Решение по дело №28/2021 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 260012
Дата: 20 януари 2022 г. (в сила от 4 март 2022 г.)
Съдия: Кирил Давидов Павлов
Дело: 20211870200028
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ № 25

гр. С., 20. 01. 2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД – С., в публично заседание на седемнадесети март  две хиляди и двадесет и първа година в следния състав:

Председател: Кирил Павлов

с участието на секретаря Е. П., като разгледа докладваното от съдията административно наказателно дело № 28   по описа за 2021 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 - чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Г.Л.Ц. от гр. С., ЕГН **********, против Наказателно постановление № 192 от 23. 04. 2020 год. , издадено от директора на ОДМВР-София, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание "глоба" в размер на 300 (триста) лева за нарушение на чл. 209а, ал. 1 вр. чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето

В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост на наказателното постановление и се иска отмяната му, включително и поради съществени процесуални нарушения.

Пред съда жалбата се поддържа чрез представител по пълномощие адвокат Г. Г..

Административнонаказващият орган, при редовност на призоваване, не се представлява в съдебно заседание и не взема становище по жалбата.

Жалбата е подадена в срок и от надлежна страна, предвид което се явява процесуално допустима.

След преценка на събраните по делото доказателства и въз основа на закона, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

На 13 04. 2020 година срещу жалбоподателя Г.Л.Ц. ЕГН ********** е съставен от Д.И.Х. младши полицейски инспектор при ОДМВР С.АУАН с № по регистъра 192, бланков № 746990, в който при описание на нарушението се твърди, че на 13.04.2020 г. около 17 часа и 30 мин. в град С., в храм „Б. Ц.“ на улица „Т.“ № *  нарушава въведеното ограничение за придвижване на определени места, въведено със заповед № 143/ от 20. 03. 2020 година на Министъра на здравеопазването, както и за събиране на повече от двама човека на едно място във връзка с обявеното с Решение от  13. 03. 2020 година на НС на Р.Б.извънредно положение. В нарушение на чл.  42 ал. 1, т. 4 от ЗАНН съставеният на жалбоподателя АУАН не съдържа конкретното деяние на жалбоподателя, не съдържа какво е направил и какво не е  направил за да приеме актосъставителя че е нарушил въведеното ограничение.  

 Това за което е съставен описания АУАН и процесното НП не се установява от събраните по делото доказателства, включително и от показанията на свидетеля актосъставител Д.И.Х., както и свидетеля Е.Г.П., вписан като свидетел в АУАН, които видно от показанията им, никой от тях не е възприел именно жалбоподателя да е  нарушението визирано в НП.  Видно от описанието му в АУАН в него дори не е посочено че жалбоподателят е бил без защитна маска. Самостоятелно процесуално нарушение е че в АУАН не е посочено от фактическа страна в какво се изразява деянието за което на жалбоподателят е съставен АУАН.

С обжалваното наказателно постановление НП, на жалбоподателя Г.Л.Ц. от гр. С., ЕГН ********** е наложено административно наказание "глоба" в размер на 300 (триста) лева за нарушение на чл. 209а, ал. 1 вр. чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето, за това, че на 13.04.2020 г. около 17.30ч. в град С., на улица „Т.“ № * в храм „Б. Ц. Б.“  се събира на открито обществено място с повече от един човек, с което не изпълнява въведените противоепидемични мерки във връзка с извънредното положение обявено с решение на Народното събраните от 13. 03. 2020 година, с което в НП е посочено, че  виновно е нарушил чл. 63 ал. 1 от Закона за здравето, във връзка със заповед № РД 01-143/20. 03. 2020 година на министъра на здравеопазването, изменена и допълнена със заповед № РД 01 - 153/25. 03. 2020 година, Заповед РД – 01-167/30. 03. 2020 год.

Като основание за наложената глоба са посочени разпоредбите на чл. 209а ал. 1 от Закона за здравето.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление се явяват издадени от оправомощени за това длъжностни лица, предвид изричното им овластяване от самия закон - чл. 209а, ал. 4 от Закона за здравето и издадената в съответствие с изискването на чл. 209а, ал. 3 от Закона за здравето (ЗЗ), както и Заповед № 342з-302/27.03.2020 г. на директора на ОДМВР-С.. Спазени са императивните изисквания досежно давностните срокове по чл. 34 ЗАНН.

Въпреки това НП подлежи на отмяна поради поради пороците на АУАН и НП, както и поради това че доказателствата по делото не установяват жалбоподателят Г.Л.Ц. да е извършил нарушението визирано в АУАН, нито това в НП, като самостоятелно основание за отмяна на НП е че в него описанието на нарушението е различно от това визирано в АУАН.

Отразените в обстоятелствената част на обвинението факти съдържащи се в АУАН не съдържат точно и ясно описание за каква простъпка, за какво конкретно поведение, действие или бездействие се съставя АУАН на жалбоподателя и му се повдига административно обвинение за нарушение по чл. 209а ал. 1 от ЗЗ.  Липсва най-важния признак на административното нарушение, а именно какво конкретно е направил или не е направил жалбоподателят за да приеме актосъставителя че нарушава ограниченията, респективно въведените противоепидемични мерки така както са описани в АУАН. В конкретния случай административно наказващият орган е приел, че е налице неизпълнение от страна на жалбоподателя на конкретно въведена с визираните заповеди противоепидимични мерки, но още от съставянето на АУАН жалбоподателят е лишен от възможност да се защитава по въпроса какво от фактическа страна е направил или не е направил  счетено за нарушаване на противоепидемичните мерки. Това е накърнило правото на защита на жалбоподателя по констатациите в АУАН и в частност за най важното, за какво деяние му е съставен АУАН и за какво деяние да се защитава.  Това е съществено процесуално нарушение по смисъла на чл. 249 ал. 4, т. 1 от НПК, приложим и в настоящото производство на основание чл. 84 от ЗАНН.

Самостоятелно основание за отмяната на НП е че от събраните по делото доказателства не се установява да е извършил деянието приписано му в НП, за което поради непосочването му в АУАН не е имал възможност да се защити в цялата процедура по установяване на административно нарушение – при съставяне на АУАН и чрез възражение в законоустановения срок след съставяне на АУАН по чл. 44 ал. 1 от ЗАНН.

Така при съставянето на АУАН и НП не само е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, с което е нарушено правото на защита на жалбоподателя по фактите и то относно деянието за което му е съставен АУАН,  но и това е довело до необоснованост на обжалваното наказателно постановление, тъй като приписваното на жалбоподателя нарушение, визирано едва в НП не се установява от събраните по делото доказателства. Никой от свидетелите полицаи не сочи да е възприел конкретно жалбоподателя да нарушава каквото и да било ограничение на въведените противоепидемични мерки.

По изложените съображения наказателното постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Съдът на основание чл. 63д ал. 1 от ЗАНН следва да осъди ОДМВР –С.да заплати на жалбоподателя разноските му по делото в размер на 300 лева, платени като възнаграждение на адвокат Ганева негов защитник в производството.

Предвид горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН и чл. 3, ал. 2 ЗАНН, съдът

РЕШИ:

ОТМЕНЯ като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО Наказателно постановление № 192 от 23. 04. 2020 год.  , издадено от директора на ОДМВР –С., с което на  Г.Л.Ц. от гр. С., ЕГН **********, е наложено административно наказание "глоба" в размер на 300 (триста) лева за нарушение на чл. 209а, ал. 1 вр. чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето във връзка със Заповед № РД-01-124/13. 03. 2020 год. на министъра на здравеопазването изменена и допълнена  със Заповед № РД-01-197/20.04.2020 г.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд С.област.

 

Районен съдия: