Решение по дело №2106/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 605
Дата: 14 ноември 2019 г. (в сила от 5 декември 2019 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20195530202106
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 август 2019 г.

Съдържание на акта

                     Р Е Ш Е Н И Е 

град Стара Загора

                        14.11.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД, ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 

в публично заседание на 11 октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:    

                                                                   

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: БЛАГА БОЗОВА

 

при секретаря ПЛАМЕНА ЯНКОВА

прокурор …      

като разгледа докладваното от съдия БОЗОВА

АНД № 2106 по описа за 2019 година, съобрази:

 

     Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

     Обжалвано е наказателно постановление (НП) № 24-002323 от 04.07.2019 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Стара Загора.

     Жалбоподателят ООД „П. ИНЖЕНЕРИНГ” с адрес по седалище и управление: обл.Стара Загора, общ.Мъглиж, с. Ягода, „Трепетлика” 2 твърди, че НП е незаконосъобразно и моли същото да бъде отменено.

     В съдебно заседание за жалбоподателя се явява упълномощен представител, който поддържа жалбата и изложените в нея съображения.

     Въззиваемата страна Дирекция „Инспекция по труда” гр.Стара Загора чрез процесуалния си представител счита, че жалбата е неоснователна и моли НП да бъде потвърдено като законосъобразно.  

     Съдът след като взе предвид доводите и становищата на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема: 

     Жалбата е подадена в срок и от лице, имащо право на такава, поради което е допустима. 

     В Дирекция „Инспекция по труда” – гр. Стара Загора е входирана жалба от 10.04.2019 година от дъщеря на С.И.И., който е бил работник при жалбоподателя /виж л.14-15 от делото/.

В жалбата уведомява, че през февруари 2019 година баща й С.И.И. е претърпял катастрофа в Румъния и е починал, а тя не знаела дали е трудова злополука или не.

По този повод инспектори от „Инспекцията по труда” Стара Загора направили проверка на 25.04.2019 г. по адреса на управление на жалбоподателя и на 31.05.2019 г. и 04.06.2019 г. по представени документи в Дирекция „Инспекция по труда” Стара Загора.

     В хода на проверката проверяващите инспектори констатирали, че:

- С.И.И. е работник при жалбоподателя, извършващ работа в основната и спомагателна дейност на предприятието, принадлежащи към икономическа дейност с трудов травматизъм, равен или по-висок от средния за страната. Постъпил е на работа на 22.10.2017 година. Заемал е въз основа на сключения трудов договор длъжността „Шофьор товарен автомобил (международни превози)” с код на икономическа дейност КИД 49 (сухопътен транспорт); Жалбоподателят не му сключил/не е осигурил застраховане за риска „Трудова злополука”, което е задължително по смисъла на чл.2 ал.1 вр. чл.16 ал.1 от Наредба за задължителното застраховане на работниците и служителите за риска „Трудова злополука”;

- Със заповед № 073 от 15.02.2019 година Иванов е командирован от 18.02.2019 г. до 22.02.2019 г. включително в страни в Европа със задача превоз на стоки, като пътуването следвало да се извърши с фирмен автомобил;

- Видно от Медицинско удостоверение за констатиране на смърт № 51, Иванов е починал на 19.02.2019 г. в Румъния.

- Иванов бил намерен мъртъв в кабината на управлявания от него товарен автомобил;

     За констатираното свидетелят М. в присъствието на колегите си В. и Д. съставил и връчил на жалбоподателя Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ за нарушение на чл.2 ал.1 вр. чл.16 ал.1 от Наредба за задължителното застраховане на работниците и служителите за риска „Трудова злополука”, за това, че в качеството на работодател, за времето от 01.01.2019 г. до 19.02.2019 г., не е осигурил застраховане на работещия по трудов договор С.И.И., извършващ работа в основната и спомагателна дейност на предприятието, принадлежащи към икономическа дейност с трудов травматизъм, равен или по-висок от средния за страната. В случая С.И.И. работил като „Шофьор товарен автомобил (международни превози)” с код на икономическа дейност КИД 49 (сухопътен транспорт), с коефициент на трудов травматизъм Ктт 1,54, определен за прилагане през 2019 г. съгласно Заповед № РД-01-879 от 22 октомври 2018 г.   

На 04.07.2019 г. Директор на Дирекция „Инспекция по труда” със седалище Стара Загора, след като разгледал административно наказателна преписка по акт за нарушение на трудовото законодателство /АУАН/ № 24-002323 от 04.06.2019 г., съставен от свидетеля Х.З.М., Главен инспектор в Дирекция „Инспекция по труда” със седалище Стара Загора е издал атакуваното НП, с което на жалбоподателя в качеството му на работодател на основание чл.416, ал.5 КТ) във връзка с чл.413, ал.2 КТ) е наложена имуществена санкция в размер на 6000,00 лева.

     С атакуваното НП жалбоподателят е санкциониран за това, че:

 При извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на 25.04.2019 г. по седалище и управление на фирмата, както и на 31.05.2019 г. и 04.06.2019 г. по представени документи в Дирекция „Инспекция по труда” Стара Загора се установило, че жалбоподателят в качеството на работодател, за времето от 01.01.2019 г. до 19.02.2019 г., не е осигурил застраховане на работещия по трудов договор С.И.И., извършващ работа в основната и спомагателна дейност на предприятието, принадлежащи към икономическа дейност с трудов травматизъм, равен или по-висок от средния за страната. В случая С.И.И. работил като „Шофьор товарен автомобил (международни превози)” с код на икономическа дейност КИД 49 (сухопътен транспорт), с коефициент на трудов травматизъм Ктт 1,54, определен за прилагане през 2019 г. съгласно Заповед № РД-01-879 от 22 октомври 2018 г.

 Горното деяние е квалифицирано като нарушение на чл.2 ал.1 от Наредба за задължителното застраховане на работниците и служителите за риска „Трудова злополука” /Съгласно която разпоредба „На задължително застраховане подлежат работниците и служителите, които извършват работа в основната и спомагателната дейност на предприятия, принадлежащи към икономическа дейност с трудов травматизъм, равен или по-висок от средния за страната”.

Фактическите констатации от НП се потвърдиха по несъмнен начин от събраните по делото гласни доказателства – показанията на свидетелите М., Д. и В. и от приетите с определение писмени доказателства. Всички доказателства по делото са непротиворечиви. Констатациите от обстоятелствената част на НП не се оспорват от жалбоподателя.

 Нарушението е извършено, тъй като в качеството на работодател, за времето от 01.01.2019 г. /началото на календарна година/ до 19.02.2019 г. /дата на смъртта на работника/, не е осигурил застраховане на работещия по трудов договор С.И.И., извършващ работа в основната и спомагателна дейност на предприятието, принадлежащи към икономическа дейност с трудов травматизъм, равен или по-висок от средния за страната. В случая С.И.И. работил като „Шофьор товарен автомобил (международни превози)” с код на икономическа дейност КИД 49 (сухопътен транспорт), с коефициент на трудов травматизъм Ктт 1,54, определен за прилагане през 2019 г. съгласно Заповед № РД-01-879 от 22 октомври 2018 г., поради което работникът подлежи на задължително застраховане за риска „Трудова злополука”.  

Деянието е реализирано чрез бездействие.  

       При извършената служебна проверка съдът не констатира  допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до опорочаване на обжалваното наказателно постановление.

Описанието на нарушението е достатъчно пълно и ясно, като позволява на санкционираното лице да разбере какво нарушение му е вменено.

Не са налице основания за приложението на чл.415в от КТ. Посочената разпоредба предвижда по-ниски санкции за нарушение, което е отстранено веднага след установяването му по реда, предвиден в този кодекс, и от което не са произтекли вредни последици за работници и служители. Процесният случай не е такъв. Дружеството обаче не е изпълнило процесното си задължение не само незабавно, но и изобщо, при което нарушението не е било отстранено и съответно - липсва основание за приложението на цитираната норма.

      Не са налице също така основания случаят да бъде счетен за маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН, тъй като същият не се отличава с по-малка тежест от обичайните нарушения от този вид.

      Наказващият орган правилно е наложил наказание по реда на чл.413, ал.2 от КТ, предвиждащ специална санкция за работодател, който не изпълни задълженията си за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, какъвто е и настоящият случай.

     Нарушението е първо или поне по делото няма доказателства за влезли в сила НП за предишни нарушения на трудовото законодателство.

     Наказващият орган е наложил санкция значително над  минималния размер, предвиден в закона без да посочи мотиви досежно размера й.

Съдът намира, че обжалваното НП следва да бъде изменено, като размерът на наложената с него имуществена санкция бъде намален до леко над предвидения в цитираната разпоредба минимален размер, отчитайки немалката обществената опасност на нарушението с оглед на неговия вид и характер.

     Водим от горните мотиви, съдът  

 

                     Р  Е  Ш  И :

    

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 24-002323 от 04.07.2019 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Стара Загора, като НАМАЛЯ наказанието на 1800.00 /хиляда и осемстотин/ лева.

     Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Стара Загора чрез РС Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

                                     СЪДИЯ: