъдения.

При тези данни съдът приема, че към настоящия момент са налице и двете материално-правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл.70, ал.1 НК - фактическо изтърпяване на повече от 1/2 от наказанието и наличието на убедителни доказателства по смисъла на чл.439а НПК за поправянето на осъдения А.В.Н., което обуславя предсрочното му условно освобождаване от неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода в размер на 6 месеца и 7 дни.

Съобразно разпоредбата на чл.70, ал.6 НК на Н. следва да се определи изпитателен срок в размер на остатъка от неизтърпяната част от наказанието.

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично, за целия остатък.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО А.В.Н., роден на *** г. в гр.Ботевград, българин, български гражданин, с постоянен адрес ***, със средно техническо образование, разведен, ЕГН **********, понастоящем в Затвора гр.Враца, от изтърпяване на неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода, наложено му по НОХД № 591/2015 г. по описа на Районен съд-Ботевград, в размер на 2 години лишаване от свобода, с остатък 6 месеца и 7 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 НК на А.В.Н. изпитателен срок в размер на 6 месеца и 7 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява по отношение на Н. прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично за срок от 6 месеца и 7 дни, която да бъде изпълнявана на адрес гр.***.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора-Враца и на Бюро съдимост при РС-Ботевград за отметка в бюлетина за съдимост на осъдения.

 

                                                                             

                                Председател: