Решение по дело №187/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 318
Дата: 22 май 2019 г. (в сила от 8 октомври 2019 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20195220200187
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,

22,05,19г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

            Пазарджишкият  районен съд,  НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на единадесети април две хиляди и деветнадесета  година, в състав:                                                                      

                                                                           Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

 

при секретаря Х. В., като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА нахд № 187/19 г. по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството  по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на С.Л.К. ЕГН ********** с адрес *** против НП № 18-1006-003481/ 01.10.2018 г. на началник група към ОДМВР Пазарджик, с което на жалбоподателя на основание чл.178ж, ал.1, пр.2 от ЗДвП са наложени глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца

Жалбоподателят настоява с жалбата, че е налице основание за отмяна на НП, което се поддържа в съдебно заседание и чрез защитника. Ангажира доказателства в подкрепа на искането си.

Въззиваемата страна не изпраща представител. Депозирала е писмено становище, че  жалбата е неоснователна.

Районният съд, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства по отделно и в тяхната съвкупност и с оглед разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

На 20,09,18г., сутринта, жалбоподателят управлявал несобствения си товарен автомобил МАН с peг. № ******по АМ Тракия. Към 8,30ч. установил, че у него липсва сумата от 8 хил. лева, която трябвало да носи. Силно обезпокоен, решил да обърне посоката си на движение и да се върне , за да потърси парите. Направил обратен завой и поел в обратна посока, движейки се по този начин в платното за насрещно движение ( спрямо посоката му на движение). Целта му била да се върне към пътния възел за Гелеменово, който път също е  движещите се в обратна посока , за включване в АМ , но жалбоподателят търсел най-краткия път за връщане и се включил неправомерно и в пътния възел . 

В същото време свидетелите Т.,  В. и В. ***, пътували в полицейски автомобил по път- пътна връзка Гелеменово,  за включване към АМ Тракия. Т. и В. пътували отпред , а В. бил на задната седалка.  Докато пътували, от предната си позиция,  Т. и В. видели, че по АМ Тракия се движи товарен автомобил в платното за насрещно движение. Автомобилът идвал към тях и се включил в пътната връзка за Гелеменово, оказвайки се точно срещу патрулния автомобил. Автомобилите спрели един срещу друг.

След като на водача н товарния автомобил била извършена проверка на документите и се установило, че е жалбоподателят, на същия бил съставен процесния акт за нарушение на чл. 58, т.4 от ЗДвП.

Актът е надлежно предявен, подписан и с връчен препис.

Въз основа на него е издадено атакуваното НП.

Неговата процесуална изправност се завява с твърдението, че в и в АУАН не е посочено, че автомобилът се е движел по АМ Тракия. Това твърдение е напълно невярно, тъй като ясно в акта ( последно изречение от описателната част) и в НП, трикратно при описание на нарушението, е отразено, че движението автомобила е било по АМ Тракия.

Вярно е, че в акта и в постановлението  процесният товарен автомобил е посочен без ремарке, за каквото се твърди в свидетелски показания по делото, но това също не съставлява процесуално нарушение, тъй като автомобилът е посочен по своята марка, модел  и което е най-важно - по идентифициращия го регистрационен номер. Без значение за вмененото нарушение е дали той е бил със или без ремарке, тъй като нарушението не е свързано нито със състав на пътното превозно средство, нито с неговата максимално допустима маса. Описанието на нарушението е чрез достатъчно и ясни обстоятелства, а дадената правна квалификация съответства на описаното нарушение.  При съставяне на акта и постановлението не са допуснати нарушения на нормативните изисквания към тяхното съдържание, актът е надлежно предявен, подписан от нарушителя и с връчен препис , което също е удостоверено с подписа на нарушителя.

Напълно доказано е и вмененото нарушение. На първо място следва да се отчете верността на твърдението на защитата, че била въведена временна организация на движението, който факт е установен с писмо на ОПУ и заповед на л. 32 и сл. Става ясно, че поради ремонтни дейности към датата на нарушението е била въведена временна организация на движението със съответните обозначения и поставени бализи ( ПВЦ вертикални табели с различни обозначения за организация и безопасност на движението) . Наистина от заповедта на л. 33 се изяснява, че при пълно затваряне на движението в едната посока ( затваряне на „ляво или дясно платно“) , то се организира само в  едното платно и става двупосочно. Това обаче не променя статута и вида на пътя като автомагистрала, както неправилно се настоява от защитата. Променя се само начина и организацията на движение по този път. Твърдението, че се променя статута и вида на пътя, се прави с цел да се докаже, че не е извършено описаното и квалифицирано по чл. 58, т.4 от ЗДвП нарушение - тоест ,че жалбоподателят не се е движел на платното за насрещно движение на автомагистрала, защото пътят не бил АМ.

Ако обаче движението, поради затваряне изцяло на едното платно, е било организирано само в другото,  това е платното, по което е движел жалбоподателят, то е следвало да е двупосочно, за да се осигурява в двете посоки, а това за жалбоподателя, който е искал и всъщност е обърнал посоката си на движение е било напълно удобно и подходящо - той е можел да се пристрои в една от лентите на платното, според посоката си на движение , след обръщането.

Такава организация обаче не е била създадена. Това става ясно от показанията на полицейските служители и дори само от тези на св.  И. , който е управител на бензиностанция „Енерджи“ л.9. На него жалбоподателят се е обадил, когато е установил липсата на 8 хил лева и е поискал да обърне посоката си на движение, но е видял , че входът  от бензиностанция Шел е затворен . И. му казал, че вече цяла седмица е така и дори го посъветвал да обърне посоката на с.Калугерово, но тогава жалбоподателят му признал, че бил обърнал на АМ и се движел в насрещното. 

Движението му на АМ е било възприето и от полицаите Т. и В., които пътували с колегата си В. към АМ. Двамата седели на предните седалки в автомобила и не могат поради отминалия период от време да посочат кой е бил водача му. Това обстоятелство обаче не е от значение, тъй като и двамата убедително и еднопосочно заявяват, че са възприели движението на товарния автомобил още на АМ в платно, което е за движещите се насрещно на процесния автомобил. След като преминал известно разстояние по АМ Тракия , в посока Гелеменово и в платното за насрещно движение, товарният автомобил навлязъл в пътната връзка за Гелеменово ( наричана „ръкав“ в показанията ), където също се движел в посока обратна на тази, за която бил предназначен пътя. Тъкмо поради това товарният автомобил се оказал точно срещу патрулния  (виж и показанията на В. л. 37, гърба). Там автомобилите са спрели са били видени  и от св. приятеля на жалбоподателя - св. Р., чиито показания  не опровергават неоснователно упрекваните в разминаване твърдения на полицейските служители и допълнително потвърждават причината за неправомерното поведение на водача.  

Изясни се също от показанията на св.В. и представената схема на временна организация на движението, че по пътя е имало поставени временни табели за организация и безопасност на движенето, които обаче са били преместваеми ( л. 37 - В.). Всъщност тези ПВЦ хоризонтални табели са познати на всеки водач и обичайно могат да бъдат забелязани като поставяни от фирмите, извършващи ремонтни дейности на пътя.  Наистина, не е установено къде точно и при какви обстоятелства е обърнал посоката си на движение жалбоподателя, но тези факти също не са от значение , след като е безспорно установено, че се е движел в платното за насрещно движение на АМ и след това в пътната връзка за Гелеменово. 

Що се отнася до другите възражения на защитата къде точно било спирането по дължина на пътната връзка, те се крепят на предположения  ( л.38 - „ не по-малко от 500 метра…“, „с някаква скорост се е движел и патрулния автомобил“)  и което е по-важно - касаят факт, който също сам по себе си нито уличава показанията на полицейските служители в недостоверност, нито засяга извода за обективна съставормерност на нарушението. Дори и да има разминаване в твърденията на полицейските служители къде точно е бил спрян товарния автомобил за проверка, следва да се има предвид посоченото горе - че поради отминалия период от време е логично те да не спомнят  тези подробности от случая. Логично е да съхранят спомени за важния факт - имало ли е неправомерно движение и по кой път, за които обстоятелства те дадоха ( вкл. чрез допълнителните разпити) достатъчно убедителни  еднопосочни данни. 

Именно на база на тях и данни от писмените доказателства се установиха всички елементи от състава на процесното нарушение, за което основателно е бил съставен АУАН по чл. 58 ,т.4 от ЗДвП и въз основа на него, за описаното в акта и квалифицирано в него нарушение, е издадено НП.

Правилно е приложена и санкционната норма на чл. 178ж, ал.1 от с.з. като са наложени предвидените в твърд размер кумулативно наказания- глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца

 

  По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

 

                                         Р      Е       Ш     И:

 

ПОТВЪРЖДАВА НП № 18-1006-003481/ 01.10.2018 г. на началник група към ОДМВР Пазарджик, с което на С.Л.К. ЕГН ********** с адрес *** на основание чл.178ж, ал.1, пр.2 от ЗДвП са наложени глоба в размер на 1000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца

        Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.

                                                                                                                                  

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: